Skocz do zawartości

Legalett


Recommended Posts

Dodam tylko, że kieruję zapytanie do osób, które zdecydowały się na płytę Leagalett. Albo do tych którzy rozważali taką ewentualność i zrezygnowali z niej - jeśli tak to dlaczego?
Moje motto i przesłanie na tym forum to: więcej praktyki mniej teorii icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Dodam tylko, że kieruję zapytanie do osób, które zdecydowały się na płytę Leagalett. Albo do tych którzy rozważali taką ewentualność i zrezygnowali z niej - jeśli tak to dlaczego?
Moje motto i przesłanie na tym forum to: więcej praktyki mniej teorii icon_wink.gif


Warto jeszcze określić czym grzana jest płyta legalett - woda, powietrze czy prąd? Różnice w ocenie są kolosalne.
Link do komentarza
Kablami .... Najrozsądniej, najtaniej, najlepiej i najczęściej. Najgorzej powietrzem - droga instalacja , bardzo nierówna temperatura płyty (powietrze szybko oddaje ciepło ) niemożność zrobienia regulacji w pokojach. W domach izolowanych zyski ze źródeł „pozagrzejnych” stanowią ogromny procent zapotrzebowania, system (automatyka pokojowa musi je uwzględniać) Płyta grzana powietrzem nie posiada automatyki w pokojach - powietrze to zdecydowanie najgorsze rozwiązanie. Są pokoje od południa, północy, może być kominek, TV (200W) komputer z peryferiami 300W… Legalett to płyta fundamentowa nie system ogrzewania . A ogrzewanie jej powietrzem… to doprawdy fatalny pomysł.
http://www.legalett.fi/legalett/Työvaiheet/
Link do komentarza
Cytat

Kablami .... Najrozsądniej, najtaniej, najlepiej i najczęściej. Najgorzej powietrzem - droga instalacja , bardzo nierówna temperatura płyty (powietrze szybko oddaje ciepło ) niemożność zrobienia regulacji w pokojach. W domach izolowanych zyski ze źródeł „pozagrzejnych” stanowią ogromny procent zapotrzebowania, system (automatyka pokojowa musi je uwzględniać) Płyta grzana powietrzem nie posiada automatyki w pokojach - powietrze to zdecydowanie najgorsze rozwiązanie. Są pokoje od południa, północy, może być kominek, TV (200W) komputer z peryferiami 300W… Legalett to płyta fundamentowa nie system ogrzewania . A ogrzewanie jej powietrzem… to doprawdy fatalny pomysł.
http://www.legalett.fi/legalett/Työvaiheet/


Fińskiego nie znam, ale z kulawego tłumaczenia wynika, że rzeczywiście można stosować różne rozwiązania w tym kable. na polskich stronach tego nie znalazłem icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Proszę wymienić choć jedną cechę - wyższości gorącego powietrza w ogrzewaniu podłogowym nad kablami.

Ciepłe powietrze (lub wodę przy ogrzewaniu wodnym) można podgrzać wieloma różnymi źródłami energii (energią elektryczną, kolektorami słonecznymi, pompą ciepła, kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe), kable grzewcze akceptują tylko jeden rodzaj energii.
Link do komentarza
Cytat

Czy ktoś z was zdecydował się na to rozwiązanie? Czy tylko cena jest minusem?
Może ktoś bilansował koszty, które odpadają z powodu zastosowania tej konkretnej płyty.
Zarzućcie mnie odpowiedziami icon_smile.gif

Główny minus to rzeczywiście cena. Drugim minusem jest oferowanie w Polsce systemu Legalett z kanałami powietrznymi, podczas gdy bardziej uniwersalnym i prawdopodobnie tańszym rozwiązaniem jest wersja z ogrzewaniem wodnym lub z kablami elektrycznymi. Wersja z ogrzewaniem wodnym daje możliwość podłączenia praktycznie każdego źródła ciepła (energia elektryczna używana do agregatów grzewczych jest jednym z najdroższych rozwiązań).
Porównywanie kosztów jest trudne, bo konieczne byłoby zaprojektowanie i skosztorysowanie dwóch alternatywnych rozwiązań, na co nie każdy inwestor się decyduje.
Link do komentarza
Cytat

Ciepłe powietrze (lub wodę przy ogrzewaniu wodnym) można podgrzać wieloma różnymi źródłami energii (energią elektryczną, kolektorami słonecznymi, pompą ciepła, kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe), kable grzewcze akceptują tylko jeden rodzaj energii.


