Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
farmi

Okna w ścianie 3W

Recommended Posts

Witam- rozpocząłem budowę domu w systemie ścian trójwarstwowych i wkrótce stanę przed wyborem okien i mam pytanie czy okna powinny być zamontowane przed murowaniem ściany elewacyjnej ( klinkier)??? izolacji mam mieć 15 cm...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ponieważ w przypadku montażu okna w ścianie trójwarstwowej, powinno ono być osadzone dokładnie w płaszczyźnie ocieplenia i mocowane do ściany nośnej za pomocą kotew. Więc raczej po wymurowaniu ściany elewacyjnej. Zresztą ścianę trójwarstwową można wykonywać na dwa sposoby:

- Jednoetapowo. W murze trójwarstwowym można układać wszystkie jego warstwy równocześnie. Oczywiście wiąże się to z osłanianiem kolejno wznoszonych fragmentów ścian przed zabrudzeniem lub opadami atmosferycznymi.

- Dwuetapowo. Warstwę nośną muruje się z dowolnego materiału, najlepiej od razu mocując w niej kotwy. Izolację i elewację można układać dopiero na etapie wykończenia budynku. Wznoszenie ściany warstwowej w dwóch etapach umożliwia rozłożenie w czasie wydatków na materiały i robociznę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czemu nie zrobić nośnej ściany zewnętrznej, grubszej izolacji i paraizolacja i np. 2 centymetrowej wewnętrznej ściany z betonu lub fermacella? I okna łatwo zamontować... Wewnętrzna ściana nośna odprowadzi ciepło do fundamentu i gruntu pod domem. Minimalna ekonomiczna grubość izolacji to 30 cm ( 0,1W/m2xK) ale nawet te symboliczne 15 cm bez paroizolacji, będzie wilgotne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

I jak to się trzyma w tej izolacji?


Zwykle ustawiają okna na 2 kawałkach drewna (np. kawałkach łaty) wspartych na murze nośnym i osłonowym, ponad warstwą izolacji termicznej.
Okno mocowane jest kotwami i szczeliny wypełniane są pianką. Gdy pianka złapię wszystko nabiera sztywności.
Niektórzy wybijają wówczas podłożone drewniane poprzeczki i otwory po nich również uzupełniają pianką - na ogół firmy "okniarskie" nie zalecają jednak takiego postępowania - mostek termiczny przez te dwa kawałki drewna jest minimalny, a pewność, że nic nie ulegnie z czasem "deformacji" znacznie większa, gdy okna mają pozostawione punkty podparcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Okna w ścianie trójwarstwowej można mocować albo w przekroju ściany nośnej (przy jej zewnętrznej krawędzi albo po obramowaniu ościeża płytą OSC lub cementowo-zrębkową w grubości izolacji. Publikowane często zalecenia osadzenia okien w izolacji bez obramowania spowodują (zwłaszcza przy dużych powierzchniach oszklenia "osiadanie okna" ze wszystkimi tego konsekwencjami. Okna wstawia się po wymurowaniu ściany elewacyjnej, która powinna tworzyć węgarek zachodzący ok 1 cm na ramę okienną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do ścian trójwarstwowych jak i do montażu w warstwie ocieplenia najlepiej zastosować elementy systemu JB-D, drogie to rozwiązanie ale najpewniejsze ze wszystkich systemów takiego montażu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przy podanej grubości ocieplenia (15cm) proponuję montować okna w warstwie izolacji termicznej w sposób zapewniający stabilność i trwałość takiego zamocowania.

Dobrym rozwiązaniem są elementy systemowe, np. wspomniany JB-D. Należy pamiętać o doborze odpowiedniego rodzaju kołków montażowych do materiału z którego wykonane są ściany konstrukcyjne. Możliwe jest stabilne zamocowanie dużego obciążenia nawet w ścianach z lekkich odmian betonu komórkowego, np. z Ytonga. Wykonanie ścian konstrukcyjnych z Silki pozwoli na zamocowanie w ścianie b. dużych okien czy drzwi tarasowych.

Warto moim zdaniem zadbać o odpowiednie zaizolowanie okna termicznie poprzez odpowiednie wykonanie węgarka - nachodzącego na okno ok. 2-3 cm klinkieru z warstwą docieplenia. Proponuję również montować okna z wykorzystaniem systemów 3w składających się z foli paroszczelnej, pianki poliuretanowej i foli paroprzepuszczalnej, np. I3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

I jak to się trzyma w tej izolacji?A trzyma okienko się bo pod oknem jest parapet wsunięty 1 cm pod ościeżnicę a parapet jest wklejony na piankę i trzyma się po bokach w murze icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Analizując wypowiedzi forumowiczów nie pozostaje nic innego jak przychylić się do ich stanowiska co do tego, gdzie i jak powinny być zamocowane okna w ścianie trójwarstwowej, której warstwa zewnętrzna wykonana jest z cegły klinkierowej. Umiejscowienie okna w płaszczyźnie izolacji termicznej spowodowane jest koniecznością zminimalizowania strat ciepła powstających na liniowych mostkach termicznych. Obawy o możliwość czy też pełną poprawność wspornikowego w tym przypadku montażu okien uznajmy za technicznie już opanowane. Taki sposób montażu uznajmy więc za właściwy.

Pytanie początkowe, które jest przedmiotem naszych rozważań dotyczy nie tego jak zamontować okna, tylko tego kiedy je zamontować w aspekcie prac prowadzonych nad warstwą zewnętrzną ściany, wykonywaną z cegły elewacyjnej(klinkierowej).

Kiedy więc należy przystąpić do montażu okien? Odpowiedzi będzie kilka. My zaś wybierzmy tą najwłaściwszą, gdyż to właśnie przy takim rozwiązaniu unikniemy wielu czyhających na nas błędów czy trudności. Najwłaściwsze podejście to takie, w którym montaż stolarki okiennej i drzwiowej następował będzie po wykonaniu warstwy elewacyjnej z cegieł klinkierowych. Pamiętajmy, że bardzo istotnym parametrem oceny elewacji klinkierowej jest estetyka jej wykonania. Mając na uwadze tą estetykę naturalnym stanie się dla nas, że powinniśmy unikać sytuacji , w których staniemy przed koniecznością docinek cegieł ze względu na dopasowanie elewacji do zamontowanego wcześniej okna.

Korzystniejszym będzie wcześniejsze wymurowanie elewacji z zachowaniem pełnej jej estetyki a następnie zamontowanie okien z ewentualną możliwością niewielkiej korekty ich umiejscowienia w płaszczyźnie ściany. W przypadku, gdy zamówiliśmy lub dokonaliśmy już zakupu stolarki okiennej i drzwiowej takie rozwiązanie będzie najwłaściwsze. Rozwiązaniem jeszcze właściwszym jest zamawianie stolarki po wykonaniu ściany osłonowej z klinkieru


mgr inż. Janusz Ositek
doradca techniczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...