Skocz do zawartości

Odchudzanie


Recommended Posts

Ja bym raczej poradziła jeść na 3 godziny przed snem. icon_smile.gif Ja chodząc spać ok 2 w nocy nie wytrzymałabym jedząc o 19 ostatni posiłek.
Co do ruchu to jest najważniejsze. icon_smile.gif I na to postawiłam, 5 treningów w tygodniu po 1,5 godziny + wymuszone spacery z psem dają jakieś 90 min dziennie.
Póki co 3 kg mnie, ale jutro się ważę także trzymać kciuki. icon_twisted.gif
Link do komentarza
Np:
połączenie ziemniaki, jajeczko sadzone jest bardzo niezdrowe
unikamy panierki bo to siedzisko tłuszczu
unikamy zawiesistych sosów

Ja mam tak, że jem 4 razy dziennie, dziś np rodzince zrobiłam kotlety sojowe jak schabowe + ziemniaki + surówka z białej kapusty, a sobie te same kotlety tyle, że bez panierki + fasolka szparagowa smażona na maśle.
Nie jem białego pieczywa, zamieniłam margarynę na mniej kaloryczną ku niezadowoleniu rodzinki bo się źle rozsmarowuje podobno. icon_lol.gif Spożywam dużo nabiału, typu płatki na mleku (otręby też), jogurty jako przekąska, pyszny jest zwykły jogurt naturalny z łyżeczką miodu. Serki wiejskie. No i owoce, codziennie ze dwa lub trzy. icon_smile.gif

Dobrym sposobem jest nakładanie sobie jedzenia na mały talerzyk w następujący sposób: połowa posiłku o warzywa, ćwierć mięso i ćwierć ryż, ziemniaki czy makaron.
Link do komentarza
Cytat

o.k. proszę o wskazanie "zdrowego" jedzenia icon_smile.gif



Cytat

Np:
połączenie ziemniaki, jajeczko sadzone jest bardzo niezdrowe
unikamy panierki bo to siedzisko tłuszczu
unikamy zawiesistych sosów

Ja mam tak, że jem 4 razy dziennie, dziś np rodzince zrobiłam kotlety sojowe jak schabowe + ziemniaki + surówka z białej kapusty, a sobie te same kotlety tyle, że bez panierki + fasolka szparagowa smażona na maśle.
Nie jem białego pieczywa, zamieniłam margarynę na mniej kaloryczną ku niezadowoleniu rodzinki bo się źle rozsmarowuje podobno. icon_lol.gif Spożywam dużo nabiału, typu płatki na mleku (otręby też), jogurty jako przekąska, pyszny jest zwykły jogurt naturalny z łyżeczką miodu. Serki wiejskie. No i owoce, codziennie ze dwa lub trzy. icon_smile.gif

Dobrym sposobem jest nakładanie sobie jedzenia na mały talerzyk w następujący sposób: połowa posiłku o warzywa, ćwierć mięso i ćwierć ryż, ziemniaki czy makaron.


SRX - nie chodziło mi o rodzaj diety, lecz o żywność bez ogólnie pojętej chemii,

pewnie lepiej nie wiedzieć, co się je, bo jeść jednak trzeba, ale mnie nadal przerażają
rzeczy typu:
"Twórcy dokumentalnego filmu „Zanim przeklną nas dzieci” zszokowali opinię publiczną dowodząc, że francuski rolnik uprawiający jabłka stosuje przeciętnie 32 preparaty chemiczne zanim zbierze plon."
niech polski stosuje "tylko" połowę...

wczoraj wyrzuciłam płatki owsiane, nie dało się ich jeść - aż piekło w buzi od różnych świństw

chyba zrezygnuję z jedzenia icon_wink.gif , wszystko ostatnio mnie odrzuca...
z wodą też jest nie lepiej

i jak tu "zdrowo" żyć? :bezradny:




Cytat

:yahoo: :yahoo: :yahoo: 1,8 kg mniej! Kocham moją wagę! Razem już 4,8 kg mniej. icon_mrgreen.gif


