Skocz do zawartości

Wiosna nastała - montaż czas zacząć


Recommended Posts

Cytat

Wczoraj był pierwszy dzień wiosny, zatem sezon montowania kolektorów słonecznych ogłaszam za otwarty...


Radziłbym każdemu trzy razy policzyć - grzejąc prądem niecentralnie płacimy rocznie za ciepłą wodę od 150zł przy instalacji energooszczędnej - do 400 zł przy 100 l dziennie na osobę.
Solar ma duży zasobnik, który trzeba dogrzewać gdy brak słońca, solar ma duże straty na cyrkulacji. Dodając odsetki bankowe ( gdyby kasę za solar wpłacić na 5%) zapłacimy mniej za ciepłą wodę niż przy solarach - kranów wcale nie odkręcając!
Link do komentarza
Cytat

Radziłbym każdemu trzy razy policzyć - grzejąc prądem niecentralnie płacimy rocznie za ciepłą wodę od 150zł przy instalacji energooszczędnej - do 400 zł przy 100 l dziennie na osobę.
Solar ma duży zasobnik, który trzeba dogrzewać gdy brak słońca, solar ma duże straty na cyrkulacji. Dodając odsetki bankowe ( gdyby kasę za solar wpłacić na 5%) zapłacimy mniej za ciepłą wodę niż przy solarach - kranów wcale nie odkręcając!


Z całym szacunkiem ale robi Pan mnie jak i koledze wyżej krecią robote.....
sprzedawaj Pan sobie te swoje niecetralne systemy te super rekuperacje i nie wpierdalaj się Pan w solary bo nie masz Pan pojecia a przypadkiem ostatnio miałem klienta który naczytał się Pana farmazonów i żeby sprowadzić go na zienie musiałem z nim siedziec przy mojej kotłowni i pokazywac jakie sa ogromme zyzki ciepła zeby sie przekonał i sie przekonał ,natomiast Ja niezgadzam sie z Panskimi systemami wentylacji i siedzę cicho moze Pana klienci sa zadowoleni
wiec każy niech pilnuje swojego interesu ...
PS czekamy wszycy na odpowiedz w innym wątku Pana niecentralnej instalacji ...?
Link do komentarza
Cytat

Z całym szacunkiem ale robi Pan mnie jak i koledze wyżej krecią robote.....
sprzedawaj Pan sobie te swoje niecetralne systemy te super rekuperacje i nie wpierdalaj się Pan w solary bo nie masz Pan pojecia a przypadkiem ostatnio miałem klienta który naczytał się Pana farmazonów i żeby sprowadzić go na zienie musiałem z nim siedziec przy mojej kotłowni i pokazywac jakie sa ogromme zyzki ciepła zeby sie przekonał i sie przekonał ,natomiast Ja niezgadzam sie z Panskimi systemami wentylacji i siedzę cicho moze Pana klienci sa zadowoleni
wiec każy niech pilnuje swojego interesu ...
PS czekamy wszycy na odpowiedz w innym wątku Pana niecentralnej instalacji ...?



Niech Pan przestanie krzywdzi ludzi. Energooszczędność to nie biznes!!!!. Na oszczędzaniu się tak nie zarabia. Nic na to nie poradzę! Proszę nie pisać, że solar powoduje oszczędności i będzie OK! Nawet jak trzy osobowa rodzina zapłaci za ogromne zużycie 900zł rocznie - to i tak będzie mniej niż Pan zapłaci za:
- somo utrzymanie w temperaturze 55 stC 300 litrowego zasobnika w okresie gdy brakuje słońca
- za straty na cyrkulacji
- odsetki bankowe od inwestycji.
Dlaczego Pan zabrania ludziom otwierać oczy, liczyć?

