Skocz do zawartości

TECHNOLOGIA NOWOCZESNEJ IZOLACJI


Recommended Posts

Cytat

Cały czas jednak trzeba się zastanowić jaki efekt chcemy osiągnąć.
Dom zaizolowany od wewnątrz znacznie różni się pod względem sposobu ogrzewania od domu zaizolowanego od zewnątrz.
Są sytuacje, kiedy taki dom jest lepszym rozwiązaniem, jednak w naszym klimacie, w przypadku domów mieszkalnych są to raczej rzadkie przypadki. Przykładem może być dom użytkowany przez 2-3 osoby pracujące i w dodatku mające pracę z dala od miejsca zamieszkania. W takim układzie dom użytkowany jest tylko przez niewielką część doby. Naturalną możliwością jest wtedy oszczędzanie energii na ogrzewania poprzez okresowe obniżenie temperatury, gdy weźmiemy pod uwagę także nocne obniżenie temperatury, to oszczędności z tego tytułu mogą być znaczne.



Wybiegając troszkę w przyszłość .
Raczej bardziej ekonomiczne było by wtedy zamieszkanie w miejscu pracy ,samo przemieszczanie się codziennie zabrało by lwią cześć z tego pomysłu na oszczędzanie .
Link do komentarza
Panowie, nie do końca chodzi mi o dyskusję nad koncepcją. Chodzi mi o zobrazowanie koncepcji TB w szczegółach (on okazało się że nie ma o tym pojęcia) Potem zastnowimy się nad sensownością tej propozycji.

Moim zdaniem (dom z poddaszem użytkowym):
1. ściany kons tukcyjne wewnętrzne grubości 90 cm.
2. strop grubszy o grubość izolacji z dwóch stron czyli o 60 cm
3. Oparcie schodów na taki stropie - raczej wyzwanie
4 ścianki działowe tylk z GK

Rozumiem że tak mniej więcej będzie wygladał rzezcony termos?
Link do komentarza
Cytat

Panowie, nie do końca chodzi mi o dyskusję nad koncepcją. Chodzi mi o zobrazowanie koncepcji TB w szczegółach (on okazało się że nie ma o tym pojęcia) Potem zastnowimy się nad sensownością tej propozycji.

Moim zdaniem (dom z poddaszem użytkowym):
1. ściany kons tukcyjne wewnętrzne grubości 90 cm.
2. strop grubszy o grubość izolacji z dwóch stron czyli o 60 cm
3. Oparcie schodów na taki stropie - raczej wyzwanie
4 ścianki działowe tylk z GK

Rozumiem że tak mniej więcej będzie wygladał rzezcony termos?


Rozumowanie, które proponujesz nie ma większego sensu.
Próbujesz zastosować koncepcje budowy domu przedstawiona przez TB dopasować do innych technologii. Zakładasz przy tym, że zawsze będzie to miało sens.
Już na podstawie podanych przez ciebie przykładów widać, że ta koncepcja ma cały szereg ograniczeń.
Możesz bez większych problemów wybudować w niej nieduży dom parterowy z poddaszem użytkowym, ale wskazane byłoby zastąpienie schodów żelbetowych schodami drewnianymi, stropu żelbetowego stropem drewnianym. Wskazane byłoby także zrezygnowanie z komina, a tym samym z kominka.
Taką metodą otrzymasz mały dom, o zwartej bryle o bardzo małym zużyciu energii do ogrzewania (o ile nie pożałujesz pieniędzy na izolację i w sensowny sposób ja rozmieścisz). Latem ten dom będzie koszmarem, ale przecież zawsze latem możesz się wybrać nad morze lub nad jezioro, zresztą "tylko idiota siedzi w domu latem" icon_wink.gif .

Na podobnej zasadzie można wykazać bezsensowność budowania domu weekendowego, z którego będziesz korzystał głownie w sezonie grzewczym w technologii murowanej, z izolacją umieszczona od zewnątrz. Grzanie takiego domu przez cały czas byłby marnotrawstwem, natomiast grzanie go tylko w weekendy też wyjdzie niewiele taniej. Tu akurat dom zaizolowany od wewnątrz sprawdzi się idealnie - po godzinie od włączenia ogrzewania będziesz miał wszędzie ciepło, a po weekendzie możesz ustawić temperaturę np. +5 st. C, żeby nie zamarzła woda w instalacji.

