Skocz do zawartości

Najczęstrze błędy przy budowie domu


Recommended Posts

Brak obrazka

I. Bardzo częsty błąd popełniany przez murarza .


Szczyty budynku oraz ścianki kolankowe zostały wymurowane aż pod deski i nie da się już z góry ich ocieplić .A powinny być podmurowane tylko do wysokości dolnej krawędzi krokwi żeby wełna przy ociepleniu poddasza łączyła się z ociepleniem ściany icon_sad.gif


Izolacja cieplna ściany zewnętrznej musi stykać sie z ociepleniem poddasza

Brak obrazka

Brak obrazka
Link do komentarza
II. Częsty błąd popełniany przez murarza

Nieprawidłowo zrobiona ścianka kolankowa brak słupów łączących wieniec murłaty ze stropem ,wieniec kończy się na rogu budynku i nie zawija się w szczyt.


Brak obrazka

Prawidłowe wykonanie ścianki kolankowej

Wieniec wieńczący ściankę nie kończy się na rogu budynku tylko zawija się aż w szczycie i jest połączony ze słupem i zakotwiony w stropie Tak usztywniona ścianka uniemożliwia odchylenie się jej na zewnątrz budynku przez parcie konstrukcji dachu .


Brak obrazka



Słup żelbetowy pręty przenikają zbrojenie stropu i wieńca żelbetowego pod murłatą

Brak obrazka
Link do komentarza
Dzięki za ten uporządkowany post.
Można śledzic poczynania murarzy na budowie i uniknąć błędów przy budowie własnego domu. Ja wprawdzie jeszcze nie stawiam domu ale bardzo dokładnie sledze ten watek, by z chwilą jak rozpoczniemy budowę nie byc zdana tylko na wiedzę budowlańca - jeśli będę miała wątpliwości nakażę by budowlaniec sprawdził czy robi to dokładnie - czytając posty przekonałam się że nie można bezgranicznie ufać ani majstrom ani też kierownikowi budowy ( czytałam o takim który nie dopilnował wysokości pomieszczeń i salon wyszedł za niski, oraz żle zostały wykonane nadproża okien)
Tak trzymaj dalej i pokazuj błędy jakie znajdziesz .
icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Tak trzymaj dalej i pokazuj błędy jakie znajdziesz .

Jestem tego samego zdania. W miarę możliwości postaram się w tym pomóc.

W tej chwili sygnalizuje jeden błąd, który był szeroko wałkowany w wątku Folia kubełkowa .
Chodzi o uszczelnienie dolnej krawędzi folii kubełkowej. Takie rozwiązanie zupełnie wypacza sens stosowania takiej folii - nie tylko nie zabezpiecza ściany przed wilgocią, ale także powoduje możliwość znacznego zawilgocenia ściany w gruncie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
mam sens poprawiać błąd o którym piszecie na górze (pustaki wymurowane za murłatą, brak ciągłości ocieplenia) w przypadku jak dom przykryty już,w środku otynkowany, z jednej strony jest już od zewnątrz podbitka.....
Link do komentarza
Częste błedy...
Cytat

Izolacja cieplna ściany zewnętrznej musi stykać sie z ociepleniem poddasza


I nie tylko! Również z izolacją podłogi!! Izolacja termiczna ma też być sucha (do1%) A tu zapomniano o paroizolacji w ścianie. Jaki cel mają błędne umieszczanie izolacji termicznej za odbiornikiem ciepła i wyższa wilgotność przegrody?

Właściwe miejsce dla izolacji termicznwj i ciągłości paroizolacji

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Częste błedy...

I nie tylko! Również z izolacją podłogi!! Izolacja termiczna ma też być sucha (do1%) A tu zapomniano o paroizolacji w ścianie. Jaki cel mają błędne umieszczanie izolacji termicznej za odbiornikiem ciepła i wyższa wilgotność przegrody?

https://forum.budujemydom.pl/index.php?act=...ost&id=4993




Ten rysunek jest niepoprawny posiada błędy konstrukcyjne ,proszę jeszcze popracować nad nim i umieścić coś bardziej realistycznego .
Link do komentarza
Cytat

Częste błedy...

