Skocz do zawartości

materiał na sciany 2-warstwowe


Recommended Posts

Cytat

3.Rysunek został przesłany do p. Brzęczykowskiego przez Inwestora jako wersja robocza tylko w ramach konsultacji


To, IMHO wyjaśnia całą sprawę. Uważam, że nie ma w tym niczego dziwnego. Inwestor ma prawo czerpać swoją wiedzę na temat budownictwa z bardzo różnych źródeł.
Tu zapewne zachwycił się ideą TB, i polecił ją przeanalizować projektantom.
Rysunek jest jednym ze stadiów tej analizy, stąd trudno mieć pretensje do tego, że jest jeszcze niedopracowany.

Na podstawie tej sprawy widać jak daleka jest droga od pomysłów TB, do ich realizacji. Wielokrotnie już pisałem, że niektóre jego pomysły w specyficznych warunkach mogą przynieść wymierne korzyści. Warunkiem uzyskania tych korzyści jest dopracowanie ich szczegółów.
Z pewnością jednak idea budownictwa wg TB nie jest panaceum na tanie w budowie i eksploatacji domy energooszczędne.
Link do komentarza
Dom jest duży, ogrzewany strefowo, ogrzewanie wentylacja zadaniowe, więc i zmniejszenie masy jest uzasadnione. A to, że izolacja będzie sucha i dom znacznie mniej zużyje energii inwestorowi krzywdy nie przyniesie. I tak epoka "ocieplania" za odbiornikiem ciepła i pośrednich systemów ogrzewania się kończy. 0.1W/m2 xK w podłodze ścianie dachu - wymuszają paroizolację. Sterowalne systemy ogrzewania wymuszają zmniejszenie masy... od tego nie ma odejścia. Panie JBZ może Pan tylko mącić. Klienci są z polecenia… nie z reklam. A to o czymś świadczy!
Link do komentarza
Cytat

Klienci są z polecenia… nie z reklam. A to o czymś świadczy!


Np o tym :
Cytat

Rysunek został zrobiony wg uwag i ”porad” p. Tomasza Brzęczykowskiego. I tak część z uwag p. Brzęczykowskiego szczęściem nie doszła do realizacji (jak np. izolacja od wewnątrz każdego pokoju z osobna wełną mineralną 5cm czyniąc z nich termosy. Oczywiście można tak zrobić tylko p. Brzęczykowski nie poinformował Inwestora o kosztach takiego przedsięwzięcia biorąc pod uwagę fakt wielkości obiektu. Po otrzymaniu pierwszego kosztorysu Inwestor mało nie zemdlał).


Link do komentarza
Materiał na ściany dwuwarstwowe…
Tynk / warstwa antydyfuzyjna / izolacja termiczna / konstrukcja.
To normalna kolejność warstw ściany izolowanej .
Przy ociepleniu betonu komórkowego z zewnątrz ( i współczynniku mniejszym od 0.15W/m2xK) mamy zawilgocenie w warstwie izolacyjnej powyżej 5% ! Mamy straty przez fundament do gruntu, mamy ściany utrudniające dobowe programowanie czasu temperatury, mamy wilgotną warstwę betonu komórkowego w bezpośrednim kontakcie z fundamentem.

DSC01446.jpg

Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Myślę, że to raz na zawsze zamknie sprawę porównywalnych kosztów dodatkowego ocieplenia (izolacji) wg. „pomysłu” Pana TB, które to niby równoważy ogrzewanie centralne.
Ja tylko przypomnę, że jest to też niejako odpowiedź na teoretycznie zadane przez Pana TB (jakiś rok temu tak pisał), właśnie do tej pracowni w sprawie dodatkowych kosztów takiego przedsięwzięcia.
Dla potomności jeszcze raz zacytuję i będę zawsze cytował w podobnych okolicznościach:

Cytat

Oczywiście można tak zrobić tylko p. Brzęczykowski nie poinformował Inwestora o kosztach takiego przedsięwzięcia biorąc pod uwagę fakt wielkości obiektu. Po otrzymaniu pierwszego kosztorysu Inwestor mało nie zemdlał).



