Skocz do zawartości

rolety zewnętrzne


Recommended Posts

  • 4 tygodnie temu...
Cytat

A mi takie rolety się okropnie nie podobają .... dom z opuszczonymi roletami sprawia wrażenie /przynajmniej na mnie/ wymarłego...... brrrr

Omijam takie domy/ sklepy/ obiekty szerokim łukiem




Kwestia gustu icon_smile.gif Zamontowałem u siebie rolety zewnętrzne Berlux i nie żałuję icon_smile.gif Zazwyczaj w ciągu dnia są odsłonięte, więc chyba nasz dom nie wygląda na wymarły ;) Wiesz, takie rolety to nie tylko ochrona przed włamaniem, ale też wiele innych pozytywów. Wymienię jedynie kilka: oszczędność ciepła co jak wiadomo zimą jest ważne, chroni też okno przed deszczem, podmuchami wiatru czy gradem. Myślę, że jeśli dobierzemy dobrze rolety, chodzi mi m.in. o kolor pasujący do ram okiennych, to dom wygląda ładnie icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Dokładnie teraz zewnętrzne rolety to już zupełnie inny wygląd niż te z przed kilku lat. Wystarczy dobrać ładny kolor i nada całości wdzięku i dodatkowo bezpieczeństwa.



To fakt, choć jeszcze innym rozwiązaniem mogą być okiennice. Sądzę, że od wyglądają znacznie lepiej.
Dodatkowo moskitiera na lato. O ile rolety mogą nie szpecić okna, o tyle okiennice są ich ozdobą.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Twoje pytanie raczej wskazuje, że nie rozważałeś wcześniej tego zagadnienia od strony sposobu wykonania montażu więc skończy się raczej na rolecie "nadstawnej", w której puszka przykręcona jest do ramy okna ( Co samo w sobie nie jest takie proste jakby się wydawało ze względu na statykę konstrukcji okna, ale to już inna bajka).


Mógłbyś rozwinąć? Właśnie jestem w temacie montażu okien z nadstawnymi roletami i nijak nie wychodzi mi to w sposób zadowalający, z punktu widzenia statyki konstrukcji okna właśnie. Są, i owszem, rozwiązania różnych producentów, ale zakwalifikowałbym je do działu "listek figowy" niż jako rzeczywiście rozwiązujące problem...
Link do komentarza
Cytat

Zamieszczam fotografię z montażem rolet u mnie przez firmę i przez właścicieli [ciach]


Dzięki za materiał, hmm... ale pytałem o rolety nadstawne, w przypadku których nie ma możliwości zamocować okna do nadproża! Otwór okienny jest w przypadku rolet nadstawnych większy, aby umożliwić wstawienie puszki rolety nad oknem, w warstwie muru. Puszka na zewnątrz jest zlicowana ze ścianą, na której to układa się ocieplenie, zakrywając nim całkowicie mechanizm rolety.
Link do komentarza
Cytat

Mógłbyś rozwinąć? Właśnie jestem w temacie montażu okien z nadstawnymi roletami i nijak nie wychodzi mi to w sposób zadowalający, z punktu widzenia statyki konstrukcji okna właśnie. Są, i owszem, rozwiązania różnych producentów, ale zakwalifikowałbym je do działu "listek figowy" niż jako rzeczywiście rozwiązujące problem...


A czemu to Ty zakładasz te rolety?
Nie prościej i bezpieczniej (bo jest gwarancja i w razie uszkodzenia wymiana) zlecić to firmie u której się kupiło te rolety ich montaż.
Link do komentarza
Cytat

A czemu to Ty zakładasz te rolety?
Nie prościej i bezpieczniej (bo jest gwarancja i w razie uszkodzenia wymiana) zlecić to firmie u której się kupiło te rolety ich montaż.


