Skocz do zawartości

WYRYS i WYPIS Z planu zagospodarowania przestrzennego


vega1

Recommended Posts

Właśnie wybrałem dziś ten dokument. Mam jedno pytanie. Jeden z pkt. dotyczący mojej działki mówi:

między najbardziej wysuniętymi elementami brył budynków lokalizowanych na sąsiednich działkach budowlanych, należy zachować odległość min. 10 metrów.

Czy ten pkt. należy rozumieć dosłownie? Czyli mój dom musi być oddalony od granicy działki min. 5 metrów?
Link do komentarza
Cytat

Przepis jest niejasny, np. nie wiadomo, co zrobić, gdy na sąsiedniej działce nie stoi żaden budynek. O interpretację trzeba pytać w urzędzie.




a no właśnie, na obu sąsiednich działkach nie ma jeszcze obiektów budowlanych i działki stoją "odłogiem". Będę się budował tam jako pierwszy. Czyli gdyby brać dosłownie ten przepis, to mam wolną rękę.
Link do komentarza
z drugiej strony. to jak to się liczy? Przecież przesuwając dom wzdłuż działki do przodu lub do tyłu, mamy możliwość zwiększenia tej odległości od drugiego domu do potrzebnej i wymaganej wartości, nawet jeśli dom stoi 2m od granicy działki.
Strasznie zawiły i niejednoznaczny ten przepis. Czyli czyżby znowu wyszło na to, że teraz urzędasek będzie decydował wg. siebie? Jak tam pójdę to mogę coś wskórać, czy jak się urzędas uprze to pozamiatane?
Link do komentarza

chciałem jeszcze o jedną rzecz zapytać. Mianowicie, powiedziano mi że jak mam ten wypis i wyrys który odebrałem, to już nie muszę się starać o warunki zabudowy. Jestem o tyle zdziwiony że dla mnie warunki zabudowy zawsze w głowie to było coś obowiązkowego. Podobno muszę tylko mieć zezwolenie od elektrowni i chyba woda z tego co kojarzę. Czy to faktycznie takie proste?
Link do komentarza
A nie mylisz tak pojęcia warunki zabudowy z pozwoleniem na budowę?? Bo to dwa różne papierki. W warunkach zabudowy miałbyś napisane praktycznie to samo co w wypisie, tylko dotyczyło by to Twojej działki. A o pozwolenie na budowę musisz wystąpić i do tego potrzebujesz przynajmniej warunki przyłączenia pradu i wody.
Link do komentarza
Cytat

chciałem jeszcze o jedną rzecz zapytać. Mianowicie, powiedziano mi że jak mam ten wypis i wyrys który odebrałem, to już nie muszę się starać o warunki zabudowy. Jestem o tyle zdziwiony że dla mnie warunki zabudowy zawsze w głowie to było coś obowiązkowego. Podobno muszę tylko mieć zezwolenie od elektrowni i chyba woda z tego co kojarzę. Czy to faktycznie takie proste?



Z zakładu energetycznego i wodociągów - Warunki techniczne przyłaczenia, jezeli w projekcie jest określone ogrzewanie gazowe to rownież warunki techniczne z gazowni. Czy to proste? Dobre pytanie - ale to zależy od miejsca budowy w tym pięknym kraju i w zwiazku z tym lokalnych urzędników.
Link do komentarza
Cytat

chciałem jeszcze o jedną rzecz zapytać. Mianowicie, powiedziano mi że jak mam ten wypis i wyrys który odebrałem, to już nie muszę się starać o warunki zabudowy. Jestem o tyle zdziwiony że dla mnie warunki zabudowy zawsze w głowie to było coś obowiązkowego. Podobno muszę tylko mieć zezwolenie od elektrowni i chyba woda z tego co kojarzę. Czy to faktycznie takie proste?



Myśle że mylisz wypisy:
1. wypis +wyrys z danych gminy wystawiany na numer działki, info o właścicielu (tabelka, 1strona)
2. Wypis z PRZESTRZENNEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA jeśli go masz to warunki zabudowy są już historią. wypis z Planu przest. zagospod. to uchwała gminy (dużo kartek icon_wink.gif w której opisane są warunki nie tylko na twoją działke ale na dany region na np najbliższe 5 lat, ta sama uchwała przekształca czasem obszar rolny w budowlany (nie mylić znowu z odrolnieniem terenu pod budynkiem, który po prstu przestanie być zielony)
Piotr /Wieliczka
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Odpowiedź jest prosta i niepotrzebnie ją komplikujecie.

10 m od najdalej wysuniętego elementu bryły budynku sąsiada - sąsiada brak, to masz dowolność w granicach powszechnie obowiązującego prawa - czyli 4 m od granicy działki gdy są otwory w ścianie i 3m od granicy działki gdy otworów brak.


Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Właścicel działki występujący o pozwolenie na budowę nie ma obowiązku znać ewentualnego pawomocnego pozwolenia na budowę sąsiada- chyba że starosta - wydział architektury i budownictwa odmówi wydania decyzji na budowę wskazując przyczyny np. konieczność zlokalizowania budynku np. 6 m od granicy działki z uwagi na projektowany dom sąsiada w odległości 4m od granicy. I jest to jedyny wypadek kiedy te zapisy będą obowiązywały występującego o pozwolenie na budowę.
Link do komentarza
U mnie sytuacja była analogiczna. Dotyczyła lokalizacji szamba - min 6m od czegośtam. Architekt ustawił 3m od granicy wychodząc z zasady, że ja 3 on 3 i będzie 6. Za ogrodzeniem jest na razie pusta działka.

Urząd odrzucił. Architekt poprawiał. Musiałem odsunąć się o te 6m z szambem. Chyba różne urzędy różnie to interpretują
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...