Cokolwiek TB by pisał, nie ma jednej uniwersalnej technologii budowy domów energooszczędnych i możliwych do zastosowania w nich instalacji. Każda technologia ma swoje zalety i wady oraz ograniczenia, o których trzeba pamiętać jeżeli się na nią decydujemy.
Link do komentarza
Cytat

Rozumowanie, które proponujesz nie ma większego sensu.
Próbujesz zastosować koncepcje budowy domu przedstawiona przez TB dopasować do innych technologii. Zakładasz przy tym, że zawsze będzie to miało sens.
Już na podstawie podanych przez ciebie przykładów widać, że ta koncepcja ma cały szereg ograniczeń.
Możesz bez większych problemów wybudować w niej nieduży dom parterowy z poddaszem użytkowym, ale wskazane byłoby zastąpienie schodów żelbetowych schodami drewnianymi, stropu żelbetowego stropem drewnianym. Wskazane byłoby także zrezygnowanie z komina, a tym samym z kominka.
Taką metodą otrzymasz mały dom, o zwartej bryle o bardzo małym zużyciu energii do ogrzewania (o ile nie pożałujesz pieniędzy na izolację i w sensowny sposób ja rozmieścisz). Latem ten dom będzie koszmarem, ale przecież zawsze latem możesz się wybrać nad morze lub nad jezioro, zresztą "tylko idiota siedzi w domu latem" icon_wink.gif .

Na podobnej zasadzie można wykazać bezsensowność budowania domu weekendowego, z którego będziesz korzystał głownie w sezonie grzewczym w technologii murowanej, z izolacją umieszczona od zewnątrz. Grzanie takiego domu przez cały czas byłby marnotrawstwem, natomiast grzanie go tylko w weekendy też wyjdzie niewiele taniej. Tu akurat dom zaizolowany od wewnątrz sprawdzi się idealnie - po godzinie od włączenia ogrzewania będziesz miał wszędzie ciepło, a po weekendzie możesz ustawić temperaturę np. +5 st. C, żeby nie zamarzła woda w instalacji.

Cokolwiek TB by pisał, nie ma jednej uniwersalnej technologii budowy domów energooszczędnych i możliwych do zastosowania w nich instalacji. Każda technologia ma swoje zalety i wady oraz ograniczenia, o których trzeba pamiętać jeżeli się na nią decydujemy.




Żeby to wszystko co T.B. kopiuje podpatrując " kanadyjczyka " tylko z grubszą izolacją zaczęło nabierać sensu nawet ekonomicznego musi pozostać niestety cała konstrukcja domu z drewna jako szkielet oraz wypełnienie z wełny 50-90 cm. Dom oparty na płycie fundamentowej na niej 40-60 cm styropianu na tym cienka posadzka dla małej bezwładności oraz ściany z płyt g/k .Za płytą g/k oraz zaraz pod posadzką folia paroszczelna dom ostatecznie nie musiał by być aż tak mały ,mógł by się powiększać proporcjonalnie do grubości zastosowanej izolacji .Czym większy tym grubsze izolacje od zewnątrz żeby zrekompensować straty.
Link do komentarza
Pan TB podchodzi do tego po „poznańsku” – czyli wszędzie i zawsze należy mieć na myśli tylko oszczędności. Temu podporządkowany jest w zasadzie sens jego wypowiedzi w każdej dziedzinie „budowlanej”.
Jak się Go „przyciśnie” to niechętnie i z bardzo dużymi oporami „wyduka”, ze chodzi o „szkieletora” – co miało miejsce np. w podobnej sytuacji, gdzie też poruszany był problem ocieplenia wewnętrznych ścian konstrukcyjnych (nośnych).