Rolety to nie jest problem! Problem jest w tym, że są one niejako na stałe połączone z oknem i tu wchodzimy w kompetencje ich producenta, który ma swoje wymogi, kolidujące z montażem rolet nadstawnych jako takich.
Tymczasem ja nie realizuję montażu, ale biorę odpowiedzialność za całość i mocno odradzam takie rozwiązanie inwestorom, choć zawsze warto sprawdzić, czy technologia nie poszła krok naprzód!?

Firma, która miała montować okna zapewniała mnie, że nie ma czegoś takiego jak "ciepły montaż"... teraz dochodzą te rolety, uniemożliwiające spełnienie wymogów producenta okien. Myślisz, że warto decydować się na takie rozwiązanie, wiedząc, że jest problematyczne? Co po gwarancji, kiedy firma może zniknąć za kilka miesięcy (tyle czasu to te okna może wytrzymają przy braku mocowania do nadproża - choć mam tu przeszklenie tarasowe z drzwiami - 2,80 x 4m dzielone na cztery pola, łączone z dwóch części po dwa pola... i obawiam się, że to będzie duży niewypał!)
Link do komentarza
Czyli jak dobrze zrozumiałem , inwestor już w trakcie budowy zmienił zdanie i zażyczył sobie rolet, tak?
Jeżeli tak to nie ma co się dziwić, że wychodzą schody icon_biggrin.gif
Takie coś powinno być już zaplanowane przed wkopaniem pierwszego szpadla w ziemię pod fundament icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

mam tu przeszklenie tarasowe z drzwiami - 2,80 x 4m dzielone na cztery pola, łączone z dwóch części po dwa pola... i obawiam się, że to będzie duży niewypał!)


Statyka okna jeśli idzie rolety nadstawne (BeClever) nie cierpi, a właściwie cierpi ale w granicach do zaakceptowania przy szerokości ramiaka do 150cm, choć producenci rolet tego typu mówią głośno o 170cm od których okno traci sztywność.
Przy takiej szerokości okna profil usztywniający tego typu

powinien poprawić statykę górnej części okna.
Prze większych szerokościach, nawet stosując systemy usztywnień tego typu

stabilność połączenia ramiaka z ościeżem, mówiąc delikatnie jest zagrożona. A w przypadku okna o szerokości 400cm to już porażka.
Takie połączenie mimo że wydaje się dojść stabilne, może wraz z upływem czasu jednak się rozszczelnić.
Tu wpływ może mieć też jakość wzmocnień stalowych profilu jakie zastosował producent okna.

Twoje obawy co do osadzenia okna tarasowego wraz z roletą nadstawną są jak najbardziej na miejscu.
Też bym się drapał w swą łysinę gdyby mi przyszło je zaakceptować.
Jeszcze bardziej daje do myślenia rozeznanie montażysty w temacie (odnośnie ciepłego montażu).
Spróbuj może przekonać inwestora do zamiany systemu rolet przy oknie tarasowym na Integro.
Przygotowanie powiększonego ościeża w niczym nie przeszkadza, bo wystarczy zastosować odpowiednio dobrane poszerzenie aby sprawę wyprostować. Przy prawidłowym wykonaniu będzie to najcieplejszy element elewacji icon_biggrin.gif

PS.
Może zamiast odpowiedzi oknotestu zajrzyj do podlinkowanego artykułu z ich strony.
http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/nie...olety_nadstawne
Link do komentarza
Cytat

Prze większych szerokościach, nawet stosując systemy usztywnień tego typu [typu konsoli - dopisek Irbis]
stabilność połączenia ramiaka z ościeżem, mówiąc delikatnie jest zagrożona. A w przypadku okna o szerokości 400cm to już porażka.


BeClever zaleca na 2m okna jedną taką konsolę mocowaną wewnątrz puszki rolet. Przy oknach do 2m tylko kotwy stalowe analogiczne jak na pozostałych krawędziach okna. Producent zamówionych rolet zamontował na etapie produkcji konsolę do okna które ma 1,80 i myślę, że powinno być ok. (uzupełnię ją jeszcze standardowymi kotwami stalowymi).
Problem jest z oknem tarasu. Nieco przesadziłem z jego szerokością - dokładnie jest to 2,90m. I tu jest mała porażka, bo firma w której zakupiono okna i która miała je montować podzieliła je na 2szt po 1,45m, nie zamawiając jednocześnie w ogóle konsol.

