Skocz do zawartości

Rekuperator


Recommended Posts

Cytat

Natomiast „dodając” do Luny GWC lub (i) nagrzewnicę, tak jak w przypadku każdej innej centrali, można poprawić jej „parametry”.


Stosowanie GWC zimą do centrali 92% nie ma sensu "poprawienia parametrów" a tylko antyzamrożeniowy
Podgrzewanie powietrza wentylacyjnego nagrzewnicą to chyba żart. Gdy powietrze wentylacyjne jest cieplejsze od tego w pomieszczeniu - tracimy wentylację.
Link do komentarza
Cytat

Chętnie obejrzę, schemat takiej instalacji dla budynku wielokondygnacyjnego, np. 2 kondygnacyjnego, a jeszcze chętniej taką realizację.



Proszę podać konkretny przykład: strumienie przepływu powietrza, opory przepływu, długości przewodów, sposób regulacji. Obawiam
się, że jak ja przytoczę swój Pan napisze, że w tym przypadku ok ale w innym się nie da.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

robi się często kilka central, by było cicho oraz dla komfortu



Akurat nie chodzi o to rozwiązanie, bo sam jestem zwolennikiem takich rozwiązań dla domów wielokondygnacyjnych – zwłaszcza od czasu wprowadzenia Luny, nawet w małych budynkach jednorodzinnych.
Bardziej interesuje, mnie to stwierdzenie:

Cytat

układając rury we wzór gwiazdy (skrzynka rozdzielcza na środku budynku, przewody o podobnej długości rozchodzą się do pomieszczeń). Takie ułożenie nie wymaga regulacji.


Link do komentarza
Cytat

Proszę podać konkretny przykład: strumienie przepływu powietrza, opory przepływu, długości przewodów, sposób regulacji.




Coś chyba nie tak. Jakie opory, jakie strumienie przepływu – to ma wyliczyć i określić „konstruktor”, a nie inwestor.

Proponuję dla pierwszego lepszego przykładowego projektu:

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_dom...io_ii/241/rzuty

Na jednej centrali, dla np. Luny i podanych uwarunkowań:

Cytat

Nowoczesne, energooszczędne instalacje buduje się na skrzynkach rozprężnych układając rury we wzór gwiazdy (skrzynka rozdzielcza na środku budynku, przewody o podobnej długości rozchodzą się do pomieszczeń). Takie ułożenie nie wymaga regulacji.



d o p i s a ł e m pierwszy cytat. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
CYTAT(Konstruktor @ 31.05.2010, 09:26 ) *
Nowoczesne, energooszczędne instalacje buduje się na skrzynkach rozprężnych układając rury we wzór gwiazdy (skrzynka rozdzielcza na środku budynku, przewody o podobnej długości rozchodzą się do pomieszczeń). Takie ułożenie nie wymaga regulacji.


HM.
Z mojego doświadczenia wynika, że w takim ułożeniu:
- regulacje wykonuje się decydując o oporach dla poszczególnych kanałów wentylacyjnych (długość przewodu + anemostat o określonym ustawieniu). Więc teoretycznie jeśli wszystkie nitki instalacji są równe i identycznie położone, to dostają takie same ilości powietrza. Regulacji więc pewnie nie trzeba będzie robić. Jeśli zmienimy długości i kształt poszczególnych nitek, a więc także opory - MUSIMY wpłynąć na określenie ilości powietrza dla poszczególnych pomieszczeń. A to oznacza regulację tylko anemostatem - to najczęściej powoduje uciążliwy szum.
- stosowane na zachodzie skrzynki połączeniowe do tego typu instalacji są standardowo wyposażone w przepustnicę regulacyjną dla KAŻDEGO wychodzącego ze skrzynki przewodu, dla indywidualnej regulacji wydajności każdej nitki instalacji.