I nie tylko! Również z izolacją podłogi!! Izolacja termiczna ma też być sucha (do1%) A tu zapomniano o paroizolacji w ścianie. Jaki cel mają błędne umieszczanie izolacji termicznej za odbiornikiem ciepła i wyższa wilgotność przegrody?

Właściwe miejsce dla izolacji termicznwj i ciągłości paroizolacji



ALBO NIEDOWIDZĘ, ALBO MURŁATA LEŻY NA WEŁNIE (IZOLACJI) - MUSI DOBRZE TRZYMAĆ

Link do komentarza
Cytat

Chodzi o rolę izolacji termicznej !
https://forum.budujemydom.pl/index.php?act=...ost&id=4994




To typowy rysunek zabytkowej kamienicy .

Żeby nie naruszać zabytkowych elewacji budynku wszystkie pomieszczenia zostały ocieplone od środka włącznie z sufitami ścianami i podłogą .To był jedyny możliwy sposób ocieplenia tego domu na który zgodził się konserwator zabytków .
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
W weekend stawiajac scianki dzialowe na poddaszu pomyslalem o tych scianach szczytowych dotykajacych deskowania... niestety ocieplenie zewnetrzne jest juz zrobione i za bardzo nie widze jak by to poprawic, nie odpiluje kilkunastu cm muru do ktorego jest przyklejony styropian icon_sad.gif na szczescie jest to BK a nie beton, wiec parametry izolacyjne lepsze niz gorsze icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

pytanie, czy w moim konkretnym przypadku jest sens to robic??


Moim zdaniem w Twoim przypadku jest już za późno. O ociepleniu szczytu ścian trzeba myśleć na etapie stanu surowego jak wznoszone są mury. Ludzie też bardzo często zapominają o ociepleniu ścian kolankowych (za ślepymi ściankami).
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Fajnie by było powrócić znów do tego wątku. Często tu zaglądam w nadziei że coś znajdę co pozwoli mi uniknąć jeszcze wpadki póki nie jest za późno: w końcu kierbud nie siedzi na budowie 24h/d a w razie czego byłby czas na konsultacje.
Może dopiszę że ludzie często łączą drenaż opaskowy który idzie wokół domu z systemem deszczowym
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Bardzo ciekawy temat - szkoda, że troszeczkę podupadł...
Fakt faktem nie buduję na razie własnego domu, ale jestem młodym projektantem, który zdążył się już nauczyć, że tylko na budowie (obserwując poczynania innych) można nauczyć się wielu przydatnych rzeczy icon_smile.gif
Także czekam z niecierpliwością na dalsze wpisy
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Zobaczcie proszę czym sie moze zakończyć źle wykonana ścianka kolankowa i złe mocowanie murałaty:

Dach jest niestety do rozebrania ;-(


No coments...

Pozdrawiam
"Szczęśliwy" Inwestor



wiesz co - ja mam tak źle zrobione z winy projektanta - że głowa mała - ale przyznam szczerze, że nie za bardzo zrozumiałem zdjęcia.
Dlaczego do rozebrania - może inaczej opisz problem, później jakieś zdjęcia ogólne a potem szczegółyy
Bo kurcze - no nie za bardzo zrozumiałem i widzę to co powinienem zobaczyć.
Pozdrawiam
Link do komentarza

U mnie wykonawca dał ciała, w projekcie było ok, a on zrobił po swojemu.
TZN: zrobił za mało śrub mocujących murłatę z wieńca, co spowodowało wypaczenie murłaty, i "rozjechanie" sie dachu na boki.
Najlepiej to widać w kalenicy:
52bf6a2dd2824320med.jpg

Zacięte są też krokwy a nie powinne, wiec połać ugieła się też "wzdłuznie" tzn "po krokwie"

