Skocz do zawartości

Rekuperator


Recommended Posts

Cytat

słuchajcie nikt wam tego nie zabroni ,sobie montujcie a czas zweryfikuje kto miał racje


Uważa Pan, że tego czas nie zrobił? Pierwszą centralę ( jako pierwszy więc z natury rzeczy swojej produkcji ) zamontowałem w 1989 roku.
Dodam Panu jeszcze, że pierwsza firma, która przeszła w 1993 roku na plastikowe wymienniki ( ELGE) od 2005 roku robi apiać z aluminium . Pan się przekona, że co jest trwalsze i cichsze!

Plastikowy wymiennik po latach https://forum.budujemydom.pl/index.php?auto...si&img=6136
Link do komentarza
Cytat

słuchajcie nikt wam tego nie zabroni ,sobie montujcie a czas zweryfikuje kto miał racje




Cytuję:

To nie absurd, tylko fakty.
http://www.technika.grzewcza.com.pl/29,144...staw_OMEGA.html

Jako alternatywa, dla tych którzy chcą sami wykonać.
Centrala jako taka, posiada - 5 letnią gwarancję producenta. icon_biggrin.gif ( a Ty piszesz o 2 latach na "markowy" sprzęt icon_eek.gif )

Przy czym, to nie portal i porady dla instalatorów czy firm, tylko porady dla inwestorów. Mogą sami zrobić wentylację z rekuperacją za psie pieniądze - znając ograniczenia.

Koniec cytatu.



HM

Mamy domek 130m2. 2 łazienki i 4-6 pomieszczeń. Raczej 6. I do wentylacji z odzyskiem ciepła kupujemy zestaw OMEGA, z linku powyżej.
W skład zestawu wchodzi: Tu rozpoczynam cytat ze strony powyżej:

Kupując pakiet LUNA 200 OMEGA otrzymujesz:

1.Centrala wentylacyjna Luna 200
2. Termofleks fi 100/5m.b. 1szt.
3. Termofleks fi 150/10m.b. 2szt.
4. Rura SPIRO fi 100 1,5m 1szt.
5. OMEGA kanał prosty przelotowy 1m 5szt.
6. OMEGA nawiewnik 35 3szt.
7. OMEGA narożnik wewnętrzny 1szt.
8. OMEGA narożnik zewnętrzny 1szt.
9. OMEGA zaślepka 7szt.
10. Opaska zaciskowa 90-110 4szt.
11. Opaska zaciskowa 145-160 12szt
12. Wyrzutnia ścienna fi 150 1szt.
13. Czerpnia ścienna fi 150 1szt.
14. Redukcja 150/100 1szt.
15. Kratka z żaluzją KMŻ 135 2szt.
16. Akustifleks fi 150 2szt.
17. Trójnik portki HSE 150/100/100 1szt.
Mozliwosc dokupienia pilota zdalnego sterowania - 317zł

koniec cytatu.

Przepraszam za mój sceptycyzm, ale... minimalna zgodna z przepisami odległość od czerpni do wyrzutni wynosi 8m. Więc- patrząc na tą "tanią" oferte w najlepszym wypadku mamy do dyspozycji na całą instalacje wewnątrz budynku "aż" 13,5mb przewodu, w najgorszym: 5,5mb. Bo oferta (o ile się nie mylę )zawiera aż 21,5mb przewodów wentylacyjnych. Plus dwie sztuki tzw. akustifleksa (chyba dwa tłumiki elastyczne po 1mb, o ile się nie mylę). Oraz całe 3 szt nawiewników. Rewelacja, dzielimy je na ćwiartki i w sam raz wystarczy. Bo mamy obsłużyć około 8 pomieszczeń za pomocą 3 nawiewników. No dobra, są jeszcze dwie kratki. Dom najlepiej wybudować okrągły, bo do dyspozycji mamy 1 narożnik zewnętrzny plus jeden wewnętrzny. Rewelacja - na całą instalację mamy również aż jeden trójnik! Ciekawe, jak więc mam połączyć przewody z poszczególnych pomieszczeń do kupy? Taśmą klejącą? Nie ma jej w zestawie... A wszystkie złącza uszczelnię watą, jest najtańsza, a w zestawie jej też nie dali... Przewody najlepiej walnąć luzem na podłodze, opcjonalnie polecam do podwieszenia sznurek od snopowiązałki. Wprawdzie nie ma go w zestawie, ale cena jest rewelacyjna, praktycznie nie podroży zestawu. Tylko po jaką cholerę aż 12 szt opasek zaciskowych, przecież można je zacisnąć w aż 3 miejscach! No, może też na króćcach rekuperatora, to będzie razem 7...

Wiecie co? człowiek inteligentny, który choć raz w życiu widział choćby projekt instalacji wentylacyjnej sam sobie to skomentuje.

Znacie bajkę, a nawet wierszyk jak cygan u baby zupę na gwoździu gotował? Nie będę cytował. Kto ciekawy niech skoczy do biblioteki albo poszuka w Internecie. Smacznego. Bo mnie szlag trafia.

Raz widziałem taką instalację, było łącznie aż 6 anemostatów w całym domu. WSZYSTKIE umieszczone w suficie salonu. Reszta pomieszczeń nie miała nawiewników. Czyżby zabrakło narożników?

Pozdrawiam

MK
Link do komentarza
Centrala jest super !! Prostota i solidność -wymiennik heatex L... wentylatory. EBM... "promocyjnych" dodatków i automatyki nie kupuję , bo fakt, że się z tego nic nie złoży. A za zaoszczędzone 600 zł kupię sporo kanału izolowanego. Fajnie, że są takie tanie centrale. Fajnie też, że są solidniejsze i lepsze materiałowo od drogich reklamowanych. Dzięki temu można rekuperatory montować taniej niż wentylację naturalną! A to było moją ideą od 20 lat- Koszty były jedyną barierą dla zdrowej wentylacji.
\
Link do komentarza
Cytat

Centrala jest super !! Prostota i solidność -wymiennik heatex L... wentylatory. EBM... "promocyjnych" dodatków i automatyki nie kupuję , bo fakt, że się z tego nic nie złoży. A za zaoszczędzone 600 zł kupię sporo kanału izolowanego. Fajnie, że są takie tanie centrale. Fajnie też, że są solidniejsze i lepsze materiałowo od drogich reklamowanych. Dzięki temu można rekuperatory montować taniej niż wentylację naturalną! A to było moją ideą od 20 lat- Koszty były jedyną barierą dla zdrowej wentylacji.
\