Zastanawiam się czy możliwy jest montaż konsol do gotowych rolet, które zostaną w poniedziałek przywiezione...

Cytat

PS.
Może zamiast odpowiedzi oknotestu zajrzyj do podlinkowanego artykułu z ich strony.
http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/nie...olety_nadstawne


Znalazłem ten też, ale bardziej aktualny i już mniej restrykcyjnie podchodzący do tematu:
Oknotest o konsolach stabilizujących

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Montaż przeszklenia tarasu już za mną. Na rozpiętość przeszklenia 2,90m zastosowałem 3 konsole wewnętrzne.

Jest to dość niewdzięczny temat, bo aby zamontować konsole roleta musi być już przykręcona do ramy okna. Dopiero wtedy należy roletę rozebrać na części składowe (wyjąć z puszek izolację, mechanizmy wraz z pancerzami) i skręcić z jednej strony poprzez kasetę z ramą okna, a z drugiej poprzez kasetę ze stalową kotwą montażową. Poza tym normalnie (jak dla rolet - nie rzadziej jak 50cm)) mocujemy pozostałe kotwy montażowe, pamiętając aby okleić wcześniej taśmami systemu warstwowego i nakręcić wzmocnienia boczne, łączące kasetę rolety z ramą okna.

Tu podgląd na realizację






Całość zamontowaną można zobaczyć w moim wątku:

Jak buduję Dom w Aksamitkach
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Nie znam się na tych technologiach i technikach używanych w roletach zewnętrznych, ale na podstawie własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że u mnie w domu znacznie zmniejszyła się utrata ciepła. Tak lepiej koleżanko? Jeśli masz problem z mówieniem o tym co nam kto zrobił to sorry, mogę nie mówić. ;/ Edytowano przez pawlikowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Mnie się podobały takie antyzłodziejskie rolety w Niemczech, chociaż sama w życiu bym u siebie nie założyła.
W myśl zasady, że nadmiar zabezpieczeń kusi złodzieja...


Wyłamanie rolet nie stanowi żadnego problemu dla złodzieja, gorzej z właścicielem. Zwykle dochodzi do uszkodzenia prowadnic bocznych, więc jeśli są ukryte w tynku lub schowane za węgarkiem klinkierowym, to....
Zwykłe rolety nie są antywłamaniowe, pancerz jest aluminiowy, wypełniony pianką, łatwo daje się wygiąć, im szersza roleta, tym łatwiej. Rolety muszą być zintegrowane z instalacją alarmową, choćby przez kontaktron u dołu, bo wyłamywanie zawsze zawsze zaczyna się od dołu.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
A ja mam do was pytanie z serii pieniądze to nie wszystko ....
Ile mniej więcej kosztowały Was rolety zewnętrzne do domu ?
Zastanawiam się nad ich zastosowaniem. Jakoś działanie antywłamaniowe nie do końca mnie przekonuje. W dzisiejszych czasach można kupić bez problemu takie wytrychy automatyczne które otworzą każde (no prawie każde) drzwi więc po co włazić przez okno ?
Faktycznie kupując rolety zewnętrze już nie potrzebujemy tych wewnątrz domu. Mamy ciut cieplej. Możemy myć okna w zimie. Czujemy się jak w bunkrze ;) Ale ile za to ? Wiem, że każdy dom jest inny ale pozwoli mniej więcej ocenić koszty takiej inwestycji.
U siebie wg kosztorysu mam 32 m2 okien +3 dachowe.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

A ja mam do was pytanie z serii pieniądze to nie wszystko ....
Ile mniej więcej kosztowały Was rolety zewnętrzne do domu ?
Zastanawiam się nad ich zastosowaniem. Jakoś działanie antywłamaniowe nie do końca mnie przekonuje. W dzisiejszych czasach można kupić bez problemu takie wytrychy automatyczne które otworzą każde (no prawie każde) drzwi więc po co włazić przez okno ?
Faktycznie kupując rolety zewnętrze już nie potrzebujemy tych wewnątrz domu. Mamy ciut cieplej. Możemy myć okna w zimie. Czujemy się jak w bunkrze ;) Ale ile za to ? Wiem, że każdy dom jest inny ale pozwoli mniej więcej ocenić koszty takiej inwestycji.
U siebie wg kosztorysu mam 32 m2 okien +3 dachowe.



