Skocz do zawartości

rolety zewnętrzne


Recommended Posts

Cytat

Rolety zewnętrzne zamykane na noc mogą zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o 40 %. Jeżeli rolety będą co wieczór zamykane, to warto zamontować je na wszystkich oknach. Aby ułatwić zamykanie i otwieranie warto zainwestować w siłowniki (napędy).
Rolety skutecznie zapobiegają też przegrzaniu pomieszczeń w sezonie letnim.

Sprawdzałem w zimie swoje okna kamerą termowizyjną z opuszczonymi i podniesionymi roletami. Różnica jest znaczna.
Latem używam głównie rolet na oknach od strony zachodniej - popołudniowe słońce bardzo mocno nagrzewało pomieszczenia. Od strony południowej okna są dobrze osłonięte przed słońcem przez szeroki okap dachu i stosowanie rolet nie jest konieczne.

Link do komentarza
Cytat

Rolety zewnętrzne zamykane na noc mogą zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o 40 %. Jeżeli rolety będą co wieczór zamykane, to warto zamontować je na wszystkich oknach. Aby ułatwić zamykanie i otwieranie warto zainwestować w siłowniki (napędy).
Rolety skutecznie zapobiegają też przegrzaniu pomieszczeń w sezonie letnim.


Rolety faktycznie się sprawdzają. Cieszę się że na nich nie zaoszczędziłem (choć miałem taką pokusę). icon_biggrin.gif
Przy temp. zewnętrznej -5 °C pomiędzy oknem a zamkniętą roletą było -2,5 °C.
Gdy temp. spadła do -19 °C pomiędzy oknem a roletą nadal było -7 °C.
Do tego dochodzi ochrona przed wiatrem. To dla mnie ważne, bo w moich okolicach prawie zawsze wieje z którejś strony... icon_cool.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Rolety zewnętrzne zdecydowanie poprawiają energooszczędność domu, ponieważ zmniejszają przenikalność cieplną okien, zatrzymując ciepło zimą i w nocy. Dzieje się tak dzięki specjalnej konstrukcji pancerza rolet, wypełnionego pianką poliuretanową oraz dobrze izolowanej termicznie skrzynce rolety. Pomiędzy oknem a opuszczoną roletą zostaje też zamknięte powietrze, które staje się dodatkowym izolatorem. Mając na uwadze, że poprzez okna może nam „uciekać” aż 25% ciepła, na pewno nawet najlepszej jakości okna warto dodatkowo osłonić roletami zewnętrznymi.

W starszych budynkach rolety zewnętrzne mogą poprawić przenikalność cieplną okien nawet o 37%. Warto też pamiętać, że znacznie poprawiają one komfort mieszkania – latem chronią przed światłem i przegrzaniem, zabezpieczają przed nadmiernym hałasem, są też oczywiście dodatkową przeszkodą dla włamywaczy.

mgr inż. Andrzej Wolski, Inżynier Projektu, KRISPOL sp. z o.o.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Niby logiczne. Ale... nie obraź się, wolałbym radę eksperta icon_smile.gif



Ze względu na sposób montażu standardowych rolet nie masz wielkiego wyboru, bowiem albo puszka rolety zostanie zintegrowana z ramą ościeżnicy okna, a wtedy prowadnice piór rolety montowane są na pionowych elementach ramiaków ościeżnicy, zatem odległość piór "od okna" jest symboliczna ok. 1cm, albo będzie to roleta montowana "na mur", a wtedy odległość piór rolety od okna wyznaczy głębokość węgarków czyli odległość od krawędzi lica ściany, do której przytwierdzone zostaną prowadnice do lica okna ( z reguły ok. 12 -15cm). Istnieją co prawda pośrednie możliwości montażu, ale aby z nich skorzystać trzeba przewidywać to już na etapie murowania ścian i montażu nadproży okiennych.
To nie jest dokładnie odpowiedź na Twoje pytanie, ale ta wymagałaby niejakich obliczeń, które w opisanej sytuacji wydają się być raczej zbędne, bo zadecyduje (jak zwykle) estetyka. Osadzanie puszki rolety na murze często kończy się tym, że jej część wystaje spod warstwy docieplenia, chyba, że tak jak pisałem wykorzysta się "coś pośredniego" co przewidziało się z góry, a Twoje pytanie raczej wskazuje, że nie rozważałeś wcześniej tego zagadnienia od strony sposobu wykonania montażu więc skończy się raczej na rolecie "nadstawnej", w której puszka przykręcona jest do ramy okna ( Co samo w sobie nie jest takie proste jakby się wydawało ze względu na statykę konstrukcji okna, ale to już inna bajka).
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Jak daleko od szyby powinny znaleźć się rolety zewnętrzne, aby dobrze spełniały rolę ochronną (przed ucieczką ciepła)?



