Skocz do zawartości

działka pod budowę- podział-formalności


Recommended Posts

Do uzyskania pozwolenia na budowę konieczne jest dysponowanie nieruchomością. Może to być własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste, trwały zarząd lub inne.

Najlepiej aby dokonać podziału działki i wtedy tę drugą mama może podarować swojemu dziecku (bez podatku).

Jednak to w gminie należy dowiedzieć się, czy podział tej konkretnej działki jest możliwy i czy możliwe jest wybudowanie na niej domu.

Na działce mamy może budować tylko ona bo tylko ona może dostać pozwolenie na budowę. Jeżeli wy poniesiecie koszty budowy, to i tak dom będzie własnością mamy (jeśli później nie zostaną uregulowane sprawy własności).

Nigdy nie zdecydowałabym się na budowanie na cudzej działce, ponieważ pieniądze często dzielą nawet najbliższe osoby.


Link do komentarza
witam cyma2704 jeżeli następuje darowizna w formie pieniężnej to miałbyś racje natomiast tu chodzi o nieruchomość jakiekolwiek sprawy dotyczące nieruchomości tj.sprzedaż kupno zamiana nie są notarialnie załatwione uważa sie za nieważne w domu to możesz spisać sprzedaż samochodu a darowizna nieruchomości musi być notarialnie jeżeli jest to twoja mama nie jesteś zięciem to należysz do pierwszej grupy kiedyś wolne od podatku było 9637zł a teraz szczerze to nie wiem nie bo miała wejść nowelizacja prawa najlepiej jak udasz sie do notariusza i zapytasz bo mieli znieść
Link do komentarza
To, że nieruchomość można podarować notarialnie to uważałam, że nie podlega dyskusji. Każda darowizna w "0" grupie jest bez podatku. Jeżeli matka podaruje córce, a potem ona mężowi to też bez podatku.

Jeżeli w formie pieniężnej to musi być na konto lub pocztą, lub SKOK, itp. Żadne darowanie gotówki do ręki nie wchodzi w grę bez podatku.

Powodzenia.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
sytuacja jest w tym momencie taka:
podobno działka (1890m) nie jest do podziału bo jest za mała
powinna mieć 1000m każda żeby było można budować
tak mówi plan zagospodarowania przestrzennego

pyt1.: jakim cudem znajomy posiadający działkę 600m dostał zgode na budowę z gminy?

pyt2.: mogę coś z tym zrobić? np podzielić działkę tak żeby ta na której stoi dom mamy miała 1000m a ta dla mnie 890m, PRZYPADKOWO nie mówić że pod budowę tylko jako rekreacyjna a potem...
albo jakieś podanie gdzieś napisać
do ministerstwa może?
Link do komentarza
Ale musicie mieć kontakty z rodzicami ,ze im nie wierzycie (sorki -bez obrazy ).Bez zawahań budujemy dom na działce mojej matki .dokumentacja budowlana ,pozwolenia,przyłącza itp-bez problemu.A przepisać działkę można zawsze -BEZ J.J ,TO W KOŃCU RODZICE.
Link do komentarza
moje kontakty rodzinne to moja sprawa

i nie to jest decydującym argumentem za kupnem działki

1) dom mamy(tylko mamy nie rodziców) nie stoi blisko granicy działki
powoduje to, że podwórko przed naszym nowym domem byłoby niewielkie
a po zrobieniu wjazdu miejsca na ogród po prostu by nie było
a przecież do domu trzeba podciągnąć prąd i wodę
gdzieś musi być szambo czy oczyszczalnia
dziecko musi mieć kawałek podwórka na piaskownicę itd itp


2) nie jest powiedziane że na taki "wciśnięty" w działkę mamy dom dostalibyśmy pozwolenie

3) nie po to chcemy budować dom żeby nie mieć prywatności, i trochę miejsca
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...