Każdy uczciwy człowiek, przeprosiłby wszystkich za zaistniałą sytuację – jednak Pan TB dalej idzie w zaparte i dalej raczy nas jakimiś wklejanymi rysuneczkami „ z pod dużego palca”.
Link do komentarza
Cytat

Myślę, że to raz na zawsze zamknie sprawę porównywalnych kosztów dodatkowego ocieplenia (izolacji) wg. „pomysłu” Pana TB, które to niby równoważy ogrzewanie centralne.
Ja tylko przypomnę, że jest to też niejako odpowiedź na teoretycznie zadane przez Pana TB (jakiś rok temu tak pisał), właśnie do tej pracowni w sprawie dodatkowych kosztów takiego przedsięwzięcia.
Dla potomności jeszcze raz zacytuję i będę zawsze cytował w podobnych okolicznościach:



Każdy uczciwy człowiek, przeprosiłby wszystkich za zaistniałą sytuację – jednak Pan TB dalej idzie w zaparte i dalej raczy nas jakimiś wklejanymi rysuneczkami „ z pod dużego palca”.


Faktem jest, że inwestor mało nie zemdlał... ale przy pierwszej wersji, ytong i styropian, ale potem fachowcy z FP dowiedzieli się, że dom będzie ogrzewany niecentralnie… zmienili na lżejszy i cieńszy suporeks z zewnątrz styropian (jak był) i wewnątrz wełna, że koszty się obniżyły! Znający zagadnienie architekci – zwiększyli też grubość styropiany od gruntu do 30 cm.
Link do komentarza
Witam wszystkich

Jestem autorem konstrukcji "cytowanego"przez p. Brzęczkowskiego projektu.
Potwierdzam wpis przedmówcy - autora architektury.
Jestem naprawdę oburzony tym, że rysunek roboczy, który został wyłudzony z pracowni na zasadzie "chcialbym pokazać żonie", trafia do internetu jako wizytówka naszej pracy. Uważam to za czystą manipulację godzącą w dobre imię zarówno pracowni architektonicznej, jak mojej - konstrukcyjnej.
Ten rysunek przeszedł jeszcze długą transformację i idea samego domu mocno się zmieniła.
Moja rola polegała na wykonaniu rozsądnej konstrukcji. Pierwotnie były stropy płytowe na belkach i żebrach - co zaowocowało paranoicznym zużyciem stali. Wtedy zwrócono się do mnie o zbliżenie kosztów konstrukcji do normalnych.
Nie miałem wpływu ani na kształt budynku, ani na materiał ścian.
W budynku swobodnie wystarczyłoby (konstrukcyjnie) zastosowanie ścian gr. 24cm z jakiegokolwiek gazobetonu.
Jeśli jednak parcie inwestora jest na wiecej, np. 36cm - jeśli nie ma to negatywnego wpływu na konstrukcję, to nie będę walczył.
Waro się jednak potem zastanowić nad różnicą w cenie.
Czy naprawdę warto podnosić aż tak koszty inwestycyjne, by zaszczędzić 1-2tys. na ogrzewaniu roccznie?
Przecież więcej kosztuje obsługa kredytowa zwiększenia kosztów inwestycyjnych!

Tyle mojego mądrzenia się na temat kosztów - fachowcem jestem jedynie od kosztów konstrukcji.

Oczywiście do p. Brzęczkowskiego zostanie skierowany mój prawnik.

Pozdrawiam
Adam Bogdewicz Edytowano przez autor_konstrukcji (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
jak nie kijem to pałką... najpierw - Podaj kto izoluje od środka... gdy podałem zaczęło się. Przyznaję, że dostałem od inwestora rzuty by dobrać ogrzewanie i wentylację- szczegóły izolacji i konstrukcji nie są mi do tego potrzebne, widziałem z rysunku, że nie jest to ostateczna wersja. Cały czas jednak nie widzę w czym jest problem? Chodzi o mnie czy o wentylację i ogrzewanie? Przecież w ostateczna wersja obniżyła koszty ogrzewania i inwestycji... a jak jeszcze dodamy różnicę wynikającą z niecentralnego...
Link do komentarza
Cytat

Przecież w ostateczna wersja obniżyła koszty ogrzewania i inwestycji... a jak jeszcze dodamy różnicę wynikającą z niecentralnego...




Ciekawe - jasnowidz, bo inaczej tego nazwać nie można.

A gdzie koszty porównujące - i na podstawie czego?

Trzeba mieć niesamowity tupet aby powoływać sie na nieistniejący fakt – licząc na „głupotę” czytających. Nie szanuje Pan czytelnika. Ma Pan za nic wszystko i wszystkich.

Nie obniżyła, bo nie mogła obniżyć.

Nie mogła obniżyć, bo zapewne inwestycja jeszcze nie rozpoczęta, a na pewno nie zakończona - skoro prezentowany projekt jest z marca tego roku.