To jest zaleta? To generuje wady! Bez zasilania ani "woda" ani "powietrze" nie grzeją. Jak zrobić automatyk pokojach? Pan sam pisze o zyskach... jak je uwzględnić przy rurach z powietrzem? Koszt wykonania na płycie 120m2 (salon/kuchnia/łazienka i 3 pokoje ogrzewania kablami z automatyka w każdym pomieszczeniu to 6000 zł z materiałem. Pozwala to na zwiększenie izolacji, na rekuperację i inne działania poprawiające komfort i "rachunki"
Link do komentarza
Cytat

To jest zaleta? To generuje wady! Bez zasilania ani "woda" ani "powietrze" nie grzeją. Jak zrobić automatyk pokojach? Pan sam pisze o zyskach... jak je uwzględnić przy rurach z powietrzem? Koszt wykonania na płycie 120m2 (salon/kuchnia/łazienka i 3 pokoje ogrzewania kablami z automatyka w każdym pomieszczeniu to 6000 zł z materiałem. Pozwala to na zwiększenie izolacji, na rekuperację i inne działania poprawiające komfort i "rachunki"

Co daje taka automatyka, przy dużej pojemności cieplnej płyty fundamentowej? Podgrzanie 1m2 20cm płyty fundamentowej o 1K z mocą 100W/m2 wymaga prawie 40 minut. Oznacza to, że obniżenie temperatur w pomieszczeniach rzędu kilku stopni nie wchodzi w grę, bo komfort korzystania z takich pomieszczeń zmieniłby się w koszmar.
Natomiast płyta fundamentowa doskonale nadaje się do współpracy z II taryfą. Przy zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania rzędu 20W/m2 przy obniżeniu temperatury płyty o 1K mamy zapewnione ogrzewanie przez 3h. Jeżeli odpowiednio dużą akumulacyjność mają też ściany to można sobie pozwolić na grzanie wyłącznie w II taryfie bez utraty komfortu.
Link do komentarza
Przegrzewanie podłogi przy drugiej taryfie to fatalny pomysł... a co daje automatyka, sterowanie, strefy... komfort i oszczędność. Szkoda, że porównywał Pan centralnego z niecentralnym to:
Cytat

Oznacza to, że obniżenie temperatur w pomieszczeniach rzędu kilku stopni nie wchodzi w grę, bo komfort korzystania z takich pomieszczeń zmieniłby się w koszmar.

od lat już nie jest prawdą... nowe technologie!
Link do komentarza
Cytat

od lat już nie jest prawdą... nowe technologie!

Rozumiem, że te nowe technologie, to ... tajemnica handlowa.
Zaletą fundamentu grzewczego jest wykonanie podłoża gotowego do wykończenia (płytki, panele, wykładziny, itp.), oraz instalacji grzewczej już na etapie wykonywania stanu zerowego. Przyspiesza to znacznie późniejsze roboty, zmniejsza ilość wilgoci technologicznej w budynku i w efekcie końcowym zmniejsza koszty wykonania robót.

Można oczywiście wykonać płytę fundamentową, a na nie "tradycyjne" ogrzewanie podłogowe o małej akumulacyjności, np. z kablami grzewczymi i wylewką 4-5cm na dodatkowej izolacji termicznej. Tylko, że to są dodatkowe koszty.
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem, że te nowe technologie, to ... tajemnica handlowa.
Zaletą fundamentu grzewczego jest wykonanie podłoża gotowego do wykończenia (płytki, panele, wykładziny, itp.), oraz instalacji grzewczej już na etapie wykonywania stanu zerowego. Przyspiesza to znacznie późniejsze roboty, zmniejsza ilość wilgoci technologicznej w budynku i w efekcie końcowym zmniejsza koszty wykonania robót.

Można oczywiście wykonać płytę fundamentową, a na nie "tradycyjne" ogrzewanie podłogowe o małej akumulacyjności, np. z kablami grzewczymi i wylewką 4-5cm na dodatkowej izolacji termicznej. Tylko, że to są dodatkowe koszty.



Dlaczego
Cytat

Rozumiem, że te nowe technologie, to ... tajemnica handlowa.

- kabli w wylewce w ogrzewaniu podłogowym się już praktycznie nie stosuje. 40 minut na podniesienie temperatury to masakra.
Podłogówka jest w kleju pod płytką, lub między panelem a wygłuszeniem. Są też folie sufitowe, które nie grzeją powietrza a podłogę, dopiero podłoga grzeje powietrze. Przy temperaturze g/k na suficie 27-30st podłoga ma 23-25 st i powietrze stopień dwa mniej. Nie odczuwamy ciepła "z góry" bo źródło podczerwieni jest chłodniejsze od nas, ale ciepło jest nam w kilkadziesiąt sekund po włączeniu. Przy panelach to kwestia 4-6 minut przy płytce 15-20 minut. w łazienkach 40min
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Oczywiście, każdy słyszał, kilku widziało, nie robił nikt.