Badania empiryczne (Politechnika Lubelska) wykazały, że rolety odsuniete od okna o 15 cm obniżają nieznacznie izolacyjność cieplną całej przegrody (U) o ok. 0,05 w stosunku do tego co dają rolety z przestrzenią 5 cm. Tak więc ostateczne chyba zdecydują konkretne warunki na budowie. Ważniejsze jednak jest to, że w przypadku okien o wsp. Uw=1,1 każda roleta z panelami wypełnionymi pianką daje dodatkowe oszczędności energetyczne w granicach 33%. pzdr Edytowano przez nx1000 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czy jest problem żeby najpierw zamontować rolety zewnętrzne a za jakiś czas dopiero automatykę do nich ?



Żadnego. Na jednych z targów branżowych byłem świadkiem pokazu jak montazysta zamontował automatykę w "starej" rolecie w 27 sekund. (!) NIech u ciebie mniej wprawny robi to 10x dłużej, to i tak herbaty nie zdążysz dopić.. icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Badania empiryczne (Politechnika Lubelska) wykazały, że rolety odsuniete od okna o 15 cm obniżają nieznacznie izolacyjność cieplną całej przegrody (U) o ok. 0,05 w stosunku do tego co dają rolety z przestrzenią 5 cm. Tak więc ostateczne chyba zdecydują konkretne warunki na budowie. Ważniejsze jednak jest to, że w przypadku okien o wsp. Uw=1,1 każda roleta z panelami wypełnionymi pianką daje dodatkowe oszczędności energetyczne w granicach 33%. pzdr



Potwierdzam, a w przypadku "starszych" okien oszczędności mogą sięgac nawet 60% !
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Jako student automatyki miałem do czynienia z roletami tworząc projekt inteligentnej sali i mogę trochę o tym powiedzieć. Rolety zewnętrzne to bardzo dobry pomysł ponieważ mają kilka zastosowań przede wszystkim chronią przed niechcianymi intruzami którzy chcą nas obrobić po drugie chronią w czasie burzy przed możliwością uszkodzenia okna, po trzecie chronią przed wścibskimi oczami ludzi no i najważniejsze w przypadku budynku inteligentnego można zaoszczędzić na nich sporo energii. Podłączając w prosty sposób stację meteorologiczną można sterować taką roletą automatycznie np sczytując prędkość wiatru lub opuszczając o określoną wartość procentową w przypadku dużego natężenia światła. Kilka urządzeń takich jak przekaźniki, kilka czujek jakiś prosty panel z guzikami nie musi być to LCD do tego darmowy program (wersja demo) ETS i mamy fajną automatykę, którą może stworzyć sobie kążdy kto się interesuje elektroniką i automatyką
Link do komentarza
Cytat

Jako student automatyki miałem do czynienia z roletami tworząc projekt inteligentnej sali i mogę trochę o tym powiedzieć. Rolety zewnętrzne to bardzo dobry pomysł ponieważ mają kilka zastosowań przede wszystkim chronią przed niechcianymi intruzami którzy chcą nas obrobić po drugie chronią w czasie burzy przed możliwością uszkodzenia okna, po trzecie chronią przed wścibskimi oczami ludzi no i najważniejsze w przypadku budynku inteligentnego można zaoszczędzić na nich sporo energii. Podłączając w prosty sposób stację meteorologiczną można sterować taką roletą automatycznie np sczytując prędkość wiatru lub opuszczając o określoną wartość procentową w przypadku dużego natężenia światła. Kilka urządzeń takich jak przekaźniki, kilka czujek jakiś prosty panel z guzikami nie musi być to LCD do tego darmowy program (wersja demo) ETS i mamy fajną automatykę, którą może stworzyć sobie kążdy kto się interesuje elektroniką i automatyką



Heh!Ciekawe icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

O tych wszystkich walorach zapewne się przekonam od jutra, bo mam montaż.