Nawet jak jakimś trafem skończono, co jest niemożliwe, to o jakich kosztach ogrzewania mowa, skoro jeszcze nie grzano tego budynku.

Konfabuluje Pan i tyle.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Krótko na temat:
1.Rysunek został zrobiony wg uwag i ?porad? p. Tomasza Brzęczykowskiego. I tak część z uwag p. Brzęczykowskiego szczęściem nie doszła do realizacji (jak np. izolacja od wewnątrz każdego pokoju z osobna wełną mineralną 5cm czyniąc z nich termosy. Oczywiście można tak zrobić tylko p. Brzęczykowski nie poinformował Inwestora o kosztach takiego przedsięwzięcia biorąc pod uwagę fakt wielkości obiektu. Po otrzymaniu pierwszego kosztorysu Inwestor mało nie zemdlał).
2.Projekt był adaptowany, jako przygotowany wcześniej przez innych projektantów i adaptacja przygotowana przez Fabrykę Projektów Sp. z o.o., dotyczyła jedynie zamiany ścian z bloczków Ytonga na Suporex 36cm oraz częściowej odchudzeniu konstrukcji żelbetowej (płyty stropowe, słupy żelbetowe w ścianach zewnętrznych)
3.Rysunek został przesłany do p. Brzęczykowskiego przez Inwestora jako wersja robocza tylko w ramach konsultacji (nigdzie na rysunkach nie ma podpisu ani pieczątki projektantów- chyba, że nagle w ciągu czytania tego forum straciłem wzrok). Ponadto, jak słusznie zauważył Bajbaga, jest własnością firmy Fabryka Projektów Sp. z o.o., która to Firma nigdy nie wyraziła zgody na jego publikację ani w tej formie ani w żadnej innej. Zalecałbym Panu dokładniejsze zapoznanie się z regulaminem forum zwłaszcza z par.3 pkt1. W związku z powyższym informuję Pana, że zamierzamy przekazać sprawę prawnikowi, który rzecz całą wyjaśni.


Witam serdecznie, tym razem oficjalnie w imieniu Firmy Fabryka Projektów Sp. z o.o. oraz po wyjaśnieniach mojego wspólnika:
1 - Przede wszystkim serdecznie dziękujemy forumowiczowi Bajbaga za poinformowanie nas o zaistniałej sytuacji
2 - Pan Tomasz Brzęczykowski jak już wspomniano wcześniej bez naszej zgody i wiedzy BEZPRAWNIE wykorzystał rysunki, które stanowią własność firmy, inwestora - łamiąc przy okazji prawa autorskie, prawo o ochronie danych osobowych, regulamin forum.
3 - Rządamy natychmiastowego usunięcia rysunków z forum przez szanownego pana lub też moderatora Edytowano przez Fabryka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Architekci by zastosować niecentralny system ogrzewania zmienili ścinę - patrz opis.
https://forum.budujemydom.pl/index.php?act=...ost&id=6490



Co z tego zdania wynika? Ano, że TB jest na tyle wiarygodny i posiadający wiedzę, że autorzy projektu zmienili ścianę tylko po to, by zastosować niecentralny system ogrzewania!

Z wyjaśnień autorów projektu wynika jasno, że jest to kłamstwo i ohydna manipulacja Brzęczkowskiego! Nawet, gdyby inwestor przystał na takie rozwiązanie, w co wątpię, to na jakich podstawach? Ot tak, bez analiz i obliczeń wykaujących celowość? Na zapewnieniach człowieka nie mającego żadnego wykształcenia w budownictwie? Przecież to kiepska komedia: z jednej strony projektanci z uprawnieniami, z drugiej inwestor pragnący poprawić wady budynku, a z trzeciej znachor głoszący przepowiednie?

Panie TB, co Pan jeszcze chce udowodnić, poza karygodnym naruszeniem prawa? Nas wszystkich Pan okłamał, zaś Fabryce Projektów podważył wiarygodność! Kończę z Panem dysputy!

Jerzy Zembrowski
Link do komentarza
Cytat

Co z tego zdania wynika? Ano, że TB jest na tyle wiarygodny i posiadający wiedzę, że autorzy projektu zmienili ścianę tylko po to, by zastosować niecentralny system ogrzewania!