Proszę o wybaczenie, ale to tak jakby piekarz tłumaczył koledze, że po wsypaniu do dzieży mąki, drożdży, jak i wlaniu wody lub mleka nie trzeba całości wymieszać przed upieczeniem. Przecież samo wyjdzie!

pozdrawiam!
Link do komentarza
Cytat

……..Więc teoretycznie jeśli wszystkie nitki instalacji są równe i identycznie położone, to dostają takie same ilości powietrza. Regulacji więc pewnie nie trzeba będzie robić. …………



Co też przeczy, dobrze wykonanej wentylacji, bo w domu są różne pomieszczenia, o różnych „wymogach” wentylacyjnych.
Link do komentarza
Cytat

Co też przeczy, dobrze wykonanej wentylacji, bo w domu są różne pomieszczenia, o różnych „wymogach” wentylacyjnych.



Dyskusja nabiera tępa i temperatury....

Nie spotkałem rozwiązań, o których piszę Pan Kosowski (..."stosowane na zachodzie skrzynki połączeniowe do tego typu instalacji są standardowo wyposażone w przepustnicę regulacyjną"...)
Zgadzam się, że opory a co za tym idzie strumienie przepływu w przewodach o podobnej długości i średnicy będą podobne, dzięki temu przy pracy centrali na 25%, 50%, 75% i 100% podział strumienia powietrza będzie podobny (zupełnie inaczej niż przy regulowanych anemostatach i trójnikach z przepustnicami). Ilości powietrza doprowadzone do pomieszczenia ustalamy ilością przewodów doprowadzonych do obudowy nawiewnika (1,2 lub 3).
Poniżej zamieszczam tabelkę, która to obrazuje.


DSC01446.jpg




Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Dyskusja nabiera tępa i temperatury....

Ilości powietrza doprowadzone do pomieszczenia ustalamy ilością przewodów doprowadzonych do obudowy nawiewnika (1,2 lub 3).
Poniżej zamieszczam tabelkę, która to obrazuje.



A konkretnie?

Jest tabela, są założenia (określone przez Konstruktor) i są rzuty budynku.

Link do komentarza
Cytat

Dyskusja nabiera tępa i temperatury....

Nie spotkałem rozwiązań, o których piszę Pan Kosowski (..."stosowane na zachodzie skrzynki połączeniowe do tego typu instalacji są standardowo wyposażone w przepustnicę regulacyjną"...)
Zgadzam się, że opory a co za tym idzie strumienie przepływu w przewodach o podobnej długości i średnicy będą podobne, dzięki temu przy pracy centrali na 25%, 50%, 75% i 100% podział strumienia powietrza będzie podobny (zupełnie inaczej niż przy regulowanych anemostatach i trójnikach z przepustnicami). Ilości powietrza doprowadzone do pomieszczenia ustalamy ilością przewodów doprowadzonych do obudowy nawiewnika (1,2 lub 3).
Poniżej zamieszczam tabelkę, która to obrazuje.


[attachment=6041:przewody.jpg]


Pozdrawiam




Witam!

Tego typu systemy - i to kilka rodzajów - widziałem na budowach w Szwajcarii i Holandii. Jeden z przykładów:
http://www.comfosystems.com/OnFloor%20-%20...20level,73.html

W skład systemu wchodzi panel połączeniowy wyposażony w przepustnice: Flat Distributor, widoczny na jednym ze zdjęć.


pozdrawiam!
Link do komentarza
Cytat

Stosowanie GWC zimą do centrali 92% nie ma sensu "poprawienia parametrów" a tylko antyzamrożeniowy
Podgrzewanie powietrza wentylacyjnego nagrzewnicą to chyba żart. Gdy powietrze wentylacyjne jest cieplejsze od tego w pomieszczeniu - tracimy wentylację.


panie TB opanuj sie czy wogóle wiesz pan co to nagrzewnica ?
robił pan kiedys wentylację?
Link do komentarza
Cytat

panie TB opanuj sie czy wogóle wiesz pan co to nagrzewnica ?
robił pan kiedys wentylację?



