Skocz do zawartości

Wspolwlasnosc dzialki ze Skarbem Panstwa


Recommended Posts

Witam Wszystkich

Mam problem. W obrebie Wroclawia ja i 4 innych wspolwlascicieli mamy wspolwlasnosc ze Skarbem Panstwa. Urzednik Skarbu Panstwa twierdzi, ze jedynym wyjsciem zeby Skarb Panstwa wyszedl z ksiegi wieczystej jest wykupienie jego udzialow. Z tego tytulu za tkz "operat " mamy zaplacic 400 zl. Z nieoficjalnych informacji udzielonych rowniez przez tego samego urzednika wiem, ze cena gruntu klasy IV, V i VI wstepnie jest wyceniona od 2 zl do 20 zl. Czesc Skarbu Panstwa ktora podlega wykupowi to 1,08 ha. Moje pierwsze pytanie czy wykupienie ziemi jest rzeczywiscie jedynym wyjsciem zeby Skarb Panstwa wyszedl z KW. Drugie pytanie czy Skarb Panstwa moze zadac od nas jako pozostalych wspolwlascicieli zebysmy placili za wycene? Jak wyglada sprawa z cenami gruntu? Moje wstepne rozeznanie w Internecie ma sie nijak do ceny orientacyjnej poniewaz cena gruntu klasy I nie byla wyzsza niz 1,85 a ja mam dokumenty, ze ziemia ktora chce wykupic jest klasy IV, IVA,b V i VI. Czy sa moze jakies cenniki ziemi dostepne dla "petentow". Uprzejmie prosze o pomoc bo ja nie znam sie na tych sprawach. Marzy mi sie zbudowac tam dom, tymbardziej, ze obok juz zbudowano nowiusienki dom. Wiem, ze dopoki nie ma mapek geodezyjnych i odrolnienia gruntow nie ma co otym myslec, a mapek nie bedzie dopoki jest Skarb Panswta. Prosze o porade.
Link do komentarza
Skarb Państwa jest takim samym współwłaścicielem jak reszta osób mających prawo do gruntu i w przypadku odsprzedaży swojej części ustala warunki na jakich będzie chciał go sprzedać.Ponieważ przy sprzedaży gruntów państwowych konieczna jest ich wycena, a nie ustalnie tzw. ceny umownej, porównywanie cen gruntu w obrocie prywatnym nie ma tu odniesienia. Cena gruntu nie zależy bowiem tylko od klasy ale również od wielu innych czynników (regionu Polski, lokalizacji, dojazdu itp), a rozbieżności w tym zakresie mogą być ogromne.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...