Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
norka0

Bambus w donicy

Recommended Posts

Od zawsze robiły na mnie wrażenie egzotyczne bambusy. Słyszałam że istnieją gatunki bardziej odporne, które z powodzeniem uprawia się w Polsce. Chciałabym ozdobić nimi taras (strona wschodnia) i dowiedzieć się jak je pielęgnować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
możesz też posadzić bambusy w ogrodzie, ale musisz to dobrze zaplanować. Rośliny te charakteryzują się szybkim wzrostem i tendencją do rozprzestrzeniania się. Grupa bambusów rosnąca w zwartych kępach, nie stwarzają problemów z nadmiernym rozrastaniem się. Jednak grupa bambusów o poziomo rozrastających się kłączach mogą się bardzo rozrastać. Pędy wybijające z rozrastających się pod ziemią kłączy mogą pojawiać się nawet w odległości kilku metrów od wsadzonej rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambusy można wysadzać w okresie od marca do października, jednak najlepszymi miesiącami są sierpień, wrzesień i październik - wtedy najbardziej wzrastają kłącza i bambus ukorzenia się najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Należące do rodziny traw bambusy reprezentowane są przez niskie, karłowate gatunki dorastające do 20 cm wysokości oraz okazałe drzewa osiągające 30 m. Najlepiej czują się one w szerokościach geograficznych o wilgotnym i ciepłym klimacie.

Ich oryginalne segmentowe łodygi i delikatne, żywozielone ulistnienie stanowi bardzo atrakcyjne połączenie. Rośliny hodowane są w japońskich ogrodach oraz coraz częściej jako nieformowane żywopłoty czy grupy soliterowe na trawnikach. Dobrze też komponują się z trawami ozdobnymi oraz wysokimi bylinami.

W teorii niektóre gatunki bambusów dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami. W praktyce jednak rośliny te nigdy nie osiągną w naszym klimacie zbyt dużych rozmiarów, nie służą im bowiem surowe zimy. Jeśli bardzo chcemy mieć któryś z gatunków bambusa w swojej kolekcji, musimy zorganizować roślinie jak najbardziej sprzyjające warunki.
W uprawie pojemnikowej na balkonie należy ustawić je w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatrów. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, a podłoże lekko kwaśne i przepuszczalne. Dobrze jest też wyściółkować roślinę grubszą warstwą (5-10 cm) kompostu czy suchymi liśćmi.
Istotną kwestą jest ocieplenie donicy od wewnątrz styropianem oraz wyłożenie dna 10-15 cm warstwy drenażu. Na zimę całą roślinę należy okryć agrowłókniną.

Wśród gatunków polecanych do hodowli w naszym klimacie są Fargesia murielae w odmianach Grüner Hecke, Jumbo, Kranich lub Fargesia nitida Great Wall.gallery_18761_512_254006.jpggallery_18761_512_129384.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paradoksalnie - jeśli mają zimować to lepiej dobrze opatulone w gruncie, niż w donicy.
Jakiś miłośnik bambusów robił badania ich mrozoodporności do pracy doktorskiej. Niestety nie pamiętam nazwiska icon_sad.gif. W każdym razie przepisałam sobie z jego pracy, którą opublikował gatunki wraz z temp. zimowania.
Fragesia murieliae: -27 stopni
Fragesia yulongshanensis: - 29 stopni
Fragesia nitida: -27 stopni (nawet do -30 stopni)
Phyllostachys aureosulcata: - 25,2 stopni
Phyll. bissetti: -25 stopni
Phyll. humilis: - 22 stopni
Phyll. nigra: - 17 stopni
Phyll. nuda: - 26,7 stopni
Phyll. viridiglaucescens: -21,6 stopni
Phyll. vivax: - 20 stopni
Pleioblastus humilis: -21 stopni
Pleioblastus shibuyanus: -25 stopni
Pl. variegatus : -22 stopni
Pl. pygmaeus: - 19 stopni
Pl. auricomus: - 22 stopni
Pseudosasa japonica: -20 stopni (ale owijany, osłaniany przeżył nawet - 27 stopni)
Sasa palmata: - 21 stopni
Sasa kurilenss: -25,8 stopni
Sasa nipponica: -25 stopni
Sasa veitchii: - 21 stopni
Sasella ramosa: -26 stopni

Podawane temperatury dotyczą okazów posadzonych w idealnych warunkach, w osłoniętym miejscu

Poza bambusami jest kilka gatunków traw, które je "udają". Np. miskant "Gigantheus", lasecznica: Arundo donax, Pogonatherum panicum (zimuje raczej w cieplejszych rejonach Polski, np. w Poznaniu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak sadzić bambus w ziemi aby nie obijał na boki. Jak gruba i wysoka w ziemi musi być przesłona ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ale co jest dokładnie w tym MPZP? Bo jak obszary rolne to nic nie wybudujesz. Ale jak teren przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną to wybudujesz.
  • Nie wiem czy najpierw uderzyć do geodety ?
  • Ocieplenie  wykonujemy płytami styropianowymi w jednej grubości (w tym przypadku 15 cm). Nie wolno robić dwóch warstw, gdyż jest to niezgodne z Aprobatą Techniczną (obecna nazwa Krajowa lub Europejska Ocena Techniczna w skrócie : KOT, EOT), którą system ociepleniowy jest objęty. Odpowiednie badania jakie są wymagane w celu osiągnięcia Aprobaty technicznej wykonywane są dla jednej grubości płyt styropianowych. również ze względów ekonomicznych, stosowanie dwóch warstw ocieplenia nie jest w żaden sposób uzasadnione. Jeżeli chcemy zminimalizować szczeliny na połączeniu płyt styropianowych to proponuje zastosować płyt frezowane na zakładkę. System ociepleniowy powinien pochodzić od jednego producenta, ponieważ jest to układ sprawdzony, przebadany i posiadający odpowiednie dokumenty. System dobierany przypadkowo (inne kleje, styropian, tynki, grunty itp.) niesie za sobą duże ryzyko w postaci niekompatybilności poszczególnych składników. Kompletny system ociepleń  Termo Organiki posiada rekomendację  Instytutu Techniki Budowlanej. 
  • ja nie wiem czy pudło czy nie pudło. Jest temat - dla mnie ciekawy! - to odpowiadam. No raczej nie. Paruje przy różnicy temperatur, a kiedy masz po pbu stronach tę samą temperaturę - a masz, bo są dziury w dachu i w szybie - wówczas para nie ma powodu się zebrać.
  • Blachodachówka panelowa FIORD® to nowość w ofercie Blachy Pruszyński. Wyrazisty kształt zachwyca zdecydowanym przetłoczeniem przypominajacym skandynawski styl projektowania. Drobne przetłoczenia na wypłaszczeniach poprawiaja sztywność panelu, dzieki czemu unikamy nieestetycznych pofalowan blachy. Symetryczność blachodachówki jest dużym ułatwieniem montażu na dachu. Przeznaczona przede wszystkim na dachy domów w nowoczesnym budownictwie.        
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...