Ja tu jestem młody i głupi, ale zaczyna mnie ponosić szewska pasja, gdy w każdym poście widzę odpowiedź tzw. TB. i odpowiedzi na jego "przemyślenia". Dlaczego to forum toleruje takiego osobnika? Płacą mu? Każdy fajny wątek odnośnie ciekawego tematu na tym forum jest zaśmiecane przez odpowiedzi TB i jego adwersarzy - po kiego grzyba się pytam? Zaczął się rozwijać temat rekuperacji i już jest spie...tegowany.
Zgłaszam wniosek oficjalny o usunięcie TB z forum, żeby wszystkim użytkownikom łatwiej było czytać merytoryczne wypowiedzi odnośnie konkretnych tematów.
Link do komentarza
Cytat

Ja tu jestem młody i głupi, ale zaczyna mnie ponosić szewska pasja, gdy w każdym poście widzę odpowiedź tzw. TB. i odpowiedzi na jego "przemyślenia". Dlaczego to forum toleruje takiego osobnika? Płacą mu? Każdy fajny wątek odnośnie ciekawego tematu na tym forum jest zaśmiecane przez odpowiedzi TB i jego adwersarzy - po kiego grzyba się pytam? Zaczął się rozwijać temat rekuperacji i już jest spie...tegowany.
Zgłaszam wniosek oficjalny o usunięcie TB z forum, żeby wszystkim użytkownikom łatwiej było czytać merytoryczne wypowiedzi odnośnie konkretnych tematów.


Szewstwo to też piękny zawód... i zanikający. Gratuluję, że połączony z pasją. A rekuperacja jest między innymi po to by wyeliminować nagrzewnice. Zaś wentylacja ma nam zapewnić zdrowe powietrze a nie muchom pod sufitem.
Link do komentarza
Cytat

.....
Zgłaszam wniosek oficjalny o usunięcie TB z forum, żeby wszystkim użytkownikom łatwiej było czytać merytoryczne wypowiedzi odnośnie konkretnych tematów.


Moim zdaniem, akurat w tym temacie Pan T.B. wypowiada sie na temat i w dodatku sensownie, co nie jest regula i trzeba to docenic.
Link do komentarza
Cytat

Zdarzało się - codziennie od 20 lat. Dlatego zapewniam Pana, że podgrzewanie powietrza pod sufitem do temperatury wyższej niż pokojowa, zakłóca wentylację. A przy GWC i 92% odzysku po prostu na wyrzutni będzie znacznie cieplejsze powietrze.


panie TB jak Pan zauwazył ludzie mają żal do Pana że Pan miesza
jak pan dobrze wie to o ile mamy juz wydajności ok 250 i wiecej na rekuperatorze to nagrzewnca juz byc musi i nie po to aby dpgrzewać z uporem maniaka do np 30 st to poiwetrze ale do średniej wynikowej temp w pomieszczeniach np 22st majac w wiekszości pomieszczeń 23st ,i zapewniam Pana że to jest komfort a nie brak wentylacji
Link do komentarza
Cytat

Witam
W 8 tys. z GWC będzie trudno, jeśli chodzi o centrale to polecam Optimala 400 (Dospel) - wymiennik przeciwprądowy o szerokości 520 mm!!!, wentylatory na prąd stały i bardzo przyjemny sterownik w opcji może Pan sobie dokupić czujnik czadu, który współpracuje z centralą, koszt to 50% ceny konkurencji.
W tej cenie zmieści się Pan z Luną 200, a Luna z GWC i instalacją w dwukondygnacyjnym budynku da Panu około 180 m3/h, może być mało...
Pozdrawiam



