Skocz do zawartości

czy zamiast zbrojenia do płyty fundanętowej można stosowac Beton zbrojony włóknami stalowymi


rysioz

Recommended Posts

Cytat

Szkoda było by prościej, szybciej icon_sad.gif A wiesz możę czy moge użyć tych włókien do betonu, który wlewa sie do pustaków styropianowych? Na moim terenie są szkody górnicze i chcaiłbym, zeby budynek był maksymalnie przed nimi zabezpieczony.




Jeżeli występują szkody górnicze to tym bardziej proponował bym normalne zbrojenie oraz zwiększyć grubość płyty oraz średnicę prętów .Zbroić po całości górą i dołem .Oraz najważniejsze trzeba zastosować dylatację budynek podzielić go na dwie lub trzy części razem z fundamentem zależy jaki jest kształt budynku .Ściany budynku traktować jako wypełnienie ,zastosować słupy żelbetowe w ścianach .Strop monolityczny oraz grubszy wieniec i większej średnicy pręty stosować. Praktycznie trzeba by adoptować projekt do warunków ,albo doświadczonego wykonawcę zatrudnić .Najlepiej jedno i drugie .
Link do komentarza
rysioz ..... nie rozumiem tych rozważań w ogóle ... budynek wysokiego ryzyka - budowany na szkodach .... tutaj decyzje podejmuje i ręczy za nie głową kierbud z architektem (na nasym terenie trzeba jeszcze wszystko zatwierdzać w porozumieniu z kopalnią , nie wiem jak gdzie indziej ) .... Ty nie masz tu raczej nic do gadania ..... icon_wink.gif

i żadnych stalowych włókien .... tutaj trza porządnego zbrojenia .... pójdzie Ci ze dwa razy albo i więcej stali .... ale tak trzeba ....

jestem ze Śląska .... z miasta , gdzie jest kilka kopalń (wybudowałam się w sąsiednim mieście żeby właśnie nie na szkodach) .... widzę na co dzień te popękane ankrowane domy .....
osobiście wolałam dalej , a nie na szkodach .....
ale wiem, że czasem nie ma wyboru ...dlatego nie oceniam .....

i rada .... trza Ci dobrego kierbuda .... takiego nie na słowo honoru tylko z prawdziwego zdarzenia ...
Link do komentarza
Dzięki za odpowiedzi, prostuje moje chęci pójścia na skróty. Jestem ze Śląska i nie zmieniłbym go na nic innego, ale rzeczywiście widok pękających domów jest przygnębiający. "Ankrowane" to znaczy wiązanie takimi metalowymi sztabami z kółkami na końcach?( nie mówię po Śląsku icon_redface.gif ) Projekt będzie jak sadzę indywidualny, wiec na pewno przemyślany i dostosowany do warunków. Jeszcze muszę dużo sie dowiedzieć ufff...
Link do komentarza
Cytat

"Ankrowane" to znaczy wiązanie takimi metalowymi sztabami z kółkami na końcach?( nie mówię po Śląsku icon_redface.gif )



dokładnie icon_smile.gif

w przypadku budowy na szkodach - na skróty możesz pójść jedynie w wykończeniówce icon_wink.gif
fundament , ściany , dach ... ściśle wedle projektu w porozumieniu z kierbudem ...

no i ..... życzę powodzenia .... icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie można.


