Skocz do zawartości

hiacynty w domu i w ogrodzie


Recommended Posts

Witam,
bardzo podobają mi sie hiacynty, ale za pożno sie obudzilam na ich hodowle. Na przyszły rok się już dobrze przygotuję. Proszę powiedzieć kiedy i jak sadzić hiacynty żeby zakwitły na wiosnę w ogrodzie lub w domu. Czy jest jakaś różnica między cebulkami domowymi a ogrodowymi?
Link do komentarza
Trzeba je wsadzać do ziemi na jesieni piętkami do dołu, w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru Kwiaty pojawiają sie w kwietniu, maju. Uprawiając hiacynty w domu zaczynają kwitnąć na przełomie stycznia i sierpnia. Mozna kupic dwa rodzaje hiacyntów: ogrodowe i preparowane, ale wszystkie nadają sie do domu. Preparowane hicynty zakwitają wczesniej niz ogrodowe.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Uprawa hiacyntów w ogrodzie rozpoczyna się na jesieni: wtedy wybiera się miejsce posadzenia cebulek. Na przełomie września i października sadzi się je piętkami do dołu na głębokość, która wynosi trzykrotność ich wysokości. Na koniec dobrze jest wyrównać powierzchnię ziemi, aby nie dopuścić do stagnowania wody zimą w zagłębieniach.

Hiacynty najlepiej rosną na lekkich, żyznych glebach o odczynie obojętnym, na słonecznych bądź półcienistych stanowiskach. Kwiaty pojawiają się w kwietniu lub w maju. Najlepiej usuwać je zaraz po przekwitnięciu, aby roślina nie traciła energii na wytworzenie nasion. Cebule mogą pozostawać w tym samym miejscu przez 3–4 lata pod warunkiem, że będzie się uzupełniać niedobór składników odżywczych poprzez nawożenie. Coroczne wykopywanie i przesadzanie hiacyntów w nowe, żyzne miejsce jest bardzo wskazane – dzięki temu powstrzymuje się rozwój chorób grzybowych i bakteryjnych. Rośliny wyciąga się z ziemi pod koniec czerwca, gdy zaczną usychać im liście. Następnie przechowuje się je w przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu aż do momentu ponownego wysadzania do gruntu jesienią.

Uprawa hiacyntów w domu polega na pędzeniu cebulek od września lub października w doniczce w celu wywołania kwitnienia na przełomie stycznia i lutego. Przygotowując pojemniki dla hiacyntów, nie można zapomnieć o ok. 1,5–2 cm warstwie drenażu (keramzyt czy żwir), która powinna wypełnić dno doniczki. Cebule zagłębia się do połowy ich wysokości w podłożu – ziemi kompostowej, którą na koniec można przykryć ozdobnym żwirkiem lub mchem, ograniczającym przesychanie ziemi. W przypadku sadzenia kilku cebulek do jednego pojemnika – odległość między nimi powinna wynosić połowę ich szerokości.

Początkowo doniczki umieszcza się w chłodniejszym i ciemniejszym miejscu (7–10°C), gdzie cebule dobrze się ukorzenią. Po około 8–10 tygodniach, gdy pojawią się pędy kilkucentymetrowej długości, pojemniki należy przenieść w oświetlone miejsce i zwiększać stopniowo temperaturę i podlewanie, aby doprowadzić hiacynty do kwitnienia. Po przekwitnięciu roślinę najlepiej zasilić płynnym nawozem, utrzymując nadal wilgotne podłoże, aby cebula odnowiła zapasy substancji odżywczych na kolejny rok. Ponadto wczesną wiosną cebulki można wysadzić do gruntu lub wyjąć je z pojemników i przechowywać do momentu ponownego sadzenia.

W centrach ogrodniczych dostępnych jest bardzo wiele ciekawych odmian cebulek hiacyntów – nie ma specjalnego podziału na te wysadzane do gruntu czy pędzone w domach.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...