Rozmawiałam z Panem, który robił mi instalację na etapie budowy domu i stwierdził, że optimal 400 będzie dla mnie słaby tzn. obawia się czy będzie dobry wyciąg z kuchni - "ma zbyt mały spręż dla wydajności jaką oczekujemy". Zaproponował optimala 600 lub WTA 400 RZ Ned Air w komplecie z GWC 400 Basic NEW tj. wymiennik ciecz-powietrze do 400m3/h, zestaw pompowy z manometrem i 2 termometrami, naczynie przeponowe+ glikol + sterowanie (wtedy trzeba wziąć centralę z VMCII czyli z pełną automatyką programowalną czyli centrala + montaż = całość 16.700,- brutto. Przyznam, że powalił mnie ceną za wszystko, bo jeszcze rok temu wyceniał rekuperację na ok.11 tyś +GWC ok.9 tyś. W instalacje tj. rozprowadzenie i rury z glikolem już zapłaciłam 9 tyś... nie wiem co mam robićicon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Rozmawiałam z Panem, który robił mi instalację na etapie budowy domu i stwierdził, że optimal 400 będzie dla mnie słaby tzn. obawia się czy będzie dobry wyciąg z kuchni - "ma zbyt mały spręż dla wydajności jaką oczekujemy". Zaproponował optimala 600 lub WTA 400 RZ Ned Air w komplecie z GWC 400 Basic NEW tj. wymiennik ciecz-powietrze do 400m3/h, zestaw pompowy z manometrem i 2 termometrami, naczynie przeponowe+ glikol + sterowanie (wtedy trzeba wziąć centralę z VMCII czyli z pełną automatyką programowalną czyli centrala + montaż = całość 16.700,- brutto. Przyznam, że powalił mnie ceną za wszystko, bo jeszcze rok temu wyceniał rekuperację na ok.11 tyś +GWC ok.9 tyś. W instalacje tj. rozprowadzenie i rury z glikolem już zapłaciłam 9 tyś... nie wiem co mam robićicon_sad.gif


Czy będzie Pan miał okap z wentylatorem w kuchni?
Link do komentarza
Cytat

Obiecuję, że nikomu krzywdy nagrzewnicą w wentylacji nie zrobię. Komfort przede wszystkim. Proszę nie pisać, że nagrzewnica musi być a ja ją świadomie nie montuję. Jedyne w naszym klimacie przydatne nagrzewnice to nagrzewnice wstępne sterowane czujnikiem lodu ( gdy nie ma GWC)


Panie TB wieloletnie doświadczenie w zakresie wentylacji pokazało że nagrzewnica przed wymiennikiem ma sens ekonomiczny jedynie wtedy gdy wentylujemy pomieszczenia o wzglednie niskiej temperaturze czyli nie przekracające 12-16st ,gdyż odszranianie wymiennika poprzez modujacje nawiewu nie ma sensu ,natomiast w domach i innych miejscach uzyteczności publicznej służa do tego modulacje nawiewu a powyżej 1000m3 by-pas wymiennika wtedy nagrzewnica na chwile musi przejąć całkowite podgrzanie powietrza do tych załozonych np 21st
Link do komentarza
Cytat

Łączenie wentylacji z ogrzewanie to szkodnictwo i nic więcej!


i Pan znowu swoje
ale nawiewanie do pokuju sypialnianego lub dzieciego powietrza o temperaturze 12st to nie jest szkodznictwo ?
przeciez pomijając dydkomfort to powietrze i takk musimy podgrzać ,wychodzi z tego że wg Pana robienie jakiej kolwiek wentylacji nie wg Pana projektu to szkodnictwo ...
Panie TB daj Pan na luz.....
Link do komentarza
Cytat

Tak, już mam zamontowany z wyciągiem przez spiro i "grzybek" na dachu. Dodam jeszcze, że nie mam kuchenki gazowej tylko indukcję jeśli to ważne.


Dlaczego się pytam... Bo Pana "fachowiec"
Cytat

stwierdził, że optimal 400 będzie dla mnie słaby tzn. obawia się czy będzie dobry wyciąg z kuchni

Szanowny Panie - pracujący wyciąg zwiększy strumień wentylacji w całym domu. Przy czym nie będzie cofki z kanałów wywiewnych a więcej wejdzie nawiewem! Nie ma więc co się przejmować rolą wentylacji jako wyciągu kuchennego, to się "zsumuje"! Optimal jest naprawdę świetną centralą , a 400m3... gwarantuję, że będzie centrala chodziła na minimum! Bije ona na głowę ned aira.
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego się pytam... Bo Pana "fachowiec" Szanowny Panie - pracujący wyciąg zwiększy strumień wentylacji w całym domu. Przy czym nie będzie cofki z kanałów wywiewnych a więcej wejdzie nawiewem! Nie ma więc co się przejmować rolą wentylacji jako wyciągu kuchennego, to się "zsumuje"! Optimal jest naprawdę świetną centralą , a 400m3... gwarantuję, że będzie centrala chodziła na minimum! Bije ona na głowę ned aira.