a w ofercie można jaką dostałem
Do: ----------
tel: ---------
mail:---------
budowa: H----WIEŚ
Witam. Panie ------- wstępna wycena Pana płyty fundamentowej pod dom 432 pracowni
ProArte wyliczona w oparciu od dane dostępnego na stronie www dokonana w oparciu o
powierzchnię zabudowy budynku.
Powierzchnia płyty fundamentowej wynosi ok: 115.21 m/2
Pakiet materiałów na fundament płytowy MEGATHERM z systemem grzewczym według dostarczonego
projektu. Oferta nie obejmuje systemu grzewczego w garażu oraz pomieszczeniu gospodarczym, integracji
systemu grzewczego z kominkiem, oraz podłączeń do pieca.
1. Materiały i roboty zawarte w ofercie:
1. Przygotowanie podbudowy płyty fundamentowej (gr. 0,3 – 0,5 m),
2. Zagęszczenie podbudowy,
3. Wykonanie opaski drenażowej (usługa dodatkowa w opcji )
4. Wyprowadzenie kanalizacji poza obręb budynku (1m),
5. Wyprowadzenie przyłącza wody poza obręb budynku (1m),
6. Wyprowadzenie przepust doprowadzającego powietrze do kominka poza obręb płyty (1m)
7. Wykonanie przepustu elektrycznego w płycie,
8. Wykonanie płyty fundamentowej typu MegaTherm
9. Rozłożenie systemu grzewczego typu MegaTherm
10. Wylanie płyty fundamentowej masą betonową B 20/25
11. Wyrównanie płyty (dopuszczalna tolerancja wypoziomowania płyty +/-5 mm),
12. Projekt konstrukcyjno-wykonawczy (uzgodnienia branżowe w gestii Inwestora),
13. Projekt systemu grzewczego (uzgodnienia branżowe w gestii Inwestora),
14. Instalacja systemu grzewczego MegaTherm z detalami
15. Hydro-Izolacja – 2 warstwy folia czarna
16. Izolacja papa ANTYRADONOWA ( jako usługa dodatkowa w opcji -ok 23 zł 1m/2 )
16a. Folia antyradonowa – 2 warstwy
17. Izolacja termiczna od gruntu styropian EPS – 10 cm, lub 20 i 40 cm (opcja cenowa 2,3,4,5 )
18. Izolacja krawędziowa dołu płyty styropian XPS -10 cm, lub 20 i 40 cm (opcja cenowa 2,3,4,5 )
19. Pianka uszczelniająca elementy brzegowe
20. Zbrojenie rozproszone całej płyty wg projektu konstrukcyjnego
21. Rury kanalizacyjne – 4 punktów przyłączeniowych
22. Rury drenażowe PCV f80 owinięte geowłókniną ( jako usługa dodatkowa w opcji ok 60-65 zł mb )
23. Beton C20/25 z pompą
24. Transport i rozładunek wyżej wymienionych materiałów na plac budowy
25. Koparko-ładowarka – 4 godziny pracy
2. Wymagane warunki:
1. Maksymalne dopuszczane Wartości Cieplne U [W/(m2*K)]
dla ścian zew = 0,25 [W/(m2*K)]
dla stropu(dachu) = 0,20 [W/(m2*K)]
dla okien = 1,80 [W/(m2*K)]
MEGATHERM
2. Wentylacja pomieszczeń – grawitacyjna lub Mechaniczna z odzyskiem ciepła
3. Pomieszczenia na górnej kondygnacji powinny być ogrzewane do około 20C.
4. Łazienki do powierzchni 10 m2 mogą wymagać dogrzewania za pomocą dodatkowego grzejnika
drabinkowego
5. Przegrody pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi powinny być izolowane w
taki sam sposób jak przegrody zewnętrzne.
6. Płaski teren, grunty nośne, cena nie obejmuje niwelacji działki.
3. Czas dostawy:
W ustalonym terminie pod warunkiem spełnienia przez Zamawiającego warunków płatności wynikającymi
z niniejszej oferty.
4. Cena:
1. Wariant - PŁYTA MegaTherm STANDARD ( 10 cm styropianu od dołu) :
cena 34.500 zł netto + 7% VAT
2. Wariant - PŁYTA MegaTherm ENERGOOSZCZĘDNA (20 cm styropianu) :
cena 40.300 zł netto + 7% VAT ( + wiosenna promocja GWC gratis !!! )
3. Wariant - PŁYTA MegaTherm ENERGOOSZCZĘDNA z ogrzewaniem :
cena 49.500 zł netto + 7% VAT ( + wiosenna promocja GWC gratis !!! )
4. Wariant - PŁYTA MegaTherm PASYWNA (40 cm styropianu) :
cena 45.600 zł netto + VAT ( + wiosenna promocja GWC gratis !!! )
5. Wariant - PŁYTA MegaTherm PASYWNA z ogrzewaniem :
cena 54.700 zł netto + VAT ( + wiosenna promocja GWC gratis !!! )
6. STROP GRZEWCZY MegaTherm : średnia cena to 250-260 zł za 1m/2
5. Materiały w gestii Inwestora:
Założenia nie ujęte w ofercie:
- wytyczenie płyty fundamentowej przez geodetę = ~ 500-1000 zł + VAT
- deski, paliki do szalunku (dot. uskoku / przepony żelbetowej) = ~ 100-500 zł + VAT
- badanie gruntu pod domem – wystarczy jeden odwiert = ~ 100-150 zł za metr odwiertu
- dopłata do podgrzewania betonu w okresie zimy jeśli temperatury będą ujemne =~ 20 zł za 1m/3 betonu
- dopłata do chemii budowlanej do betonu w okresie zimy jeśli temperatury będą ujemne =~ 15 zł za 1m/3 betonu
MEGATHERM Przedstawiciel na Polskę: tel:
6. Warunki płatności:
Ustalane indywidualnie, najczęściej wg poniższego schematu.
Przelewem 20% wartości brutto w ciągu 7 dni licząc od daty podpisania Umowy jako kaucja rezerwacyjna.
Przelewem 70% wartości brutto na 7 dni przed rozpoczęciem prac na placu budowy
Przelewem 10% wartości brutto w ciągu 7 dni licząc od dnia montażu systemu grzewczego MegaTherm.
Dostawca zastrzega sobie możliwość kształtowania ceny w sposób proporcjonalny do zmiany wysokości cen
materiałów i transportu, po upływie 1-go miesiąca od daty wystawienia oferty.
Oferta nie obejmuje wykonania tarasów i stóp fundamentowych poza obrysem płyty
Oferta jest liczona na grunty nośne (tj. piaski, gliny). W przypadku występowania innego podłoża oferta może ulec
zmianie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