Cytat

nie wpierdalaj się Pan

zwykła matematyka wywołuje takie frustracje! To mnie upewnia, że nie piszę farmazonów.
Cytat

niezgadzam sie z Panskimi systemami wentylacji

I ma Pan do tego święte prawa - Pan "niezgadzanie" się jest mi bardzo na rękę, bo czytający poznają Pan "fachowość"
Link do komentarza
Cytat

Niech Pan przestanie krzywdzi ludzi. Energooszczędność to nie biznes!!!!. Na oszczędzaniu się tak nie zarabia. Nic na to nie poradzę! Proszę nie pisać, że solar powoduje oszczędności i będzie OK! Nawet jak trzy osobowa rodzina zapłaci za ogromne zużycie 900zł rocznie - to i tak będzie mniej niż Pan zapłaci za:
- somo utrzymanie w temperaturze 55 stC 300 litrowego zasobnika w okresie gdy brakuje słońca
- za straty na cyrkulacji
- odsetki bankowe od inwestycji.
Dlaczego Pan zabrania ludziom otwierać oczy, liczyć?

zwykła matematyka wywołuje takie frustracje! To mnie upewnia, że nie piszę farmazonów.
I ma Pan do tego święte prawa - Pan "niezgadzanie" się jest mi bardzo na rękę, bo czytający poznają Pan "fachowość"


nie odpowiedziła Pan na pytanie
Jak Pan odpowie bedzie miał Pan prawo odpowiadać tutaj ....
Link do komentarza
Moim zdaniem, można pogodzić niecentralne z centralnym przygotowaniem CWU, osiągając przy tym maksimum korzyści i komfortu (w tym psychicznego), które nie daje żaden z osobna.

Sam preferuję połączenie zasobnika CWU ogrzewanego solarami i (ewentualnie) w okresie grzewczym medium z CO, z niewielkimi przepływowymi ogrzewaczami CWU (o mocy 2 – 4kW).
W takiej konfiguracji, wszystkie zastrzeżenia Pana TB mają swoje szczęśliwe rozwiązanie – co więcej eliminują obieg cyrkulacyjny CWU.

Energooszczędność to biznes jak każdy inny. Nikt, nie wykonuje niczego za darmo.
Zarabiają na tym wszyscy, a płaci inwestor – tyle, że komu innemu.

Link do komentarza
Cytat

Radziłbym każdemu trzy razy policzyć - grzejąc prądem niecentralnie płacimy rocznie za ciepłą wodę od 150zł przy instalacji energooszczędnej - do 400 zł przy 100 l dziennie na osobę.
Solar ma duży zasobnik, który trzeba dogrzewać gdy brak słońca, solar ma duże straty na cyrkulacji. Dodając odsetki bankowe ( gdyby kasę za solar wpłacić na 5%) zapłacimy mniej za ciepłą wodę niż przy solarach - kranów wcale nie odkręcając!


Całkiem niedawno to liczyłem :
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=81374
https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...ost&p=81382

Przy założeniu, że będzie to 90litrów dziennie wody o temperaturze 40st. C przez 300dni w roku wyszło 547zł.
Przy 100litrach na osobę dla 3 osób będzie to rocznie 1823zł
Link do komentarza
Myślę, że do postów T.B. musimy przywyknąć.

Wszyscy wiemy że tezy głoszone przez T.B. nie mają nic wspólnego z reailiami, o czym świadczą choziacby zakładane tematy:

Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

http://www.forumbudowlane.pl/vt/17424/0/bl...p;postorder=asc

Czy pan T.Brzęczkowski jest tylko ignorantem czy oszustem?

http://old.wentylacja.com.pl/forum_2004/od...7&idr=32184


Ciekawi mnie jeszcze czy kiedyś T.B. zacznie opierać się na realnych danych, oraz czy doczekamy takiego dnia, kiedy T.B. przestanie się złościć na producentów i monterów kolektorów słonecznych, którzy oferując lepsze rozwiązania odbierają mu klientów.
Link do komentarza
Cytat

Niech Pan przestanie krzywdzi ludzi. Energooszczędność to nie biznes!!!!. Na oszczędzaniu się tak nie zarabia. Nic na to nie poradzę! Proszę nie pisać, że solar powoduje oszczędności i będzie OK! Nawet jak trzy osobowa rodzina zapłaci za ogromne zużycie 900zł rocznie - to i tak będzie mniej niż Pan zapłaci za:
- somo utrzymanie w temperaturze 55 stC 300 litrowego zasobnika w okresie gdy brakuje słońca
- za straty na cyrkulacji
- odsetki bankowe od inwestycji.
Dlaczego Pan zabrania ludziom otwierać oczy, liczyć?

zwykła matematyka wywołuje takie frustracje! To mnie upewnia, że nie piszę farmazonów.
I ma Pan do tego święte prawa - Pan "niezgadzanie" się jest mi bardzo na rękę, bo czytający poznają Pan "fachowość"


Nadal nie odpowiedział Pan na pytanie :
Jakie są koszty instalacji niecentralnej przygotowania ciepłej wody?