Wybitny i jednostronny sposób myślenia rzeczonego Pana TB, nie przyjmuje do wiadomości, że nie dla każdego „centusiowanie” jest celem życia.
Nie przyjmuje do wiadomości, że można wybudować w miarę energooszczędny dom, na miarę własnych potrzeb i wymagań.
Nie przyjmuje do wiadomości, ze nie ma idealnych rozwiązań, które można stosować zawsze i wszedzie.
Nie przyjmuje do wiadomości, że dom ma okna, które nie są energooszczędne tak jak ściany, ale mimo to większość budujących chce mieć w swoim domu dużo światła, a to powoduje większe straty energii, niż przez ocieplone (izolowane) przegrody całego domu.
Nie przyjmuje do wiadomości, że dom, może być miejscem gdzie się przebywa, a nie tylko „pomieszkuje”.
Nie przyjmuje do wiadomości, ze sposób ogrzewania nie wynika tylko i wyłącznie z Jego przekonań.
Nie przyjmuje do wiadomości, że może się mylić wygłaszając swoje „nauki”.
Link do komentarza
Szanowny Panie ! Panu się poplątało! Pisze Pan, że nie przyjmuję do wiadomości, że ziemia jest płaska! W motoryzacji, elektronice... technologie sprzed 20-30lat Pan dziś zastosuje?.
logiczna konsekwencja postępu! Energooszczędność i komfort. Od tego nie ma odejścia.
Gruba izolacja termiczna wymaga paroizolacji
Szczelny dom wentylacji wywiewno nawiewnej
Małe zapotrzebowanie na ciepło -precyzyjnego ogrzewania niecentralnego
Próby łączenia
Centralnego z małymi potrzebami ciepła
Grubej izolacji bez paroizolacji
Po prostu się nie sprawdziły

Jedyną sprawą uniwersalną jest wentylacja wywiewno nawiewna.

Nie przyjmuje Szanowny Pan, że jest postęp w technologi, to trudno. Ja nie zajmuję się "nauką" a 20 lat wykonuję - z faktami nie będę polemizował.
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie ! Panu się poplątało! Pisze Pan, że nie przyjmuję do wiadomości, że ziemia jest płaska! W motoryzacji, elektronice... technologie sprzed 20-30lat Pan dziś zastosuje?
....
Nie przyjmuje Szanowny Pan, że jest postęp w technologi, to trudno. Ja nie zajmuję się "nauką" a 20 lat wykonuję - z faktami nie będę polemizował.


Nie widzi Pan tu sprzeczności?
Z jednej strony pisze Pan, że w elektronice i motoryzacji nikt nie stosuje technologii sprzed 20-30 lat (chociaż to też nieprawda, bo owszem pojawiają się nowe technologie, ale podstawy pozostają takie same), a z drugiej strony pisze Pan, że od 20 lat stosuje takie same rozwiązania. Tu jakoś Pan nie zauważa, że świat poszedł do przodu.
20-30 lat temu domy pasywne były dopiero w sferze eksperymentów i pomysłów. Dzisiaj to co Pan stosował przez 20 ostatnich lat stało się anachronizmem.
Może czas już zmienić swoją starą śpiewkę?
Link do komentarza
Cytat

Gdzie mozna obejzec efekty Pana dzialalnosci?
Jestem bardzo zainteresowany.
Pozdrawiam.




nigdzie. Po tej dyskusji widać że Pan TB zna tylko hasła natomiast kompletnie nie zna strony praktycznej zagadnień. . Nieprzypadkowo przez dwie strony prowadziłem dywagacje nt detali izolacji. Jeśli ktos jest praktykiem to odpowiedź na te pytania nie powinna stanowić problemu.Przyciśnięty do muru TB musiał pomyśleć i nic sensownego nie wymyślił. Przybrał tylko jeszcze bardziej mentorski ton pt: "ja wiem ale objaśniał nie będę bo wam inteligencji nie starcza".
Natomiast"kilka tysięcy zadowolonych klientów" to wytwór mitomańskiej natury Pana TB. Zresztą można spytać sąsiadów Pana TB z Bartyckiej, gdzie ma swój mały sklepik, że pies z kulawą nogą tam nie zagląda.
Tak , wiem Panie Tomaszu jest internet i tam Pan sprzedaje. Tylko proszę sobie wpisać w google hasła ze strony internetowej Pana firemki i zobaczyć na której stronie Pan wyskoczy. To jest miarą popularności Pana strony. Opinia taka samo miażdżąca jak Pańskich sąsiadów z Bartyckiej.

A wybaczy Pan - nie wierzę w scisły krąg "kilku tysięcy klientów " z których zaden nie pisuje i nie czyta internetu. Którzy mają rewelacyjne domy i nie chcialiby sie pochwalić Pana dokonaniami.

Pozdrawiam serdecznie i życzę bardziej twardego stąpania po ziemi.
Link do komentarza
Kilka tysięcy, powiadasz - przytaczając "argument Pana TB.
Czyli więcej niż 2.000 realizacji lub instalacji.

