Skocz do zawartości

Rekuperator i okna otwierane czy stałe?


ksm

Recommended Posts

Zastanawiam się nad sensownością okien otwieranych przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej.

1. Rekuperator montuje się dla tego, aby nie otwierać okna.
2. Opary z kuchni usuwa okap (układ otwarty) lub pochłaniać (układ zamknięty).
3. Okna stałe są tańsze i mają lepszy współczynnik przenikania ciepła niż okna otwieralne.

Z powyższego wynika brak sensu stosowania okien otwieranych w domach z wentylacją mechaniczną.
Oczywiście tylko na parterze, bo na piętrze okno otwierane zdecydowanie ułatwia proces mycia.

Jakie są wasze opinię, doświadczenia i rozwiązania?

Link do komentarza
Cytat

Zastanawiam się nad sensownością okien otwieranych przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej.

1. Rekuperator montuje się dla tego, aby nie otwierać okna.
2. Opary z kuchni usuwa okap (układ otwarty) lub pochłaniać (układ zamknięty).
3. Okna stałe są tańsze i mają lepszy współczynnik przenikania ciepła niż okna otwieralne.

Z powyższego wynika brak sensu stosowania okien otwieranych w domach z wentylacją mechaniczną.
Oczywiście tylko na parterze, bo na piętrze okno otwierane zdecydowanie ułatwia proces mycia.

Jakie są wasze opinię, doświadczenia i rozwiązania?



W kuchni chyba sie przyda bo jak coś porządnie przypalisz to lepiej i właczyć okap i otworzyć okno.
Link do komentarza
Cytat

W kuchni chyba sie przyda bo jak coś porządnie przypalisz to lepiej i właczyć okap i otworzyć okno.


Kuchnia jest otwarta na salon (jest oddzielona barkiem). Od razu obok są drzwi na taras. Te można otworzyć i będzie taki przeciąg, że wszystko się wywietrzy w sekundę?

A co w sypialniach czy pomieszczeniach gospodarczych?
Link do komentarza
Cytat

Kuchnia jest otwarta na salon (jest oddzielona barkiem). Od razu obok są drzwi na taras. Te można otworzyć i będzie taki przeciąg, że wszystko się wywietrzy w sekundę?

A co w sypialniach czy pomieszczeniach gospodarczych?



Ja mam zaplanowane na parterze wszystkie stałe poza kotłownią, kuchnią i wyjściem na taras, na pietrze oczywiście wszystkie rozwierane (bo jak umyć?)
Link do komentarza
Fiksy czyli nie otwierane okna dają ogromne możliwości! Np. na parterze mamy drzwi na taras czy ogród i obok duże okno, praktycznie otwierane czy otwarte latem są tylko drzwi. Fiks pozwala na ustawienie na parapecie kwiatków ...zdjęć... Można roletę czy drewnianą żaluzje zamocować we wnęce okna a nie nad oknem... No i koszt...
Ostatnio coraz częściej spotykam połówki fiksów nawet na piętrze. Umyć je można gąbką na "kijku" przez otwieraną połówkę.
Link do komentarza
Cytat

Ostatnio coraz częściej spotykam połówki fiksów nawet na piętrze. Umyć je można gąbką na "kijku" przez otwieraną połówkę.


Zgadzam sie z możliwością stosowania okien stałych na pietrze pod warunkiem że ktoś ma tyle kasy żeby wynająć firmę do mycia okien, bo propozycja gąbki na kiju jest dla akrobatów!
Link do komentarza
Cytat

Zgadzam sie z możliwością stosowania okien stałych na pietrze pod warunkiem że ktoś ma tyle kasy żeby wynająć firmę do mycia okien, bo propozycja gąbki na kiju jest dla akrobatów!


Zwróć uwagę, że T. Brzęczkowski napisał " kijku" a nie "kiju" Czyli na przedłużce 15-20 cm, a nie 50-100 cm - widzisz różnicę? Ja widzę icon_biggrin.gif
A co do strażaków - co tu pytać, oni mają toporki i im wszystko jedno, czy trzeba szybko wejść przez otwieralne, ale zamkięte okno, czy przez fiksa icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Ja w balkonowym oknie dwa lata temu też założyłem fiksa 150x150 cm i jestem, a także moja lepsza połowa zadowolony icon_biggrin.gif
Chodząc na spacerki po osiedlach zauważyłem, że takich okien jest bardzo dużo!
Link do komentarza
Cytat

Napisałem o fiksach, nie jako o obowiązku. Rozpatrzmy sprawę inaczej - chcemy mieć dom energooszczędny ( do 30kWh/m2 rocznie ) na okna mamy przeznaczona ściśle określoną kasę... i teraz jest wybór - wszystkie okna otwierane o współczynniku 2.2 W/m2 xK lub 50% fiksów i wszystko 0.8W/m2xK. Ja bym wybrał druga opcję.

No widzę, że jednak się Pan uczy. Dotychczas przy opisywaniu domu energooszczędnego zupełnie Pan pomijał temat okien i drzwi.
Co prawda tu także zatrzymał się Pan w rozwoju ładnych pare lat - współczesne otwierane okna do domów energooszczędnych mają U<1,5W/(m2K).

Ale oczywiście fixy przynajmniej w części okien to dobry pomysł.
Link do komentarza
Fix'y nie sa zlym pomyslem, ale...
Maja i wady, ciezko jest myc takie okna, szczegolnie gdy nie sa male -trzeba wychodzic na zewnatrz domu i jakos sobie poradzic z wysokoscia. Niezaprzeczalnie maja lepsze wsp. niz okna otwierane a w szczegolnosci bez slupkow -tutaj juz moze byc problem ze szczelnoscia takiego okna poniewaz ich sztywnosc nie jest taka jak chociazby okien U/R ale ze slupkiem.
Sam mam jednego fix;a w jadalni ale w salonie w oknie 2,4x2,3 juz dalem srodkowe otwierane (delikatny wplyw zony icon_wink.gif ).
Latem mozna wentylacje wylaczac na jakis czas i miec swieze powietrze z zewnatrz. wiaze sie to z wiekszym zakurzeniem domu ale...