a w ofercie można jaką dostałem
Do: ----------
tel: ---------
mail:---------
budowa: H----WIEŚ
Witam. Panie ------- wstępna wycena Pana płyty fundamentowej pod dom 432 pracowni
ProArte wyliczona w oparciu od dane dostępnego na stronie www dokonana w oparciu o
powierzchnię zabudowy budynku.
Powierzchnia płyty fundamentowej wynosi ok: 115.21 m/2
Pakiet materiałów na fundament płytowy MEGATHERM z systemem grzewczym według dostarczonego
projektu. Oferta nie obejmuje systemu grzewczego w garażu oraz pomieszczeniu gospodarczym, integracji
systemu grzewczego z kominkiem, oraz podłączeń do pieca.
1. Materiały i roboty zawarte w ofercie:
1. Przygotowanie podbudowy płyty fundamentowej (gr. 0,3 – 0,5 m),
2. Zagęszczenie podbudowy,
3. Wykonanie opaski drenażowej (usługa dodatkowa w opcji )
4. Wyprowadzenie kanalizacji poza obręb budynku (1m),
5. Wyprowadzenie przyłącza wody poza obręb budynku (1m),
6. Wyprowadzenie przepust doprowadzającego powietrze do kominka poza obręb płyty (1m)
7. Wykonanie przepustu elektrycznego w płycie,
8. Wykonanie płyty fundamentowej typu MegaTherm
9. Rozłożenie systemu grzewczego typu MegaTherm
10. Wylanie płyty fundamentowej masą betonową B 20/25
11. Wyrównanie płyty (dopuszczalna tolerancja wypoziomowania płyty +/-5 mm),
12. Projekt konstrukcyjno-wykonawczy (uzgodnienia branżowe w gestii Inwestora),
13. Projekt systemu grzewczego (uzgodnienia branżowe w gestii Inwestora),
14. Instalacja systemu grzewczego MegaTherm z detalami
15. Hydro-Izolacja – 2 warstwy folia czarna
16. Izolacja papa ANTYRADONOWA ( jako usługa dodatkowa w opcji -ok 23 zł 1m/2 )
16a. Folia antyradonowa – 2 warstwy
17. Izolacja termiczna od gruntu styropian EPS – 10 cm, lub 20 i 40 cm (opcja cenowa 2,3,4,5 )
18. Izolacja krawędziowa dołu płyty styropian XPS -10 cm, lub 20 i 40 cm (opcja cenowa 2,3,4,5 )
19. Pianka uszczelniająca elementy brzegowe
20. Zbrojenie rozproszone całej płyty wg projektu konstrukcyjnego
21. Rury kanalizacyjne – 4 punktów przyłączeniowych
22. Rury drenażowe PCV f80 owinięte geowłókniną ( jako usługa dodatkowa w opcji ok 60-65 zł mb )
23. Beton C20/25 z pompą
24. Transport i rozładunek wyżej wymienionych materiałów na plac budowy
25. Koparko-ładowarka – 4 godziny pracy
2. Wymagane warunki:
1. Maksymalne dopuszczane Wartości Cieplne U [W/(m2*K)]
dla ścian zew = 0,25 [W/(m2*K)]
dla stropu(dachu) = 0,20 [W/(m2*K)]
dla okien = 1,80 [W/(m2*K)]
MEGATHERM
2. Wentylacja pomieszczeń – grawitacyjna lub Mechaniczna z odzyskiem ciepła