A to znaczy, że w tygodniu więcej niż 2, czyli na jedną instalację około 1 dzień - co za potencjał wykonawczy i to niezmienny od 20 lat.


Aby wytrącić ewentualny zarzut Pana TB, że nie rozumiem co piszę - definicja (ogólna):

Cytat

klient (ekonomia) — odbiorca dóbr,

Link do komentarza
Cytat

nie wierzę w scisły krąg "kilku tysięcy klientów " z których zaden nie pisuje i nie czyta internetu. Którzy mają rewelacyjne domy i nie chcialiby sie pochwalić Pana dokonaniami.


Uważaj, bo niewykluczone, że ty także zostałeś zaliczony do grona "zadowolonych klientów".
Dałeś się w końcu namówić na "niecentralne" ogrzewanie icon_smile.gif.
Link do komentarza
Cytat

nigdzie. Po tej dyskusji widać że Pan TB zna tylko hasła natomiast kompletnie nie zna strony praktycznej zagadnień. . Nieprzypadkowo przez dwie strony prowadziłem dywagacje nt detali izolacji. Jeśli ktos jest praktykiem to odpowiedź na te pytania nie powinna stanowić problemu.Przyciśnięty do muru TB musiał pomyśleć i nic sensownego nie wymyślił. Przybrał tylko jeszcze bardziej mentorski ton pt: "ja wiem ale objaśniał nie będę bo wam inteligencji nie starcza".
Natomiast"kilka tysięcy zadowolonych klientów" to wytwór mitomańskiej natury Pana TB. Zresztą można spytać sąsiadów Pana TB z Bartyckiej, gdzie ma swój mały sklepik, że pies z kulawą nogą tam nie zagląda.
Tak , wiem Panie Tomaszu jest internet i tam Pan sprzedaje. Tylko proszę sobie wpisać w google hasła ze strony internetowej Pana firemki i zobaczyć na której stronie Pan wyskoczy. To jest miarą popularności Pana strony. Opinia taka samo miażdżąca jak Pańskich sąsiadów z Bartyckiej.

A wybaczy Pan - nie wierzę w scisły krąg "kilku tysięcy klientów " z których zaden nie pisuje i nie czyta internetu. Którzy mają rewelacyjne domy i nie chcialiby sie pochwalić Pana dokonaniami.

Pozdrawiam serdecznie i życzę bardziej twardego stąpania po ziemi.


Nie wiem co ma Pan za cel kłamać - ale moja kanciapa to nie firma. Podobnie jak restauracja w której przesiaduję. A pensje płacę z renty. A do muru kto mnie przycisną? Trzeba by samemu zrozumieć temat, by kogoś przyciskać.

Również pozdrawiam - i dziękuję.

Ps. Może Pan podać co Panu w tym co robię nie pasuje? Może coś skorzystam, bo do tej pory tylko o mnie.
Link do komentarza
Cytat

Tak , wiem Panie Tomaszu jest internet i tam Pan sprzedaje.


Nie Szanowny Panie - nie sprzedaję przez internet. Gdybym sprzedawał przez Internet to dbałbym o stronę, nie pisał w ten sposób na forach. Obok mnie sklep miał Pan Stefan Maj robiący rewelacyjne meble kuchenne ( i nie tylko ) Ponieważ z polecenia miał tak dużo zamówień, że zlikwidował sklep – wszystko jest w „komórce” . To, że nie mam sekretarki, biura itp. to mój wybór, ale za to czytelnikowi forum który miał kłopoty z wentylacja w 120 m2 domu zamieszkałym – założyłem wentylacje z 95% wymiennikiem aluminiowym z bypassem i na niemieckich wentylatorach za 4300 zł brutto ( materiał + robocizna) na gotowo. Myśli Pan, że droga siedziba z sekretarką pozwoliłaby na to? To Pana gryzie? Zawsze każdego dnia można pojechać na budowę gdzie są moi instalatorzy. Co do samych ścian... ja ich nie projektuje, my montujemy ogrzewanie i wentylację ( o czym Pan doskonale wie) A niecentralne ogrzewanie - sprawdza się najlepiej w domach dobrze izolowanych - o czym też Pan dobrze wie. A co do mitomanii... to raczej słabi fachowcy z pretensjami sprawę podkręcają.