A to sie tyczy której centrali?
Link do komentarza
Optimal jest naprawdę super centralą http://dospel-comfort.pl/DTR/DTR-OPTIMAL-4...-2010-04-28.pdf

Widać, że inżynier ją projektujący jest myślącym człowiekiem. Są firmy które by zwiększyć sprawność centrali dają wymiennik za wymiennikiem ( w szeregu) jest to poroniony pomysł. Pierwszy wymiennik podgrzewa powietrze przed drugim - znakomicie zmniejszając jego rolę, ale za to taki system stawia dwa razy większe opory. Od razu widać, że wymyślił to ktoś "nie techniczny" Tak jakby dyplom zwalniał od myślenia . W optimalu drugi wymiennik jest obok pierwszego co powoduje spadek oporów przy znacznym wzroście sprawności. Poza tym w optimalu są EBM-y resztę na DTR-ce.
Link do komentarza
Cytat

Cytuję:

To nie absurd, tylko fakty.
http://www.technika.grzewcza.com.pl/29,144...staw_OMEGA.html

Jako alternatywa, dla tych którzy chcą sami wykonać.
Centrala jako taka, posiada - 5 letnią gwarancję producenta. icon_biggrin.gif ( a Ty piszesz o 2 latach na "markowy" sprzęt icon_eek.gif )

Przy czym, to nie portal i porady dla instalatorów czy firm, tylko porady dla inwestorów. Mogą sami zrobić wentylację z rekuperacją za psie pieniądze - znając ograniczenia.

Koniec cytatu.



HM

Mamy domek 130m2. 2 łazienki i 4-6 pomieszczeń. Raczej 6. I do wentylacji z odzyskiem ciepła kupujemy zestaw OMEGA, z linku powyżej.
W skład zestawu wchodzi: Tu rozpoczynam cytat ze strony powyżej:

Kupując pakiet LUNA 200 OMEGA otrzymujesz:

1.Centrala wentylacyjna Luna 200
2. Termofleks fi 100/5m.b. 1szt.
3. Termofleks fi 150/10m.b. 2szt.
4. Rura SPIRO fi 100 1,5m 1szt.
5. OMEGA kanał prosty przelotowy 1m 5szt.
6. OMEGA nawiewnik 35 3szt.
7. OMEGA narożnik wewnętrzny 1szt.
8. OMEGA narożnik zewnętrzny 1szt.
9. OMEGA zaślepka 7szt.
10. Opaska zaciskowa 90-110 4szt.
11. Opaska zaciskowa 145-160 12szt
12. Wyrzutnia ścienna fi 150 1szt.
13. Czerpnia ścienna fi 150 1szt.
14. Redukcja 150/100 1szt.
15. Kratka z żaluzją KMŻ 135 2szt.
16. Akustifleks fi 150 2szt.
17. Trójnik portki HSE 150/100/100 1szt.
Mozliwosc dokupienia pilota zdalnego sterowania - 317zł

koniec cytatu.

Przepraszam za mój sceptycyzm, ale... minimalna zgodna z przepisami odległość od czerpni do wyrzutni wynosi 8m. Więc- patrząc na tą "tanią" oferte w najlepszym wypadku mamy do dyspozycji na całą instalacje wewnątrz budynku "aż" 13,5mb przewodu, w najgorszym: 5,5mb. Bo oferta (o ile się nie mylę )zawiera aż 21,5mb przewodów wentylacyjnych. Plus dwie sztuki tzw. akustifleksa (chyba dwa tłumiki elastyczne po 1mb, o ile się nie mylę). Oraz całe 3 szt nawiewników. Rewelacja, dzielimy je na ćwiartki i w sam raz wystarczy. Bo mamy obsłużyć około 8 pomieszczeń za pomocą 3 nawiewników. No dobra, są jeszcze dwie kratki. Dom najlepiej wybudować okrągły, bo do dyspozycji mamy 1 narożnik zewnętrzny plus jeden wewnętrzny. Rewelacja - na całą instalację mamy również aż jeden trójnik! Ciekawe, jak więc mam połączyć przewody z poszczególnych pomieszczeń do kupy? Taśmą klejącą? Nie ma jej w zestawie... A wszystkie złącza uszczelnię watą, jest najtańsza, a w zestawie jej też nie dali... Przewody najlepiej walnąć luzem na podłodze, opcjonalnie polecam do podwieszenia sznurek od snopowiązałki. Wprawdzie nie ma go w zestawie, ale cena jest rewelacyjna, praktycznie nie podroży zestawu. Tylko po jaką cholerę aż 12 szt opasek zaciskowych, przecież można je zacisnąć w aż 3 miejscach! No, może też na króćcach rekuperatora, to będzie razem 7...

Wiecie co? człowiek inteligentny, który choć raz w życiu widział choćby projekt instalacji wentylacyjnej sam sobie to skomentuje.

Znacie bajkę, a nawet wierszyk jak cygan u baby zupę na gwoździu gotował? Nie będę cytował. Kto ciekawy niech skoczy do biblioteki albo poszuka w Internecie. Smacznego. Bo mnie szlag trafia.

Raz widziałem taką instalację, było łącznie aż 6 anemostatów w całym domu. WSZYSTKIE umieszczone w suficie salonu. Reszta pomieszczeń nie miała nawiewników. Czyżby zabrakło narożników?

Pozdrawiam

MK



Panie Maćku Luna 200 to nic innego jak wymiennik z dwoma wentylatorami zapakowane w obudowę z materiału izolacyjnego. Cena za którą jest to oferowane jest odzwierciedleniem wartości tych elementów (wymiennik Heatex cena katalogowa 208 - euro, wentylatory EBM około 70 euro/szt).
Chyba zgodzi się Pan ze mną że są dużo gorsze produkty za dużo wyższą cenę. Moim zdaniem bardzo dobrze, że jest taka Luna 200 ponieważ jest bardzo dużo domów z lat 70 tych, 80 tych około 100 m kw. pow, w których zostały wymienione okna i pojawił się problem z wentylacją. Luna jest idealna dla takich zastosowań. Czy może lepiej zastosować nawiewniki okienne...?
Moim zdaniem nie jest Pan do końca obiektywny zakładając w powyższym porównaniu dom 130 m kw. skoro kilka godzin wcześniej pisze Pan:

"Bardzo proste wyliczenie:
Domek 120m2 to plus-minus ok. 320-350m3 Absolutne minimum: 200-250m3."[/i]

Dla Luny 200 m3/h przy 100 Pa to raczej max.

