Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Własna wędzarnia ....


Recommended Posts

Dzisiaj zarzuciłam do wędzenia ok. 5 kg. kiełbasy domowego wyrobu ( mięso kupione w masarni - przebadane)
i 3 sztuki boczku
1 sztuke szyneczki wcześniej marynowanej

W ten naszej wędzarni robimy wędlinki pierwszy raz ...( wędzarnia wybudowana w budynku gospodarczym icon_biggrin.gif )
ale
nie pierwszy raz w życiu..
zapach sie unosi na całą okolice
Link to postu
Cytat

Dzisiaj zarzuciłam do wędzenia ok. 5 kg. kiełbasy domowego wyrobu ( mięso kupione w masarni - przebadane)
i 3 sztuki boczku
1 sztuke szyneczki wcześniej marynowanej

W ten naszej wędzarni robimy wędlinki pierwszy raz ...( wędzarnia wybudowana w budynku gospodarczym icon_biggrin.gif )
ale
nie pierwszy raz w życiu..
zapach sie unosi na całą okolice


Na samą myśl mi ślinka cieknie!!!
Link to postu
No i miałam wczoraj nalot degustatorów ...
Szyneczki nie pozwoliłam tknąć,ale pół boczusia i spory kawałek kiełbaski znikł w brzuchach sąsiadów...

Chętnych było sporo by w przyszłości poeksperymentować wyrobami masarskimi
( taniej to i smaczniej )
Link to postu
Cytat

No i miałam wczoraj nalot degustatorów ...
Szyneczki nie pozwoliłam tknąć,ale pół boczusia i spory kawałek kiełbaski znikł w brzuchach sąsiadów...

Chętnych było sporo by w przyszłości poeksperymentować wyrobami masarskimi
( taniej to i smaczniej )


nawet jeśli nie taniej to człowiek przynajmniej wie co je.
Link to postu
Cytat

nawet jeśli nie taniej to człowiek przynajmniej wie co je.



O wiele taniej...
Za 1 kg.mięsa w masarni płaciłam 8.60 ( były to kawałki szynki -takie gulaszowe,łopatka i podgardle)
Dokupiłam jeszcze 0,5 kg. słoniny by wyrób nie był za suchy,do tego czosnek ,jelita.
W sumie za produkty do kiełbasy zapłaciłam 56 zł. ...
i mam ( już po podjedzeniu ) około 5 kg. dobrej jakościowo wędliny
Link to postu
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

piec chlebowy,fajne pizze w nim już piekłam
i wędzarnia


Toś mi się stokrotka wstrzeliła pięknie.
Kombinuję sobie coś w tym stylu postawić w przyszłości ... możesz mi coś niecoś napisać o tym cudzie?
Na początek może z czego to zbudowane? Bo na zdjęciu wygląda jak zwykła czerwona cegła na zaprawie, a to chyba niemożliwe.
Link to postu
Budował to mój mąż,
( kiedyś miał przyjemność postawić ze "starym" zdunem 2 piece,jeden kaflowy z szamotką w środku,a drugi piec gdzie można przyrządzać posiłki)
Tak,że wiedza zdobyta w praktyce zaowocowała takim czymś...

Piec ten jest postawiony z cegły,która w naszym rejonie nazywa sie ogiery ( nie znam jej poprawnej nazwy )

Jest to cegła która jest zbyt mocno wypalona i przez to traktowana jak odpad okołoprodukcyjny,jest ona nieforemna,twarda i sie nie kruszy,ale na takie wynalazki idealnie sie nadaje.

Spoiny nie są na żadnej sklepowej zaprawie,tylko po prostu na glinie - nie jestem w stanie teraz powiedzieć czy mąż dodawał jakieś domieszki
Link to postu
  • 11 miesiące temu...
A ja z innej paczki - kupiłem pół świni - jakieś przepisy na obróbkę tego mięsa ?
Będzie już rozebrana świnka - ale 50 kg mięsa... na święta w sam raz - mam nakładkę do robienia kiełbas - ale ja nigdy nic takiego nie robiłem - a w końcu chcę też wybudowac grillo-pieco-wędzarnie na polu - więc jakieś doświadczenie czas zdobyć.
Prosze o przepisy icon_smile.gif
Link to postu
My jak robimy wędliny zawsze przyprawiając kierujemy się własnym smakiem/upodobaniem ...

I tak na przykład robiąc kiełbasę ( bądź mięso kiełbasiane do słoika )
część mięsa mielimy drobno,część na grubym sitku,tak w proporcjach pół na pół .....
Jeśli mięso jest zbyt chude trzeba dodac surowy boczek/podgardle/słonine ... co kto woli
Do tego dochodzi czosnek ( na 8-10 kg. zmielonego mięsa ok. szklanka obranego czosnku - ja lubię wyraźną nutke czosnku w wyrobie )
sól ... pieprz...
Wszystko to należy dokładnie,przez około 20 -30 minut mieszać,można dolać szklankę wody,jak masa jest zbyt sztywna.

Później ładujemy to przez maszynke w wieprzowe jelita ( można kupić icon_smile.gif ) .... do wędzarni !
Bądź do słoików i .... mamy przepyszną "kiełbasianke "
Link to postu
Wszystkim bardzo pięknie dziękuję.
A te słoiki mnie zainteresowały - jak to się wekuje i ile można przechowywać ?
Wędzenie - trzech znajomych sie zaoferowało, że mi uwędzi icon_smile.gif
Nie wiedziałem, że tyle osób to ma icon_smile.gif

A tak a propo - świnka ma dojechać do masarni - badanie wet 25 zł, i rozbiorą mi ją. Pytanie jest takie - czy oni przypadkiem tam nie napompują mi szynki chemikaliami ? Bo tak to psu na budę.. Za kg świni płacę 4 zł/kg - uczciwa cena ? Bo mi się wydaje, że tak.
ostatnio z 1,5 roku temu kupiłem pół świni - nie pamiętam ile płaciłem wtedy - ale dojechała w jednym kawałku - rozbierała żonka, która pierwszy raz w życiu świnię na oczy widziała icon_smile.gif - więc NET - opisy i trzy dni krojenia i wytapiania i to wszystko w kuchni w M-3 icon_smile.gif
Nigdy więcej icon_smile.gif
Link to postu
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...