Link do komentarza
Cytat

Nadal nie odpowiedział Pan na pytanie :
Jakie są koszty instalacji niecentralnej przygotowania ciepłej wody?



Panie T.B. dołączam się do pytania Henok

Przy wyliczaniu kosztów proszę o uwzględnienie zużycia energii przez krany bezdotykowe (one tez wymagają zasilania)
Link do komentarza
Spodziewałem się takiej odpowiedzi - czyli ze Pan nie potrafi zmierzyć pomiaru.

Natomiast zarzuca Pan innym że Pana wnioski wynikają z dokładnych pomiarów a nie z wyliczeń.


Jeżeli chodzi o kolektory, jestem Panu wyliczyć każde najmniejsze zużycie opierając się na danych, jednakże znając życie i tak potem Pan to zakrzyczy mówiąc że jest inaczej bo Pan mierzył.... Lecz tak naprawdę wątpię w jakość Pana pomiarów, skoro nie potrafi Pan obliczyć zużycia zwykłej baterii.

A w sumie nie tylko baterii bo kosztów energii jakie ponosi się przy Pana rozwiązaniach też Pan nie podał
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem ! Na ile wystarcza bateryjka? Od 2001 roku są te same. Trudno więc pisać o "zużyciu" energii

Stosowane są do tego baterie litowe, które kosztują 20-30zł i wg producentów wystarczą na 200tys. załączeń, czyli faktycznie może to być co najmniej kilka lat.
Alternatywą jest zasilacz sieciowy, tu trzeba się liczyć ze zużyciem energii rzędu kilku watów (porównywalną ze zużyciem energii przez sterownik solarów).
Link do komentarza
Raczył Pan mnie rozśmieszyć tym pomiarem ile zużywa elektronika baterii bezdotykowych. Ale nawet przy zwykłych bateriach termostatycznych trzy osobowa rodzina, grzejąc wodę niecentralnie prądem musi dużo wody zużywać, by wyszło 900zł /rok. A to i tak mniej niż przy solerze - gdy wody w ogóle nie używamy!!! Utrzymanie systemu w "gotowości" w okresie gdy nie korzystamy ze słońca (straty na 300 l zasobniku i rurkach) + odsetki bankowe dają więcej niż 900 zł - o higienie, przy nie używaniu wody nie wspomnę.
Link do komentarza
Cytat

Raczył Pan mnie rozśmieszyć tym pomiarem ile zużywa elektronika baterii bezdotykowych. Ale nawet przy zwykłych bateriach termostatycznych trzy osobowa rodzina, grzejąc wodę niecentralnie prądem musi dużo wody zużywać, by wyszło 900zł /rok. A to i tak mniej niż przy solerze - gdy wody w ogóle nie używamy!!! Utrzymanie systemu w "gotowości" w okresie gdy nie korzystamy ze słońca (straty na 300 l zasobniku i rurkach) + odsetki bankowe dają więcej niż 900 zł - o higienie, przy nie używaniu wody nie wspomnę.



A co z odsetkami bankowymi dla Pana typów systemów.

Czyżby tych pieniędzy już nie można było wpłacić na lokatę, chyba Pana instalacje tez kosztują !!!!
Link do komentarza
Po co ta cała dyskusja. Po co te baterie termo…. i bez….?
Przecież, dla codziennej higieny, wystarczy podgrzać kilka litrów wody i umyć się w misce. Kiedyś wszyscy tak mieli – i żyli. Kąpiel raz na jakiś czas w jednej wodzie dla wszystkich. Można tak – można, a jaka oszczędność energii i wody – nie wspominając o oszczędnościach inwestycyjnych, które wpłacamy na konto 5%, a z odsetek raz na jakiś czas idziemy na basen aby się umyć pod prysznicem.

Moje i mojej rodziny potrzeby, to wanna, sauna, prysznic z hydromasażem. Mogę to mieć i jednocześnie płacić niewiele więcej, za dużo więcej ciepłej wody, niż zużywa energooszczędny Pan TB.

