Skocz do zawartości

Ilość okien dachowych - czy nie przesadzam?


Recommended Posts

Witam!

Biorę się w końcu za dach i w związku z tym planuje ilość okien na poddaszu. Poddasze "w podłodze" ma ok 9,5 x 6,5 m. Będzie sypialnia (ok. 15m2), jeden pokój "otwarty na poddasze" tez koło 15m2, łazienka ok. 8m2, garderoba 6m2. Dom frontem stoi na północ. Na parterze jak i na poddaszu pokoje są od północy a od południowej strony są łazienki (na parterze jest, na poddaszu będzie) i klatka schodowa na poddasze. Na parterze mam tylko trzy okna i to od północy więc jest trochę ponuro w domu. Myślę o sześciu oknach (66x118) na poddaszu.Trzy od północy (1 w pokoju i 2 w sypialni, garderoba ślepa) i trzy od południa (1 w łazience, 1 nad klatką schodową naprzeciw okna od północy w otwartym pokoju, no i jedno na środku, pomiędzy łazienką a chodami żeby można było sobie do niego podejść i popatrzeć na podwórko, las. Do tego nad schodami nie dojdę, z łazienki wyglądać głupio. Znajomi twierdzą, że to przesada tyle okien tylko sprzedawca wydaje się być zadowolony z pomysłu icon_smile.gif

Jeśli chodzi o kalkulatory przeliczające pow. przeszklenia to już sprawdzałem ale nie o to w tym chodzi, widziałem właśnie poddasze ze ślepą kuchnią i łazienką, tylko po jednym okienku w pokoikach...
Okna w szczytach nie wchodzą w grę (granice działki).

Jest to trochę spory koszt. Jedno okno 920 zł + montaż ale też nie chcę później żałować, że nie wstawiłem lub odwrotnie - nawstawiałem okien a teraz zimno bo ciepło ucieka... To jest na lata...

Ps. Rysunek poglądowy z Paint'a więc trochę skala nie zachowana...

Proszę o jakieś opinie.
Pozdrawiam.
Tomek

Brak obrazka
Link do komentarza
Cytat

Witam!

Biorę się w końcu za dach i w związku z tym planuje ilość okien na poddaszu. Poddasze "w podłodze" ma ok 9,5 x 6,5 m. Będzie sypialnia (ok. 15m2), jeden pokój "otwarty na poddasze" tez koło 15m2, łazienka ok. 8m2, garderoba 6m2. Dom frontem stoi na północ. Na parterze jak i na poddaszu pokoje są od północy a od południowej strony są łazienki (na parterze jest, na poddaszu będzie) i klatka schodowa na poddasze. Na parterze mam tylko trzy okna i to od północy więc jest trochę ponuro w domu. Myślę o sześciu oknach (66x118) na poddaszu.Trzy od północy (1 w pokoju i 2 w sypialni, garderoba ślepa) i trzy od południa (1 w łazience, 1 nad klatką schodową naprzeciw okna od północy w otwartym pokoju, no i jedno na środku, pomiędzy łazienką a chodami żeby można było sobie do niego podejść i popatrzeć na podwórko, las. Do tego nad schodami nie dojdę, z łazienki wyglądać głupio. Znajomi twierdzą, że to przesada tyle okien tylko sprzedawca wydaje się być zadowolony z pomysłu icon_smile.gif

Jeśli chodzi o kalkulatory przeliczające pow. przeszklenia to już sprawdzałem ale nie o to w tym chodzi, widziałem właśnie poddasze ze ślepą kuchnią i łazienką, tylko po jednym okienku w pokoikach...
Okna w szczytach nie wchodzą w grę (granice działki).

Jest to trochę spory koszt. Jedno okno 920 zł + montaż ale też nie chcę później żałować, że nie wstawiłem lub odwrotnie - nawstawiałem okien a teraz zimno bo ciepło ucieka... To jest na lata...

Ps. Rysunek poglądowy z Paint'a więc trochę skala nie zachowana...

Proszę o jakieś opinie.
Pozdrawiam.
Tomek

Brak obrazka


czy to jest dach dwu czy czterospadowy?
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli dwuspadowy to bardziej wykorzystaj do doświetlenia ściany szczytowe w ten sposób wyjdzie mniej okien dachowych.



Szczytowe jak pisałem odpadają. Dom w granicy od szczytowej, od drugiej strony jest brama 4 m i drugi dom (wspólne podwórko). I tak już jedno okno od granicy musiałem zamurować na parterze.

Ps. Musze uciekać do domu bo przyszli mierzyć dach. Do usłyszenia w poniedziałek.
Link do komentarza
Cytat

Szczytowe jak pisałem odpadają. Dom w granicy od szczytowej, od drugiej strony jest brama 4 m i drugi dom (wspólne podwórko). I tak już jedno okno od granicy musiałem zamurować na parterze.

Ps. Musze uciekać do domu bo przyszli mierzyć dach. Do usłyszenia w poniedziałek.



Jak przyszli mierzyć to na lukarnę też pewnie za późno...
Link do komentarza
Lukarny to już by była grubsza sprawa finansowa. Mam mocno ograniczone środki, oprócz dachu wszystko z ojcem będę robił a potomek mi się na września szykuje i muszę się max do lipca wyrobić. Cały parter do remontu/przeróbek. Już idziemy na kompromis i zamiast komina z klinkieru (1000zł) obrobimy go tynkiem żywicznym a podbitki z deski.

" Jeżeli możesz to zastosuj okna o większych wymiarach." - czyli te moje 6 okien to żadna przesada icon_smile.gif Wyższych okien nie mogę bo 2,40 do sufitu, kolankowa 1,10, a z szerszymi chyba więcej mieszania bo
rozstaw krokwi na "chybił trafił" od 67 do 93 cm i chyba nie za ładnie by wyglądały okna różnej wielkości.

Mam jeszcze jeden dylemat: chciałem okna na wys. 120-130 cm od podłogi żeby móc przez nie popatrzeć ale chłopaki stwierdzili, że "z zewnątrz będzie wyglądało jakby okna z rynny wychodziły" (jakieś 70-80 cm od linii okapu). Żona i tak będzie musiała z krzesła....

-------------
10.03

Okna już jadą - jednak 74x118, 66 stanowczo za wąskie, wymian już gotowy i okna będą 120 od podłogi icon_smile.gif Koniec.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...