Jest Pan Ekspertem w tej dziedzinie, dlatego proszę o opinie czy Luna nie jest dobrą alternatywa dla nawiewników okiennych w termo-modernizowanych domach?

Pozdrawiam



Link do komentarza
Cytat

A które ja sprzedaje? W odróżnieniu od Pana sprzedaje wszystkie, dlatego mogę coś powiedzieć, a nie tylko trollować.


skoro wszytkie to dlaczego nie słysze tu znanych firm ,jest 5 firm na które ja nie dam złego słowa poweidziec a Pan narazie to o nich nie wspomniał a krytykował tylko jedną w dodatku Pewnie Pan nawet nie wie jak wyglada jak pracuje
Link do komentarza
Cytat

skoro wszytkie to dlaczego nie słysze tu znanych firm ,jest 5 firm na które skolei ja nie dam złego słowa poweidziec a Pan narazie to o nich nie wspomniał a krytykował tylko jedną w dodatku Pewnie Pan nawet nie wie jak wyglada jak pracuje


A jakie Ty proponujesz (oczywiście z doświadczenia a nie danych marketingowych)
Link do komentarza
Cytat

A jakie Ty proponujesz (oczywiście z doświadczenia a nie danych marketingowych)


na naszym rynku to ze wsględu na wykonanie ,eksploatacje to podstawowe dwa do 1000 m3 wydajności to Pro-vent ,masz mozliowś wyboru nagrzewnicy ,konfiguracji ,sterowania i wybór może dokonac praktycznie klient w zalezności od kasy ,może drobną wada jest to że wymiennik jest z torzywa ale sprawnośc ma imponującą przy odpowiedniej wilgotności przewyższa załozenia w tabelach biorac pod uwage temperatury a ta zima dała próbe dla tych urzadzęń
drugim urządzeniem jest ekozefir ,na rynku opisywane jako Audi w dziedzinie wentylacji ,niazawodne ,z wymiennikiem krzyżowym aluminiowym heatex ,wygłuszone ,obecnie spuer ciche wentylatory ,prosta ale skuteczna automatyka szkieletowa budowa i estetyczna podobnie do pro-ventu ,mozesz powiesic w szafie garderobianej czy ciagu komunikacyjnym bo nie kazdy ma strych czy pomieszczenia techniczne i nikt nie bedzie słyszał że to centrala pracuje ,
sa jeszcze trzy znane firmy produkujące centrale na podobnym poziomie ale cena..
natomiast jesli kots posiada wiekszy dom ok 500m2 to tu juz kłaniają sie centrale wentylacyjne z pełna auomatyką podgrzewania,free cooling ,odzysk ,pogódówka i tp
Link do komentarza
W lunie tylko wymienić elektronikę i cóż więcej w centrali potrzeba? Czy ktoś korzystał z kalkulatora w zegarku? Ilu z nas wykorzystuje w telefonie komórkowym coś poza telefonem? Większość ludzi chce mieć proste solidne i bezawaryjne urządzenia. Co nie oznacza że telefonów z gps i komputerem być nie powinno. Chce ktoś droższą centralę jest - sentinel, duolix, optimal, świetna sesena, czy zapomniany trochę systemair... są też solidna komfoventy.
( wymieniam centrale w których mały udział w cenie ma reklama)
Panie Konstruktorze! W dobie walki z chińszczyzną gdy uruchomi Pan nawet niewielką produkcję, nie tylko
Cytat

wymiennik Heatex cena katalogowa 208 - euro, wentylatory EBM około 70 euro/szt).


ale i... Ziehl-Abegg ( wentylatory CE!!! 10dB!!!) dadzą Panu 50% rabatu !
A ja mogę tylko zapewnić Szanownego janeluki , że niedługo wszystkie centrale będą przypominać optimale – bo to jak w samochodach – wspólny mianownik energooszczędność, koszty produkcji, trwałość, komfort – wszystko będzie „optymalne”
Link do komentarza
Cytat

W lunie tylko wymienić elektronikę i cóż więcej w centrali potrzeba? Czy ktoś korzystał z kalkulatora w zegarku? Ilu z nas wykorzystuje w telefonie komórkowym coś poza telefonem? Większość ludzi chce mieć proste solidne i bezawaryjne urządzenia. Co nie oznacza że telefonów z gps i komputerem być nie powinno. Chce ktoś droższą centralę jest - sentinel, duolix, optimal, świetna sesena, czy zapomniany trochę systemair... są też solidna komfoventy.
( wymieniam centrale w których mały udział w cenie ma reklama)
Panie Konstruktorze! W dobie walki z chińszczyzną gdy uruchomi Pan nawet niewielką produkcję, nie tylko

ale i... Ziehl-Abegg ( wentylatory CE!!! 10dB!!!) dadzą Panu 50% rabatu !
A ja mogę tylko zapewnić Szanownego janeluki , że niedługo wszystkie centrale będą przypominać optimale – bo to jak w samochodach – wspólny mianownik energooszczędność, koszty produkcji, trwałość, komfort – wszystko będzie „optymalne”


zapewniam Pana że nie interesuje mnie i wiekszosi klientów wszytko ,jeden robi wentylacje żeby sasiadowi podakazać ,to wezmie lune ,inny zamontuje wentylację tak żeby zappomnieć o niej na 20 lat zamontuje pro ent ,jeszcze inny słyszał a raczej nie ,rekuperator eko zefira i bedzie chciał taki mieć i tyle
Pisałem Panu juz o liederze w wentylacji ...mam nadzieję że za dwa trzy lata odkurzymy temat na forum i zobaczymy kto sie pomylił i w którym kierunku pójdzie produkcja rekuperatorów
Link do komentarza
Cytat

na naszym rynku to ze wsględu na wykonanie ,eksploatacje to podstawowe dwa do 1000 m3 wydajności to Pro-vent ,masz mozliowś wyboru nagrzewnicy ,konfiguracji ,sterowania i wybór może dokonac praktycznie klient w zalezności od kasy ,może drobną wada jest to że wymiennik jest z torzywa ale sprawnośc ma imponującą przy odpowiedniej wilgotności przewyższa załozenia w tabelach biorac pod uwage temperatury a ta zima dała próbe dla tych urzadzęń
drugim urządzeniem jest ekozefir ,na rynku opisywane jako Audi w dziedzinie wentylacji ,niazawodne ,z wymiennikiem krzyżowym aluminiowym heatex ,wygłuszone ,obecnie spuer ciche wentylatory ,prosta ale skuteczna automatyka szkieletowa budowa i estetyczna podobnie do pro-ventu ,mozesz powiesic w szafie garderobianej czy ciagu komunikacyjnym bo nie kazdy ma strych czy pomieszczenia techniczne i nikt nie bedzie słyszał że to centrala pracuje ,
sa jeszcze trzy znane firmy produkujące centrale na podobnym poziomie ale cena..
natomiast jesli kots posiada wiekszy dom ok 500m2 to tu juz kłaniają sie centrale wentylacyjne z pełna auomatyką podgrzewania,free cooling ,odzysk ,pogódówka i tp


Buduję dom ok 190m2. zastanawiałem się nad Ekozefirem lub Brink renovent, ale ostatnio "odkryłem" tego optimala 400 i cenowo to dobrze wygląda tylko mało jest jeszcze informacji na temat wad tego urzadzenia, bo oczywiście marketing o wadach nie mówi.
Link do komentarza
Panie Maćku.