Z wyjaśnień autorów projektu wynika jasno, że jest to kłamstwo i ohydna manipulacja Brzęczkowskiego! Nawet, gdyby inwestor przystał na takie rozwiązanie, w co wątpię, to na jakich podstawach? Ot tak, bez analiz i obliczeń wykaujących celowość? Na zapewnieniach człowieka nie mającego żadnego wykształcenia w budownictwie? Przecież to kiepska komedia: z jednej strony projektanci z uprawnieniami, z drugiej inwestor pragnący poprawić wady budynku, a z trzeciej znachor głoszący przepowiednie?

Panie TB, co Pan jeszcze chce udowodnić, poza karygodnym naruszeniem prawa? Nas wszystkich Pan okłamał, zaś Fabryce Projektów podważył wiarygodność! Kończę z Panem dysputy!

Jerzy Zembrowski


Panie Zembrowski... To kolejny atak na ludzi izolujących domy. Na innym forum zaatakował Pan tomka33, J. Z... też po Pana chamskich napaściach zadzwonił bym wycofał jego posty. Były redaktor naczelny M... też prosił by wycofać jego cytaty o Panu. Poprosiłem redakcję o zdjęcie rysunków - które dostałem a nie ukradłem. A gdy zakończymy instalację to poproszę inwestora by Szanownego Pana zaprosił!
Link do komentarza
Cytat

Panie Zembrowski... To kolejny atak na ludzi izolujących domy. Na innym forum zaatakował Pan tomka33, J. Z... też po Pana chamskich napaściach zadzwonił bym wycofał jego posty. Były redaktor naczelny M... też prosił by wycofać jego cytaty o Panu. Poprosiłem redakcję o zdjęcie rysunków - które dostałem a nie ukradłem. A gdy zakończymy instalację to poproszę inwestora by Szanownego Pana zaprosił!


A może chce Pan interpretacji sądu? Ma Pan za dużo obelg wobec mnie na różnych forach, żeby móc je wycofać. W sądzie bez trudu wykażę, iż pisząc o Panu jako o laiku, konowale budownictwa czy dyletancie, piszę prawdę. Tam też poprosimy o ujawnienie Pana badań, którymi podpiera się w postach. Pan zaś, za kłamstwa i za obelgi słono za to zapłaci. Pieniądze przeznaczę na cele dobroczynne.

W ostatniej sprawie, jak wynika z wyjaśnień Fabryki Projektów, Pan zaprezentował tu na forum rysunek jakoby wzięty z projektu budowlanego, a który okazał się ohydną Pana manipulacją podważającą wiarygodność projektantów, za co mam nadzieję skierują sprawę do sądu i oduczy się Pan manipulacji i fałszerstw. Proszę sobie darować dalsze komentarze.
Link do komentarza
Witam,
Dziś otrzymałem telefon od Inwestora w sprawie mojej wypowiedzi, a może bardziej sformułowania:
"[...]rysunek roboczy, który został wyłudzony z pracowni na zasadzie "chcialbym pokazać żonie", trafia do internetu jako wizytówka naszej pracy[...]"

Muszę wyjaśnić, że słowo wyłudzony, zostało użyte niefortunnie niezgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN.
(wyłudzać «uzyskać coś, stosując kłamstwo, podstęp lub oszustwo»).
Może to godzić w dobre imię Inwestora, za co przepraszam.
Wyjaśniam zatem, że obie pracownie zostały (jak to mowią prawnicy) zaspokojone za to opracowanie, zaś rysunek nie został wykradziony, lecz wydany przez architektów w celu WYŁĄCZNIE wstępnego oszacowania kosztów.
I jedynie temu celowi powinien służyć.

Wyjaśniam też, bo są rozbieżności w rozumieniu prawa autorskiego, że w przypadku
-architektów - chronione jest rozwiązanie, jak też forma graficzna projektu,
-konstruktora - chroniana jest forma graficzna, jak też rozwiązanie, ale pod warunkiem, że jest jakieś szczególnie nowatorskie.

Zatem prawo zostało złamane przez p. Brzeczkowskiego przez samo kopiowanie w celu innym, niż wykonanie wyceny.
NIEZALEŻNIE, CZY WIDOCZNE SĄ DANE ARCHITEKTÓW, KONSTRUKTORÓW, CZY INWESTORÓW.
Twierdzenie, że Inwestor kupuje projekt i może z nim robić co chce jest również błędne, gdyż dzieło autorskie może wykorzystać jedynie w celu realizacji inwestycji. I zazwyczaj kopiowaniu w tym celu nikt się nie sprzeciwia.
Jednak ten przypadek skopiowania dokumentacji chyba nie służył realizacji konkretnej inwestycji.
Stąd tak duży sprzeciw z naszej strony.