Pomyśl o markizach zewnętrznych. Ja mam na myśli te od Fakro, ich koszt zależy od tego jakie opcje wybierzesz (solarne, elektryczne, ręczne) oraz jakiego rodzaju masz okno. To jest produkt, który robi się na zamówienie - każde okno może różnić się wymiarami i wg tego każda markiza jest skrajana, szczególnie ważna jest tutaj szerokość kasety.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam, jesteśmy na etapie poszukiwania firmy do rolet zewnętrznych, myślimy również o skonfugurowaniu samemu i zamówieniu przez internet. Jak na razie wychodzi taniej. Ale jeszcze zbieramy wyceny od firm, i na początku roku zapadnie decyzja icon_smile.gif Chciałabym rolety zewnętrzne wyposażone w pilota, na oglądałam się filmików icon_smile.gif Niestety chyba odpada , za dużo kasy. Z tego co wiem można w przyszłości dokupić.
Link do komentarza
Nie wiem czy ostatecznie taki zakup rolet przez Internet wyjdzie Ci taniej. Przecież ktoś musi je jeszcze zamontować. Robienia tego samemu nie polecam. Rzecz nie jest taka prosta, co widać choćby na tym wątku. Do tego po samodzielnym montażu możesz się pożegnać z gwarancją, jak coś będzie szwankować, producent zwali wszystko na zły montaż.
I jeszcze to, że firma, która dostarcza rolety i je montuje zarabia na obu tych rzeczach. Za sam montaż policzą zupełnie inną stawkę. No i kupując z montażem możesz zapłacić niższy VAT.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Takie pytanie mam, które może się wydać śmieszne ale trudno - czy na okna dachowe też się stosuje rolety zewnętrzne. Niby ryzyko włamania przez okno dachowe jest znikome - ale okno to zawsze okno.

Ktoś z Was widział takie rozwiązania??



Owszem



Roleta FAKRO ARZ-H

a tu więcej "obrazków"

Nie ma natomiast wzmianki o zabezpieczeniu antywłamaniowym. Tu raczej proponuję okno z odpowiednim pakietem szybowym, a roletę przy okazji.
Link do komentarza
Podobno ryzyko włamania przez okna dachowe nie jest wcale takie małe. Złodzieje już się nauczyli, że ta droga jest zwykle niezabezpieczona. Właśnie przez rozpowszechnione przekonanie o tym, że ryzyka nie ma. A przystawienie lekkiej aluminiowej drabiny, żeby z jej pomocą wejść na dach nie jest specjalnym problemem. Tak twierdził człowiek, który jest biegłym sądowym od zabezpieczeń antywłamaniowych, więc raczej wiedział co mówi.
A co do rolet, to są i na okna dachowe, zaś przynajmniej Fakro sprzedaje jeszcze markizy do okien dachowych. Ta markiza bardziej przypomina roletę z gęstej siatki (tkaniny). Można ją ułożyć tak, żeby nie stykała się z oknem.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Podobno ryzyko włamania przez okna dachowe nie jest wcale takie małe. Złodzieje już się nauczyli, że ta droga jest zwykle niezabezpieczona. Właśnie przez rozpowszechnione przekonanie o tym, że ryzyka nie ma. A przystawienie lekkiej aluminiowej drabiny, żeby z jej pomocą wejść na dach nie jest specjalnym problemem. Tak twierdził człowiek, który jest biegłym sądowym od zabezpieczeń antywłamaniowych, więc raczej wiedział co mówi.
A co do rolet, to są i na okna dachowe, zaś przynajmniej Fakro sprzedaje jeszcze markizy do okien dachowych. Ta markiza bardziej przypomina roletę z gęstej siatki (tkaniny). Można ją ułożyć tak, żeby nie stykała się z oknem.