Jeśli się chce, ma się wiedzę i świadomość to można.
Faktem jest że akurat ten zestaw przeznaczony jest, do domów (mieszkań) już istniejących i jak producent określa dla domu (mieszkania) o pow. 100m2.
Można też kupić droższy, bez kanałów „wewnętrznych”
http://sklep.dospel.com/product_info.php?p...osCsid=ahslpqfl
W obu przypadkach, można dokupić brakujące elementy (do naszych potrzeb).

Można wreszcie zakupić samą centralę
http://www.technika.grzewcza.com.pl/29,139...tylacyjna_.html

i samemu skompletować odpowiedni zestaw.

Można również zakupić inną centralę i na jej bazie samodzielnie wykonać instalację.

Można również mnożyć przykłady wadliwie wykonanej instalacji – w tym większość przez różnego rodzaju fachowców i firmy.
Można, tylko po co?
Domy też budujemy sami, lub zlecając firmie, lub wynajmując Pana Kazia, lub itp.
Robimy to na własny rachunek i odpowiedzialność.
Jak ktoś się czuje na siłach, to ma możliwości, a prawdą jest, że można wykonać wentylację mechaniczną z rekuperacją za ułamek tego co zapłacimy za „grawitacyjną” – przy czym nawet w tym najtańszym wariancie, w sumie będziemy mieli dużo bardziej przewidywalny i skuteczniejszy system wentylacyjny z rekuperacją.

Jeśli inwestor będzie „świadomy”, to dokona wyboru świadomego – będzie wiedział za co płaci.

I tylko o to chodzi – o obalenie pewnych mitów związanych z wentylacją.

Sam osobiście, namawiam inwestorów, którzy decydują się na firmę, aby wybierali taką, która wykona im projekt – nawet jeśli jest to droższa alternatywa. Dlaczego? Bo uważam, że to jest bezpieczniejsze dla inwestora w przypadku, ewentualnego „dochodzenia roszczeń” od wykonawcy, a jednocześnie pozwala to na ocenę „fachowości” firmy już na etapie projektowym.

Pozdrawiam.

Ps. A z tymi odległościami, między czerpnią i wyrzutnią, to troszeczkę Pan „naciągnął” – można zachować odległość nie mniejszą niż 1,5m (jeśli umieszczono je w ścianie) icon_biggrin.gif .

Link do komentarza

Cytat

na naszym rynku to ze wsględu na wykonanie ,eksploatacje to podstawowe dwa do 1000 m3 wydajności to Pro-vent ,masz mozliowś wyboru nagrzewnicy ,konfiguracji ,sterowania i wybór może dokonac praktycznie klient w zalezności od kasy ,może drobną wada jest to że wymiennik jest z torzywa ale sprawnośc ma imponującą przy odpowiedniej wilgotności przewyższa załozenia w tabelach biorac pod uwage temperatury a ta zima dała próbe dla tych urzadzęń
drugim urządzeniem jest ekozefir ,na rynku opisywane jako Audi w dziedzinie wentylacji ,niazawodne ,z wymiennikiem krzyżowym aluminiowym heatex ,wygłuszone ,obecnie spuer ciche wentylatory ,prosta ale skuteczna automatyka szkieletowa budowa i estetyczna podobnie do pro-ventu ,mozesz powiesic w szafie garderobianej czy ciagu komunikacyjnym bo nie kazdy ma strych czy pomieszczenia techniczne i nikt nie bedzie słyszał że to centrala pracuje ,
sa jeszcze trzy znane firmy produkujące centrale na podobnym poziomie ale cena..
natomiast jesli kots posiada wiekszy dom ok 500m2 to tu juz kłaniają sie centrale wentylacyjne z pełna auomatyką podgrzewania,free cooling ,odzysk ,pogódówka i tp


Nie używam wentylacji 1000 m3/h wolę dwie 500 setki - taniej, ciszej, mniejsze kanały. Centrale wentylacyjne by były oszczędne , komfortowe i miał sens odzysk ciepła kończą się na 800m3/h!!! Jestem zwolennikiem ( w tym temacie) rozwiązań modułowych ( jak prekursor produkcji rekuperatorów Walter Kaczorowski KOSS) . Nagrzewnica (poza wstępną) to dyskwalifikacja . Nie będę się więc wypowiadał o urządzeniach, których nikomu nie polecę, bo są złe z założenia.
Co do proventa... sam Pan chciał - opiszę tę która stoi przede mną (mistral 400)
Provent - najczęściej mi się psuł, nie mogę patrzyć na wymiennik zrobiony z tego z czego robi się opakowania ( taka plastikowa tektura falista). Zraziła mnie do ich inżynierów, wersja duo, przecież wymiennik ciepłą za wymiennikiem ciepła to tylko większe opory ! Nie można podgrzewać powietrza przed wymiennikiem ciepła!Uuszczelki... te co w oknach, po kilku latach parcieją . Wymiennik " wciskany „ na gąbkę, nie na prowadnicach. Filtr to kawałek ręcznika na grillu, obudowa z pcv używanego w banerach reklamowych. Czy to może kosztować więcej jak 1000zł???
Link do komentarza
Cytat