GRATULUJĘ icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Ela ty masz podobny syndrom jak moja mama ona już od kilku lat wyłaczyła z diety różne takie chemiczności z diety bo strasznie się źle czuje i choruje od 2 lat jada 6 malych przegryzek dziennie a nawet wiecej i stosyje w tej akurat kwestii reżim a efekt jest schudla ponad 15 kg z tym ze pomalutku i waga cały czas maleje ewentualnie sie zatrzymuje żadnego jojo nie ma
Link do komentarza
Jasne, że dziś bez chemii to raczej nic nie ma, ale można jednak wybierać produkty mniej nasycone tymi dziwnymi związkami. Trzeba czytać etykiety i sporo pracy własnej użyć. Swoją drogą zdrowe jedzenie jest po prostu drogie i mało kogo stać na to, że jeść tylko i wyłącznie te najzdrowsze rzeczy.
Link do komentarza
Cytat

Jasne, że dziś bez chemii to raczej nic nie ma, ale można jednak wybierać produkty mniej nasycone tymi dziwnymi związkami. Trzeba czytać etykiety


niestety, na wielu produktach nic nie przeczytam np. mięso - jakiś kotlet, podroby, kurczak, ryba...
a owoce? warzywa? żadnych szans na czytanie i ewentualny wybór icon_neutral.gif
Link do komentarza
Cytat

niestety, na wielu produktach nic nie przeczytam np. mięso - jakiś kotlet, podroby, kurczak, ryba...
a owoce? warzywa? żadnych szans na czytanie i ewentualny wybór icon_neutral.gif



no niestety takie czasy...ja od dobrych kilku lat bardzo uważnie czytam etykiety...
a jeśli chodzi o mięsa to korzystam praktycznie z jednego sprawdzonego rzeźnika...
Link do komentarza
Cytat

najlepsze i najzdrowsze efekty uzyskasz prawidłową dietą i ćwiczeniami.
Zero napojów gazowanych,chipsów,słodyczy,smażonego. Staraj się gotować na parze,pić dużo wody mineralnej i chicaż z 2x w tyg się poruszać.



i jeszcze kilka dodatkowych spraw - o których wspomina Krzysiu.
Tylko przy piwku sie zawahał icon_biggrin.gif

Link do komentarza
Cytat

najlepsze i najzdrowsze efekty uzyskasz prawidłową dietą i ćwiczeniami.
Zero napojów gazowanych,chipsów,słodyczy,smażonego. Staraj się gotować na parze,pić dużo wody mineralnej i chicaż z 2x w tyg się poruszać.
Chudnie się trochę wolnej,ale zdrowo i bez efektu jo-jo.



z tym smażonym to ja się nigdy nie zgodzę....
Link do komentarza
Cytat

więc cóż - już po feriach - zaś się zaczyna kierat - szkoła na razie co weekend , do tego angielski dwa razy w tygodniu po 2 godziny -praca , dom .... to co przybyło (niecałe 2 kilo :ranting: ) , to zleci ... icon_wink.gif



chalirka, zaś trza się do szkoły zapisać? zalamka.jpg no, ale się mi coś zdaje, że to jedyny sposób chyba na zrzucenie zimowego zapasu. AWF by pasował najbardziej icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
NO dobra trzeba ruszyć dupsko (bo jest co ruszyć ) i wybrać jakaś dietę i zastosować; O to kilka do wyboru::



Dieta Dukana (Dieta Protal)

Jej twórcą jest francuski dietetyk dr Pierre Dukan. Dieta podzielona jest na 4 etapy (fazy), które różnią się założeniami, jednak ich cechą wspólną jest spożywanie produktów wysokobiałkowych.

Etap pierwszy trwa 2-7 dni i uwzględnia tylko produkty zawierające białko zwierzęce. W menu znajdują się więc chude mięsa, ryby i owoce morza, odtłuszczone produkty mleczne oraz jajka. Podczas stosowania diety zaleca się picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. Co ciekawe – dozwolona jest także cola i słodziki.