W miejscowości Rusiec - kolejny forumowicz buduje dom murowany izolowany od środka z paroizolacją( był uzgodnił ogrzewanie i wentylacje ) - pozwolił to napisać, oraz, że zaprosi - bo ja Szanowny Panie nie mogę forumowiczów do czyiś domów zapraszać.
Link do komentarza
Cytat

Nie Szanowny Panie - nie sprzedaję przez internet.




Cytat z naszego spotkania "proszę nie patrzeć na ten sklep - teraz wszystko sprzedaje przez internet"

Sam Pan nie pamięta komu którą wersję "prawdy" opowiedział?? W którym miejscu mija się Pan z prwdą? Wtedy na spotkaniu czy teraz?

To odpowiedź na zarzut wysłany na priva. Więc kto kłamie? My dwaj już wiemy. Chce Pan dalej to ciagnąć?
Link do komentarza
Kiedyś tak było... teraz każdy chce "na gotowo" - niech Pan znajdzie mnie na allegro czy gdziekolwiek. Na forach dyskusyjnych "fanów" mam aż nad to. Nie przeczę, że dzięki takim "fachowcom" jak HenoK czy JBZ klientów nie przybywa, ale to dziś margines.
A ściany... taka jest fizyka Szanowny Panie, że gruba wełna i styropian wymagają paroizolacj a precyzyjne ogrzewanie niecentralne, źle działa z masą ściany. Skuteczna izolacja termiczną musi mieć zawilgocenie do 1% a gdy chcemy się napić herbaty nie ma sensu gotować beczki wody . Praw fizyki Pan nie zmieni… !
Nie zrazili mnie w 1990 roku tacy jak JBZ do rekuperatorów, nie zrazi mnie Pan do elektrycznego ogrzewania – bo to polecają ci co już mają ( więc wiedzą) nie zrazi mnie Pan do izolacji. 30 cm wełny czy styropiany za odbiornikiem ciepła, jakim jest ściana na fundamencie, to śmieszne, a jeszcze bez paroizolacji to groźne.
W którym miejscu Pan się ze mną nie zgadza?
.
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie ! Panu się poplątało! Pisze Pan, że nie przyjmuję do wiadomości, że ziemia jest płaska! W motoryzacji, elektronice... technologie sprzed 20-30lat Pan dziś zastosuje?.
logiczna konsekwencja postępu! Energooszczędność i komfort. Od tego nie ma odejścia.
Gruba izolacja termiczna wymaga paroizolacji
Szczelny dom wentylacji wywiewno nawiewnej
Małe zapotrzebowanie na ciepło -precyzyjnego ogrzewania niecentralnego
Próby łączenia
Centralnego z małymi potrzebami ciepła
Grubej izolacji bez paroizolacji
Po prostu się nie sprawdziły

Jedyną sprawą uniwersalną jest wentylacja wywiewno nawiewna.

Nie przyjmuje Szanowny Pan, że jest postęp w technologi, to trudno. Ja nie zajmuję się "nauką" a 20 lat wykonuję - z faktami nie będę polemizował.




Masz pecha, bo niestety dom mi wyszedł i ..

- mam izolację od zewnątrz ... grubą .... bez paroizolacji
- ściany fundnamentowe
- dogrzewanie albo kablami grzewczymi albo biokominkiem (całość kosztowała inwestycyjnie niecałe 4 tys.)
- ciepło zimą a latem chłodno (dla żony latem wręcz za zimno mimo braku na razie rolet co oznacza wydajną "klimę" z GWC żwirowego)
..
i o dziwo spełniam wymagania pasywniaka i ... o dziwo mało zaplaciłem z sezon grzewczy ... niemozliwe .

... To gwoli praktyki ...


pzdr
Link do komentarza
Cytat

Kiedyś tak było... .



Przez rok czasu przwrócił Pan firme do góry nogami? Kiedy to sie udało jak robi Pan jedną instalację dziennie?

Cytat

A ściany... taka jest fizyka Szanowny Panie, że gruba wełna [....]