3. Pomieszczenia na górnej kondygnacji powinny być ogrzewane do około 20C.
4. Łazienki do powierzchni 10 m2 mogą wymagać dogrzewania za pomocą dodatkowego grzejnika
drabinkowego
5. Przegrody pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi powinny być izolowane w
taki sam sposób jak przegrody zewnętrzne.
6. Płaski teren, grunty nośne, cena nie obejmuje niwelacji działki.
3. Czas dostawy:
W ustalonym terminie pod warunkiem spełnienia przez Zamawiającego warunków płatności wynikającymi
z niniejszej oferty.
4. Cena:
1. Wariant - PŁYTA MegaTherm STANDARD ( 10 cm styropianu od dołu) :
cena 34.500 zł netto + 7% VAT
2. Wariant - PŁYTA MegaTherm ENERGOOSZCZĘDNA (20 cm styropianu) :
cena 40.300 zł netto + 7% VAT ( + wiosenna promocja GWC gratis !!! )
3. Wariant - PŁYTA MegaTherm ENERGOOSZCZĘDNA z ogrzewaniem :
cena 49.500 zł netto + 7% VAT ( + wiosenna promocja GWC gratis !!! )
4. Wariant - PŁYTA MegaTherm PASYWNA (40 cm styropianu) :
cena 45.600 zł netto + VAT ( + wiosenna promocja GWC gratis !!! )
5. Wariant - PŁYTA MegaTherm PASYWNA z ogrzewaniem :
cena 54.700 zł netto + VAT ( + wiosenna promocja GWC gratis !!! )
6. STROP GRZEWCZY MegaTherm : średnia cena to 250-260 zł za 1m/2
5. Materiały w gestii Inwestora:
Założenia nie ujęte w ofercie:
- wytyczenie płyty fundamentowej przez geodetę = ~ 500-1000 zł + VAT
- deski, paliki do szalunku (dot. uskoku / przepony żelbetowej) = ~ 100-500 zł + VAT
- badanie gruntu pod domem – wystarczy jeden odwiert = ~ 100-150 zł za metr odwiertu
- dopłata do podgrzewania betonu w okresie zimy jeśli temperatury będą ujemne =~ 20 zł za 1m/3 betonu
- dopłata do chemii budowlanej do betonu w okresie zimy jeśli temperatury będą ujemne =~ 15 zł za 1m/3 betonu
MEGATHERM Przedstawiciel na Polskę: tel:
6. Warunki płatności:
Ustalane indywidualnie, najczęściej wg poniższego schematu.
Przelewem 20% wartości brutto w ciągu 7 dni licząc od daty podpisania Umowy jako kaucja rezerwacyjna.
Przelewem 70% wartości brutto na 7 dni przed rozpoczęciem prac na placu budowy
Przelewem 10% wartości brutto w ciągu 7 dni licząc od dnia montażu systemu grzewczego MegaTherm.
Dostawca zastrzega sobie możliwość kształtowania ceny w sposób proporcjonalny do zmiany wysokości cen
materiałów i transportu, po upływie 1-go miesiąca od daty wystawienia oferty.
Oferta nie obejmuje wykonania tarasów i stóp fundamentowych poza obrysem płyty
Oferta jest liczona na grunty nośne (tj. piaski, gliny). W przypadku występowania innego podłoża oferta może ulec
zmianie.
Pozdrawiam