Nie używam wentylacji 1000 m3/h wolę dwie 500 setki - taniej, ciszej, mniejsze kanały. Centrale wentylacyjne by były oszczędne , komfortowe i miał sens odzysk ciepła kończą się na 800m3/h!!! Jestem zwolennikiem ( w tym temacie) rozwiązań modułowych ( jak prekursor produkcji rekuperatorów Walter Kaczorowski KOSS) . Nagrzewnica (poza wstępną) to dyskwalifikacja . Nie będę się więc wypowiadał o urządzeniach, których nikomu nie polecę, bo są złe z założenia.
Co do proventa... sam Pan chciał - opiszę tę która stoi przede mną (mistral 400)
Provent - najczęściej mi się psuł, nie mogę patrzyć na wymiennik zrobiony z tego z czego robi się opakowania ( taka plastikowa tektura falista). Zraziła mnie do ich inżynierów, wersja duo, przecież wymiennik ciepłą za wymiennikiem ciepła to tylko większe opory ! Nie można podgrzewać powietrza przed wymiennikiem ciepła!Uuszczelki... te co w oknach, po kilku latach parcieją . Wymiennik " wciskany „ na gąbkę, nie na prowadnicach. Filtr to kawałek ręcznika na grillu, obudowa z pcv używanego w banerach reklamowych. Czy to może kosztować więcej jak 1000zł???


co smnie sie wydaję że proventu to Pan nie widział
filtr to recznik hahaha,weż Pan sie juz zamkij w sobie i promuj sobie ten koszyk na zakupy co nazywa sie luna czy jakoś tam ...
Link do komentarza
Cytat

I tylko o to chodzi – o obalenie pewnych mitów związanych z wentylacją.


Wentylacja wyciągowo nadmuchowa to naprawdę prosta rzecz. dwa ciche wentylatory, dobry wymiennik, dobra regulacja - pająk ( skrzynka rozdzielcza )- i chodzi. Mamy regulacje, więc niezależnie od obliczeń ustawimy w/g swojego poczucia komfortu. Nie komplikujmy ( by zarobić) tak ważnej a tak prostej sprawy!
Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
acha a wentylacji powyżej 1000m3 to Pan nie umie wykonywac prawdobodobnie bo Pan bzdury wypisuje żeby tak podnosić koszty na dwóch urzadzeniach
jestem ciekaw jakby Pan zrealizował obiekt i zaprojektował który obecnie wykonuje na 3 centralach po 23000m3 /h wydajności każda
co ładowałby Pan 100 urzadzeń typu luna czy coś tam ?
Myśle że Pana indywidualizm jest nie do przyjecia w dziedzinach techniki a zwłaszcza w instalacjach CO,CWU i jak widac wentylacji
może i ma Pan swój sposób naciagania klientów może co innego ale jesli propaguje Pan systemy odbiegające od ustalonych i ogólnie przyjętych norm to uważam że cos jest nie tak
Link do komentarza
Cytat

Panie Maćku Luna 200 to nic innego jak wymiennik z dwoma wentylatorami zapakowane w obudowę z materiału izolacyjnego. Cena za którą jest to oferowane jest odzwierciedleniem wartości tych elementów (wymiennik Heatex cena katalogowa 208 - euro, wentylatory EBM około 70 euro/szt).
Chyba zgodzi się Pan ze mną że są dużo gorsze produkty za dużo wyższą cenę. Moim zdaniem bardzo dobrze, że jest taka Luna 200 ponieważ jest bardzo dużo domów z lat 70 tych, 80 tych około 100 m kw. pow, w których zostały wymienione okna i pojawił się problem z wentylacją. Luna jest idealna dla takich zastosowań. Czy może lepiej zastosować nawiewniki okienne...?
Moim zdaniem nie jest Pan do końca obiektywny zakładając w powyższym porównaniu dom 130 m kw. skoro kilka godzin wcześniej pisze Pan:

"Bardzo proste wyliczenie:
Domek 120m2 to plus-minus ok. 320-350m3 Absolutne minimum: 200-250m3."[/i]

Dla Luny 200 m3/h przy 100 Pa to raczej max.

Jest Pan Ekspertem w tej dziedzinie, dlatego proszę o opinie czy Luna nie jest dobrą alternatywa dla nawiewników okiennych w termo-modernizowanych domach?

Pozdrawiam




Pragnę podkreslić, że nie zabierałem głosu w kwestii Luny, której nie miałem jeszcze przyjemności testować. Zabierałem głos w kwestii tak zwanego "zestawu", który moim skromnym zdaniem nie wystarczy na najmniejsza PRAWIDŁOWO DZIAŁAJĄCĄ instalację. Bo jakąś instalację sklecić się z tego da. Tylko jaką...

Co do rekuperatorów jako całości: KAŻDY rekuperator zapewniający skuteczną wentylację i odzyskujący ciepło jest lepszy od nawiewników okiennych. Mam wyliczenie dokonane przez studentów Politechniki Warszawskiej, z którego wynika, że dla zapewnienia prawidłowej wentylacji mieszkania 110m2 trzeba zastosować rekuperator. Tak zwanych rozszczelniaczy okiennych dla zapewnienia tego samego efektu trzeba by zamontować około pół kilometra, opcjonalnie jakieś 15-20 nawiewników okiennych otwartych na maksa, o ile dobrze pamiętam.. A to jest tak chyba troszkę nierealne. Nie mam nic przeciwko Lunie, pisałem kilka postów wcześniej, że są także klienci montujący tzw. rekuperator składający się z dwóch rur i kosztujący 1000 PLN i będących z nim szczęśliwymi.
Szlag mnie tylko trafia, kiedy próbuje się ludziom wmówić, że z dwóch rurek i jednego trójnika da się sklecić prawidłowo działającą instalację do rekuperatora. Nieważne czy nazywa się on Luna, Provent, Brink, czy Ciotka Hermenegilda. I o to mi chodzi, bo jest to wierutna bzdura i robienie ludziom wody z mózgu. Nie podejmowałem także kwestii wydajności Luny, bo oferent także jej nie podał w ofercie. A to jest temat na zupełnie oddzielną dyskusję.