Ja zamontuję piloty planotime, koszt ok 300zł/szt i wstępnie ustawię na automatyczne otwieranie, zamykanie. Wstępnie otwierać się będą o 6.30, i zamykać o 18.



A na łykend nie planujesz zmiany godziny icon_wink.gif
Ps.Jak juz będą działać to napisz czy troszkę hałasu robi mechanizm.
Link do komentarza
Cytat

Czy próbujesz się ze mnie nabijać?
Twierdzę jedynie że miałem do czynienia z roletami jeśli chodzi o automatykę. A czy Ty jako kobieta wypowiadając się na forum budowlanym w dodatku w temacie rolety zewnętrzne możesz coś więcej powiedzieć na ich temat?



Źle mnie zrozumiałeś-bardzo mnie zainteresował Twój post-bo o tak zautomatyzowanych roletach nie słyszałam!!!A popieram takie eksperymenty naukowe icon_biggrin.gif
Napisałam,ze to ciekawe- bo to naprawdę ciekawe!
"A czy Ty jako kobieta wypowiadając się na forum budowlanym w dodatku w temacie rolety zewnętrzne możesz coś więcej powiedzieć na ich temat?"
No nie patrz na kobiete jak na ufo -jeśli czyta takie forum-my tez czasem mamy tytuł mgr inż, tez czasem interesujemy się mechanizmem rolet a nie tylko ich wygladem ;)
No i powodzenia w dalszej pracy naukowej,pozdrawiam!
Link do komentarza
Cytat

No nie patrz na kobiete jak na ufo -jeśli czyta takie forum-my tez czasem mamy tytuł mgr inż, tez czasem interesujemy się mechanizmem rolet a nie tylko ich wygladem icon_wink.gif


Czapi ściemnia.
mgr i inż głównie ocenia" ich wygląd."
Żartowałem -icon_smile.gif

Co do zasadności rolet jako izolatorów cieplnych- nie dyskutuję.
Co do zasadności użycia ich jako izolator przeciwwłamaniowy - mogę podyskutować....... niestety jako sceptyk......
Link do komentarza
Cytat

O tych wszystkich walorach zapewne się przekonam od jutra, bo mam montaż.

Ja zamontuję piloty planotime, koszt ok 300zł/szt i wstępnie ustawię na automatyczne otwieranie, zamykanie. Wstępnie otwierać się będą o 6.30, i zamykać o 18.


tylko nie zapomnij być po właściwej stronie tych rolet

kiedy czas nadejdzie...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Wiec rolety założone icon_smile.gif Wczoraj od 11 do 20 panowie zakładali rolety sztuk 6 z ślinikami i radiówkami nice. Pilotem sa dwa planotime.

Co można powiedzieć. Programowanie rolet jest stosunkowo proste, cała górę domu czyli 4 szt zaprogramowałem w 5 min, a teraz bym to zrobił dużo szybciej. Otwierają się o 6,30 i zamykają o 16.00. Na dole 2 szt podobnie ale z drugiego pilota.

Łatwo też przejść na manual i każdą pojedyncza roletę sobie dostosować, w jednym pokoju opuściłem do połowy.
Odnośnie planotime to jak ktoś widział na zdjęciach to może się zdziwić jak zobaczy w realu. Pilot jest dużo mniejszy, mniej więcej wielkości włącznika do światła. Popstykam trochę zdjęć to dodam icon_smile.gif

Odnośnie gwarancji to na same rolety 2 lata, na silniki 5 lat. Jak dbać o rolety, sprej silikonowy i co miesiąc psiknąć po prowadnicach i uszczelkach gumowych. I pilnować aby nam śnieg nie przymarzł do rolety bo może być problem z otwarciem.

Link do komentarza
Cytat

Wiec rolety założone icon_smile.gif Wczoraj od 11 do 20 panowie zakładali rolety sztuk 6 z ślinikami i radiówkami nice. Pilotem sa dwa planotime.

Co można powiedzieć. Programowanie rolet jest stosunkowo proste, cała górę domu czyli 4 szt zaprogramowałem w 5 min, a teraz bym to zrobił dużo szybciej. Otwierają się o 6,30 i zamykają o 16.00. Na dole 2 szt podobnie ale z drugiego pilota.

