Skocz do zawartości

instalacje w betonie komórkowym


Recommended Posts

Instalacje w ścianach z betonu komórkowego prowadzi się w bruzdach. Bruzdy wykonuje się łatwo za pomocą ręcznej bruzdownicy.
Maksymalne wymiary bruzd określone są w normie PN-B-03002:2007 Konstrukcje murowe. Projektowanie i obliczanie.
Jest tam prawie cała strona i usystematyzowanie wymiarów bruzd (głębokości, szerokości i długości) w zależności od grubości ścian i tego, czy ściana jest wznoszona, czy istniejąca.

Proszę podać jaka jest u Pana sytuacja, to podam dopuszczalne wymiary bruzd.

Link do komentarza
Dziękuje za odpowiedz, poniżej szczegóły:

- ściany zewnętrzne 36 cm z bloczków odmiany 400 łączonych zaprawą klejową,
- wewnętrzne ściany nośne 24 cm, odmiana 600,
- ściany działowe - jeszcze ich nie mam, myślałem nad bloczkami 8 lub 12 cm odmiany 600.

Chcę w ścianach poprowadzić instalację elektryczną i z tym nie powinno być raczej problemu, ale chciałem też (za radą elektryka) przewody ułożyć w peszlach, tam gdzie na ścianach będzie glazura, tyle że taki peszel będzie miał średnicę 2,5 cm więc bruzda będzie dość głęboka.
Największe wątpliwości budzi we mnie jednak wykonanie bruzd pod rury kanalizacyjne fi 50 mm w ścianach w kuchni i łazience. Trzeba to zrobić na ścianach działowych i wewnętrznych nośnych. Czy ściana 12 cm nie będzie za cienka?
Link do komentarza
Cytat

Dziękuje za odpowiedz, poniżej szczegóły:

- ściany zewnętrzne 36 cm z bloczków odmiany 400 łączonych zaprawą klejową,
- wewnętrzne ściany nośne 24 cm, odmiana 600,
- ściany działowe - jeszcze ich nie mam, myślałem nad bloczkami 8 lub 12 cm odmiany 600.

Chcę w ścianach poprowadzić instalację elektryczną i z tym nie powinno być raczej problemu, ale chciałem też (za radą elektryka) przewody ułożyć w peszlach, tam gdzie na ścianach będzie glazura, tyle że taki peszel będzie miał średnicę 2,5 cm więc bruzda będzie dość głęboka.
Największe wątpliwości budzi we mnie jednak wykonanie bruzd pod rury kanalizacyjne fi 50 mm w ścianach w kuchni i łazience. Trzeba to zrobić na ścianach działowych i wewnętrznych nośnych. Czy ściana 12 cm nie będzie za cienka?



Norma zakłada dwa przypadki: wykonywanie bruzd w gotowym murze i wykonywanie bruzd w trakcie wznoszenia.

Z reguły większość przypadków dotyczy pierwszej sytuacji i dla takiej podaję warunki. Wymiary bruzd pionowych i wnęk pomijanych w obliczeniach:
- dla ścian 24 oraz 36cm: maksymalna głębokość bruzdy 30mm, maksymalna szerokość 200mm.
- dla ściany o grubości mniejszej niż 85mm norma nie podaje warunków.

Uwagi dodatkowe:
Pionowe bruzdy, które nie sięgają więcej niż 1/3 wysokości muru nad stropem mogą mieć głębokość 80mm i szerokość 120mm pod warunkiem, że grubość muru jest nie mniejsza niż 225mm.
Zaleca się, by odległość w kierunku poziomym sąsiednich bruzd była nie mniejsza niż 225mm.
Zaleca się, by odległość w kierunku poziomym między sąsiednimi bruzdami, jeśli występują po tej samej stronie muru lub po obu stronach nie była mniejsza niż dwukrotna szerokość szerszej bruzdy.
Zaleca się, by łączna szerokość pionowych bruzd nie przekraczała 0,13 długości muru.

Z kolei wymiary bruzd poziomych nie powinny być mniejsze niż:
- dla ściany 24cm - 15mm bez ograniczenia długości i 25mm, przy długości mniejszej niż 1250mm
- dla ściany 36cm - 20mm bez ograniczenia długości i 30mm, przy długości mniejszej niż 1250mm.
Nie podano zaleceń dla ściany o mniejszej grubości niż 85mm.

Uwagi dodatkowe:
Odległość pozioma między końcem bruzdy a otworem powinna być nie mniejsza niż 500mm.
Odległość pozioma między przyległymi bruzdami o ograniczonej długości powinna być nie mniejsza niż dwukrotna długość dłuższej bruzdy.
W murach o grubości większej niż 150mm dopuszczalna głębokość bruzdy można zwiększyć o 10mm, jeżeli bruzdy wykonuje się maszynowo (dziwny przepis zwłaszcza, że w betonie komórkowym można to łatwo zrobić za pomocą narzędzia ręcznego).
Zaleca się, by szerokość bruzdy nie przekraczała połowy grubości muru w miejscu bruzdy.

Jeśli powyższe zalecenia zostały przekroczone, to należy sprawdzić nośność ściany w osłabionym przekroju.


Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Link do komentarza
Po co bruzdowac?, przewody najczescie sie kladzie po powierzchni a tynk i tak to przykryje. My kupilismy bruzdownice, ale uzywaniu jej wytwarza sie momentalnie tyle pylu, ze malo co z niej korzystalismy.
Przydala sie do bruzdowania w czerwonej cegle pod rurki miedziane gdy trzeba bylo je wpuscic w sciane, przy przewodach zazwyczaj nie ma takiej potrzeby.
W lazience pod plytki warto polozyc tynk by wyrownac powierzchnie zamiast sie meczyc przy ukladaniu i wyrownywac to wielkimi ilosciami kleju. Poza tym pod plytkami warto zastosowac folie w plynie a ona troche kosztuje i pokrywanie ja betonu komorkowego to jakas masakra, nie mowiac juz o tym ze trzeba go zagruntowac, zeby zmniejszyc chlonnosc
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...