Pozdrawiam

MK
Link do komentarza
Cytat

acha a wentylacji powyżej 1000m3 to Pan nie umie wykonywac prawdobodobnie bo Pan bzdury wypisuje żeby tak podnosić koszty na dwóch urzadzeniach


Nie napisałem, że nie umiem! Napisałem, że ktoś kto rozumie zagadnienie rekuperacji i wentylacji nie stosuje central powyżej 800m3/h - Wiąże się to z długością "dystrybucji i szumem. To chyba oczywiste dla "technicznego" człowieka
Co do ceny --- dwie 500tki z kanałami są zawsze tańsze niż 1000 z kanałami na identyczny obiekt. Pan jest zielony w temacie!!! Bo o szumach czy komforcie można dyskutować ale ceny??? Te są dość dostępne! Skoro Pan pisze
Cytat

tak podnosić koszty na dwóch urządzeniach

to nawet Pan bajbaga ( nie przychylny mi ) znający ceny Panu odpowie, że to nie prawda!
Przykładowo
flexit 700m3/h – 7900 zł 1200m3/h – 20200zł
komfovent 700m3/h 1680 euro 1200 m3/h 3400 euro
Wentylatory o dwa razy większej wydajności ale dalej ciche, drożeją NIEPROPRCJONALNIE
To że kanały o mniejszej średnicy ( przy dwóch mniejszych centralach) są tańsze to nie muszę tłumaczyć.
Link do komentarza
Cytat

Nie napisałem, że nie umiem! Napisałem, że ktoś kto rozumie zagadnienie rekuperacji i wentylacji nie stosuje central powyżej 800m3/h - Wiąże się to z długością "dystrybucji i szumem. To chyba oczywiste dla "technicznego" człowieka
Co do ceny --- dwie 500tki z kanałami są zawsze tańsze niż 1000 z kanałami na identyczny obiekt. Pan jest zielony w temacie!!! Bo o szumach czy komforcie można dyskutować ale ceny??? Te są dość dostępne! Skoro Pan pisze to nawet Pan bajbaga ( nie przychylny mi ) znający ceny Panu odpowie, że to nie prawda!
Przykładowo
flexit 700m3/h – 7900 zł 1200m3/h – 20200zł
komfovent 700m3/h 1680 euro 1200 m3/h 3400 euro
Wentylatory o dwa razy większej wydajności ale dalej ciche, drożeją NIEPROPRCJONALNIE
To że kanały o mniejszej średnicy ( przy dwóch mniejszych centralach) są tańsze to nie muszę tłumaczyć.


no widac że sie Pan jednak nie zna ...ale gra nie wiem po co
Link do komentarza
Nie można naciągać klientów na koszty, gdy droższe rozwiązanie jest gorsze! To nieuczciwe Panie janekluki! Jedynym usprawiedliwieniem, że Pan stosuje centrale 1000 i więcej m3/h oraz nagrzewnice przy rekuperacji może być Pana niewiedza. Inaczej tego wytłumaczyć się nie da!
Szkoda, że Pan Walter Kaczorowski wyjechał... takie fajne moduły rekuperacyjne robił - składało to się ścianka w ścianę... ciche i tanie. I wymienniki były równolegle ! Nie jak w Pana PROVENCIE SZEREGOWO!!!
Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie można naciągać klientów na koszty, gdy droższe rozwiązanie jest gorsze! To nieuczciwe Panie janekluki! Jedynym usprawiedliwieniem, że Pan stosuje centrale 1000 i więcej m3/h oraz nagrzewnice przy rekuperacji może być Pana niewiedza. Inaczej tego wytłumaczyć się nie da!


tak tak ,ja mam niewiedze ,forumowicze maja niewiedze ,projektańci to juz zupełne głomby w tej dziedzinie ,a konstruktorzy to pewnie nawet podstawówki nieskończyli ,przecież prezentowana przez Pana wiedza a raczej jej brak to chyba Pana boli ...albo uwiera
Link do komentarza
Cytat

tak tak ,ja mam niewiedze ,forumowicze maja niewiedze ,projektańci to juz zupełne głomby w tej dziedzinie ,a konstruktorzy to pewnie nawet podstawówki nieskończyli ,przecież prezentowana przez Pana wiedza a raczej jej brak to chyba Pana boli ...albo uwiera


Przejrzalem kilka Twoich odpowiedzi w tym temacie i wszystkie sa rowno merytoryczne.
Skoro nie masz nic do powiedzenia to po co sie odzywasz? Zbierasz na plyte?
Link do komentarza
Cytat

Pragnę podkreslić, że nie zabierałem głosu w kwestii Luny, której nie miałem jeszcze przyjemności testować. Zabierałem głos w kwestii tak zwanego "zestawu", który moim skromnym zdaniem nie wystarczy na najmniejsza PRAWIDŁOWO DZIAŁAJĄCĄ instalację. Bo jakąś instalację sklecić się z tego da. Tylko jaką...

Co do rekuperatorów jako całości: KAŻDY rekuperator zapewniający skuteczną wentylację i odzyskujący ciepło jest lepszy od nawiewników okiennych. Mam wyliczenie dokonane przez studentów Politechniki Warszawskiej, z którego wynika, że dla zapewnienia prawidłowej wentylacji mieszkania 110m2 trzeba zastosować rekuperator. Tak zwanych rozszczelniaczy okiennych dla zapewnienia tego samego efektu trzeba by zamontować około pół kilometra, opcjonalnie jakieś 15-20 nawiewników okiennych otwartych na maksa, o ile dobrze pamiętam.. A to jest tak chyba troszkę nierealne. Nie mam nic przeciwko Lunie, pisałem kilka postów wcześniej, że są także klienci montujący tzw. rekuperator składający się z dwóch rur i kosztujący 1000 PLN i będących z nim szczęśliwymi.
Szlag mnie tylko trafia, kiedy próbuje się ludziom wmówić, że z dwóch rurek i jednego trójnika da się sklecić prawidłowo działającą instalację do rekuperatora. Nieważne czy nazywa się on Luna, Provent, Brink, czy Ciotka Hermenegilda. I o to mi chodzi, bo jest to wierutna bzdura i robienie ludziom wody z mózgu. Nie podejmowałem także kwestii wydajności Luny, bo oferent także jej nie podał w ofercie. A to jest temat na zupełnie oddzielną dyskusję.

Pozdrawiam

MK



Dziękuję za wyjaśnienie, zgadzam się z tym.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

ja tez rozmawialem z kilkoma firmami i wszyscy jak jeden polecaja zamontowac 2 rekuperatory. jeden na dol 250mkw i drugi mniejszy na gore ktora ma 105


Skąd się wzięła granica 800 m3/h - (((nie piszę od strony projektanta czy producenta)))
Do 800m3/h wentylatory których nie słuchać są w przyzwoitych cenach
do 800m2/mieścimy się w kanałach poniżej 315mm co z izolacją nie jest trudne w montażu i ukryciu.
Cena dwóch central 400m3/h znacznie przekracza jedną 800m3 - dopiero powyżej tej wydajności jest odwrotnie'

W Pana przypadku odradzałbym dwie tak małe centrale . Chyba, że wentylacja zadaniowa! Czyli... ma Pan np. duży pokój kąpielowy z sauną, lub mały basenik z sauną- oddzielna wentylacja. Ma Pan np. pokój w którym jest barek, bilard itp w którym się pali... oddzielna wentylacja. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kwestionowc co? Obelgi? A jaka branza sie tym zajmuje?