Witam
A ja słyszałem widziałem i ... mam Legalett icon_smile.gif
Od trzech tygodni jestem jego posiadaczem.

Fundament ten jest bardzo popularny w zimnej Skandynawii, Niemczech a nawet w Kanadzie.
W Polsce też system bardzo ładnie się rozwija. Z tego co wiem to na przestrzeni kilku lat w Polsce powstało koło 800 domów z takim fundamentem.

Jest to ciekawe rozwiązanie. Niemniej ma swoje wady i zalety. Należy być tego świadomym.

Co ciekawe o tym że jest to rozwiązanie beznadziejne, złe ogólnie do bani informują jedynie osoby, które go nie posiadają icon_smile.gif Natomiast NIE SPOTKAŁEM się z opiniami osób, które by miały Legalet, aby były z niego niezadowolone!

Co to właściwie jest Legalet?
Fundament ten to rewelacyjne zaizolowany fundament a raczej płyta fundamentowa z założonym akumulacyjnym ogrzewaniem podłogowym z czynnikiem grzewczym jakim jest powietrze.

Zalety
- to tak jak w zwykłej podłogówce brak kaloryferów (nie szpecą i można zagospodarować dodatkowe miejsce pod oknem)
-czynnik grzewczy to powietrze a nie tak jak w podłogówce woda. Powietrze jest moim zdaniem dobrym rozwiązaniem w przeciwieństwie do wody. W przypadku ogrzewania podłogowego wodą, w przypadku awarii (pęknięcia rurki z wodą) ma się katastrofę w domu i zalane całe mieszkanie.
-Możliwość sterowania temperaturą niezależnie w każdym pomieszczeniu. W każdym pomieszczeniu jest termostat i w każdym pomieszczeniu można ustawić inną temperaturę.
-Możliwość zastosowania dowolnego źródła ciepła. Prąd, kocioł gazowy, kocioł na ekogroszek, pelety lub można się nawet podłączyć do miejskiego CO. Legalet ma zastosowany wymiennik wodny lub powietrzny, który pobiera ciepło np: z pieca na ekogroszek i w wymienniku (woda-powietrze) wentylatorami rozprowadzane jest to ciepło (już powietrzem) pod całym domem.

Jak ktoś jest szybki i mobilny to jedna z takich płyt jest właśnie kończona w okolicach Ikei w Łodzi.
Opisane jest to na forum muratora w linku podanym powyżej przez Pawła47.

O dwóch następnych płytach wiem, że będą wykonywane na wiosnę 2011 roku też w okolicach Łodzi.
Co do innych miejsc to proponuję dowiadywać się u źródła w siedzibie firmy L.

Zapraszam też do mojego dziennika budowy na forum muratora.
Tam subiektywnie opisałem ten fundament. Wraz z jego wadami i zaletami.

http://forum.muratordom.pl/entry.php?10897...ett-wady-zalety

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Cytat

Witam
A ja słyszałem widziałem i ... mam Legalett icon_smile.gif
Od trzech tygodni jestem jego posiadaczem.

Fundament ten jest bardzo popularny w zimnej Skandynawii, Niemczech a nawet w Kanadzie.
W Polsce też system bardzo ładnie się rozwija. Z tego co wiem to na przestrzeni kilku lat w Polsce powstało koło 800 domów z takim fundamentem.

Jest to ciekawe rozwiązanie. Niemniej ma swoje wady i zalety. Należy być tego świadomym.

Co ciekawe o tym że jest to rozwiązanie beznadziejne, złe ogólnie do bani informują jedynie osoby, które go nie posiadają icon_smile.gif Natomiast NIE SPOTKAŁEM się z opiniami osób, które by miały Legalet, aby były z niego niezadowolone!

Co to właściwie jest Legalet?
Fundament ten to rewelacyjne zaizolowany fundament a raczej płyta fundamentowa z założonym akumulacyjnym ogrzewaniem podłogowym z czynnikiem grzewczym jakim jest powietrze.