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

No widzę, że jednak się Pan uczy. Dotychczas przy opisywaniu domu energooszczędnego zupełnie Pan pomijał temat okien i drzwi.
Co prawda tu także zatrzymał się Pan w rozwoju ładnych pare lat - współczesne otwierane okna do domów energooszczędnych mają U<1,5W/(m2K).

Ale oczywiście fixy przynajmniej w części okien to dobry pomysł.


Jest Pan w ogromnym ( jak zwykle błędzie) błędzie - nie od dziś piszę o standardzie izolacji…
Nie widział Pan tego?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Jest Pan w ogromnym ( jak zwykle błędzie) błędzie - nie od dziś piszę o standardzie izolacji…
Nie widział Pan tego?

Widziałem, ale to Pan pisze o oknach otwieranych mających U=2,2W/(m2K):
Cytat

Napisałem o fiksach, nie jako o obowiązku. Rozpatrzmy sprawę inaczej - chcemy mieć dom energooszczędny ( do 30kWh/m2 rocznie ) na okna mamy przeznaczona ściśle określoną kasę... i teraz jest wybór - wszystkie okna otwierane o współczynniku 2.2 W/m2 xK lub 50% fiksów i wszystko 0.8W/m2xK. Ja bym wybrał druga opcję.

Okien o U=2,2W/(m2K) praktycznie nie ma już na rynku (no chyba, że na specjalne zamówienie).
Link do komentarza
Cytat

Jest Pan w ogromnym ( jak zwykle błędzie) błędzie - nie od dziś piszę o standardzie izolacji…
Nie widział Pan tego?



A Pan Panie TB, jak zwykle manipuluje.

Natomiast ja, jak zwykle pytam, dlaczego Pan nie publikuje całości tego dokumentu ?

I jak zwykle prostuję.

Ta tabela jest tylko częścią składową dokumentu szwedzkiego BBR 2006 i pokazujące alternatywne rozwiązanie dla małego domu do 100m2, który nie spełnia wymogów w zakresie energii pierwotnej, czyli nie jest ogrzewany biopaliwem, solarami czy pompami ciepła. Druga kolumna dotyczy domów ogrzewanych tylko elektrycznością.
Link do komentarza
Po co Pan znowu mąci nie czytając o co chodzi!
Pan Henryk napisał
Cytat

Dotychczas przy opisywaniu domu energooszczędnego zupełnie Pan pomijał temat okien i drzwi.

- Pokazałem wiec , że to nie jest prawdą - jakie wiec biopaliwa i 100m2???
Tabelka była publikowana, by pokazać jak nas Szwedzi gonią z izolacjami. Standardy 0.1W/m2 xK doradzamy nie od 2006 a od 1993!
Link do komentarza
Cytat

Tabelka była publikowana, by pokazać jak nas Szwedzi gonią z izolacjami. Standardy 0.1W/m2 xK doradzamy nie od 2006 a od 1993!



I znów nie jest to prawda, bo prawo szwedzkie w tym zakresie, określa, że „U” ściany nie może być wyższe niż 0,5, a dom musi mieć określone zużycie energii pierwotnej, lub spełniać te wymagania określone w publikowanej przez Pana Tabeli i to tylko dla domu o powierzchni nie większej niż 100m2, w tym dla okien.



Nie jestem przeciwnikiem „grubego” ocieplania, czy też izolowania termicznego . Uważam, ze należy ocieplać i oszczędzać energię – różnymi sposobami.

Natomiast mój sprzeciw budzi podpieranie się, nawet w szczytnym celu, zwykłymi kłamstwami i notoryczną manipulacją.
Link do komentarza
Cytat

Pokazałem wiec , że to nie jest prawdą

To niestety jest prawda. Nie chcę zaśmiecać tego Forum, ale mogę Panu podać dziesiątki linków do Pana wypowiedzi na temat domów energooszczędnych, gdzie pisze Pan o izolacji od gruntu, izolacji ścian i stropu oraz o wentylacji z odzyskiem ciepła oraz oczywiście, niecentralnym ogrzewaniu, ale ani słowem nie wspomina Pan o energooszcżędnych drzwiach, oknach, czy o szczelności całego budynku, które to elementy są w budynkach energooszczędnych bardzo istotnym elementem.
Dlatego uważam, że jest to krok w dobrym kierunku, tylko musi Pan się jeszcze doszkolić o parametrach współczesnej stolarki energooszczędnej.
Link do komentarza
no to jako mieszkanka domu- bez rekuperatora za to z otwieranymi oknami:) o wadach braku rekuperatora pisałam już ale na szczęscie od paru tygodni mamy wiosnę. I od tych paru tyg gdybym miała rekuperator to bym go oczywiście wyłaczyła bo po co ma zużywac prąd? Albo bym ewentualnie właczała na noc. Całymi dniami okna są uchylone. W domu pachnie wiosną, czuje się lekki naturalny powiew, słyszy się ptaki. Ja się nie po to wyprowadzałam na przedmieścia żeby się zamyka w szklarni.....
Mam nie otwierane okna takie wąskie w wykuszu. Z zewnątrz myję je po prostu wychodząc z domu. Jeśli chodzi o piętro to oczywiście wszystkie się otwierają, akrobatą nie jestem....
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...