A jak będę chciał być energooszczędny, to będę się mył w ciepłej wodzie, tylko wtedy kiedy ją solar podgrzeje. I kto zapłaci mniej za CWU ja, czy Pan TB?
Brudem tez nie zarosnę bo solary zawsze podgrzeją wodę, nawet w zimie – a jak mówi ludowe przysłowie „zimna” (w tym przypadku lekko ciepła) woda, zdrowia doda”.

Skrajność – może i tak, ale nie większa niż to co wypisuje Pan TB.
Link do komentarza
Cytat

A to i tak mniej niż przy solerze - gdy wody w ogóle nie używamy!!! Utrzymanie systemu w "gotowości" w okresie gdy nie korzystamy ze słońca (straty na 300 l zasobniku i rurkach) + odsetki bankowe dają więcej niż 900 zł - o higienie, przy nie używaniu wody nie wspomnę.

Gdy wody w ogóle nie używamy, to po prostu wyłączamy całą instalację.
Odsetki bankowe można policzyć od różnicy w kosztach obu rodzajów instalacji.
Pan nadal nie podał tych kosztów.

Doczekamy się wreszcie podania tych kosztów ?
Link do komentarza
Cytat

Gdy wody w ogóle nie używamy, to po prostu wyłączamy całą instalację.
Odsetki bankowe można policzyć od różnicy w kosztach obu rodzajów instalacji.
Pan nadal nie podał tych kosztów.

Doczekamy się wreszcie podania tych kosztów ?


Używamy wodę! Dlatego instalacja jest włączona- ale za samo "czuwanie" zapłacimy więcej niż za zużycie ciepłej w systemie niecentralnym z bateriami termostatycznymi.
Link do komentarza
Cytat

Nie - solar mnie nie kosztuje, jak go nie kupię.

A niecentralne instalacje przygotowania ciepłej wody rozdaje Pan klientom za darmo?
Kompletną instalacje przygotowania ciepłej wody dla 3-4 osób z kolektorami słonecznymi
można wykonać za ok. 10tys. zł. Przy takiej instalacji, przyjmując Pana założenia wydatki na energię do przygotowania ciepłej wody wyniosą roczne ~250zł - Wyliczenie tej kwoty podałem tutaj:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=81385
Koszt ten będzie jeszcze niższy jeżeli zastosujemy tańsze źródło ciepła do dogrzewania ciepłej wody, gdy nie ma słońca, np. kocioł gazowy, piec na paliwo stałe lub pompę ciepła (normalnie używane do ogrzewania budynku), np. u mnie, z wykorzystaniem pompy ciepła, wyszłoby poniżej 100zł rocznie.

Dla niecentralnego podgrzewania ciepłej wody w termach koszt ten wyniesie min. 547zł - wyliczenie podałem tutaj :
https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...ost&p=81382


Link do komentarza
Cytat

Używamy wodę! Dlatego instalacja jest włączona- ale za samo "czuwanie" zapłacimy więcej niż za zużycie ciepłej w systemie niecentralnym z bateriami termostatycznymi.

Na razie z porównania, które podałem wyżej wychodzi zupełnie co innego - różnica 300-450zł rocznie, ale na korzyść instalacji solarnej, i to przy założeniu, które dla większości inwestorów byłoby nie do przyjęcia : 90litrów ciepłej wody (30litrów na osobę) o temperaturze 40st. C.

Zwiększenie zarówno temperatury tej wody, jak i jej ilości spowoduje znaczne powiększanie tej różnicy.

Nawet przy takich założeniach w przypadku kolektorów słonecznych jest znaczna różnica jakościowa - koszty liczyłem dla dogrzewania wody do temperatury 40st. C, natomiast w przypadku pracy kolektorów słonecznych będzie dostępne znacznie więcej ciepłej wody o wyższej temperaturze, co oczywiście nie znaczy, że musimy ją zużyć.
Link do komentarza
Cytat

Nie - solar mnie nie kosztuje, jak go nie kupię.




Panie T.B. Kłania się czytanie ze zrozumieniem.
Ale wyjaśnię łopatologicznie. Pytanie brzmiało że Pana instalacje "niecentralne" też kosztują, a zatem zamiast kupować krany bezdotykowe i "system ogrzewania niecentralnego" można by ulokować pieniądze na lokacie.

Szkoda że Pan nie czyta uważnie wątków, albo nie chce ich czytać, gdyż omija Pan stwierdzenia i spłaszcza wypowiedzi pokazujące wady Pana instalacji.