Drugi etap można nazwać już właściwym odchudzaniem. Polega on na wymiennym powtarzaniu się pięciodniowych cykli uwzględniających produkty białkowe i warzywa oraz tylko produkty białkowe. Zakazane są warzywa o wysokiej zawartości skrobi, a więc ziemniaki i nasiona roślin strączkowych.

Trzeci etap rozpoczyna się w momencie uzyskania pożądanej wagi i polega na jej stabilizacji. Każdemu utraconemu w drugim etapie kilogramowi odpowiada 10 dni etapu trzeciego. Dozwolone są produkty z fazy pierwszej i drugiej porcja owoców, dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa i dwie porcje produktów skrobiowych w tygodniu.

Etap czwarty nazywany jest często dietą na całe życie i polega na stosowaniu przez sześć dni w tygodniu normalnej diety, a w siódmym dniu diety odpowiadającej pierwszej fazie. Ponadto zaleca się spożywanie trzech łyżek otrąb owsianych dziennie.

Zalety:
- szybki spadek wagi
- brak uczucia głodu (dzięki dużej zawartości białka)
- dieta prosta w stosowaniu, nie trzeba liczyć kalorii

Wady:
- nadmierna ilość białka może doprowadzić do zakwaszenia organizmu, obciążyć nerki, stawy i wątrobę
- brak urozmaicenia, co może prowadzić do niedoborów pokarmowych
- brak lub mała zawartość węglowodanów (w zależności o etapu diety), co może przyczynić się do osłabienia i ogólnego uczucia zmęczenia
- brak błonnika pokarmowego w pierwszej fazie może skutkować zaparciami
- zbyt duża ilość produktów pochodzenia zwierzęcego wprowadza do diety spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, co może wpłynąć na zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi i zagrozić wystąpieniem miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych.

Dieta nie nadaje się dla:

- kobiet w ciąży i karmiących

- dzieci i osób starszych

- dla osób chorych, szczególnie cierpiących na: zaparcia, choroby nerek (niewydolność nerek, kamicę nerkową), miażdżycę i inne choroby układu krążenia, cukrzycę


------------------------------------------------------------
Dieta Low Carb (m. in. dieta Atkinsa i Kwaśniewskiego)

Do diet typu "low car" zalicza się wszystkie diety niskowęglowodanowe (spożywanie węglowodanów ogranicza się nawet do 20 g dziennie). Dodatkowo zwiększona zostaje podaż pozostałych składników, np.: w diecie Atkinsa – białka, w diecie Kwaśniewskiego – tłuszczu.

Zalety:
- szybki spadek wagi
- brak uczucia głodu
- nie trzeba liczyć kalorii ani ograniczać wielkości porcji

Wady (podobnie jak w przypadku diety Dukana):
- nadmiar tłuszczów zwierzęcych oraz cholesterolu sprzyja chorobom sercowo-naczyniowym
- niedobór błonnika pokarmowego sprzyja zaparciom, a także chorobom nowotworowym
- dieta nie jest zbilansowana, wywołuje niedobór wielu składników pokarmowych
- zbyt duża ilość białka zwierzęcego może przyczynić się do zakwaszenia organizmu oraz obciążenia narządów wewnętrznych, np. nerek, serca i stawów.
-------------------------------------------------------------
Dieta Cambridge

To dieta o bardzo niskiej kaloryczności, przygotowana w sposób przemysłowy. Składa się z zup i napojów w formie sproszkowanej, które należy rozpuszczać w wodzie. Zapewnia pełen zestaw składników odżywczych, każda saszetka dostarcza ok. 135 kcal (14 g białka, 2,7 g tłuszczu i 14,7 g węglowodanów, a także 1/3 zalecanego dziennego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne). Ilość posiłków zależy od płci i wzrostu, generalnie jednak kobietom zaleca się przyjmowanie ok. 400 kcal dziennie, a mężczyznom ok. 550 kcal. Dietę Cambridge można stosować jako jedyne źródło odżywiania (ale nie dłużej niż trzy tygodnie) lub łączyć z normalnymi posiłkami.