Pozdrawiam i Inwestora raz jeszcze przepraszam za sformułowanie
Adam Bogdewicz
Link do komentarza
Cytat

słynnego Alberta też początkowo uważano za oszołoma icon_smile.gif

(to tak zupełnie na boku)

icon_smile.gif


Niby humorystyczne, ale z niebotyczną przesadą. icon_confused.gif
Albert podpierał się wyliczeniami, za którymi stała ogromna wiedza uczonego. Wyliczenia, a raczej wnioski i założenia do wyliczeń stawiane przez niego, nie zawsze pasowały do ówczesnych poglądów naukowców. Nie zawsze też były prawdziwe.
TB nie dysponuje ani wykształceniem, ani wiedzą. Poglądy TB w zakresie tworzenia domów energooszczędnych porównać można najwyżej do chłopa, co to 20 lat temu konstruował sobie helikopter z rur stalowych ocynkowanych i silnika od Junaka. A to nie jest śmieszne.
Link do komentarza
pomijając kwestie prawne - pozostawiając je właściwym organom
zwracam się do autorów w/w projektu aby sami zamieścili go na forum jako wizualizację projektową marzeń TB (oczywiście po dopasowaniu do obowiązujących przepisów o ochronie danych osobowych).
panowie Henok ; JBZ ;........... i wielu innych z aktywu forum chciało przez ostatnich kilka lat obejrzeć taki projekt w celu przeliczenia może tak wspólnie z autorami udałoby się wskazać wszystkie słabe miejsca oraz porównać zawyżone koszty w czytelnym zestawieniu cyferkowym .
wredny bywam więc głosuję za dobiciem oponenta
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

pomijając kwestie prawne - pozostawiając je właściwym organom
zwracam się do autorów w/w projektu aby sami zamieścili go na forum jako wizualizację projektową marzeń TB (oczywiście po dopasowaniu do obowiązujących przepisów o ochronie danych osobowych).
panowie Henok ; JBZ ;........... i wielu innych z aktywu forum chciało przez ostatnich kilka lat obejrzeć taki projekt w celu przeliczenia może tak wspólnie z autorami udałoby się wskazać wszystkie słabe miejsca oraz porównać zawyżone koszty w czytelnym zestawieniu cyferkowym .
wredny bywam więc głosuję za dobiciem oponenta
pozdrawiam


Popieram propozycję, zaś rysunki i opis projektu (z uwagi na obszerność) proponuję przesłać do mnie na adres
Popieram też apel do inwestora, by nam wyjaśnił co nim kierowało, że zwrócił się do TB po konsultacje. Jest to niezwykle ciekawe, gdyż TB jest nikim w procesie budowlanym. Czy powodem były jakieś osiągnięcia TB, zasługi czy coś innego?
Link do komentarza
Cytat

Popieram propozycję, zaś rysunki i opis projektu (z uwagi na obszerność) proponuję przesłać do mnie na adres
Popieram też apel do inwestora, by nam wyjaśnił co nim kierowało, że zwrócił się do TB po konsultacje. Jest to niezwykle ciekawe, gdyż TB jest nikim w procesie budowlanym. Czy powodem były jakieś osiągnięcia TB, zasługi czy coś innego?




Panie JBZ o ile inwestor będzie miał dobrą wolę to wskaże jaki argument zadecydował o takiej konsultacji , obowiązku takiego wszak nie ma.
Z drugiej jednak strony w ciągu tworzenia procesu budowlanego każdy inwestor konsultuje swoje pomysły a to z rodziną , a to ze znajomymi , i od razu zleca to do wykonania .
Czyli pochwalić należy wspomnianego tu inwestora za rozwagę - bo materia w zarysie koncepcyjnym przekazana została fachowcowi który ją opracował , czyli zgodnie z logiką i sztuką budowlaną - koncepcję weryfikuje fachowiec na etapie projektu , a nie życie na etapie eksploatacji.
co do ostrych słów na temat samego projektu , należy je zweryfikować - przez czynnik kapitalistyczny .
jedno szczęście że znalazł się inwestor prący ku nowemu , i skłonny koszty tego nowego ponosić zamiast tkwić w już oklepanych standardach.
innymi słowy zachęcam do aktywnej dyskusji na temat planowanych zamierzeń i tego co się osiągnąć udało zarówno autorów opracowania jak i samego inwestora.
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Czyli pochwalić należy wspomnianego tu inwestora za rozwagę - bo materia w zarysie koncepcyjnym przekazana została fachowcowi który ją opracował , czyli zgodnie z logiką i sztuką budowlaną - koncepcję weryfikuje fachowiec na etapie projektu , a nie życie na etapie eksploatacji.