Cóż, to już musi być determinacja ogromna żeby ryzykować upadek z dachu icon_eek.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

O i się temat zrobił kompleksowy.

Wracając do wpływu rolet na energooszczedność budynku. Podobny temat był poruszony w profilu Budvar przy okazji dylematu okiennego.

Z wypowiedzi jednego z Forumowiczów wynika, że mu okna przestały parować - czyli chyba na +.



Szczerze wątpię, że już mu nigdy nie zaparowały ale możliwe, że ograniczył to zjawisko do minimum. Zmienił temperaturę powierzchni przegrody. Parowanie szyb to proces złożony i zasłanianie okien to tylko półśrodek.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Szczerze wątpię, że już mu nigdy nie zaparowały ale możliwe, że ograniczył to zjawisko do minimum. Zmienił temperaturę powierzchni przegrody. Parowanie szyb to proces złożony i zasłanianie okien to tylko półśrodek.



Ok to co można zrobić żeby szyby nie parowały?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam serdecznie,

Może zacznę od kwestii związanych z roletami do okien dachowych.
Sprawa pierwsza czyli wpływ na termoizoalcję okien.
Firma FAKRO badała tę sprawę - badania zostały wykonane dla dwóch wersji okien dachowych.
Pomiary przeprowadzono na oknie FPP-V U3 wraz z całkowicie zasuniętą roletą ARZ-E oraz z całkowicie otwartą roletą.
Uzyskane wartości współczynnika przenikania ciepła dla okna FPP-V U3:
· z zamkniętą roletą Uw = 1,1[W/m2K],
· z otwartą roletą Uw = 1,3 [W/m2K].
Jest to 18% poprawa (obniżenie) wartości współczynnika przenikania ciepła Uw.

Sprawdziliśmy także okno pasywne FTT U8. Współczynniki Uw dla okien FAKRO FTT U8 z kołnierzem EHV-AT Thermo zostały wyznaczone przez Instytut Techniki Budowlanej Dla okna FTT U8 z kołnierzem EHV-AT Thermo w rozmiarze 114x140 współczynnik Uw = 0,57 W/m2K. Zamontowanie rolety na w/w oknie poprawia współczynnik do wartości Uw = 0,52 W/m2K, czyli o ok. 9%.

Podana wartość współczynnika przenikania ciepła dla okna wraz z roletą ARZ-E, ARZ Z-WAVE nie może być podawana dla okien z zamontowaną roletą ARZ-H ze względu na dodatkowy element w tej wersji rolety który przechodzi przez ościeżnicę i może niestety pogorszyć wynik.

W kwestii ochrony antywłamaniowej roleta zewnętrzna również stanowi dobre rozwiązanie ponieważ stanowi element utrudniający włamanie. Każde utrudnienie ma znacznie. Znaznacze jednak, że w przypadku rolet dachowych nie jest to podstawowa funkcja tego produktu. W sprawie zabezpieczeń antywłamaniowych firma FAKRO jak pierwsza wprowadziła do seryjnej produkcji nowatorski system Topsafe wzmacniający konstrukcje okien. Dodatkowo możemy zaproponować okno dachowe w wersji FTP-V P2 Secure które spełania europejską 2 klasę antywłamaniową RC 2 N wg EN 1627.

Kolejną sprawą poruszaną w temacie jest kwestia kondesacji pary wodnej na oknach dachowych - temat jest rzeczywiście dość złożony a większość użytkowników okien jednoznacznie wiąże ten problem niestety z jakością okien a praktyka pokazuję że w zdecydowanej większości przypadków problem stanowi zły montaż i izolacja okien, która w powiązaniu ze słabą wentyalcją powoduje poważne problemy.

Z poważaniem
Konsultant FAKRO

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...