Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

W jakim terminie powinno zostać nam wydane pozwolenie na budowę?


Recommended Posts

Gość zirytowany
65 dni !!!!!! szkoda że nie 1,5 roku. przecież w tych urzędach nic nie robią - nóż się w kieszeni otwiera. Gdybym ja tak pracował u prywaciarza dawno by mnie zwolnił. Dodam tylko (informacje z "pierwszej ręki"), że przez 60 dni projekt leżakuje na półce i jest dopiero "obrabiany" tydzień prze upływam czasu - masakra !!!!.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
We Wrocławiu jest luksus jesli chodzi o wydawanie pozwoleń na budowę. Jesli są wszystkie kwity to trwa to dosłownie 2 tyg. Jesli czegoś brakuje to 2 tyg od dostarczenia ostatniego dokumentu-tak było w naszym przypadku. Na decyzję gminy o zgodzie na zjazd z drogi gminnej czekaliśmy 6 tyg. Żenada!!!
Nasz wniosek składało biuro projektowe więc wszystko było kompletne i bez błędów za wyjatkiem wspomnianej decyzji, którą donieśliśmy później.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 miesiące temu...
Gość limes
Proszę nie wprowadzać w błąd inwestorów. Termin wydania decyzji o pozwoleniu na budowę reguluje KPA, t.j. art. 35 § 3 - 1 miesiąc w sprawie prostej, 2 miesiące w sprawie złożonej od daty wszczęcia postępowania. Natomiast gdy właściwy organ nie wyda decyzji o pozwoleniu na budowę w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji, organ wyższego stopnia wymierza temu organowi w drodze postępowania karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki (art. 35 ust. 6 ustawy - Prawo budowlane). Nie dotyczy to pozwolenia na budowę wydawanego dla przedsięwzięcia podlegającego ocenie oddziaływania na środowisko albo ocenie oddzialywania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000. Wyjaśnienia te zawarte są na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Tak przy okazji - było by wskazane, żeby Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w porozumieniu z Ministerstwem Ifrastruktury pouczył właściwe organy, które wydają pozwolenia na budowę o obowiązującym ich terminie załatwienia sprawy: decyzja o pozwoleniu na budowę.....
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 10 miesiące temu...
Gość wojtek
Witam, Osobę piszącą ten tekst proszę o pilne zapoznanie się z Kodeksem postępowania administracyjnego i nie wypisywanie głupot odnośnie terminu wydania pozwolenia na budowę. Wynosi on dla domu jednorodzinnego 30 dni, a takie brednie wypowiadane przez tz fachowców powodują tylko niepotrzebny stres przy kłótniach z Panią w urzędzie powiatowym. Wmawianie ludziom, iż termin wynosi 65 dni jest łamaniem prawa w tym kraju...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam,

Osobę piszącą ten tekst proszę o pilne zapoznanie się z Kodeksem postępowania administracyjnego i nie wypisywanie głupot odnośnie terminu wydania pozwolenia na budowę. Wynosi on dla domu jednorodzinnego 30 dni, a takie brednie wypowiadane przez tz fachowców powodują tylko niepotrzebny stres przy kłótniach z Panią w urzędzie powiatowym. Wmawianie ludziom, iż termin wynosi 65 dni jest łamaniem prawa w tym kraju...
Znawca prawa, a te zapisy kumasz:

A KPA:

Cytat

Art. 35.
§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić
nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej
– nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania,
zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania
odwołania.
§ 4. Przepisy szczególne mogą określać inne terminy niż określone w § 3.

Przepisy szczegółowe zawarte w PB:


Cytat

Art. 35.
6. W przypadku gdy właściwy organ nie wyda decyzji w sprawie pozwolenia na
budowę w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji,
organ wyższego stopnia wymierza temu organowi, w drodze postanowienia, na
które przysługuje zażalenie, karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki.
Wpływy z kar stanowią dochód budżetu państwa.