Zalety:
- szybka redukcja masy ciała (średni ubytek masy ciała wynosi 2,5 kg/tydzień)
- dieta obniża poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi, a także stężenie glukozy oraz ciśnienie krwi

Wady:
- niska podaż energii może przyczynić się do spowolnienie tempa metabolizmu
- po diecie bardzo często występuje efekt jo-jo, ponieważ osoby , które ją stosują nie uczą się zasad racjonalnego odżywiania i po zakończeniu diety powracają do poprzednich nawyków żywieniowych
- stosowanie diety tak ubogiej w energię upośledza wchłanianie większości leków
- zwiększona jest diureza (wydalanie moczu)
- w pierwszych dniach diety mogą pojawić się bóle głowy, biegunki i zaparcia
- dieta wymaga konsultacji lekarskiej.

Dieta Cambridge nie nadaje się dla:

- kobiet w ciąży i karmiących

- dzieci

- osób chorych (np. po zawale)

- wszystkich tych, którzy chcą opanować zasady racjonalnego odżywiania.
--------------------------------------------------------------------------------------

Dieta Kopenhaska

Trwa 13 dni i polega na stosowaniu z góry określonego jadłospisu. Uwzględnia trzy posiłki dziennie (bardzo ważne jest przestrzeganie pór ich spożywania: obiad należy zjeść pomiędzy godziną 12 a 14, a kolację przed godziną 18). Dieta składa się z chudego mięsa, jajek, warzyw i niewielkiej ilości owoców, eliminuje natomiast produkty zbożowe, słodycze i alkohol. Nakazuje wypijanie 2 litrów wody lub zielonej herbaty dziennie, dopuszcza picie czarnej kawy z kostką cukru w celu pobudzenia organizmu.

Zalety:
- dieta zakłada spadek masy ciała na poziomie 7-20 kg przez okres 13 dni
- proste i szybkie w przygotowaniu posiłki

Wady:
- osłabia organizm
- wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia efektu jo-jo po jej zakończeniu
- nie dostarcza wielu witamin i składników mineralnych
- jest bardzo rygorystyczna, wymaga wielu wyrzeczeń
- stosowanie diety dłużej niż przez 13 dni jest niebezpieczne dla zdrowia

Dieta Kopenhaska nie nadaje się dla:

- kobiet ciężarnych i karmiących

- osób starszych i dzieci

- osób chorych i osłabionych
-------------------------------------------------------------------
Dieta Montignaca (oparta o indeks glikemiczny)

Zakłada spożywanie co najmniej trzech posiłków dziennie i unikanie produktów o indeksie glikemicznym powyżej 50 (np. mąki pszennej, słodyczy, białego ryżu). Podstawą diety są pokarmy jak najmniej przetworzone oraz "dobre węglowodany" (o IG poniżej 50). Montignac zwraca też uwagę na jakość spożywanego tłuszczu – nakazuje rezygnację z nasyconych kwasów tłuszczowych obecnych w maśle, smalcu, tłustych wędlinach na rzecz jedno- i wielonienasyconych kwasów znajdujących się w olejach roślinnych, tłustych rybach, jajkach, orzechach, nasionach. Zadbać należy również o odpowiednią ilość białka – ok. 1 g/kg masy ciała.

Dieta Montignaca opiera się na dwóch "zestawach" posiłków:
- weglowodanowo-białkowy: dopuszcza węglowodany poniżej 50 IG oraz chude i półtłuste mleko i jogurty
- białkowo-tłuszczowy: jego podstawą jest białko i tłuszcze nienasycone, dozwolone są także węglowodany, ale o IG nie wyższym niż 35.

Śniadania i kolacje mogą być węglowodanowo-białkowe lub białkowo-tłuszczowe, obiady - tylko białkowo-tłuszczowe.