To opcja dla ryzykantów.
Link do komentarza
Cytat

Technologia.


Fundamenty spełniają wszystkie nowoczesne wymagania dotyczące szybkiego i bezpiecznego fundamentowania. Posiadają certyfikat ISO 9001. Określa on wprowadzenie nadzoru nad dokumentacją i zapisami,oraz wymaga dokonywania systematycznych pomiarów nad jakością.
Link do komentarza
Zgubiłem się...Piszecie do mnie- jimta czy do rysioz? "Informowałeś ich o szkodach górniczych?" i :"No to jeśli można, to po co pytałeś? "
Ja podłączyłem się pod pytanie i nie mam projektu płyty, a rysioz pyta 1.04.10 i wkleja wycenę 3.04.10 Może dla niego jest to już jasne?
Jeśli wprowadziłem zamieszanie to przepraszam icon_redface.gif
Link do komentarza
Ok, poczytałem:
http://www.zbrojenierozproszone.pl/korzysc.../barchip-shogun
http://www.zbrojenierozproszone.com/
http://www.zbrojenierozproszone.com/produkt/pprzew.pdf
i to co o zbrojeniu rozproszonym pisze w związku z płytami fundamentowymi:
1. Cemko "Zastosowanie:
* posadzki przemysłowe i komercyjne (handlowe)
* płyty betonowe stosowane w budownictwie mieszkaniowym
* drogi
* podjazdy
* ścieżki dla pieszych i chodniki
....."
2. Firma "Tomaszczyk i Synowie"
"Gdzie można stosować beton z włóknami Fortatech®Fibre High Grade?
- Posadzki przemysłowe
- Beton natryskowy
- Betonowe nawierzchnie drogowe
- Tunele / konstrukcje pierścieniowe
- Płyty fundamentowe / płyty betonowe
- Mury oporowe / ściany betonowe
- Oczyszczalnie ścieków
- Elektrownie
- Konstrukcje mostowe
- Prefabrykacja"

Przedstawiciele sprzedający włókna piszą, że nadają się do płyt(trochę mało szczegółów na tych stronach), a Panowie, że nie.

Z tego co widziałem na tej stronie mają atesty ITB, chociaż w aprobacie Cemko pisze:"włókna...przeznaczone są do wykonywania posadzek przemysłowych i niekonstrukcyjnych, prefabrykowanych elementów cienkościennych itp."
Aprobacie firmy Tomaszczyk i synowie pisze to samo tylko bez "niekonstrukcyjnych"
Ciekawe co znaczy "itp" i niekonstrukcyjne? Dla mnie płyta fundamentowa jest elementem konstrukcyjnym icon_confused.gif
Czy ktoś ma może artykuł autorstwa J.Karwacki z "Cement Polski nr 3/2001." dot. Zbrojenie betonu włóknem polipropylenowym?