Sam Pan przyznał że nie ma o tym pojęcia. Czemu jeszcze kreuje się Pan na eksperta w tym temacie?
Link do komentarza
Nie mam pecha. Cały czas piszę, że kasa wydana na ogrzewanie - to kasa wyrzucona! Szanowny Pan jest najlepszym przykładem, że lepiej wydać ją na izolację niż ogrzewanie. Szanowny HenoK dał od gruntu 10 cm styro i ... pompa ciepła nie pomoże.
Mostka termicznego Szanowny Pan nie ma a ja piszę, że nie należy go lekceważyć! Czyli też się Pan ze mną zgodził.
Zastosował Pan też rekuperator - który jako pierwszy montowałem.
Ma Pan zapewne 30 cm styro w podłodze - uważam od 20 lat, że to minimum.
Różnimy się tylko w ilości elektroniki do kontroli ogrzewania - Pan to realizuje masą ściany ja ASIC-kami i zadaniowością grzejników.
Oraz paroiuzolacja w ścianie - ( bo domyślam sie, że w dachu Pan się nie odważył jej nie dawać ) . Koszt paroizolacji jest naprawdę znikomy, nie mogę więc zrozumieć zaciekłej walki by izolacja termiczna nie była ją zabezpieczona.
Link do komentarza
No nareszcie się dogadujemy:).
Gwoli wyjaśnienia nieprecyzyjnego sformuowania- u mnie nie montowałeś reku, montowalem i projektowałem całość sam.
Oczywiście w dachu mam paroizolację bo mam wełnę i jakoś nie mam ochoty wełny "zawilgacać".
I jestem za izolacją, jak najbardziej!!, Zgadza się!!! Mam jej grubo.

Sam widzisz że rozwiązanie Twoje z małą bezwładnością jak i moje z dużą są dobrymi i mogą być energooszczędnymi tak więc warto pisać o paru dobrych wariantach ale nie krytykować tego z zewnętrzną izolacją i dużą bezwładnością bo ono wcale nie musi być złe.

pzdr
Link do komentarza
Cytat

No nareszcie się dogadujemy:).
Gwoli wyjaśnienia nieprecyzyjnego sformuowania- u mnie nie montowałeś reku, montowalem i projektowałem całość sam.
Oczywiście w dachu mam paroizolację bo mam wełnę i jakoś nie mam ochoty wełny "zawilgacać".
I jestem za izolacją, jak najbardziej!!, Zgadza się!!! Mam jej grubo.

Sam widzisz że rozwiązanie Twoje z małą bezwładnością jak i moje z dużą są dobrymi i mogą być energooszczędnymi tak więc warto pisać o paru dobrych wariantach ale nie krytykować tego z zewnętrzną izolacją i dużą bezwładnością bo ono wcale nie musi być złe.

pzdr


Nie napisałem, że u Szanownego Pana montowałem a w ogóle - pierwszy.
Napisał też Szanowny Pan, że wszystko zrobił sam, więc może sobie Pan pozwolić na korekty ( które zapewne były ) nie będzie też Pan sam siebie się czepiał szczegółów - by np. wykonawcy jak najwięcej urwać z ustalonej kwoty. Niestety jest trochę inaczej – gdy się robi komuś. Ogrzewanie i wentylację ekipa musi zrobić w dwa dni – bo albo oni mało zarobią, albo klient dużo zapłaci. Nie może też być mowy, by coś było nie tak ! Wyjazd 100 200 czy więcej kilometrów do poprawek , regulacji – nie wchodzi w grę – to podnosi moje koszty, więc i konkurencyjność. Zdaję sobie Szanowny Panie sprawę, że będę miał masę wrogów z rynku instalacyjnego, że super precyzyjne ogrzewanie i rekuperator na dom 120m2 robimy na gotowo za 10 000zł… ale że Pan będzie do tych wrogów należał – to mnie zaskoczyło.
Co do paroizolacji… co by się stało gdyby Pan przed styropianem dał folię? Ściana Pana miałaby temperaturę wyższą od punktu rosy na całej wysokości ( dzięki piance szklanej) a i styropian … byłby suchy.
Link do komentarza
Cytat