Tenże inwestor ma teraz jeszcze jedną szansę - może zweryfikować wcześniejsze zapewnienia TB o skuteczności jego rozwiązań.
Wszak JBZ już od ponad roku szuka budynku wykonanego z zastosowaniem pomysłów TB, aby go opomiarować, zbadać i opisać w literaturze fachowej. Wystarczy tylko z tej propozycji skorzystać.
Link do komentarza
Cytat

Tenże inwestor ma teraz jeszcze jedną szansę - może zweryfikować wcześniejsze zapewnienia TB o skuteczności jego rozwiązań.
Wszak JBZ już od ponad roku szuka budynku wykonanego z zastosowaniem pomysłów TB, aby go opomiarować, zbadać i opisać w literaturze fachowej. Wystarczy tylko z tej propozycji skorzystać.


Tak, potwierdzam to, co napisał HenoK. Dysponuję najlepszym na świecie i uznanym narzędziem do symulacji zachowania się każdej przegrody w warunkach rzeczywistych (WUFI autorstwa Kunzel'a). Jest to program badający ruch ciepła i wilgoci przez przegrody w okresie kolejnych 12 miesięcy co godzina w każdej dobie i został zweryfikowany tysiącami pomiarów sprawdzających na całym świecie, które potwierdziły jego przydatność. Jest to niezwykle cenne, gdyż możemy zbadać przegrodę przez okres kilku kolejnych lat z uwzględnieniem rzeczywistych warunków pogodowych zanim ona powstanie lub po wybudowaniu (temperatura, wilgotność powietrza, opady atmosferyczne, promieniowanie słoneczne, wiatry itd.). Wielokrotnie porównywałem wyniki obliczeń z pomiarami na obiektach. Badania zgodności były wykonywane przez zespół prof. Pogorzelskiego z W-wy, doc. Gowina z Łodzi, dr Radonia z Krakowa i innych. Wyniki są rewelacyjne. Korespondowałem z Kunzel'em i wiem, że zanim program powstał, był doświadczalnie weryfikowany latami na obiektach rzeczywistych przez zespół Kunzel'a. Jest on zalecony do stosowania niemal na całym świecie.

Piszę to by, uciąć spekulacje o przydatności takich symulacji i ich zgodności z warunkami rzeczywistymi. Już dzisiaj, zanim budowa powstanie, mogę przedstawić pełen stan cieplno-wilgotnościowy każdej przegrody - w omawianym budynku, także i mogę przedstawić jak będą wyglądały temperatury czy wilgotność warstw przegród w każdym ich miejscu. Mogę przedstawić także wartości wsp. przewodzenia ciepła w tych miejscach i odpowiedzieć na pytanie: jak zmienia się przewodnictwo wywołane np. zmianą wilgotności materiałów. Mogę sprawdzić czy jest kondensacja pary wodnej, czy nie ma, czy jest zagrożenie korozją biologiczną, czy nie? Mogę podać konieczne zmiany w konstrukcji przegrody, by zagrożenia kondensacją nie było itd.

Oczywiście, można podczas eksploatacji budynku dokonywać pomiarów sprawdzających - to tylko formalność. Wyniki muszą być zgodne, bo dane pogodowe są zebrane z ostatnich kilkunastu i więcej lat dla danej miejscowości. Jeśli podczas prac wykonawca popełnił błędy, wyjdą one na jaw wcześniej niż się przypuszcza, ale jestem w stanie wskazać i wyróżnić, co jest spowodowane błędem wykonawcy, a co błędnym rozwiązaniem projektowym. Jak z tego wynika, mając takie narzędzie, lepiej jest już teraz czyli w fazie projektowej, sprawdzić poprawność zastosowanych rozwiązań, niż pakować się w pułapkę, czekać na eksploatację i usuwać błędy potem po zakończonych pracach - do czego zachęcam inwestora, bo przecież idzie o wydanie jego pieniędzy raz a dobrze.

Wejście na obiekt izolowany od środka interesuje mnie i z innych względów - technicznych. Wykonywałem przymiarki do takiego izolowania i okazało się, że izolowanie od środka gdy są stropy i ściany wewnętrzne nośne, jest przedsięwzięciem karkołomnym i wręcz irracjonalnym - o czym powinien inwestor przekonać się już przed rozpoczęciem robót.