ps. Tylko proszę nie pisać "to są przedstawiciele i chcą sprzedać, wiec napiszą/powiedzą wszystko" icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Ok, poczytałem:
http://www.zbrojenierozproszone.pl/korzysc.../barchip-shogun
http://www.zbrojenierozproszone.com/
http://www.zbrojenierozproszone.com/produkt/pprzew.pdf
i to co o zbrojeniu rozproszonym pisze w związku z płytami fundamentowymi:
1. Cemko "Zastosowanie:
* posadzki przemysłowe i komercyjne (handlowe)
* płyty betonowe stosowane w budownictwie mieszkaniowym
* drogi
* podjazdy
* ścieżki dla pieszych i chodniki
....."
2. Firma "Tomaszczyk i Synowie"
"Gdzie można stosować beton z włóknami Fortatech®Fibre High Grade?
- Posadzki przemysłowe
- Beton natryskowy
- Betonowe nawierzchnie drogowe
- Tunele / konstrukcje pierścieniowe
- Płyty fundamentowe / płyty betonowe
- Mury oporowe / ściany betonowe
- Oczyszczalnie ścieków
- Elektrownie
- Konstrukcje mostowe
- Prefabrykacja"

Przedstawiciele sprzedający włókna piszą, że nadają się do płyt(trochę mało szczegółów na tych stronach), a Panowie, że nie.

Z tego co widziałem na tej stronie mają atesty ITB, chociaż w aprobacie Cemko pisze:"włókna...przeznaczone są do wykonywania posadzek przemysłowych i niekonstrukcyjnych, prefabrykowanych elementów cienkościennych itp."
Aprobacie firmy Tomaszczyk i synowie pisze to samo tylko bez "niekonstrukcyjnych"
Ciekawe co znaczy "itp" i niekonstrukcyjne? Dla mnie płyta fundamentowa jest elementem konstrukcyjnym icon_confused.gif
Czy ktoś ma może artykuł autorstwa J.Karwacki z "Cement Polski nr 3/2001." dot. Zbrojenie betonu włóknem polipropylenowym?

ps. Tylko proszę nie pisać "to są przedstawiciele i chcą sprzedać, wiec napiszą/powiedzą wszystko" icon_wink.gif


ok to muj dom http://www.pro-arte.pl/projekty-domy/432/obrot/ jakieś 25 do 50 ton będzie waży gróbość płyty 20cn
Link do komentarza
Cytat

Zgubiłem się...Piszecie do mnie- jimta czy do rysioz? "Informowałeś ich o szkodach górniczych?" i :"No to jeśli można, to po co pytałeś? "
Ja podłączyłem się pod pytanie i nie mam projektu płyty, a rysioz pyta 1.04.10 i wkleja wycenę 3.04.10 Może dla niego jest to już jasne?
Jeśli wprowadziłem zamieszanie to przepraszam icon_redface.gif




Moje odpowiedzi odnosiły się do autora wątku, on twierdzi że płyta fundamentowa pod budynek nie musi być zbrojona ,,tradycyjnie" i że wystarczy tylko zbrojenie rozproszone.
Ja twierdzę że płyta musi być zbrojona, a jaką stal i ile, określi konstruktor -tym bardziej na szkodach górniczych.
Link do komentarza
Dzięki, ja też sądzę, że projekt płyty musi być dostosowany do warunków. Jednak intrygują mnie te informacje z firm Cemko i Tomaszczyk i Synowie.
Zakładając, że mam idealną działkę( bez torfu, szkód górniczych itp.) czy można zrobić taką płytę? Może ktoś ja juz ma?
Spróbuje napisać do tych firm, może sie wypowiedzą.
Link do komentarza
W związku z tematem jaki pojawił się na forum.budujemydom.pl chciałbym przedstawić stanowisko naszej firmy.
Na terenie szkód górniczych oczywiście nie wystarczające będzie zastosowanie samego syntetycznego zbrojenia rozproszonego.
Można je zastosować jako dodatek przeciw skurczowy do płyty, której grubość z tytułu stanu podłoża będzie zapewne większa a zastosowany beton klasy wyższej niż przy standardowych płytach fundamentowych. Przez co będzie ona bardziej narażona na szkodliwe działanie skurczu. Jako tego typu zbrojenie mogę polecić Fibrofor Multi 190.