prosze przeczytać ze zrozumieniem to co napisal poprzednik i sprawdzić kto komu ubliża bo rozumiem że Pan adresy pomylił ,skoro producenci dają takie a nie inne rozwiazania ,projektańci również a ktos na forum obraża albo prubuje mnie i producentów obrazić wylatując z produktem który do prawdziwych rozwiazań ma dalego to naprawde prosze o nie mylenie adresu z Pana zarzutami
Link do komentarza
Cytat

Skąd się wzięła granica 800 m3/h - (((nie piszę od strony projektanta czy producenta)))
Do 800m3/h wentylatory których nie słuchać są w przyzwoitych cenach
do 800m2/mieścimy się w kanałach poniżej 315mm co z izolacją nie jest trudne w montażu i ukryciu.
Cena dwóch central 400m3/h znacznie przekracza jedną 800m3 - dopiero powyżej tej wydajności jest odwrotnie'

W Pana przypadku odradzałbym dwie tak małe centrale . Chyba, że wentylacja zadaniowa! Czyli... ma Pan np. duży pokój kąpielowy z sauną, lub mały basenik z sauną- oddzielna wentylacja. Ma Pan np. pokój w którym jest barek, bilard itp w którym się pali... oddzielna wentylacja.


Pan jak zwykle ogranicza sie do swoich przemysleń
zazwyczj jak sie robi wieksza instalacje to kanały w wiekszym obiekcie jest gdzie ukryć ,zazwyczaj w wiekszym obiekcie zalezy na centralizacji ,zawzwyczaj w wiekszym obiekcie jest automatyka pogodowa ,zazwyczaj w wiekszym obiekcie ze wgledu na koszty opłaca sie doprowadzić CO w jedno miejsce żeby nie grzac prądem w dwóch miejscach ,zazwyczaj w wiekszym obiekcie jest jedno pomieszczenie techniczne na wentylacje odkurzacz czy wiele innych rzeczy w ostateczności wywala sie centrale na jakiś taras czy obok ogrodu zimowego czy gdzieć i zapewniam Pana że nikt nie bedzie chciał mieć dwóch central ze wgledu na cene urzadzeń jak i kosztów podciagniecia madiów i kosztów eksploatacji
no chyba że zabytek czy inne indywidualne podejscie gdzie cena nie gra roli to możemy montowac kilka urzadzeń ale z ekonomią nie ma to nic wspólnego
Link do komentarza
Cytat

a Pan jakie ma doświadzczenie w branży żeby kwestionowac to co jest napisane ?


Ja ma 20 lat doświadczenia. Wykazałem, że nie zna Pan cen
- dwie centrale z kanałami 500m3/h są tańsze od jednej 1000m3/h z kanałami ( na identyczny obiekt.
Że nie rozumie roli wentylacji... tu komfort
dwie centrale 500m3/h są cichsze od jednej 1000m3/h
Że nie rozumie rekuperacji...
dwie centrale 500 m3/h będą miały większe sprawność przy identycznych wymiennikach i mniejsze straty na dystrybucji!!!
Chyba wychodzi na to, że Pana branża to naciąganie i niekompetencja wsparte dużą dozą pretensji!
Link do komentarza
Nic nikomu i nigdzie nie wpieram. Nie mam w tym żadnego interesu.
Można powiedzieć, że staram się być „rzecznikiem” inwestora, w zawiłych relacjach, między marketingiem uprawianym przez producentów, instalatorów i wykonawców, a rzeczywistymi uwarunkowaniami.

Pisząc, że można, nie dokonywałem oceny, poszczególnych rozwiązań, ani ich skuteczności, bo to zależy od wielu czynników (zmiennych zresztą).

Cała sprawa rozbija się o to jakie warunki MUSI spełniać wentylacja – w tym przypadku mechaniczna (z rekuperacją).
Tak więc wentylacja mechaniczna (nie uwzględniam wymogów co do materiałów, które też są określone):

MUSI – absolutnie i zawsze (taki „golas” wentylacyjny).

- zapewnić usuwanie powietrza ze ściśle określonych pomieszczeń „brudnych” i bezokiennych, w określonych minimalnych ilościach,
- dostarczać powietrze do pomieszczeń „mieszkalnych” (pozostałych) też w określonych ilościach minimalnych,
- zapewnić redukcję „nocną” do 60% ilości określonych wyżej.

Moim zdaniem powinna zapewniać ponadto:
- możliwość redukcji, tzw, „wakacyjnej”,
- możliwość wentylacji „awaryjnej” (minimum 1 kubatura/h),
- centrala powinna posiadać odprowadzenie skroplin i bajpas .

Układ można rozbudować:
- o sterowniki i programatory o nieograniczonych funkcjach – łącznie ze „zdalnym” dozorem i sterowaniem,
- czujniki, wilgotności, temperatury, itp.,
- GWC, nagrzewnice

Mając wiedzę, co MUSI, co powinna i co jeszcze może mieć wentylacja, inwestor może sam zdecydować co chce mieć i za co ma zapłacić.

I nie wnikam tu czy ma to być w oparciu o Lunę czy inną centralę.

Nie wszystkich stać na mercedesa, ale teraz mają też możliwość zakupienia „malucha” – pod warunkiem, że ten „maluch” MUSI.
Mało tego, część może sobie tego „malucha” sama zmontować – zapewne z różnym skutkiem, ale tego bym nie przesądzał, bo instalatorzy i firmy tez potrafią sknocić.

Link do komentarza
Cytat

Ja ma 20 lat doświadczenia. Wykazałem, że nie zna Pan cen
- dwie centrale z kanałami 500m3/h są tańsze od jednej 1000m3/h z kanałami ( na identyczny obiekt.
Że nie rozumie roli wentylacji... tu komfort
dwie centrale 500m3/h są cichsze od jednej 1000m3/h
Że nie rozumie rekuperacji...
dwie centrale 500 m3/h będą miały większe sprawność przy identycznych wymiennikach i mniejsze straty na dystrybucji!!!
Chyba wychodzi na to, że Pana branża to naciąganie i niekompetencja wsparte dużą dozą pretensji!