Dziękuję serdecznie za odpowiedź, też mi się wydawało że optimal 400 wystarczy.

Co w takim razie z GWC?
Z tego co wiem do zakończenia GWC, potrzebuję moduł pompowo-zabezpieczający, sterownik, nagrzewnico-chłodnicę kanałową oraz glikol.
Link do komentarza
Cytat

Rozmawiałam z Panem, który robił mi instalację na etapie budowy domu i stwierdził, że optimal 400 będzie dla mnie słaby tzn. obawia się czy będzie dobry wyciąg z kuchni - "ma zbyt mały spręż dla wydajności jaką oczekujemy". Zaproponował optimala 600 lub WTA 400 RZ Ned Air w komplecie z GWC 400 Basic NEW tj. wymiennik ciecz-powietrze do 400m3/h, zestaw pompowy z manometrem i 2 termometrami, naczynie przeponowe+ glikol + sterowanie (wtedy trzeba wziąć centralę z VMCII czyli z pełną automatyką programowalną czyli centrala + montaż = całość 16.700,- brutto. Przyznam, że powalił mnie ceną za wszystko, bo jeszcze rok temu wyceniał rekuperację na ok.11 tyś +GWC ok.9 tyś. W instalacje tj. rozprowadzenie i rury z glikolem już zapłaciłam 9 tyś... nie wiem co mam robićicon_sad.gif



Nie podejrzewam by NedAir WTA 400 działał lepiej niż Optimal 400, tym bardziej że Optimal ma króćce przyłączeniowe o średnicy 200 mm, a WTA 400 180 mm, zużycie energii zdecydowanie przemawia na korzyść Optimala - max. 150W (WTA - max. 240W). WTA przy mocy 150W da Panu około 300 m3/h (dla 150 Pa). Proszę napisać co ma Pan już zrobione (ile metrów rury ma Pan zakopane na jakiej głębokości i jaka jest jej średnica), czy instalacja wentylacyjna w domu jest już wykonana?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

i Pan znowu swoje
ale nawiewanie do pokuju sypialnianego lub dzieciego powietrza o temperaturze 12st to nie jest szkodznictwo ?
przeciez pomijając dydkomfort to powietrze i takk musimy podgrzać ,wychodzi z tego że wg Pana robienie jakiej kolwiek wentylacji nie wg Pana projektu to szkodnictwo ...
Panie TB daj Pan na luz.....


Wie Pan jak zbudowany jest anemostat i dlaczego? Nawet powietrze +12 st C rozproszone na anemostacie, gdy doleci do nas jest już w temperaturze pokojowej. Natomiast jego podgrzanie spowoduje, że zakłócimy wentylacje. Cieplejsze powietrze nie będzie miało " ochoty" zejść do strefy gdzie przebywamy. Kolejna kwestia to automatyka do tego... każdy pokój ma inne potrzeby cieplne ( wiatr, zyski z komputera ,tv, nasłonecznienie... ) Natomiast wentylacja ma stały strumień niezależny od temperatury w pomieszczeniu. Powtórzę, więc nagrzewnica w wentylacji to szkodnictwo i zaprzeczenie idei rekuperacji.
Cytat

i Pan znowu swoje

i trzeba to powtarzać dokąd będą tacy co do wentylacji domowej będą dokładać ogrzewanie. U nas nie ma -40 -50 st.C zimą!
Link do komentarza
Cytat