Zalety
- to tak jak w zwykłej podłogówce brak kaloryferów (nie szpecą i można zagospodarować dodatkowe miejsce pod oknem)
-czynnik grzewczy to powietrze a nie tak jak w podłogówce woda. Powietrze jest moim zdaniem dobrym rozwiązaniem w przeciwieństwie do wody. W przypadku ogrzewania podłogowego wodą, w przypadku awarii (pęknięcia rurki z wodą) ma się katastrofę w domu i zalane całe mieszkanie.
-Możliwość sterowania temperaturą niezależnie w każdym pomieszczeniu. W każdym pomieszczeniu jest termostat i w każdym pomieszczeniu można ustawić inną temperaturę.
-Możliwość zastosowania dowolnego źródła ciepła. Prąd, kocioł gazowy, kocioł na ekogroszek, pelety lub można się nawet podłączyć do miejskiego CO. Legalet ma zastosowany wymiennik wodny lub powietrzny, który pobiera ciepło np: z pieca na ekogroszek i w wymienniku (woda-powietrze) wentylatorami rozprowadzane jest to ciepło (już powietrzem) pod całym domem.

Jak ktoś jest szybki i mobilny to jedna z takich płyt jest właśnie kończona w okolicach Ikei w Łodzi.
Opisane jest to na forum muratora w linku podanym powyżej przez Pawła47.

O dwóch następnych płytach wiem, że będą wykonywane na wiosnę 2011 roku też w okolicach Łodzi.
Co do innych miejsc to proponuję dowiadywać się u źródła w siedzibie firmy L.

Zapraszam też do mojego dziennika budowy na forum muratora.
Tam subiektywnie opisałem ten fundament. Wraz z jego wadami i zaletami.

http://forum.muratordom.pl/entry.php?10897...ett-wady-zalety

Pozdrawiam


Cześć kolego icon_smile.gif
Zapomniałeś o wadach albo może wystarczy że powiesz ile za ten fundament zapłaciłeś, zresztą, twoja sprawa, miałeś, stać cię było czy też dostałes jakieś zniżki, nieważne. O tym czy warto na Legalett wydać i ile każdy musi zdecydować sam. Mnie interesuje co innego bo na forum muratora mi nie odpowiedziałeś. Co to znaczy "z założonym akumulacyjnym ogrzewaniem podłogowym" ? Ogrzewanie montowane przez Legalett korzysta z akumulacyjności płyty fundamentowej, bez niej akumulacyjne nie jest. Akumulacja jest "bonusem" albo dla niektórych wadą płyty fundamentowej niezależnie od tego jak jest ogrzewana i kto ją zrobił.
Link do komentarza
Cytat

Czy może być większy koszmar niż akumulacja w podłodze? Przecież to oznacza, że nasza podłoga będzie zmieniała temperaturę podczas naszej obecności.


Myślisz że dajmy na to trójka ludzi jest w stanie podnieść temperaturę kilkunastotonowej betonowej płyty w sposób zauważalny? W wystarczająco krótkim czasie by było to dokuczliwe?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Cześć kolego icon_smile.gif
Zapomniałeś o wadach albo może wystarczy że powiesz ile za ten fundament zapłaciłeś, zresztą, twoja sprawa, miałeś, stać cię było czy też dostałes jakieś zniżki, nieważne.



Cześć perm
Nie zapomniałem o wadach. W moim ostatnim poście jest link do miejsca gdzie napisałem o wadach i zaletach L.

Cytat

O tym czy warto na Legalett wydać i ile każdy musi zdecydować sam.



Oczywiście. Każdy musi zdecydować sam co i czego i na co chce wydać swoje pieniądze. Tak jak z pompą ciepła, solarami, rekuperatorem i całym mnóstwem innych rozwiązań jakim zalany jest rynek.

Cytat

Mnie interesuje co innego bo na forum muratora mi nie odpowiedziałeś. Co to znaczy "z założonym akumulacyjnym ogrzewaniem podłogowym" ? Ogrzewanie montowane przez Legalett korzysta z akumulacyjności płyty fundamentowej, bez niej akumulacyjne nie jest. Akumulacja jest "bonusem" albo dla niektórych wadą płyty fundamentowej niezależnie od tego jak jest ogrzewana i kto ją zrobił.


Przepraszam ale nie potrafię ci na to odpowiedzieć bo nie rozumiem o co pytasz?
Czy pytasz co to jest akumulacjne ogrzewanie podłogowe?
Czy stwierdzasz że akumulacja jest zła i tyle.

Na jedno i drugie mogę ci odpowiedzieć.