8. Do terminu, o którym mowa w ust. 6, nie wlicza się terminów przewidzianych w
przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia
postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z
przyczyn niezależnych od organu.


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
65 dni jest liczone od dnia wszczęcia postępowania czyli pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Na rozpatrzenie wniosku urząd ma wg KPA 30dni

+ terminy uzupełnien

Czyli maksymalnie 95dni!

Wiadomo, ze decyzje wydawane są szybciej ale ... maja kupe czasu zeby przedluzac
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
bajbaga czytaj ze zrozumieniem, w PB nie jest określony termin załatwienia sprawy, tylko termin po którym naliczana jest kara za niewydanie pozwolenia... PB nie określa innego terminu. Wprowadzasz ludzi w błąd "znawco prawa"... Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, o czym już ktoś tu wcześniej wspomniał, termin jaki ma organ na wydanie pozwolenia jest bardzo jasno określony (zakładka Informacje > Procedury budowlane) - jest to termin z KPA i postanowienia KPA są tu wiążące. Jest tam też informacja o tym, że gdy organ nie wyda decyzji w ciągu 65 dni, to nakładana jest na niego kara zgodnie z zapisem w PB. W końcu skoro GUNB takie terminy podaje oficjalnie, to takie one są. Edytowano przez raymond (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie temu...
Kompletna bzdura. Termin wydania decyzji pozwolenie na budowę wynosi 30 dni lub w uzasadnionych przypadkach 60 dni. Po 65 dniach o daty złożenia wniosku organ wyższego stopnia nakłada karę.
(0);
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedni art. KPA cytowałem wyżej.

Nie 30, ani 60 dni, tylko miesiąca, albo 2 miesięcy - czyli od minimalnie od 28 do maksymalnie 62 dni.

Realia są takie jakie są - urzędy traktują PB jako wykładnię o dopuszczalnym terminie wydania PnB do 65 dni.

Prawda jest też taka, że gdyby nie zapis w PB, to mielibyśmy taką samą sytuację jak była z terminami wydawania WZiZT, bo w przypadku decyzji PnB, kara jest naliczana automatycznie.

Spróbuj zaskarżyć urząd za niewydanie decyzji w ciągu 2 miesięcy (bo przekroczyli termin np. o 3 dni), ale nie przekroczyli 65 dni.

dopisałem:

Oczywiście mowa o maksymalnych i dopuszczalnych terminach.
Urząd może wydać decyzję nawet od ręki (teoretycznie). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
 • 3 miesiące temu...
 • 3 miesiące temu...
Gość wwwooo
Artykuł błędnie opisuje terminy wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Terminy wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, które obowiązują organy administracji architektonicznej wynikają jasno z KPA - i jest to:
1. Niezwłocznie.
2. W ciągu jednego miesiąca.
3. W szczególnie trudnych sprawach - do dwóch miesięcy.
4. Błędne założenie dotyczące terminu 65 dniu wynika ze źle odczytanego zapisu w Prawie budowlanym. A tam jest jasno napisane, że organ wyższej instancji nakłada na organ administracji architektonicznej karę jeżeli ten nie wydał decyzji w ciągu 65 dni. Tu nie ma nic napisane, że organ administracji architektonicznej ma 65 dni na rozpatrzenie sprawy.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 6 miesiące temu...
Gość Dariusz

Proszę o radę, dostałem taką ofertę domów prefabrykowanych bez pozwolenia. Mieliście z nimi do czynienia? ktoś bo sam nie wiem czy brać Zależy mi na radzie czy tego rodzaju domy bez pozwolenia nadają się na dłuższą metę jako dom letniskowy na działkę nad morzem. Czy się nie rozleci w 5 lat?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie temu...
 • 4 tygodnie temu...
Naciągane to jak trąba słonia... Ciekawe czemu tylko w pierwszej instancji mamy te 65 dni, wojewodów już nie obowiązuje jako drugiej instancji a to tam występuje rażąca przewlekłość od zawsze...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 5 tygodnie temu...
Gość Architekt
Ten artykul zawiera poważny błąd prawny. Urzędy winny rozpatrzyć wniosek o pozwolenie na budowę niezwłocznie lub w terminie 30dni. Dla spraw skomplikowanych wydać postanowienie o wydłużeniu terminu do 60 dni. Po upływie 65 dni można domagać się kary. Zasadnicza różnica
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest napisane że termin wynosi do 30 dni lub do 60 dni ?????
Raczej nie jest to aż tak oczywiste - ze względu na niuanse "interpretacyjne"