Naprawić się już nie da, trzeba zrobić od nowa

Link do komentarza
Ha!!!! Dorzucę swoje obserwacje z budowy; własnej i sąsiadów. W postach koledzy/koleżanki pokazują dalsze etapy budowy własnego kąta, a ja chcę zwrócić uwagę na niesamowicie ważne: posadowienie domu. Co 7 lat podobnież jest zmiana na suche lata albo przekropne. Obecne lata 2008-2011 pokazują, kto i dlaczego ma wodę w piwnicach, albo w ogóle dom pływa w sadzawce, podsiąkają rzekomo szczelne fundamenty, jest pleśń pod posadzkami ocieplonymi i duże zużycie opału, przy dużej wilgotności powietrza w domach. W projektach budowlanych domu jednorodzinnego, nikt nie określa wysokości usadowienia na fundamencie. Robi to na "oko" rzemieślnik, a właściciel liczy kasę, aby nie za wysoko, bo to "boli". Potem przychodzi koniec budowy, wyrównanie rzekomo terenu i okazuje się, że dom jest w środku dołka na całej działce. I nie ma nic gorszego jak moja "krwawica" stoi w stawie, aż żaby rechoczą. - Przecież zawsze można kupić ziemię, piasek i podsypać wyniesiony nieco wyżej fundament do wysokości estetycznego wyglądu domu, unikając kłopotów nawet z dojazdem, do własnego M-4. Patrząc na stare domy, jesteśmy zdziwieni, że tak głęboko są zakopane w ziemi. To mijający czas spowodował, że wszystko rosło w górę: trawa, dróżki dojazdowe, alejki, drzewa - ale nie ten dom. On zagłębiał się po kilka milimetrów rocznie, z wymienionych różnych przyczyn - również przez głębsze osiadanie tego ciężaru. Co zima, proces wypiętrzania gruntu powtarza się, ale nie domu. Dom stoi przecież głębiej. - Ba, w polu u rolnika, na przestrzeni obserwowanych kilkunastu lat, ciągle pojawiają się nowe duże głazy kamienia polnego. Dlaczego? - To przyroda żyje i działa, wypycha mróz i działa erozja gruntu! Więc buduj wyżej, z dużym zapasem, a niski parterowy domek usadowiony jak na jakiej skarpie, nabierze lepszego blasku dostojeństwa, niż zakopany w trawniku, albo w sadzawce.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Cytat

Nareszcie ktoś zauważył Pan T.B. nie bierze pod uwagę wymogów konstrukcyjnych ,albo nie zna się na tym ,a może robił ten rysunek na kolanie bez przemyślenia . icon_smile.gif


Na kolanie nie robil tylko jak widac to jest made in germany prototyp icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Witam. Tematy są dwa
https://forum.budujemydom.pl/Galeria-fuszerki-t13180.html

a ponadto co do wienca na ściance, co napisał Animus
Cytat

Prawidłowe wykonanie ścianki kolankowej

Wieniec wieńczący ściankę nie kończy się na rogu budynku tylko zawija się aż w szczycie i jest połączony ze słupem i zakotwiony w stropie Tak usztywniona ścianka uniemożliwia odchylenie się jej na zewnątrz budynku przez parcie konstrukcji dachu .


nie do końca tak jest, gdyż, wieniec na ściance nie musi się zawijać aż w szczyt budynku, gdyż słupy umiejscowine w ściance przenoszą obciążenie na wieniec na stropie i to wystarczy, dlatego przy wszystkich konstrukcjach wieniec nie musi się zawijać w szczyt, tak mi wytłumaczył architekt, a takze można potwierdzenie znaleźć w cytowanym powyżej temacie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

nie do końca tak jest, gdyż, wieniec na ściance nie musi się zawijać aż w szczyt budynku, gdyż słupy umiejscowine w ściance przenoszą obciążenie na wieniec na stropie i to wystarczy, dlatego przy wszystkich konstrukcjach wieniec nie musi się zawijać w szczyt, tak mi wytłumaczył architekt, a takze można potwierdzenie znaleźć w cytowanym powyżej temacie.
Pozdrawiam



A czy architekt wspominał że jeśli wieniec nie zawija się w szczyt ,to mogą powstawać mikropęknięcia w narożniku.
Link do komentarza
Cytat

A czy architekt wspominał że jeśli wieniec nie zawija się w szczyt ,to mogą powstawać mikropęknięcia w narożniku.