Nie napisałem, że u Szanownego Pana montowałem a w ogóle - pierwszy.
Napisał też Szanowny Pan, że wszystko zrobił sam, więc może sobie Pan pozwolić na korekty ( które zapewne były ) nie będzie też Pan sam siebie się czepiał szczegółów - by np. wykonawcy jak najwięcej urwać z ustalonej kwoty. Niestety jest trochę inaczej – gdy się robi komuś. Ogrzewanie i wentylację ekipa musi zrobić w dwa dni – bo albo oni mało zarobią, albo klient dużo zapłaci. Nie może też być mowy, by coś było nie tak ! Wyjazd 100 200 czy więcej kilometrów do poprawek , regulacji – nie wchodzi w grę – to podnosi moje koszty, więc i konkurencyjność. Zdaję sobie Szanowny Panie sprawę, że będę miał masę wrogów z rynku instalacyjnego, że super precyzyjne ogrzewanie i rekuperator na dom 120m2 robimy na gotowo za 10 000zł… ale że Pan będzie do tych wrogów należał – to mnie zaskoczyło.
Co do paroizolacji… co by się stało gdyby Pan przed styropianem dał folię? Ściana Pana miałaby temperaturę wyższą od punktu rosy na całej wysokości ( dzięki piance szklanej) a i styropian … byłby suchy.




Ależ skądze ja wrogiem. Jeśli robisz dobrze i tanio to może jesteś dobrym fachowcem tylko dużo postrzelonych teorii wygłaszasz i bardzo upeirdliwie. Ja mam przyjemność z fizycznego robienia oprócz projektowania i dlatego także robię.

Z tym styropianem nie chcę się kłócić ale nie masz racji. Jesli sprawna jest wentylacja to nie ma problemu z wilgocią w ścianie i w styro. A poza tym im więcej izolacji tym wyższa temp. w całej ścianie więc korzystniej pod względem temp. punktu rosy.

pzdr
Link do komentarza
Nie kłócimy się. Robiłem pomiary. Zarówno z teorii jak i z praktyki, wychodzi, że jest odwrotnie. Im grubsza izolacja tym niższa temperatura tynku zewnętrznego, a co za tym idzie, więcej krzywej rosy w styropianie. Co zaś się tyczy wentylacji … ma ona zapewnić komfort, by „wyrzuciła” początek krzywej rosy za styropian, wilgotność względna w pomieszczeniach musiałby spaść do 20%. A to z komfortem nie ma nic wspólnego.

Radzę w takich przypadkach, podczas zimy, zwiększać wentylację gdy nikomu to nie przeszkadza - czyli jak np. wyjeżdżamy na niedzielę.
Link do komentarza
Cytat

Nie kłócimy się. Robiłem pomiary.

A dokonał Pan takich samych pomiarów dla ściany ocieplonej (izolowanej) od wewnątrz?

Zarówno z teorii jak i z praktyki, wychodzi, że jest odwrotnie. Im grubsza izolacja tym niższa temperatura tynku zewnętrznego,

Akurat tego nikt nie kwestionuje, ale z zastrzeżeniem, że dotyczy to każdej ściany – bez względu czy została ocieplona od zewnątrz, czy od wewnątrz.

a co za tym idzie, więcej krzywej rosy w styropianie.

Albo w ścianie, w przypadku izolacji wewnętrznej.



Link do komentarza
Tak sie sklada, ze przypadkiem mieszkam w mieszkaniu "izolowanym od wewnatrz".
Nie zrobilem sobie tej krzywdy celowo. Po prostu jest to mieszkanie na poddaszu. Scianki kolankowe sa niskie, w scianach szczytowych umieszczone sa okna, tak ze 80% przegrod zewnetrznych to rozwiazanie typowe dla poddaszy: plyta g-k, folia paroizolacyjna, welna mineralna, folia wstepnego krycia, blachodachowka. Scianki dzialowe takze zrobione sa z plyt g-k.
Efekt jest taki, ze w lecie juz o godzinie 11 slonce nagrzewa pomieszczenia do 28 stopni (wiekszosc okien jest od wschodu).
Innym problemem jest to, ze kominka moge w pelni uzywac tylko przy bardzo duzych mrozach. Gdy temperatury oscyluja okolo zera kominek powoduje szybkie przegrzewanie pomieszczen. Po zakonczeniu palenia za to bardzo szybko wychladzaja sie ponownie.
Tu uczciwie przyznam, ze czesciowo przyczyna jest z pewnoscia wentylacja grawitacyjna.
Jedyny pozytyw jaki widze to to, ze po powrocie z zimowych weekendowych wyjazdow kociol gazowy w ciagu 2 godzin potrafi podniesc temperature w mieszkaniu z 15 do 22 stopni.
Wszystko to sprawia, ze chcialbym poznac choc jedna pozytywna opinie klientow Pana T.B. na temat rozwiazan przez Niego propagowanych.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie - piszemy o domach energooszczędnych a nie mieszkaniach i rewitalizacji.
Ja w podobnym do Pana przypadku czerpnię mam na chłodnej klatce.