Temat 1 - akumulacja:
Legalett to płyta fundementowa, czyli zwykła 20 cm płyta betonowa wykonana ze zwykłego betonu. Koniec, tak najprościej opisać Legalett.
W betonie tym, tak jak w zwykłej podłogówce zalane są rurki. W rurkach tych przepływa czynnik grzewczy. W klasycznej podłogówce jest to woda, w Legalecie ( rurki mają średnice 50mm) i przepływa w nich powietrze.
W odróżnieniu od zwykłej podłogówki, rurki z gorącym powietrzem rozgrzewają całą płytę o grubości 20 cm a nie tylko kilka cm podłogi tak jak w wspomnianej tradycyjnej podłogówce.
Z uwagi na to że od spodu i po bokach jest gruba warstwa izolacji ze styropianu, pogrzana płyta betonowa nie traci ciepła tylko je w sobie kumuluje aby równomiernie spokojnie oddawać to ciepło jeszcze przez wiele godzin po odcięciu źródła grzania (ciepła). Taka płyta jest bardzo zalecana do domów szkieletowych. Szkieletowce mają bardzo mała akumulacyjność ścian, po wyłączeniu ogrzewania robi się tam zimno, dzięki cechom akumulacji w takim domu ciepełko utrzymuje się jeszcze przez długi czas.

Temat 2 - akumulacja jest zła.
Ogrzewanie akumulacyjne nie jest ani złe ani dobre. Akumulacja to cecha danego rozwiązania. Czy elektryczne piece akumulacyjne, czy piece kaflowe są dobre albo złe? Nie, to jest jeden ze sposobów ogrzewania chałupy. Tak samo L. korzysta z akumulacji.
Nocą, można ładować (grzać) fundament np: prądem w nocnej tańszej taryfie a zmagazynowane w płycie ciepełko nie zniknie, nie wyparuje, nie rozpłynie się tylko będzie w ciągu dnia ogrzewało na dom.

Do ogrzewania domu można podejść na dwa sposoby. (Bez akumulacji) czyli grzejesz np: kaloryferami i do czasu jak grzejesz masz ciepło a jak przestajesz grzać robi się zimno. Ma to swoje plusy, bo na noc, czy wychodząc do pracy można obniżać temperaturę. Można też podejść do ogrzewania wykorzystując akumulację czyli L., piece kaflowe czy elektryczne piece akumulacyjne.


Mam nadzieję Perm, że moja przydługa wypowiedź dała ci odpowiedź na to o co pytałeś, jeżeli nie to proszę sprecyzuj swoje pytanie.
Link do komentarza
  • 8 lata temu...

Korzystam z ogrzewania Legalett od 12 lat. Ma swoje zalety - jest tanio (grzejemy tylko w taryfie nocnej), ciepło (21-22 stopni), bezawaryjnie. Ale ma też wady - nie ogrzeję domu w 2 godziny, gdy nagle spadnie temperatura (trzeba palić w kominku) i nie schłodzę równie szybko (chyba, że otworzę okna). Czy kosztował drogo? Porównywalnie do pieca gazowego z całą instalacją co, grzejnikami itd. (a przecież fundament też coś kosztuje?). Ja jestem zadowolony i polecam - także ze względów zdrowotnych, bo przy tego typu ogrzewaniu nie ma typowej cyrkulacji powietrza i unoszenia drobinek kurzu (wybrałem to rozwiązanie ze względu na chorobę syna i po przeprowadzeniu się do domu "problemy" się skończyły).

Link do komentarza
9 godzin temu, raff2 napisał:

Korzystam z ogrzewania Legalett od 12 lat. Ma swoje zalety - jest tanio (grzejemy tylko w taryfie nocnej), ciepło (21-22 stopni), bezawaryjnie. Ale ma też wady - nie ogrzeję domu w 2 godziny, gdy nagle spadnie temperatura (trzeba palić w kominku) i nie schłodzę równie szybko (chyba, że otworzę okna). Czy kosztował drogo? Porównywalnie do pieca gazowego z całą instalacją co, grzejnikami itd. (a przecież fundament też coś kosztuje?). Ja jestem zadowolony i polecam - także ze względów zdrowotnych, bo przy tego typu ogrzewaniu nie ma typowej cyrkulacji powietrza i unoszenia drobinek kurzu (wybrałem to rozwiązanie ze względu na chorobę syna i po przeprowadzeniu się do domu "problemy" się skończyły).

Fundament grzewczy Legalett wykorzystuje takie medium jak powietrze. Trzeba brać pod uwagę, że to nie tradycyjna podłogówka wodna i siłą rzeczy medium o innej pojemności cieplnej. Jest to ciekawa alternatywa dla wspomnianej podłogówki wodnej.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...