Wieniec nie w kazdym przypadku musi byc w ksztalci C zawijac sie na sztyt, moze byc prosty, moze byc pelny tzn obejmujacy obwod scian zewnetrznych i moz go wogule nie byc. Uzaleznoine to jest od wysokosci scianki kolankowej, rozpietosci scian oraz od rodzaju konstrukcji wiezby dachowej. "Mikropekniecia" w narozniku zawsze moga powstac mimo ze wszystko bylo zrobione tak jak "ksiazka pisze" .
Link do komentarza
Cytat

Witam. Nie wspomniał, ale chyba to właśnie architekci projektują i wiedzą co robią i co mówią, specjalnie sięarchitekta o to pytałem, gdyż naczytałem się na forum o ściance kolankowej i wieńcu, a wcale tak nie musi być.


Troche haotyczna jest Twoja odpowiedz nic z niej nie rozumiem. Piszesz ze "nie wspomnial"-KTO? pytales sie architekta ..... "wcale nie musi tak byc"-TO ZNACZY JAK NIE MUSI BYC? Nie nadazam za Twoim mysleniem- sorrki icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Wieniec nie w kazdym przypadku musi byc w ksztalci C zawijac sie na sztyt, moze byc prosty, moze byc pelny tzn obejmujacy obwod scian zewnetrznych i moz go wogule nie byc. Uzaleznoine to jest od wysokosci scianki kolankowej, rozpietosci scian oraz od rodzaju konstrukcji wiezby dachowej. "Mikropekniecia" w narozniku zawsze moga powstac mimo ze wszystko bylo zrobione tak jak "ksiazka pisze" .



Mędrek powiedział co wiedział hehehe.
Taki bełkot nic nie wnosi same ogólniki dla zwykłego laika .
Masz rysunek i mój opis (Post #3),który dotyczy konkretnie tej sytuacji .
A czy ty zrobisz sobie wieniec i jak to twoja sprawa to wolny kraj .Mam nadzieję że zrobisz go zgodnie z projektem .

Cytat

Witam. Nie wspomniał, ale chyba to właśnie architekci projektują i wiedzą co robią i co mówią, specjalnie sięarchitekta o to pytałem, gdyż naczytałem się na forum o ściance kolankowej i wieńcu, a wcale tak nie musi być.



I tego się trzymaj co Ci architekt zaprojektuje .Jak będzie coś nie tak to będziesz miał kogo pociągnąć w razie czego do odpowiedzialności.
Link do komentarza
Cytat

Mędrek powiedział co wiedział hehehe.
Taki bełkot nic nie wnosi same ogólniki dla zwykłego laika .
Masz rysunek i mój opis (Post #3),który dotyczy konkretnie tej sytuacji .
A czy ty zrobisz sobie wieniec i jak to twoja sprawa to wolny kraj .Mam nadzieję że zrobisz go zgodnie z projektem .
Powiedzial powiedzal i jak zapewne dobrze wiesz nie sa to bzdury. TO co napisalem jest stosowane w budownictwie. A tak przy okazji zapytam z kad wiesz ze architekt tak nie zaprojektowal a Ty go chcesz poprawiac.


I tego się trzymaj co Ci architekt zaprojektuje .Jak będzie coś nie tak to będziesz miał kogo pociągnąć w razie czego do odpowiedzialności.


Ja nigogo nie namawiam to zmiany wienca czy cos w tym stylu, kolega pytal to mu odpowiedzalem.

Powiedzial powiedzal i jak zapewne dobrze wiesz nie sa to bzdury. TO co napisalem jest stosowane w budownictwie. A tak przy okazji zapytam z kad wiesz ze architekt tak nie zaprojektowal wienca z Twojej fotki a Ty go chcesz poprawiac wkoncu on za to odpowiada.
Link do komentarza
Cytat

Ja nigogo nie namawiam to zmiany wienca czy cos w tym stylu, kolega pytal to mu odpowiedzalem.