Obawiam się, że z wizyty na tym obiekcie oraz z pomocy inwestorowi, wyjdą nici, gdyż chyba nikt nie będzie zainteresowany bym wskazał zauważone już poważne błędy w projekcie:
- autorzy projektu, bo to wymagać będzie wykonania nowego projektu i przyznania się do błędów,
- inwestor, gdyż prace ponoć już trwają i są zawarte umowy o wykonawstwo,
- tym bardziej TB, gdyż to zdeklasuje i ośmieszy rozwiązania podane przez TB.

Gdyby jednak cud nastąpił, chętnie zapoznam się z obiektem i opiszę jego zachowanie w eksploatacji.

Jerzy Zembrowski
Link do komentarza
Panie JBZ
nikt nikomu niczego wytykał nie będzie
projektant zrobił jak zostało zamówione i wcale się z tego tłumaczyć nie musi
inwestor ma kaprycho jakie ma i za spełnienie tego kaprycha płaci
a my możemy jedynie grzecznie
poprosić o wyniki ich działań z których - bez względu na forumowe opinie - albo będą zadowoleni
albo nie .
a tupiąc nogami nie zobaczymy ani projektu ani nie usłyszymy opinii po wykonaniu i dalej będziemy bić pianę wokół pomysłów TB.
został wykonany kawał roboty aby projekt adaptować do wskazówek , więc jest już nad czym popracować . i ewentualnie wskazać punkty niebezpieczne aby inwestor z projektantem mogli wymyślić wyjście awaryjne o ile z sugestią się zgodzą .
nic na siłę
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

projektant zrobił jak zostało zamówione


Kpiny! Projektant nie wykona złego projektu, bo tak jest zamówione.
Cytat

inwestor ma kaprycho jakie ma i za spełnienie tego kaprycha płaci


Koszt inwestycji się obniżył - i to znacznie!
Cytat

Dysponuję najlepszym na świecie i uznanym narzędziem do symulacji zachowania się każdej przegrody w warunkach rzeczywistych (WUFI autorstwa Kunzel'a).


Szanowny Panie... nikt nie ma wątpliwości, że niezależnie od pomiarów nie przyzna mi Pan racji. Przecież pomiary można zrobić i na szkielecie i na domu szkieletowym obmurowanym cegłą - dla zawilgocenia - czy "nośny" jest szkielet czy mur za nim, nie ma znaczenia!
Cytat

jedno szczęście że znalazł się inwestor prący ku nowemu


Jakie nowe? 21 lat to nowe? Nie mam reklam ( najwyżej antyreklamy) moi klienci są praktycznie w 100% z polecenia - czyli nic nie ryzykują! Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie... nikt nie ma wątpliwości, że niezależnie od pomiarów nie przyzna mi Pan racji. Przecież pomiary można zrobić i na szkielecie i na domu szkieletowym obmurowanym cegłą - dla zawilgocenia - czy "nośny" jest szkielet czy mur za nim, nie ma znaczenia!



Panie TB
Właśnie taką wypowiedzią daje Pan dowód, iż "maca i błądzi" po problemie. Otóż, stan cieplno-wilgotnościowy ściany murowanej diametralnie różni się od szkieletowej - przy takiej samej izolacji termicznej. Dlatego nie wolno stosować rozwiązań przydatnych w ścianch szkieletowych do murowanych. Ponadto, wyniki są różne w różnych lokalizacjach budynku na mapie Polski. Gdyby zapoznał się Pan z takimi wynikami porównawczymi, dopiero zrozumiałby w czym problem. Dysponuję wieloma i zamierzam opublikować, ale ciągle brak czasu żeby przez kilka dni nad tym usiąść.

Jerzy Zembrowski
Link do komentarza
Cytat

Otóż, stan cieplno-wilgotnościowy ściany murowanej diametralnie różni się od szkieletowej


Niczym się nie różni!!! Bo stosuje się te same rozwiązania! PAROIZOLACJI!

Pan się przestanie wygłupiać i krzywdzić ludzi - dość " ażurowy pustak ceramiczny czy bk nie zatrzymują dyfuzji, nie zatrzymują wilgoci!

Panie Jerzy proszę mi uczciwie odpowiedzieć ( ja to badałem ) Ma Pan identyczne ścinę ytong 36 cm ocieplony wełną 20 cm z zewnątrz
tylko w jednym przypadku damy między ytongiem a wełna paroizolację. Po mroźnej zimie która wełna będzie bardziej zawilgocona? Wilgotność ytonga nie wzroście - jest zbyt ciepły.
Link do komentarza
Cytat

Ależ proszę napisać czym różni się...


