Skocz do zawartości

budowa domu a urząd skarbowy?


dytka86

Recommended Posts

Witam,
mam pytanie odnośnie tego jak urząd skarbowy patrzy na wybudowany dom. Obecnie mama darowała mi działke, na której zamierzamy wybudować dom (z przyszłym mężem). Na chwilę obecną nie pracuję. Mój ojciec chce mi ten dom postawić, czyli to on będzie kładł koszty na "pierwsza" częśc budowy. Moje pytanie brzmi: czy w przyszłości urząd skarbowy może zapytać mnie skąd miałam pieniądze na budowę domu? Czy moge się wtedy ewentualnie tłumaczyć, że dom postawił mi ojciec. Czy moze lepiej, żeby przed rozpoczęciem budowy ojciec darował mi te pieniądze? Proszę o poradę.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam,
mam pytanie odnośnie tego jak urząd skarbowy patrzy na wybudowany dom. Obecnie mama darowała mi działke, na której zamierzamy wybudować dom (z przyszłym mężem). Na chwilę obecną nie pracuję. Mój ojciec chce mi ten dom postawić, czyli to on będzie kładł koszty na "pierwsza" częśc budowy. Moje pytanie brzmi: czy w przyszłości urząd skarbowy może zapytać mnie skąd miałam pieniądze na budowę domu? Czy moge się wtedy ewentualnie tłumaczyć, że dom postawił mi ojciec. Czy moze lepiej, żeby przed rozpoczęciem budowy ojciec darował mi te pieniądze? Proszę o poradę.
Pozdrawiam


oczywiście że może zapytać skąd miałaś pieniądze. Może Ci Tata podarować te pieniadze na budowę domu ale to musi się odbyć poprzez bank.Darowizny od osób blisko spokrewnionych sa zwolnione z opłat . Złożysz odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym
Jeśli masz konto bankowe to niech tata przekaże Ci te pieniądze na twoje konto. Najlepiej i najtaniej jest jeśli macie konta osobiste w tym samym banku wówczas nie są pobierane opłaty za transfer

http://www.pit.pl/jak_przekazac_majatek_bl...owizna_7316.php
Link do komentarza
Cytat

Znacznie prościej będzie, gdy dom postawi ojciec, a później podaruje go córce. Niczego nie trzeba wtedy zgłaszać, gdyż wystarczy akt notarialny darowizny.




Ale czy w tym momencie jest to możliwe?Czyli, gdy działka jest juz notarialnie przepisana na mnie, a pozwolenia oraz warunki techniczne takze są wyrabiane na mnie? Czy teraz ojciec może stawiac dom na mojej dzialce bez zadnej przeszkody?A pozniej mi go po prostu darowac?
Link do komentarza
Cytat

Rozważ umowę użyczenia działki ojcu z prawem prowadzenia prac budowlanych.

Po wybudowaniu, ojciec dokona darowizny wybudowanego domu, na Twojej działce.



Nie komplikuj sobie życia - niech ojciec darowuje Ci kolejne transze kaski na budowę (za pośrednictwem banku). Zgłaszaj je w terminie 6M do US. Acha niech w umowie darowizny (z podpisem poswiadczanym notarialnie dla pewności - 25 zł plus VAT to kosztuje) zaznacza, że dokonuje darowizny do Twojego majatku odrębnego - na sprawie o podział majątku po rozwodzie jak znalazł.... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Rodzice mogą również podarować materiały budowlane - warunkiem jest jednak zgłoszenie darowizny tak jak pieniędzy do US.


Kiedyś był limit na darowiznę w I linii pokrewieństwa (do wykorzystania w określonym czasie). Jeżeli się go przekroczyło płaciło się podatek więc radzę to zweryfikować.
Link do komentarza
Cytat

Kiedyś był limit na darowiznę w I linii pokrewieństwa (do wykorzystania w określonym czasie). Jeżeli się go przekroczyło płaciło się podatek więc radzę to zweryfikować.


Rodzice dzieci to tzw. grupa 0.
Jeśli się zgłosi w ciągu 6 miesięcy do US to można podarować nawet milion. Bez zgłoszenia ok.9200zł.
Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...