Zadam po wtóry pytanie na które nie uzyskałem odpowiedzi:

Dlaczego powstają wątki typu:

Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

http://www.forumbudowlane.pl/vt/17424/0/bl...p;postorder=asc

Czy pan T.Brzęczkowski jest tylko ignorantem czy oszustem?

http://old.wentylacja.com.pl/forum_2004/od...7&idr=32184


Czyżby wszyscy się mylili a jedynie Pan ma rację. Bo chyba z te watki mówią same za siebie - prawda może gorzka ale niestety musi się Pan z tym pogodzić że kolektory słoneczne są lepszym rozwiązaniem
Link do komentarza
HenoK nie tylko założył sobie solara ale także zakłada je innym, bo wie że kolektory słoneczne to przyszłość.
Jego klienci tez są zadowoleni z ich użytkowania.

Zaś prośba do T.B. by nie spamował tego wątku.

Wracając od głównego tematu forum powtórzę:

Wiosna do nas zawitała, zatem sezon montowania kolektorów słonecznych czas zacząć!!!
Link do komentarza
Cytat

HenoK nie tylko założył sobie solara ale także zakłada je innym, bo wie że kolektory słoneczne to przyszłość.

Nie sprzedaję kolektorów słonecznych. Zajmuję sie projektowaniem, nadzorami na budowach.
Kolektory słoneczne zamontowałem m.in. po to, aby sprawdzić je w działaniu "na własnej skórze".
Nie musiałem ich montować - koszt przygotowania ciepłej wody przy pompie ciepła jest już bardzo niski (ok. 60gr dziennie).
Trudno jednak projektować coś, co się zna tylko z opowiadań, reklam, czy podręczników.
Przy domach energooszczędnych, a takie głównie projektuje, kolektory słoneczne są dobrym rozwiązaniem.
Oczywiście kolektory zaprojektowane, wykonane i eksploatowane "z głową", a nie na zasadzie "na złość się poparzę", którą stosuje TB.
Link do komentarza
Cytat

Nie sprzedaję kolektorów słonecznych. Zajmuję sie projektowaniem, nadzorami na budowach.
Kolektory słoneczne zamontowałem m.in. po to, aby sprawdzić je w działaniu "na własnej skórze".
Nie musiałem ich montować - koszt przygotowania ciepłej wody przy pompie ciepła jest już bardzo niski (ok. 60gr dziennie).
Trudno jednak projektować coś, co się zna tylko z opowiadań, reklam, czy podręczników.
Przy domach energooszczędnych, a takie głównie projektuje, kolektory słoneczne są dobrym rozwiązaniem.
Oczywiście kolektory zaprojektowane, wykonane i eksploatowane "z głową", a nie na zasadzie "na złość się poparzę", którą stosuje TB.




W takim razie Panie HenoK przepraszam za przekłamanie.
Jednakże i tak nadal jestem zdania, ze ma Pan ogromną wiedzę na temat systemów grzewczych, którą chociażby w powyższych postach Pan potwierdza.
Link do komentarza
Cytat

To 900kWh - więcej traci sam zasobnik 300 l



Pomijając, fakt, że są zasobniki dobrze izolowane, które mniej tracą, pozostaje jeszcze:
- nawet przy założeniu, że tylko 100 dni w roku mamy 100% CWU z solarów, to jakie straty skoro nie płacę za energię potrzebną do podgrzania,
- nawet przy założeniu, że przez około 80 dni solary dostarczają 50% energii do podgrzania CWU, to straty wynoszą też tylko 50% zapłaconej energii,
- pozostałe dni są sezonem grzewczym, tak więc te straty są „zyskiem bytowym”.

Biorąc to pod uwagę, realne i płacone straty, wynoszą około 120kWh + koszty obiegu pompy – co daje w sumie wynosi mniej niż 300kWh/rok
Link do komentarza
Cytat

Pan nie mąci! Sam Pan sobie założył solara, więc płaci ogromne rachunki. Czemu innym Pan to wciska?

Jak z 900 zł rocznie może być 450 zł taniej solarem? To 900kWh - więcej traci sam zasobnik 300 l a gdzie 700zł odsetek... a gdzie straty na cyrkulacji???