Wie Pan jak zbudowany jest anemostat i dlaczego? Nawet powietrze +12 st C rozproszone na anemostacie, gdy doleci do nas jest już w temperaturze pokojowej. Natomiast jego podgrzanie spowoduje, że zakłócimy wentylacje. Cieplejsze powietrze nie będzie miało " ochoty" zejść do strefy gdzie przebywamy. Kolejna kwestia to automatyka do tego... każdy pokój ma inne potrzeby cieplne ( wiatr, zyski z komputera ,tv, nasłonecznienie... ) Natomiast wentylacja ma stały strumień niezależny od temperatury w pomieszczeniu. Powtórzę, więc nagrzewnica w wentylacji to szkodnictwo i zaprzeczenie idei rekuperacji.
i trzeba to powtarzać dokąd będą tacy co do wentylacji domowej będą dokładać ogrzewanie. U nas nie ma -40 -50 st.C zimą!


Widac że innych klientów obsługujemy ,Pan ma szczescie na tyc nic nieiedzacych trafiac i każdy kit Pan wcisnie ,ja natomiast moze ze dwie centrale sprzedałem bez nagrzewnicy tylko dlatego że salon był ogromych wymiarów z klatką chcodowa i faktycznie nawet strumień 600m puszczony do jednego pomieszczenia nie zakłucał warunków temperaturowych
Panie TB ogrzewanie za pomoca wentylacji a dogrzewanie o stratę na wentylacji to dwa odległe zagadnienia o który prawdopodobnie nie ma Pan pojęcia ,jeszcze troche polemiki z Panem i dojdzie Pan do wnioskku że wymiennik i komfort nawiewanego powietrza nie zadnego znaczenia i mozna nawiewać -10st na anemostacie bo przeciez nagrzewnica to szkodnictwo...
robisz Pan wentylacje (o ile Pan robisz)na niskim poziomie i podejzewam że mało ktory klient sie zgodzi na centrale bez nagrzewnicy lub w duga strone aby temperatura nawiwu była wynikowa ,naa ogól jak ktoś wydaje 10-18tys na wentylacje domu to juz na komforcie nie oszczędza
jakoś w zakresie ogrzewania i cwu tez mamy inne poglądy ale widac to nie tylko wiedza albo i nie ale zapotrzebowanie rynku dyktuje warunki ...
Link do komentarza
Cytat

Nie podejrzewam by NedAir WTA 400 działał lepiej niż Optimal 400, tym bardziej że Optimal ma króćce przyłączeniowe o średnicy 200 mm, a WTA 400 180 mm, zużycie energii zdecydowanie przemawia na korzyść Optimala - max. 150W (WTA - max. 240W). WTA przy mocy 150W da Panu około 300 m3/h (dla 150 Pa). Proszę napisać co ma Pan już zrobione (ile metrów rury ma Pan zakopane na jakiej głębokości i jaka jest jej średnica), czy instalacja wentylacyjna w domu jest już wykonana?

Pozdrawiam



Instalacja w domu wykonana tzw. miękka (i tu jest podobno też problem, bo gdyby była sztywna to optimala 400 można byłoby instalować). Rury do GWC z glikolem o śr. 40 mm, 200m zakopane na głębokości 2 m.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Wentylacja i komfort wyklucza stosowanie nagrzewnicy, to takie trudne do pojęcia? jakiej mocy daje Pan nagrzewnicę do domu 200m2 z 3-osobami? Jaką Pan daje automatykę pokojową?


a co tak trudno jest zrozumieć ze jak mamy normalna temperature w pomieszczeniach 22-23st to nastawic rekuperator na nawiew bezwgledny 20st przy ograniczenu funkcji grzania do +13st na zewnatrz,przecież to proste jak budowa cepa
temp nawiewu jest nizsza niz w pomieszczeniu ,strumiec powietrza dopasowany do kubatury i jaskoś zadnych problemów nie ma ,nawet jak ogrzewanie sie wyłaczy w domu to przynajmniej nam domu nie wychlodzi
a pytanie o moc w zaeznosci czy jest automatyka z modulacją czy też zwykła termostatyczna tylko
dka 250m jest to nagrzenica 2*500Wat
i z rególy pracuje tylko pierszy stopień i też w ograniczonym zakresie
natomiast dla centrali 2500m3h jest juz nagrzewnica 9kW trójstopniowa lub wodna
Link do komentarza
Cytat

jakoś w zakresie ogrzewania i cwu tez mamy inne poglądy ale widac to nie tylko wiedza albo i nie ale zapotrzebowanie rynku dyktuje warunki ...