Jeśli założyć dwie ściany murowane z tego samego materiału, ale:
1. z termoizolacją od środka a na niej paroizolacją,
2. z termoizolacją na zewnątrz i paroizolacją przed nią lub też od środka,
to, strumień ciepła przenikającego będzie zbliżony, ale mur ściany 2 będzie w obszarze temperatur dodatnich, zaś mur ściany 1 będzie podlegać huśtawce temperatur i przez to będzie narażony na destrukcję po każdym przejściu temperatur przez 0. Ponadto, mur 1 będzie narażony na silne ruchy termiczne, co musi być ujęte w projekcie. Dodatkowo, ściana 1 zostanie pozbawiona najcenniejszej wartości: akumulacji ciepła i może być zastosowana wyłącznie w budynkach z czasowym pobytem ludzi (sklepy, pawilony, domki wczasowe itp.) a nie mieszkalnych.
Tyle z punktu widzenia fizyki budowli.

Ważne są także aspekty ekonomiczno-użytkowe:
Dom z ociepleniem od środka tworzy wiele problemów technicznych:
- poważnie zmniejsza powierzchnię użytkową w domach istniejących,
- zwiększa kubaturę w domach projektowanych w stosunku do ocieplanych od zewnątrz, czym podnosi koszty inwestycyjne,
- zwiększa koszty eksploatacyjne, gdyż zwiększa powierzchnię strat ciepła przez przenikanie,
- poważnie zmniejsza wysokość pomieszczeń w domach istniejących z uwagi na konieczność ocieplania stropów z obu stron,
- zwiększa wysokość pomieszczeń domów projektowanych z tytułu ocieplania stropów z obu stron i przez to znacznie podnosi koszty inwestycyjne i eksploatacyjne,
- stwarza poważne problemy z mocowaniem ciężkiego wyposażenia i mebli na ścianach zewnętrznych,
- stwarza poważne problemy z prowadzeniem wszelkich instalacji dziurawiących paroizolację.

Reasumując: w budynkach podrzędnych ocieplanie od środka może być sensowne, zaś w budynkach mieszkalnych nigdy. I przy tej okazji: ogrzewanie domu czy podgrzewanie c.w.u. powinno być dokonywane energią najtańszą jeśli tylko koszty systemów są opłacalne. Ogrzewanie en. elektryczną można zastosować, ale wyłącznie z zastosowaniem II taryfy, co wymaga obliczeń inżynierskich i takie dopasowanie charakterystyk cieplnych statycznych i dynamicznych budynku oraz urządzeń grzejnych, by było możliwe korzystanie wyłącznie z II taryfy oraz by wahania temperatur wewnętrznych nie były większe niż dopuszczalne. To rozwiązanie wyklucza stosowanie ściany nr 1.

Laicy i dyletanci pokroju TB - precz od doradzania w budownictwie!

scenka
Przychodzi klient do TB i pyta:
- Inżynierowie budownictwa to dyletanci?
- A jakże! icon_biggrin.gif
- Profesorowie wykładający na politechnikach są niedouczeni?
- A jakże! icon_biggrin.gif
- Analizy energetyczne nie są potrzebne?
- Tak, to zbędny wydatek! icon_biggrin.gif
- Ogrzewania centralne, to przeżytek?
- A jakże! icon_biggrin.gif
- Izolowanie od zewnątrz, to głupota?
- A jakże! icon_biggrin.gif
- Pan jedyny posiadł tajemną wiedzę?
- A jakże! icon_biggrin.gif
- Będę się budować, mam taki oto projekt z katalogu. Może Pan określić co zrobić by dom mój był energooszczędny?
- Tak, 40 cm izolacji na ścianach od środka, w dachu i pod podłogą, ogrzewanie elektryczne z precyzjną automatyką, termy przy bateriach i baterie bezdotykowe. No i wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC. icon_surprised.gif
- To ile mój dom zużyje energii?
- 30 kWh/m2rok. icon_surprised.gif
- Twierdzi Pan ot tak bez wyliczenia? icon_sad.gif
- Tak, bo jestem geniuszem! icon_razz.gif
- Aha! icon_eek.gif

Swją drogą, któż o zdrowych zmysłach pójdzie po poradę życia do wróżbity? Był ktoś taki?
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...