Powiedzial powiedzal i jak zapewne dobrze wiesz nie sa to bzdury. TO co napisalem jest stosowane w budownictwie. A tak przy okazji zapytam z kad wiesz ze architekt tak nie zaprojektowal a Ty go chcesz poprawiac.



Nadal czegoś chyba nie rozumiesz w większości przypadków to wykonawcy idą na skróty ,architekci projektują zgodnie ze sztuką .Oczywiście zdarza się że architekt popełnia błąd to też człowiek .Wykonawcy przeważnie robią to celowo pomijają pewne roboty ze względów czysto ekonomicznych i nie dbają tu akurat o inwestora tylko o siebie .
Link do komentarza
Cytat

Nadal czegoś chyba nie rozumiesz w większości przypadków to wykonawcy idą na skróty ,architekci projektują zgodnie ze sztuką .Oczywiście zdarza się że architekt popełnia błąd to też człowiek .Wykonawca przeważnie robi to celowo pomija pewne roboty ze względów czysto ekonomicznych i nie dba tu akurat o inwestora tylko o siebie .


Rozumiem i to doskonale. U mnie architekt jakos zamalo dal slupkow w scianie kolankowej ale na szczescie w pore murarze no i ja sam to zauwazylismy. Zarowno rzecz sie ma z wykonawca. Wiec nierozumiesz czemu piszesz ze wypisuje bzdury.
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem i to doskonale. U mnie architekt jakos zamalo dal slupkow w scianie kolankowej ale na szczescie w pore murarze no i ja sam to zauwazylismy. Zarowno rzecz sie ma z wykonawca. Wiec nierozumiesz czemu piszesz ze wypisuje bzdury.



Nie napisałem że piszesz bzdury tylko ogólniki które ,laikowi niczego nie przyniosą .

Chciałem uczulić inwestora żeby zwrócił szczególną uwagę na pewne elementy konstrukcyjne i nie tylko w trakcie wznoszenia domu.
Jeżeli zauważyłeś że architekt " jakoś za mało dal słupków w ścianie kolankowej" to właśnie o to mi chodziło.
Oczywiście skonsultowałeś to spostrzeżenie z architektem?
Link do komentarza
Cytat

A czy architekt wspominał że jeśli wieniec nie zawija się w szczyt ,to mogą powstawać mikropęknięcia w narożniku.




Cytat

Witam. Nie wspomniał, ale chyba to właśnie architekci projektują i wiedzą co robią i co mówią, specjalnie sięarchitekta o to pytałem, gdyż naczytałem się na forum o ściance kolankowej i wieńcu, a wcale tak nie musi być.





mikropęknięcia prawicie ?
takie wzorcowe mikropęknięcie jako suma błędów to było na 10 cm od pionu na wys 4 pustaka , a dach tylko cudem nie zjechał icon_biggrin.gif , ściana z pustaków betonowych cięta jak nożem . po 2 latach zaczęło rozcinać róg po przekątnej i migiem do rozbiórki .
czyli dobra rada na wieńcu nie oszczędzaj ino go lej - jak się da to w kółko
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli zauważyłeś że architekt " jakoś za mało dal słupków w ścianie kolankowej" to właśnie o to mi chodziło.
Oczywiście skonsultowałeś to spostrzeżenie z architektem?


Nie konsultowalem. Gdybym np nie chcal dac slupkow to napewno bym sie skonsultowal. Dokladajac pare slupkow szkody nie wyrzadzilem. Tym bardziej ze u mnie jest sciana 1 warstwowa wiec slupki robione byly w szalunku traconym, z zewnatrz nie widac jedynie po szpilkach na murlacie mozna sie doliczyc ile ich jest.