To jest właśnie działanie, o którym pisałem wyżej.
Ja przedstawiłem Panu konkretne obliczenia wg Pana założeń, Pan zaś wyjeżdża z jakimiś kwotami wyciągniętymi z kapelusza.

Prawdę mówiąc bardziej ekonomiczna od Pana "niecentralnej instalacji" byłaby instalacja z elektrycznym podgrzewaczem 80l, oczywiście dobrze zaizolowanym podgrzewanym do temperatury 60st. C w II taryfie. Nawet jeżeli taki zasobnik traciłby 1kWh energii dziennie, to dla przygotowania 90litrów wody o temperaturze 40st. C dziennie przez 300dni w roku wydał by Pan poniżej 400zł rocznie.
Link do komentarza
Konkretnie to napisałem - nie znam nikogo kto nie mając solara przekroczyłby 300zł rocznie na osobę - Znam takich co płacą poniżej 150zł rocznie.
Pan nieprawdziwe sprawy
- straty roczne na zasobniku 100 zł (????) zaniżone
-straty na rurkach 50 zł (!!???) zaniżone
-cyrkulacje 100zł (to może być)
- 5% odsetek od 14000 = 700zł
A jeszcze wody nikt nie odkręcił...

to daje 950 zł w/g Pana !!!! - tyle, nie zapłaci 3 osobowa rodzina przy instalacji (jednorurkowej ) z termami elektrycznymi i zwykłymi bateriami termostatycznymi.


Link do komentarza
Cytat

Pomijając, fakt, że są zasobniki dobrze izolowane, które mniej tracą, pozostaje jeszcze:
- nawet przy założeniu, że tylko 100 dni w roku mamy 100% CWU z solarów, to jakie straty skoro nie płacę za energię potrzebną do podgrzania,
- nawet przy założeniu, że przez około 80 dni solary dostarczają 50% energii do podgrzania CWU, to straty wynoszą też tylko 50% zapłaconej energii,
- pozostałe dni są sezonem grzewczym, tak więc te straty są „zyskiem bytowym”.

Biorąc to pod uwagę, realne i płacone straty, wynoszą około 120kWh + koszty obiegu pompy – co daje w sumie wynosi mniej niż 300kWh/rok


Pan nie przyjmuje! Pan pomierzy! Straty na rurkach i 300l zasobniku nie są bytowe bo zasobnik nie jest w pokoju. I nie wynoszą 120kWh/rocznie - nawet nie pół rocznie!!! No i jeszcze o odsetkach raczył Pan zapomnieć.
Link do komentarza
Cytat

W takim razie Panie HenoK przepraszam za przekłamanie.
Jednakże i tak nadal jestem zdania, ze ma Pan ogromną wiedzę na temat systemów grzewczych, którą chociażby w powyższych postach Pan potwierdza.


I tu się z Panem w 100% zgadzam ( jeśli chodzi o centralne)
O co więc wojna? O małe zużycie energii. Rolą izolacji termicznej i kranów bezdotykowych jest zupełna marginalizacja systemów ogrzewania. I z tym się Pan Henryk, jako pogodzić nie może. A ja... ja mam bardzo proste zadanie, bo fizyki się nie da oszukać, a energooszczędność i tak wygra - nie ma innego wyjścia.
Link do komentarza
W domu, Szanowny Panie, w przeciwieństwie do mieszkań, są też pomieszczenia inne niż pokoje, które też są ogrzewane. I w takim pomieszczeniu z reguły umieszcza się zasobniki.
Nie wykluczam, choć i nie znam takich sytuacji, że ktoś rzeczony zasobnik umieszcza na dworze.

Chwyt z odsetkami jest dla „mało kumatych”, ale nie wykluczam, że takowi jednak istnieją.

Rozumiem, że w Pana przypadku, sam Pan nie wie co robić z „kasą”, bo nie ma Pan solarów, a w związku z tym wpłacił Pan na konto te zaoszczędzone pieniądze i teraz żyje Pan z depozytu rentierskiego, bo ma Pan wyjątkowo niskie koszty grzania CWU. Oczywiście procenty z procentów, pozostałe z różnicy między opłatą za CWU, a wypłaconą kwotą – też Pan inwestuje.