Panie TB jak zwykle mówimy o innych standartach wentylacji ,Pan proponuje jakieś tam systemy bez dogrzewania na jakis tam kanałach ,Ja natomiast wentylacje wg potrzeb z rezimem temperaturowym ,Pan robi na kanałach elastycznych .u nas sie robi na kanałach spiro i zakończonych elastycznym ,
jak pisałem wcześniej nie ma Pan monopolu na wiedze ,prosze nie onbrażać producentów ,projektanów i całej branży że nie znają sie na rekuperacji ,wentylacji i wogóle a to że motują nagrzewnice do rekuperatoró czy tez central to wógóle wg Pana powinno byc karalne
prosze sie opamietać
prosze też przed naste pną odpowiedzią wypić szklankę zimnej wody bo nie odpowiedził ban na wiele pytań które sprawily panu trudnośc a nastepny temat Pan rozwala swoimi przemysleniami
dodzis nie uzyskałem odpowiedzi jak stumieniem 50m3/h chce Pan odprowadzic ciepło od jednej osoby ,właczonego telewizora i sprzetu grającego w przypadku kiedy temperatura na zewnatrz jest wyższa
a Pan to poprostu potrafi nie uzywając klimatyzacji odp??????? narazie brak pokątnie słyszałem że wtedy wychodzi sie na zewntarz pytanie tylko po co taki dom
Prosze o niewiele ,tylo o obrone pana przemysleń i Pana wg wiekszosci niesprawdzających sie systemów


Link do komentarza
Cytat

Pan proponuje jakieś tam systemy bez dogrzewania


Rekuperacja jest po to by z wentylacji wyrzucić nagrzewnice.
Cytat

Pan robi na kanałach elastycznych .u nas sie robi na kanałach spiro i zakończonych elastycznym ,


Wszędzie wentylacja nie może być słyszalna.

Cytat

projektanów i całej branży że nie znają sie na rekuperacji ,wentylacji i wogóle a to że motują nagrzewnice do rekuperatoró czy tez central to wógóle wg Pana powinno byc karalne


Pan nie pisze za całą branżę! A czy naciąganie powinno być karalne... nie jak się klientowi wmówiło, że lepiej nagrzewnicą niż rekuperatorem.
Cytat

dodzis nie uzyskałem odpowiedzi jak stumieniem 50m3/h chce Pan odprowadzic ciepło od jednej osoby ,właczonego telewizora i sprzetu grającego w przypadku kiedy temperatura na zewnatrz jest wyższa


Bo nie chcę tego robić wentylacją!!! Pisałem wielokrotnie, że wykluczam łączenie wentylacji klimatyzacji i ogrzewania
jak pisał Walter Kaczorowski ( na www.wentylacja.com.pl )
To jak zmiksować zupę, drugie danie i ciastko z deseru - niby wszystko jest... życzę smacznego!
… i Pan się tak nie denerwuje: stumieniem dodzis rekuperatoró wogóle motują
Link do komentarza
Cytat

Rekuperacja jest po to by z wentylacji wyrzucić nagrzewnice.

Wszędzie wentylacja nie może być słyszalna.


Pan nie pisze za całą branżę! A czy naciąganie powinno być karalne... nie jak się klientowi wmówiło, że lepiej nagrzewnicą niż rekuperatorem.

Bo nie chcę tego robić wentylacją!!! Pisałem wielokrotnie, że wykluczam łączenie wentylacji klimatyzacji i ogrzewania
jak pisał Walter Kaczorowski ( na www.wentylacja.com.pl )
To jak zmiksować zupę, drugie danie i ciastko z deseru - niby wszystko jest... życzę smacznego!
… i Pan się tak nie denerwuje: stumieniem dodzis rekuperatoró wogóle motują


"Pan jak zwykle po swojemu
pan wogóle nie rozumie pojecia sprawnośc rekuperatora ,temperatury wynikowe ,podgrzenia powietrza o delte wynikająca ze sprawności czy to tak naprawde trudno jest pojąc ,przeciez w Warszawie macie projektntów może wystarczy sie tam przejsc moze dadza Pana jakies materiały taki elementarz wentylacji ,przeciez nie może byc tak że cały świat ma Pan za głąbów szkodników ,nieuków i co tam jeszcze było
cały swiat robi to tak a nie inaczej bo tak pokazała fizyka ,a Pan nie nagrzewnica nie ,bo to jakis mix ,podejżewam że nawet Pan nie wie jak działa w profesjonalnym rekuperatorze free cooling ,jak Pan neguje wszytko przeciez to wisienka z tortu włozona do zupy jak to sie za chwile okaze ...
Link do komentarza
Cytat

A nie zauważyłeś janekluki, że postępujesz dokładnie tak samo jak TB – tylko Twoje rozwiązania są zgodne z „zapotrzebowaniem” klientów (inwestorów)?

Zważ że nagrzewnica, to tylko opcja, a nie element niezbędny, czy też wymagany.


może i sie zagalopowalismy ale nie pisze że jej brak jest dszkodnictwem
natomiast jak wiekszośc producentów nie wypuszcza nawet rekuperatora bez nagrzewnicy powyzej 250m to jest to czyms uzasadnione
Wiadome jest że jak będe wentylował jakies pomieszczenia techniczne to wtedy nagrzewnica mnie do niczego nie potrzebna ,natomiast w domu w przecietnym rekuperatorze nawiwac zimą 10-12st to sobe nie wyobrażam ,znaczy wyobrazic moge ale krzyku klienta nie wybrazam sobie
Link do komentarza
A ja w kawiarni... Jako hedonista wolę to niż biuro.
Cytat

może i sie zagalopowalismy ale nie pisze że jej brak jest dszkodnictwem
natomiast jak wiekszośc producentów nie wypuszcza nawet rekuperatora bez nagrzewnicy powyzej 250m to jest to czyms uzasadnione


Zupełnie mnie nie interesują producenci - oni nawet fontannę zamontują do reku.
Przy dzisiejszych sprawnościach wymienników przekraczających 90 % nagrzewnica to naciąganie. A włączona nagrzewnica to szkodnictwo!
Zapewniam Pana też, że gdyby Pan rozrysował sobie i skosztorysował obiekt mający mieć 1000m3/h na dwie 500m3/h będzie taniej i ciszej!
Link do komentarza
Cytat

A ja w kawiarni... Jako hedonista wolę to niż biuro.

Zupełnie mnie nie interesują producenci - oni nawet fontannę zamontują do reku.
Przy dzisiejszych sprawnościach wymienników przekraczających 90 % nagrzewnica to naciąganie. A włączona nagrzewnica to szkodnictwo!
Zapewniam Pana też, że gdyby Pan rozrysował sobie i skosztorysował obiekt mający mieć 1000m3/h na dwie 500m3/h będzie taniej i ciszej!


jesli bez nagrzewnicy na lunie ot napewno ale na profesjonalnej centrali toby się Pan pomylił
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...