Cytat

mikropęknięcia prawicie ?
takie wzorcowe mikropęknięcie jako suma błędów to było na 10 cm od pionu na wys 4 pustaka , a dach tylko cudem nie zjechał icon_biggrin.gif , ściana z pustaków betonowych cięta jak nożem . po 2 latach zaczęło rozcinać róg po przekątnej i migiem do rozbiórki .
czyli dobra rada na wieńcu nie oszczędzaj ino go lej - jak się da to w kółko


O jakich pustakach betonowych piszesz? Na niczym nie warto oszczedzac tym bardzie jezeli chodzi o konstrukcje. Kto tanio robi - placi dwa razy icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

O jakich pustakach betonowych piszesz? Na niczym nie warto oszczedzac tym bardzie jezeli chodzi o konstrukcje. Kto tanio robi - placi dwa razy icon_smile.gif


no taki materiał pustak betonowy niby z betonu ale z dziurami w środku ma troszkę lepszą wytrzymałość od BK i Pustaka ceramicznego - napisałem suma błędów i efekt .
na własne życzenie poniekąd tyle że mnie to złapało na etapie przejściowym koszt to 4 warstwy pustaków i trochę robocizny bo dach właściwy kondygnacja wyżej , tyle że rozkład sił tego zrozumieć nie chciał icon_smile.gif.
Link do komentarza
Cytat

no taki materiał pustak betonowy niby z betonu ale z dziurami w środku ma troszkę lepszą wytrzymałość od BK i Pustaka ceramicznego - napisałem suma błędów i efekt .
na własne życzenie poniekąd tyle że mnie to złapało na etapie przejściowym koszt to 4 warstwy pustaków i trochę robocizny bo dach właściwy kondygnacja wyżej , tyle że rozkład sił tego zrozumieć nie chciał icon_smile.gif.


Tylko jakiej firmy te pustaki. Czy to byly jakies samoruby czy z keramzobetonu bo nic mi nie przychodzi do glowy co to sa za pustaki. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Nadal czegoś chyba nie rozumiesz w większości przypadków to wykonawcy idą na skróty ,architekci projektują zgodnie ze sztuką .Oczywiście zdarza się że architekt popełnia błąd to też człowiek .Wykonawcy przeważnie robią to celowo pomijają pewne roboty ze względów czysto ekonomicznych i nie dbają tu akurat o inwestora tylko o siebie .


Typowym przykladem kto popelnil blad albo nie sa fotki z budowy domu EWY, ADRIANA, FRANKA I IGNASIA(do ogladniecia na naszym forum). Wieniec jest ale jaki? Nie neguje ze jest zle wykonany ,slupkow nie widac wogole. I tu mozna zadac pytanko czy mialy byc (wg mnie powinny) , a moze sa schowane w scianie (watpie bo to sciana2 warstwowa) ale wszystko moze byc. Jezeli chodzi o architekta to uwazam jezeli bylby rzetelny to powinien poinformowac zainteresowanego jakie sa rodzaje wiencow, gdzie i jak sie je stosuje.
Link do komentarza
Cytat

Tylko jakiej firmy te pustaki. Czy to byly jakies samoruby czy z keramzobetonu bo nic mi nie przychodzi do glowy co to sa za pustaki. icon_sad.gif


Nie chodzi o pustaki bo to nie ich wina
w czasie kiedy budowanie kojarzyło mi się z kaskami pod dźwigiem na moje własne życzenie tymczasowa ściana kolankowa nie została zwieńczona , "cieśli" się cosik pokrochmaliło i jętki zamontował wyżej niż powinien
suma błędów czyli brak wieńca i zbyt wysoko jętki taki typowy układ na rozrywanie coby tam nie było i tak by poszło
więc teraz mam prawo ostrzegać przed oszczędzaniem na zbrojeniu w wieńcu bo dokładnie wiem jakie są skutki takich oszczędności teraz jedyna przerwa w wieńcu to drzwi balkonowe szt 1 w środku ściany szczytowej reszta monolit czyli chyba czegoś się nauczyłem icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie chodzi o pustaki bo to nie ich wina
... jedyna przerwa w wieńcu to drzwi balkonowe szt 1 w środku ściany szczytowej reszta monolit czyli chyba czegoś się nauczyłem icon_biggrin.gif