Wniosek z tego jest tylko jeden. Tylko z faktu niezainstalowania solarów, czerpie Pan zyski w kwocie około 600zł rocznie. Dobre.
Link do komentarza
Cytat

W domu, Szanowny Panie, w przeciwieństwie do mieszkań, są też pomieszczenia inne niż pokoje, które też są ogrzewane. I w takim pomieszczeniu z reguły umieszcza się zasobniki.
Nie wykluczam, choć i nie znam takich sytuacji, że ktoś rzeczony zasobnik umieszcza na dworze.

Chwyt z odsetkami jest dla „mało kumatych”, ale nie wykluczam, że takowi jednak istnieją.

Rozumiem, że w Pana przypadku, sam Pan nie wie co robić z „kasą”, bo nie ma Pan solarów, a w związku z tym wpłacił Pan na konto te zaoszczędzone pieniądze i teraz żyje Pan z depozytu rentierskiego, bo ma Pan wyjątkowo niskie koszty grzania CWU. Oczywiście procenty z procentów, pozostałe z różnicy między opłatą za CWU, a wypłaconą kwotą – też Pan inwestuje.

Wniosek z tego jest tylko jeden. Tylko z faktu niezainstalowania solarów, czerpie Pan zyski w kwocie około 600zł rocznie. Dobre.



Skoro tak... to w jakim celu
Cytat

, fakt, że są zasobniki dobrze izolowane

i nawet są tacy co rurki izolują??
Link do komentarza
Cytat

- 5% odsetek od 14000 = 700zł

No wreszcie się doczekałem konkretnej kwoty.
Nie sądziłem że tak wysoko Pan ceni instalacje ciepłej wody z 3 bateriami elektronicznymi i 2 małymi termami.
Dla przypomnienia instalację z kolektorami słonecznymi dostarczająca ciepłą wodę o parametrach i w ilości przez Pana podanej da się wykonać za kwotę 10tys. zł.

No to teraz możemy dokończyć rachunki. doliczając do kwoty 547zł wyliczone przez Pana odsetki otrzymujemy całkowity koszt przygotowania ciepłej wody w instalacji niecentralnej przez Pana proponowanej w wysokości 1247zł.
W przypadku instalacji solarnej będzie 600-750zł w zależności od przyjętego sposobu dogrzewania ciepłej wody.

Różnica kolosalna 500-650zł w skali roku.

Nie pozostaje mi nic innego jak przyłączyć się do apelu założyciela wątku :

Wiosna do nas zawitała, zatem sezon montowania kolektorów słonecznych czas zacząć!!!
Link do komentarza
Cytat

Dla przypomnienia instalację z kolektorami słonecznymi dostarczająca ciepłą wodę o parametrach i w ilości przez Pana podanej da się wykonać za kwotę 10tys. zł.



A co taki rozrzutny jesteś. Moim zdaniem wystarczy 1/2 tej kwoty.
Nie licz osobnego zasobnika, tylko dodatkową wężownicę. Dla takiej instalacji (o takich parametrach) wystarczy 1 panel.
Link do komentarza
Cytat

No wreszcie się doczekałem konkretnej kwoty.
Nie sądziłem że tak wysoko Pan ceni instalacje ciepłej wody z 3 bateriami elektronicznymi i 2 małymi termami.
Dla przypomnienia instalację z kolektorami słonecznymi dostarczająca ciepłą wodę o parametrach i w ilości przez Pana podanej da się wykonać za kwotę 10tys. zł.

No to teraz możemy dokończyć rachunki. doliczając do kwoty 547zł wyliczone przez Pana odsetki otrzymujemy całkowity koszt przygotowania ciepłej wody w instalacji niecentralnej przez Pana proponowanej w wysokości 1247zł.
W przypadku instalacji solarnej będzie 600-750zł w zależności od przyjętego sposobu dogrzewania ciepłej wody.

Różnica kolosalna 500-650zł w skali roku.

Nie pozostaje mi nic innego jak przyłączyć się do apelu założyciela wątku :

Wiosna do nas zawitała, zatem sezon montowania kolektorów słonecznych czas zacząć!!!


Cytat

Konkretnie to napisałem - nie znam nikogo kto nie mając solara przekroczyłby 300zł rocznie na osobę - Znam takich co płacą poniżej 150zł rocznie.
Pan nieprawdziwe sprawy
- straty roczne na zasobniku 100 zł (????) zaniżone
-straty na rurkach 50 zł (!!???) zaniżone
-cyrkulacje 100zł (to może być)
- 5% odsetek od 14000 = 700zł
A jeszcze wody nikt nie odkręcił...

to daje 950 zł w/g Pana !!!! - tyle, nie zapłaci 3 osobowa rodzina przy instalacji (jednorurkowej ) z termami elektrycznymi i zwykłymi bateriami termostatycznymi.