1. Czyżby istniały różnice w "eksploatacji" mieszkania ocieplonego od wewnątrz, w porównaniu z budynkiem jednorodzinnym ocieplonym od wewnątrz - przyjmując takie same grubości ocieplenia dla obu przypadków ?

2. Jakie znaczenie ma fakt, że jest to mieszkanie, i grubość ocieplenia, skoro to ciepełko (w opisywanym przykładzie) w lecie głównie pochodzi z okien?

3. Czerpnia na klatce świadczy .......
Link do komentarza
Cytat

Czerpnia powietrza na klatce = smrod papierosow w mieszkaniu.
Gdzie mozna kupic kominek o mocy tak malej zeby nie przegrzac dobrze zaizolowanego domu?

Kupić taki kominek będzie ciężko, ale można zrobić coś takiego jak kombinujesz w swoim nowym domu - kominek z odpowiednim akumulatorem ciepła icon_smile.gif.
Link do komentarza
Cytat

Czerpnia powietrza na klatce = smrod papierosow w mieszkaniu.



Nie tylko. Jest to niezgodne z podstawową zasadą wentylacji – nie mieszania systemów wentylacyjnych, a klatka, jako taka, też jest „pomieszczeniem” wentylowanym.

Dziwi mnie tylko, że rozwiązanie takie stosuje i propaguje, osoba, która ponoć zna sie na wentylacji.
Takie rozwiazanie narusza nie tylko "przebieg" wentylacji na klatce, ale również kilka przepisów.
Link do komentarza
Cytat

Kupić taki kominek będzie ciężko, ale można zrobić coś takiego jak kombinujesz w swoim nowym domu - kominek z odpowiednim akumulatorem ciepła icon_smile.gif.


Nowy kominek jest wlasnie wynikiem frustracji spowodowanej starym.
Jednak sa tacy, ktorzy strasza, ze juz samo promieniowanie przez szybe bedzie powodowalo przegrzewane pomieszczenia!
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Albo, Pan wkleja na „chybił trafił” ( raczej „chybił”), albo nie wie Pan co wkleja, albo uważa Pan czytających za wybitnych debili.

Tu jest link, do oryginału tej miniaturki:
http://www.atlantic-ventilation.com/produi...esemfumage.html

a dotyczy przepisów (nieaktualnych) związanych z "odymianiem" klatek schodowych (część przepisów p.poż).
Już pomijam, że tam jest wentylacja mechaniczna - co widać wyraźnie, na podstawie zastosowanych i ogólnie przyjętych symboli graficznych.


Ps. Tam (we Francji) daliby Panu zdrowo „popalić” (w tym duuuuża kara pieniężna) za umieszczenie czerpni w korytarzu.
Niestety u nas (w Polsce) nie ma tak rygorystycznych kar za łamanie przepisów i pewnie dlatego Pan jeszcze „funkcjonuje”.
Link do komentarza
Cytat

Moje okna wychodzą na Al. Jerozolimskie... Klatka na wewnętrzne podwórko. Nikt na niej nie pali ( nie wyobrażam sobie, by mi ktoś na klatce, w windzie itp. palił), to wolę brać powietrze z klatki.
A kominek... Czy wszystkie kominki muszą być z DGP?




Cytat

Ps. Tam (we Francji) daliby Panu zdrowo „popalić” (w tym duuuuża kara pieniężna) za umieszczenie czerpni w korytarzu.
Niestety u nas (w Polsce) nie ma tak rygorystycznych kar za łamanie przepisów i pewnie dlatego Pan jeszcze „funkcjonuje”.



w Polsce pierwsza wizyta pożarnika i też go zjedzą icon_biggrin.gif
niech tak zrobi na jakimś obiekcie publicznym to roboty do końca swiata nie odda icon_razz.gif

no cóż po raz kolejny TB błysnął totalną nieznajomoscia tematu
Link do komentarza
Swoją drogą w razie pożaru i zadymienia klatki schodowej "zadowoleni klienci" Pana Brzęczkowskiego mają marne sanse na przeżycie jeśli nie wpadną że powini wyłączyć reku.
Kiedy ostatnio Pan sprawdzał czy Pan klienci żyją?
Od jak dawna cechuje Pana brak przewidywania konskewencji własnych działań?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...