Skocz do zawartości

Stropy monolityczne - zalety i wady


Recommended Posts

  • 3 miesiące temu...
Na monolicie koszt 1m2 SAMEGO stropu (bez wieńca) wygląda następująco: - 1mb pręta zbrojeniowego fi12mm waży ok. 0,89kg * przy rozstawie co 10 cm daje 20mb/1m2 czyli 17,8kg * przy rozstawie co 15 cm daje 13,3mb/1m2 czyli 11,9kg - doliczyć należy deskowanie, las stempli.. TERIVA - 45 do 55 zł/m2 materiałów (belki, pustaki, siatka zbrojeniowa) - rzadziej rozstawione podpory (do rozpiętości 4m - 2 podpory) - można wykorzystać też kształtki wieńcowe (szalunek tracony) - niweluje podpory przy ścianach oraz deskowanie wieńca....
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Osobiście robiłem strop monolityczny( lubię solidne rozwiązania), moim zdaniem lepsze to niż uważanie przy wierceniu dziur w suficie aby nie zrobić sobie dziury wielkości pustaka?!, nie wspominając już o klawiszowaniu.
Budowałem na równi z kolegą-sąsiadem, powierzchnię stropu mieliśmy praktycznie identyczna i koszta były praktycznie identyczne. Teriva wymaga uniesienia na ścianach, dodatkowego zbrojenia no i oczywiście dokładności przy wylewaniu górnej warstwy aby była równa w każdym miejscu, bo przecież nie ma tego tam za dużo. Na swoim monolicie mogę parkować czołg koszta wyszły mnie takie same co sasiada, jedynie pomijając deskowanie, ale wykorzystałem je do deskowania dachu(dokupiłem tylko metr desek). Więc uważam, że jeśli mówimy o kosztach to nie będzie tutaj specjalnej różnicy. Problem może być tylko przy doborze ekipy budowlanej, bo terivę to i małpa ułoży, a do monolitu to trzeba mieć fachowców, ale do budowy domu to warto mieć fachowca, a nie małpę. Edytowano przez dambialy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 6 lata temu...
Gość grzechuuu

Nie zawsze warto robić monolity - to jest rozwiązanie pewnie i lepsze technicznie, ale jednak 1.5 do 2 razy droższe od np. stropu gęstożebrowego. Czasochłonność też zdecydowanie na niekorzyść monolitu. Ale generalnie stropy monolityczne to rozwiązanie bardziej uniwersalne, dające możliwość zrobienia większych rozpiętości czy większą dowolność stawiania ścian działowych. Ale to ciągle jest temat do rozważenia pod kątem potrzeb danego inwestora. Moim zdaniem jakieś 3/4 domów jednorodzinnych da się spokojnie zrobić alternatywnymi i tańszymi metodami konstrukcji stropów.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...