Na tym forum nikogo Pan nie oszuka!
Link do komentarza
Cytat

Na tym forum nikogo Pan nie oszuka!

Sam Pan oszukuje. Skąd Pan wytrzasnął kwotę 14tys. zł za instalację?
Ja tylko dostosowałem się do Pana toku rozumowania.

To może wreszcie Pan poda ile kosztuje instalacja przygotowania ciepłej wody, która Pan proponuje i z jakich elementów się składa?
Link do komentarza
Cytat

15kWh/m2 rocznie do dla Pana abstrakcja nie skutek izolowania.

Aby pisać o 15kWh/m2 najpierw trzeba wiedzieć jak się to liczy.
Pan posługuje się arytmetyką na poziomie szkoły podstawowej : dzieli zużycie energii elektrycznej przez powierzchnię.
Taki wynik nie jest prawie do niczego przydatny, bo na jego podstawie trudno porównać różne budynki.
Wynik ten nic nie mówi o sposobie użytkowania tego domu (zużyciu ciepłej wody, intensywności wentylacji, utrzymywanej w domu temperatury).
Po to zostały opracowane normy do obliczania sezonowego zapotrzebowania na ciepło, aby móc w sposób wiarygodny porównywać różne budynki.
Link do komentarza
Cytat

Czy widział ktoś Pana TB... juz ponad 24 godziny czekamy na odpowiedż i cisza ,nawet jak był na urlopie to nie opuszczał forum na pół dnia ,ciekawe co się dzieje ..???

Obawiam się, że odpowiedzi się nie doczekasz.
TB doskonale wie ile kosztuje instalacja solarna, której od kilkunastu lat nie wykonuje, natomiast nie ma bladego pojęcia o kosztach niecentralnej instalacji, którą wszystkim poleca?
Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że prawda o tych kosztach jest tak niewygodna, że woli ją przemilczeć.
Link do komentarza
Cytat

Obawiam się, że odpowiedzi się nie doczekasz.
TB doskonale wie ile kosztuje instalacja solarna, której od kilkunastu lat nie wykonuje, natomiast nie ma bladego pojęcia o kosztach niecentralnej instalacji, którą wszystkim poleca?


a żeby mówić o tej jego niecentralnej instalacji to najpierw miał dac odpowiedz w innym wątku czy przecietny kowalski może normalnie uzywac wody w jego domu znaczy kąpac sie w 120 l wody ,brac połgodzinne prysznice i czy można przez łazienke przepuscic 5 osób jedna po drugiej bez obawy że do kogoś po godzinie braknie wody?
i nietety nie moge sie doczekac takiej odpowiedzi a to jest podstawa w budownctwie aby w domu nigdy nie brakowało wody ciepłej bez wgledu ile tej wody na godzine jest zużyte czy 5l czy tez 500l ,a ten komfort wymaga zasobnika ,jak zasobnik to np gaz ,jak gaz to dlaczego nie solar i nagle okazuje sie że solar jest bardzo ekonomicznym zródłem ciepełka czego Pan TB nie może pojąc
A tak na marginesie Panie TB jesli srednia w Polsce zuzycia wody wynosi ok 150l na osobę ,to Pana zuzycie 10l to 35mln mieszkańców nic nie wnosi i tak jak Pan nikogo nie naciagnie że grzanie niecentralne jest tańsze tak Pan kijem Wisły niezawróci i prosze sobie to uzmysłowić zakodowac cokolwiek byle skutecznie i nie pisać farmazonów na forum
bo bez wielkich obliczeń moge Panu powiedzieć że gdybym zamieszkał w Pana domu na rok to okazałoby sie szybko że solary sa bardzo dobrym rozwiazaniem podgrzewu wody ,bo nie da sie oszukać ceny energi do samej mocy otrzymanej z niej
podejżewam tez że jak bez solarów za podgrzanie wody u mnie zapłaciłbym 100zł za gaz miesiecznie to na Pana niecentralnym 300zł by niestarczyło na prąd
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...