Łatwo też przejść na manual i każdą pojedyncza roletę sobie dostosować, w jednym pokoju opuściłem do połowy.
Odnośnie planotime to jak ktoś widział na zdjęciach to może się zdziwić jak zobaczy w realu. Pilot jest dużo mniejszy, mniej więcej wielkości włącznika do światła. Popstykam trochę zdjęć to dodam icon_smile.gif

Odnośnie gwarancji to na same rolety 2 lata, na silniki 5 lat. Jak dbać o rolety, sprej silikonowy i co miesiąc psiknąć po prowadnicach i uszczelkach gumowych. I pilnować aby nam śnieg nie przymarzł do rolety bo może być problem z otwarciem.


Pewnie to i wygodne jest, ale jakieś takie zautomatyzowane;)
Jak myśmy myśleli o automatach to to wtedy strasznie drogie było, dlatego podciągamy i opuszczamy ręcznie, a jeśli można wiedzieć ile Ciebie wyszedł ten luksus
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Wiec po tygodniu użytkowania napiszę kilka słów. Ogólnie wszystko działa ok, choć w ciągu dnia opuszczam czasem do połowy w niektórych pokojach. Jednak znalazłem coś takiego ze jak się zamykają do końca to nie zawsze wszystkie elementy wejdą w siebie i sa szpary. Monterzy, powiedzieli ze sprzęt się musi rozchodzić ale jakoś nic się nie zmienia. Jak to z tym jest?
Link do komentarza
Też się zastanawiamy nad roletami - narazie przeglądamy różne oferty i czytamy fora internetowe. Szukamy salonu który oferowałby rolety Warszawa i okolice to nasza lokalizacja docelowa. Trochę przerażają mnie ceny, bo mamy dość spory dom i w każdym oknie chcielibyśmy zamontować rolety.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Więc może trochę napisze o działaniu pilota planotime.

Widać ze palce maczali tu Francuzi, można było to zrobić prościej. Ale ogólnie nie jest źle. Ja korzystam z opcji auto, wtedy wszystko chodzi automatycznie i manual jak sama nazwa wskazuje każda roleta sterujemy oddzielnie. Należy przy tym pamiętać numery rolet icon_smile.gif

W inne programowanie się nie wgłębiałem.

Silniki chodzą bez problemu, Choć na jednej rolecie aluminiowe listwy się nie zchodzą i po zamknięciu widać poziome szpary. Instalatorzy będa musieli sie jeszcze do mnie pofatygować i to poustawiać.

Zdjęcie z kamery termowizyjnej z i bez rolet dodam jak tylko dostanę. Sam jestem ciekaw.

Autorus

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Szanowni Forumowicze,

Ocieplam dom styropianem o gr.15 cm i wspl. lambda 0,031.

Okna (o wspl. U-0,65) chce zamontowac w warstwie ocieplenia w technologii AD (CieplyMontazOkien.pl).

Chcialbym zamontowac rowniez rolety. Glownie w celu zmniejszenia :ciekania" ciepla przez okno.
I widze nastepujacy problem.

W jakiej minimalanej glebokosci mozna zamontowac skrzynie rolety ?
Jak ja zaizolowac cieplnie, by stanowila jak najmniejszy mostek termiczny ?
Zakladam poki co, ze kaseta nie ma wystawac przed linie styropianu.

Czy sa skrzynie z systemem nawijanai rolety innym niz jeden beben ?
Moze (tak troche spod palca) kaseta w ksztalcie wydluzonego a plytszego prostokata ?

Dziekujac z gory za pomoc
pozdrawiam serdecznie
Jan

Link do komentarza
Cytat

Czy rolety zewnętrzne mają duży wpływ na energooszczędność domu?

 


Duży, to pojęcie względne. Na pewno żaluzje zewnętrzne mają wpływ na obniżenie współczynnika przenikania ciepła systemu "okno+żaluzja" i na pewno można to wyliczyć. O tym na jak się to liczy można przeczytać w artykule http://oknotest.pl/1/news/artykuly/rolety-zewnetrzne.php.

Logicznym wydaje się, że jeśli obniżamy przenikalność cieplną jednego z elementów elewacji, to przy niezmiennej przenikalności cieplnej pozostałych elementów powinno (musi) to wpływać korzystnie na przenikalność całości. O ile i jak to policzyć może też kiedyś coś napiszemy, chociaż to już mało okienny temat, więc zapału mniej :icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...