Gdybym się przejmował rynkiem... zapotrzebowaniem... dyktowaniem warunków sprzedawałbym jeszcze dziś pompy ciepła solary, centralne ogrzewanie. Szanowny Panie mnie interesuje komfort i maksymalnie 30kWh/m2 rocznie za kasę pierwszego lepszego "muratorowskiego" projektu. Przestałem "usprawniać" coś co się już usprawnić nie da - siermiężne i drogie budownictwo pasywne - zastępuję komfortowym i doskonale sterowalnym budownictwem aktywnym .
Link do komentarza
Cytat

Instalacja w domu wykonana tzw. miękka (i tu jest podobno też problem, bo gdyby była sztywna to optimala 400 można byłoby instalować). Rury do GWC z glikolem o śr. 40 mm, 200m zakopane na głębokości 2 m.
Z góry dziękuję i pozdrawiam


Dlaczego ?(
Cytat

i tu jest podobno też problem, bo gdyby była sztywna to optimala 400 można byłoby instalować).

Link do komentarza
Cytat

Natomiast jego podgrzanie spowoduje, że zakłócimy wentylacje. Cieplejsze powietrze nie będzie miało " ochoty" zejść do strefy gdzie przebywamy.



Z czystej chęci polemiki - ten argument nie jest miarodajny.

Bo jaka musi być różnica temperatury w nawiewie i pomieszczeniu, aby nie „zakłócać” wentylacji i spowodować, aby powietrze miało „ochotę”?

Przecież wynika z tego prosty wniosek, że im sprawniejsza rekuperacja, tym gorsza wentylacja – mylę się?

Nie bez znaczenia, jest też fakt, że ruch powietrza wymuszony jest „mechanicznie” poprzez wentylator - nawiew jest umieszczony pod sufitem, a wywiew w dolnych partiach pomieszczenia.

Moim zdaniem, w okresach przejściowych jest to rozwiązanie do przyjęcia, a w przypadku silnych mrozów (a jak pokazała tegoroczna zima, temperatury poniżej -30 stopni potrafią „długo trzymać”), może poprawić komfort użytkownika.
Pomijam już fakt, ze sprawa „pierwotnie” dotyczyła „walki” z oszronieniem wymiennika.
Link do komentarza
Cytat

Z czystej chęci polemiki - ten argument nie jest miarodajny.

Bo jaka musi być różnica temperatury w nawiewie i pomieszczeniu, aby nie „zakłócać” wentylacji i spowodować, aby powietrze miało „ochotę”?

Przecież wynika z tego prosty wniosek, że im sprawniejsza rekuperacja, tym gorsza wentylacja – mylę się?

Nie bez znaczenia, jest też fakt, że ruch powietrza wymuszony jest „mechanicznie” poprzez wentylator - nawiew jest umieszczony pod sufitem, a wywiew w dolnych partiach pomieszczenia.

Moim zdaniem, w okresach przejściowych jest to rozwiązanie do przyjęcia, a w przypadku silnych mrozów (a jak pokazała tegoroczna zima, temperatury poniżej -30 stopni potrafią „długo trzymać”), może poprawić komfort użytkownika.
Pomijam już fakt, ze sprawa „pierwotnie” dotyczyła „walki” z oszronieniem wymiennika.