Zagladnij na fotki z budowy EWY, ADRIANA, FRANKA I IGNASIA to zobaczysz ze drzwi czy okna nie przeszkadzaja.
Link do komentarza
Cytat

Zagladnij na fotki z budowy EWY, ADRIANA, FRANKA I IGNASIA to zobaczysz ze drzwi czy okna nie przeszkadzaja.



czuję się wywołany....
słupków nie ma, bo nie musiało ich być...tak twierdzi konstruktor
Brak obrazka

na zdjeciach tego nie widać , ale ze stropu nad parterem jest wypuszczonych kilka drutów(idą w ścianie do wieńca)
13393527.jpg

wieniec jest z B25, dodatkowo zbrojony drutem 14
Link do komentarza
Cytat

czuję się wywołany....
słupków nie ma, bo nie musiało ich być...tak twierdzi konstruktor


na zdjeciach tego nie widać , ale ze stropu nad parterem jest wypuszczonych kilka drutów(idą w ścianie do wieńca)


wieniec jest z B25, dodatkowo zbrojony drutem 14


I oto mi chodzi, ze nie mozna oceniac nie znajac szczegolow. Napisalem ze slupki powinny byc ,ale nie pisze ze to jest blad budowlany.Jakby co to architekt beknie ,ale tego Ci nie zycze(i jemu tez icon_smile.gif ). Ladny domek macie i sadze ze dlugo ,dlugo sie nim bedziecie cieszyc icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Witam. Mhtyl moja odpowiedź była skierowana do Animus i dotyczyła wcześńiejszych wypowiedzi.
Co do ścianki kolankowej i wieńca na niej, to tak jak pisałem pytałem architekta czy wieniec musi się zawijać na szczyt i jego odpowiedź brzmiała, że nie musi, gdyż ciężar dachu przenoszą słupki na wieniec nad parterem który okala cały dom i w niektórych domach to wystarczy, a architekt chyba wie co mówi icon_biggrin.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam. Mhtyl moja odpowiedź była skierowana do Animus i dotyczyła wcześńiejszych wypowiedzi.
Co do ścianki kolankowej i wieńca na niej, to tak jak pisałem pytałem architekta czy wieniec musi się zawijać na szczyt i jego odpowiedź brzmiała, że nie musi, gdyż ciężar dachu przenoszą słupki na wieniec nad parterem który okala cały dom i w niektórych domach to wystarczy, a architekt chyba wie co mówi icon_biggrin.gif
Pozdrawiam


No i gitara icon_biggrin.gif Jak zaobserwowales to nie chce poprawiac architekta. Wymienilem tylko przypadki ktore maja wplyw na zastosowanie odpowiedniego wienca, a jaki bedzie w danym domu to juz sam wiesz ,ze to zadanie dla architekta. Pozdrawiam i udanej budowy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
za przeproszeniem dużo napisali a nie zamiast zaznaczyć największe / najistotniejsze uwagi...

Cytat

Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów i wykonywanie robót budowlanych niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Najczęściej popełniane błędy to brak zabezpieczenia placu budowy - każdy może wejść na naszą budowę – również złodzieje, czy stosowanie zamiast właściwych, przewidzianych w projekcie i uwzględnionych w obliczeniach konstrukcyjnych materiałów budowlanych zamiennych, gorszej jakości.


sztuka już dawno umarła, obecnie się buduje z zasadami wiedzy technicznej i budowlanej

Cytat

Złe oszacowanie kosztów budowy, źle wykonana wycena, brak kosztorysu na poszczególne etapy budowy, ogólnie zła kalkulacja, czy brak wystarczających środków na przewidzianą inwestycję. Jeśli w wycenie nie uwzględnimy na przykład kosztów budowy ogrodzenia, to musimy liczyć się z tym, że po jego wybudowaniu, zabraknie nam środków na inne etapy, lub elementy budowy.


akurat ta pracownia o kosztach i kosztorysach nie powinna się wypowiadać, skoro we własnych kosztorysach połowy rzeczy brakuje zalamka.jpg

kosztorys pracowni MG Projekt
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...