Zalety:
- reguluje metabolizm, a także poziom glukozy we krwi i pracę trzustki
- korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu we krwi, chroniąc układ krążenia
- nie wymaga ograniczenia ilości jedzenia oraz liczenia kalorii
- przyczynia się do stopniowego spadku masy ciała, zapobiegając efektowi jo-jo

Wady:
- wymaga znajomości podziału produktów pod względem indeksu glikemicznego
- nie ma ograniczeń w wielkości posiłków, skutkiem może być… wzrost wagi, nawet przy zachowaniu niskich indeksów glikemicznych.

Dieta Montignaca nie nadaje się dla:
- osób, które nie posiadają wiedzy na temat podziału produktów spożywczych pod względem IG
---------------------------------------------------------------------------------------------
Dieta Monoskładnikowa (na przykładzie Diety Kapuścianej)

Diety monoskładnikowe polegają na spożywaniu bez ograniczeń tylko jednego rodzaju produktu. Istotą Diety Kapuścianej jest zupa z kapusty – danie sycące (ze względu na dużą zawartość wody oraz błonnika pokarmowego), a przy tym niskokaloryczne (bo pozbawiona tłuszczu). W menu dozwolone są również niewielkie ilości mięsa lub ryby (jednak nie częściej niż dwa razy w tygodniu).

Zalety:
- szybka utrata wagi
- dieta jest tania, prosta i wygodna

Wady:
- jest monotonna i może się szybko znudzić
- mogą wystąpić niedobory pokarmowe (np. białka) i związane z tym problemy zdrowotne
- może być stosowana tylko przez krótki okres czasu

Dieta Monoskładnikowa nie nadaje się dla:

- kobiet ciężarnych i karmiących

- osób starszych i dzieci

- osób chorych
-------------------------------------------------------------------
Dieta Pięciu Przemian

Zgodnie z chińską filozofią to, co jemy powinno być zgodne z naturą pięciu żywiołów rządzących światem. Ich symbolami są Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Każdemu z nich odpowiada określony smak, do którego przypisane są konkretne produkty spożywcze.

Drzewo – smak kwaśny: kefir, jogurt, twaróg, drób, mąka, kwaśne owoce, pomidory, białe wino.

Ogień - smak gorzki: kasza gryczana, orzechy włoskie, kawa, herbata, czerwone wino, papryka, suszone zioła, wrzątek

Ziemia - smak słodki: ziemniaki, marchew, groch, orzechy laskowe, jajka, słodkie owoce, miód

Metal – smak ostry: cebula, czosnek, pieprz, kalafior, ryż

Woda – smak słony: sól, wieprzowina, ryby morskie, wędliny, sery pleśniowe, zimna woda

Kuchnia prowadzona zgodnie z zasadami pięciu przemian podlega cyklicznemu panowaniu Pięciu Żywiołów, co związane jest z porami roku: Wiosna-Drzewo, Lato-Ogień, Schyłek Lata-Ziemia, Jesień-Metal, Zima-Woda. Każdej fazie cyklu przyporządkowany jest nasz zegar biologiczny oraz konkretne narządy. Na przykład: żołądek ulokowany jest w żywiole Ziemi. Przygotowując potrawy związane z tym żywiołem będziemy wzmacniać żołądek, chroniąc go przed rozmaitymi chorobami. Żywioł Ziemia związany jest ze schyłkiem lata, dlatego właśnie w tym czasie powinniśmy szczególnie zadbać o żołądek.

Zalety:
- poprawa przemiany materii
- nie trzeba liczyć kalorii i sprawdzać indeksu glikemicznego

Wady:
- zasady diety są stosunkowo trudne (trzeba wiedzieć, jakie produkty przynależą do określonego żywiołu oraz z jakim żywiołem związane są określone narządy wewnętrzne)
- sezonowa eliminacja składników pokarmowych (np. zimą nie poleca się jedzenia warzyw, bo pojawiają się one dopiero latem)

Dieta Pięciu Przemian nie nadaje się dla:

- kobiet ciężarnych i karmiących

- osób starszych i dzieci

- osób chorych


Ps ja jestem na etapie 2 diety ostatniej mam etap przemiany w ksztalt idealny czyli kulę icon_evil.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...