Skocz do zawartości

Czym jest służebność gruntowa i po co się ją ustanawia


Recommended Posts

Gość Julita Nielsen
Jak powinno wyglądać lub jak poprawnie należy napisać oswiadczenie o zwolnieniu działek gruntu które powstały z podziału jednej działki na której ustanowiona była wczesniej służebnosć przechodu i przejazdu.Obecnie obciążona powinna być jedna z nowopowstałych działek a wszystkie inne nowopowstałe działki powinny być zwolnione Proszę o wzór takiego oswiadczenia
Link do komentarza
Czy Gmina może sprzedać grunt (działka z garażami), będący obecnie w użytkowaniu wieczystym, nie posiadający dojazdu ? Dojazd jest możliwy obecnie po drodze , która również została oddana w użytkowanie wieczyste spółdzielni mieszkaniowej , przez tą samą gminę.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Anna kluba
Czy moze sasiad zadac przejscia przez prywatna dzialke jak ma dojazd do progi publicznej i swojej posiadlosci?i czy jest mozliwos ze ma sluzebnosc wpisana do aktu notarialnego.a ja nic takiego niemam?zaznacze ze aktu tego panstwa nie widxialam
Link do komentarza
8 godzin temu, Gość Anna kluba napisał:

Czy moze sasiad zadac przejscia przez prywatna dzialke jak ma dojazd do progi publicznej i swojej posiadlosci?i czy jest mozliwos ze ma sluzebnosc wpisana do aktu notarialnego.a ja nic takiego niemam?zaznacze ze aktu tego panstwa nie widxialam

Ty też powinnaś mieć wpisaną w KW służebność  o ile ona faktycznie jest. Pytanie od kiedy sąsiad ma dostęp do drogi publicznej, bo mógł wcześniej nie mieć i dlatego  była służebność przejazdu ustanowiona.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Grzesiek
Witam. Doprowadzilem nitke wodną do swojej dzialki. Nitka przechodzi przez dzialke ojca wzdluz granicy jego dzialki. Mam oczywiscie jego zgode. Tylko jak zamknac sprawe prawnie, zeby pozniej nie bylo jaj. Chodzi mi o sluzebnosc. Czy wystarczy sama umowa z ojcem na pismie czy potrzeba jakiejs zmiany/wpis w akcie notarialnym ojca/moim. Co potrzeba i z czym sie ewentualnie udac do notariusza.
Link do komentarza
3 godziny temu, Gość Grzesiek napisał:

Witam. Doprowadzilem nitke wodną do swojej dzialki. Nitka przechodzi przez dzialke ojca wzdluz granicy jego dzialki. Mam oczywiscie jego zgode. Tylko jak zamknac sprawe prawnie, zeby pozniej nie bylo jaj. Chodzi mi o sluzebnosc. Czy wystarczy sama umowa z ojcem na pismie czy potrzeba jakiejs zmiany/wpis w akcie notarialnym ojca/moim. Co potrzeba i z czym sie ewentualnie udac do notariusza.

Tak oczywiście, potwierdzić notarialnie. Potem może być różnie z relacjami, a wpis w akcie notarialnym jest "święty". Tak samo jest ze wspólna drogą dojazdową, słupem telegraficznym etc.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Beata
Witam. Czy jeżeli właściciel działki korzystającej z drogi służebnej żąda utwardzenia drogi, a właścicielowi działki obciążonej nie jest to niezbędne, to kto wówczas pokrywa koszty utwardzenia drogi? Czy w przypadku, gdy właściciel działki korzystającej z przejazdu zrobi to na własny koszt, może wówczas żądać od właścicieli działki obciążonej pokrycia kosztów?
Link do komentarza

Służebność przejazdu jest pewna formą użyczenia gruntu w celu umożliwienia dojścia/dojazdu do innej działki. Nie oznacza to jednak, że właściciel gruntu obciążonego  ma obowiązek dostosowania drogi do potrzeb osoby korzystającej ze służebności.  Zobowiązany jest  jedynie do tego, aby  umożliwić dostosowanie dojazdu poprzez  np. wyrażenie zgody na modernizacje, przy czym w razie ustania służebnośc,i powinien być przywrócony stan pierwotny - chyba, że strony umówią się inaczej. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...