Dla forumowiczów, którzy pytają się o płytę na gruncie jednorodnym i bez szkód górniczych mogę zaproponować takie oto rozwiązanie:
- W miejscach szczególnych zazbrojenie konwencjonalnym zbrojeniem - być może uda się je całkowicie wyeliminować.
- W pozostałej przestrzeni płyty fundamentowej zbrojenie włóknem Fibrofor High Grade 380
- Wszystkie te ustalenie muszą być potwierdzone odpowiednim projektem konstrukcyjnym.
Link do komentarza
ODPOWIEDZ CEMKO:
1. zbrojenie BarChip jest to włókno syntetyczne (polimerowe)
2. zbrojenie rozproszone (stalowe i syntetyczne) może być stosowane do wzmacniania płyt fundamentowych w zastępstwie tradycyjnego zbrojenia w postaci mat/ siatek czy prętów stalowych
3. firma, która stosuje włókna do płyt fundamentowych to http://www.fabrykadomow.com.pl/index.php
4. przesłano też: kalkulację dot. dawki włókien (Dramix belgijskiej firmy Bekaert) na 1m3 betonu w płycie w/w firmy i materiały w jęz. angielskim dot. najnowszego produktu firmy EPC - BarChip48- czekam na zgodę przedstawiciela na ich umieszczenie na forum
Ponieważ materiały są w języku angielskim, który znam eee średnio, liczę że wspólnie do czegoś dojdziemy icon_smile.gif
Link do komentarza
Szukałem i znalazłem taką wypowiedz:
"Włókna stalowe stosowane są od 100lat i przez ten czas ich wpływ na kompozyty cementowe- do których zalicza się min. beton, siatkobeton, żelbet, SFCR -został poznany na tyle,że oprócz szerokiego zastosowania w posadzkach przemysłowych i nawierzchniach komunikacyjnych (również w Polsce), wykorzystuje się je także w budowlach wodnych, obudowach tuneli, zbiornikach, a nawet konstrukcjach mostowych. Włókna funkcjonują w kompozytach jako uzupełnienie tradycyjnego zbrojenia prętowego, albo je częściowo zastępują, albo występują samodzielnie(tak jest w przypadku SFRC). Beton wzmocniony włóknami stalowymi(SFRC-Steel Fibre Reinforced Concret) nazywany bywa fibrobetonem lub włóknobetonem. Od prawie dwudziestu lat istnieją na świecie( w Polsce jeszcze nie) normy określające wymagania dla SFRC(pierwszymi normami były japońska JSCE SF i amerykańska ASTM C 1018. U nas, badania nad zastąpieniem części zbrojenia prętowego włóknami stalowymi prowadził między innymi dr inż.J.Katzer z Politechniki Koszalińskiej.
Aby jak najkrócej wskazać różnicę między włóknami stalowymi a tymi z tworzywa sztucznego posłużę się cytatem: "Zbrojenie betonu włóknem polipropylenowym ma na celu zapobieżenie powstawaniu rys skurczowych okresu skurczu chemicznego betonu, a nie zmianę jego cech fizycznych jak tego dokonują włókna stalowe"- J.Karwacki, Cement Polski nr 3/2001.
Jestem przekonany,że ze względu na korzyści ekonomiczne i technologiczne włókna stalowe rozpowszechnią się również w budownictwie jednorodzinnym, szczególnie przy wykonywaniu posadzek. "

Więc rewolucja może, ale w zbrojeniu płyt icon_wink.gif
Trzeba poszukać wiecej, postaram się napisać coś później.
Link do komentarza
Cytat


broń Cię Panie Boże
W takim przypadku płyta zachowa się jak krakersik - pęknie i tyle.
Trzeba stosować zbrojenie dla elastyczności płyty, a przy szkodach górniczych należy ją jeszcze wzmocnić, np właśnie takim dodatkowym mikrozbrojeniem.
Link do komentarza
W tygodniu trudno znaleść czas na "przetrawienie" informacji, ale wkleje " na pózniej"
Z listu od "Cemko":
"Myślę, że wskazane byłoby uściślenie jaka jest definicja włókna stalowego, włókna przeciwskurczowego, fibrylowanego, strukturalnego włókna makro.