Jak Polska długa i szeroka funkcjonuje, co do zasady, że PnB musi zostać wydane w terminie najpóźniej 65 dni od momentu złożenia wniosku przez inwestora - jeśli nie było innych terminów "administracyjnych" wynikających z winy inwestora lub innych okoliczności.

Jedyny jasny i zawity termin dotyczy budowy na zgłoszenie.
Urząd ma 21 dni (od daty zgłoszenia) na dokonanie sprzeciwu, a inwestor może zacząć budowę po 30 dniach (od daty zgłoszenia), jeśli sprzeciwu nie było.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Proszę o poradę inwestor chce budować domy dwurodzinne ,mieszkańcy złożyli protest który został odrzucony ponieważ inwestor spełnił wszystkie wymogi ale urząd miasta na czele którego stoi osoba mieszkająca przy(vice burmistrz) tej ulicy od 6 miesięcy wnosi protest jakiegoś mieszkańca nie będącym sąsiadem i odracza decyzję o następny miesiąc (robi to w białych rękawiczkach)nazywając trudną sprawą jak można temu zapobiec ,czy narusza prawo wykorzystując stanowisko ??
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 miesiące temu...
Nie ma czegoś takiego jak termin wydania pozwolenia na budowę. Po 65 dniach od złożenia winiosku organ administacji płaci karę 500zł/dzień. I tyle. Jeśli wojewoda jest kumplem starosty drugi płaci pierwszemu kary z kasy urzędu a pierwszy dofinansowywuje pierwszego.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 miesiące temu...
 • 1 rok temu...
10 minut temu, Gość Nikita napisał:

A co jeśli na granicy działki znajduje się gazociąg czy w takim wypadku dostanę pozwolenie na budowę ?

Jaki to gazociąg? Bez znajomości szczegółów odpowiedź jest niemożliwa.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 miesiące temu...
Gość Tadeusz

Rozptrzenie wniosku o pozwolenie na budowę.Czy to jest 65 dni kalendarzowych czy roboczych?

 

Jeżeli urzad nie odpowie na wniosek o pozwolenie na budowę w czasie 65 dni ?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 miesiące temu...
 • 3 tygodnie temu...
 • 1 miesiąc temu...
 • 3 miesiące temu...
Gość Konstruktor
Rada dla wszystkich którzy mają problem z urzędami jeżeli mają do Waszego wniosku jakieś uwagi poproście je na piśmie w formie postanowienia. Urząd takie postanowienie może wydać tylko raz w czasie trwania postępowania i musi w nim podać na jakiej podstawie prawnej czegoś od Was oczekuje co często bardzo skraca listę życzeń :-)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 miesiące temu...
Gość Grzegorz

u mnie minęło już ustawowe 65 dnia a urząd się nie odezwał! Mam prawo oczekiwać wydania decyzji? możecie poradzić coś w tych kwestiach?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Gość DM
Czy jeśli złożymy niekompletny wniosek o pozwolenie po miesiącu trzeba donieść brakujące dokumenty ,to czas leci dalej. Czy jest czas STOP. I Wznawiamy czas po dostarczeniu dokumentów.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech
Panie redaktorze, wydane PnB staje się ostateczne po upływie 14 dni od dnia doręczenia decyzji wszystkim uczestnikom procesu. Prawomocny to może być wyrok sądowy, w sytuacji gdyby ktoś zaskarżył do sądu decyzję o pozwoleniu na budowę już po uzyskaniu pieczęci o jej ostateczności.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
 • Utwórz nowe...