Skocz do zawartości

Mech w trawie


Recommended Posts

Warto zastosować preparat "ANTY-MECH" zdaje się, że wytwarza go firma POKON. Z tego co pamiętam można też stosować nawozy o zwiększonej zawartości żelaza. A wiosną trzeba wykonać wertykulację trawnika i zastosować środki odkwaszające glebę DOLOMIT lub czyste wapno (ale należy pamiętać że to ostatnie można stosować na śnieg leżący na trawniku, w innym wypadku można spalić trawnik).

Tu o wertukulacji:

http://www.mrgreengrass.pl/uslugi/wertykulacja.html
Link do komentarza
Cytat

A wiosną trzeba wykonać wertykulację trawnika i zastosować środki odkwaszające glebę DOLOMIT lub czyste wapno (ale należy pamiętać że to ostatnie można stosować na śnieg leżący na trawniku, w innym wypadku można spalić trawnik).


Ja też stosuję i polecam DOLOMIT. Warto też poobserwować miejsca w których występuje mech i jeśli jest to możliwe działać zapobiegawczo. U mnie mech zarasta najbardziej zacienione miejsca w ogrodzie - tam gdzie cień tworzy się od budynków problem będzie zawsze. Natomiast jeśli występuje między drzewami warto pomyśleć o małej przycince, odsłonięciu ok 0,5m nad gruntem - tak aby wiaterek sobie śmigał i naturalnie osuszał grunt icon_smile.gif
Link do komentarza
Najczęstszą przyczyną pojawiania się mchu na trawniku jest wilgoć, gliniaste podłoże i cień. Dlatego 'dobrze' na mech działa wapno (ok. 5-10kg na 100m2) czy stosowanie Antymechu lub Antymosu. W dalszej kolejności dobrze jest napowietrzyć darń. Po usunięciu mchu - uzupełnić "łysiny" regeneracyjną mieszanką traw.
Link do komentarza
Cytat

To co ja mam zrobić jak mam sucho, piasek i pełne słońce? A napowietrzanie gleby zapewniają stada dżdżownic? I mchu do jasnej ch..ery?




a pH gleby? Piaski szybko się zakwaszają. Poza tym czy nie jest tam tak sucho, ze trawa nie ma szans i wchodzą na jej miejsce kserotermiczne porosty?
Link do komentarza
Cytat

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Próbowałem jednego środka (nie pamiętam nazwy), ale okazał się mało skuteczny. Mam takie miejsca, gdzie więcej jest właśnie mchu niż trawy :( Jakie są naprawdę skuteczne środki?




Zwalczanie Mchu z trawnika

Nie ma jednego, prostego sposobu na pozbycie się mchu, a wszelkie działania muszą być traktowane w sposób kompleksowy jako zespół czynności prowadzących do poprawy warunków środowiskowych (glebowych i mikroklimatycznych) dla rozwoju trawy i zniwelowania niewątpliwej przewagi konkurencyjnej silnie ekspansywnych mchów. Różne preparaty chemiczne, bądź nawozy mineralne stosowane w rozsądny i przemyślany sposób z pewnością będą stanowić bardzo cenne uzupełnienie jednak same w sobie nie powinny być celem ostatecznym.

Przewaga konkurencyjna mchów przejawia się, przede wszystkim w ich ogromnych możliwościach przystosowawczych w stosunku do wymagań środowiskowych. Mchy nie posiadają typowych korzeni (tylko ryzoidy) ani struktur przewodzenia wody do innych organów rośliny. Do życia wystarczy im wilgoć znajdująca się w powietrzu skąd również pobierają niezbędne składniki pokarmowe absorbując je całą powierzchnią ciała. W okresie suszy rozwój mchów jest silnie zahamowany, ale potrafią go wznowić nawet po wielomiesięcznym braku opadów. Mchy nie ulegają wielu chorobom. Jedyne poważne zagrożenie stanowi dla nich zanieczyszczenie powietrza. Rozmnażają się bardzo łatwo poprzez rozsiewane wraz z wiatrem zarodniki bądź różne fragmenty części wegetatywnych. Wszelkie zabiegi związane z pielęgnacją trawnika jak koszenie, wertykulacja tylko ułatwiają ich rozmnażanie. Można więc sobie wyobrazić jak z takimi organizmami są w stanie konkurować trawy, które nieodzownie potrzebują przecież regularnego koszenia, nawadniania i nawożenia a dodatkowo są porażane przez wiele chorób i mogą być atakowane przez szkodniki.

Dodatkowym czynnikiem umożliwiający rozprzestrzenianie się mchów jest nasz zmienny klimat. Mchy dobrze rosną w warunkach niezbyt mroźnej i wilgotnej zimy. Wiosną ich wzrost jest stosunkowo szybki i intensywny tak więc podczas wilgotnej wiosennej pogody, w krótkim czasie, mogą zdominować trawę. Z drugiej strony suche i gorące lata znacznie wpływają na osłabienie traw. Co prawda w takich warunkach również i rozwój mchów jest zahamowany jednak trawy, które przy braku odpowiedniej pielęgnacji nie mogą w pełni przygotować się do warunków zimowych rosną w zimie zdecydowanie gorzej.Niezależnie od silnie ekspansywnego charakteru mchów w zdobywaniu dominacji w środowisku istnieje szereg czynników, które wydatnie sprzyjają rozwojowi tych organizmów, jednocześnie utrudniając rozwój trawom. Do takich czynników należy:
  • - zbita i ciężka gleba
  • - niewłaściwe pH gleby
  • - silne zacienienie trawnika
  • - niewłaściwe podlewanie
  • - obecność filcu czyli zamarłych części trawy
  • - słaby poziom nawożenia
  • - słabe zwarcie darni
  • - osłabienie trawy i jej wypady spowodowane przez różne czynniki (w tym choroby i szkodniki)
<h1 style="margin: 0cm 0cm 0pt; text-align: justify;" align="justify">Zbita i ciężka gleba</h1>Darń, która powstaje na ciężkiej glebie jest mało odporna na rozrywanie. Korzenie traw rozwijają się zbyt płytko i często ich prawidłowe wykształcenie jest utrudnione z uwagi na niską zawartość powietrza w obrębie systemu korzeniowego. W warunkach niedoboru tlenu pojawiają się grupa organizmów beztlenowych w tym bakterie denitryfikacyjne, które zamieniają dostępne dla roślin formy azotu w postaci azotanowej (NO3-) do azotynów (NO2-), tlenku azotu i wolnego azotu. Zredukowane formy azotu nie dość, że nie są dostępne dla roślin, to mogą być dla nich nawet toksyczne. W efekcie trawa płowieje i słabnie a mech, który nie jest tak silnie uzależniony od środowiska glebowego nadal rozwija się doskonale.

Więcej w źródle.

Żródło: http://klinikaroslin.com

I jeszcze więcej jak by co...

TUTAJ

I TUTAJ
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...