1. włókno stalowe - wiadomo, nie trzeba omawiać wytwarzane przez wielu producentów w kraju i za granicą np. włókna Dramix belgijskiej firmy Bekaert. Dawkowanie: 20-80kg/m3 betonu, procentowo 0,25-1% całkowitej objetości betonu.

2. włókno przeciwskurczowe (ang. antishrinage fibre) - średnica < 0,30mm, jednorodne, wyprodukowane z czystego polipropylenu (PP), należy do rodziny mikrowłókien, klasa Ia. Przykład - BarChip InvisiFiber oraz BarChip Command- w załączniku. Włókno to zapobiega powstawaniu mikrorys na pow betonu podczas wiązania. Wiadomo beton wiążący kurczy się i powstają w nim napięcia, które mogą być skompensowane przy użyciu w/w zbrojenia. Dawkowanie: ~ 0,9kg/m3 betonu, 0,1% całkowitej objetości.

3. włókno fibrylowane (ang. fibrillated fibre) - średnica < 0,30mm, wyprodukowane z czystego polipropylenu (PP), należy do rodziny mikrowłókien, klasa Ib. Przykład - BarChip Impact - w załączniku. Włókno to zapobiega powstawaniu mikrorys na pow betonu podczas wiązania ponadto redukuje opad betonu, podnosi stopień ścieralnosci powierzchni betonu. Dawkowanie: ~ 0,9kg/m3 betonu, 0,1% całkowitej objetości

4. Syntetyczne włókno konstrukcyjne (strukturalne) (synthetic structural reinforcing fibre) - średnica > 0,30mm, wyprodukowane z np. poliolefiny np. polipropylen, polietylen, poliester, nylon, alkohol poliwnylowy (PVA). poliakryl, aramid i mieszaniny w/w, należy do rodziny makrowłókien, klasa II. Przykład - BarChip Macro 42mm, BarChip Shogun 48mm, BarChip Xtreme 60mm, BarChip Kyodo 48mm, BarChip48 - w załączniku. Włókno to ma na celu podniesienie właściwości wytrzymałościowych betonu tj. przede wszystkim podniesienie wytrzymałości na zginanie i rozciaganie. Włokno to nie może być nazywane mikrozbrojeniem (microfibers to nie macrofibers) jak 2 w/w typy włókien. Dawkowanie: 2-12kg/m3 betonu, 1,35% całkowitej objętości.

Reasumując p. J. Karwacki nie wiedział o istnieniu syntetycznego włókna konstrukcyjnego, które weszło na rynki USA, UK, Japonii w ~ 2000 roku."
Link do komentarza
Z powyższych informacji wnioskuje, ale jak pisałem nie mam czasu na głębsze wczytanie sie, że:
1. jest firma, która stosuje włókna do wykonywania płyt fundamentowych
2. płyt zbrojonych włóknami nie można stosować wszędzie, uzależnione jest to od warunków gruntowych(na złych mogą wymagać dodatkowo zbrojenia konwencjonalnego)
3. rozróżniane są różne typy włókien o różnym przeznaczeniu
4. najlepiej skonsultować sie z specjalistami(architektem, projektantem, konstruktorem, kierownikiem budowy, przedstawicielem firmy wykonującej płyty patrz pk. 1)

Ciekawe jak zbroją płyty w Japonii i czy je stosują. W końcu też nie mają łatwych warunków icon_confused.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...