moim zdaniem powietrzem my rzadzimy we własnym domu i po to jest odpowiedni strumień aby bylo kierowane tam gdzie chcemy ,natomiast temperatura o jakiej pisałem musi byc taka zeby nie wprowadzać zakłuceń temperatury w pomieszczeniu i tyle
Link do komentarza
Cytat

pytanie o moc w zaeznosci czy jest automatyka z modulacją czy też zwykła termostatyczna tylko


Pytałem o automatykę w pokojach! Dla domu 200 m2 i trzech osób górna granica komfortu to 90m3/h- mamy na zewnątrz -15 stC wymiennik 92% - i nagrzewnicę 0.5kW. czy Pan wie, jaką temperaturę będzie miało powietrze na anemostacie? Jak Pan zmusi wyżej opisane powietrze do "zejścia" w dół do strefy gdzie rodzina śpi?
Link do komentarza
Cytat

moim zdaniem powietrzem my rzadzimy we własnym domu i po to jest odpowiedni strumień aby bylo kierowane tam gdzie chcemy ,natomiast temperatura o jakiej pisałem musi byc taka zeby nie wprowadzać zakłuceń temperatury w pomieszczeniu i tyle



A konkretnie o co chodzi – bo nie bardzo widzę związek, z przytoczeniem mojej wypowiedzi, pisanej w innej „sprawie” ? Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Pytałem o automatykę w pokojach! Dla domu 200 m2 i trzech osób górna granica komfortu to 90m3/h- mamy na zewnątrz -15 stC wymiennik 92% - i nagrzewnicę 0.5kW. czy Pan wie, jaką temperaturę będzie miało powietrze na anemostacie? Jak Pan zmusi wyżej opisane powietrze do "zejścia" w dół do strefy gdzie rodzina śpi?


nie ma czegos takiego jak 90m3 na dom jaki by on nie był
-kibelek -50m3/h
-łazienka -min 80m3/h
-kuchnia min 50m3/h
i tyle potrzebujemy żeby nie mieć smrodu w domu i pary
ale w wikeszosci domów sa dwie łazienki a przynajmniej kibelki i dodatkowe 50m3/h
co nam daje total min 180m3/h
oczywiście mozemy te wentylacje ograniczyć jak nikogo nie ma w domu do tych 100m3/h
a i ilośc powietrza zeby miała znaczenie w domu musiałoby mieszkac powyzej 10 osób zakładając na kazda osobe wymagane min 25m3/h
ta wiec wentylujemy w tym przypadku dom a nie ludzi
a po drugie jak Pan dobrze wie moc zaintalowana nie musi być mocą pracy urzadzenia a tyle to chyba Pan potrafi pojąc
a o temperaturze nawiewu to pisałem wczesniej
a odnosnie mocy przeciez to Pan jest autorem instalowaniea ogromnych mocy do domów tylko po to aby na kilka min dfziennie z nich korzystać
Link do komentarza
CYTAT(T. Brzęczkowski @ 1.06.2010, 08:28 )
Natomiast jego podgrzanie spowoduje, że zakłócimy wentylacje. Cieplejsze powietrze nie będzie miało " ochoty" zejść do strefy gdzie przebywamy.

mam male pytanie

wszystkie przewody tlaczace powietrze bede mial pod posadzka wiec mnie ta zasada nie dotyczy i moge stosowac nagrzewnice?
Link do komentarza
Cytat

nie ma czegos takiego jak 90m3 na dom jaki by on nie był
-kibelek -50m3/h
-łazienka -min 80m3/h
-kuchnia min 50m3/h
i tyle potrzebujemy żeby nie mieć smrodu w domu i pary
ale w wikeszosci domów sa dwie łazienki a przynajmniej kibelki i dodatkowe 50m3/h
co nam daje total min 180m3/h
oczywiście mozemy te wentylacje ograniczyć jak nikogo nie ma w domu do tych 100m3/h
a i ilośc powietrza zeby miała znaczenie w domu musiałoby mieszkac powyzej 10 osób zakładając na kazda osobe wymagane min 25m3/h
ta wiec wentylujemy w tym przypadku dom a nie ludzi
a po drugie jak Pan dobrze wie moc zaintalowana nie musi być mocą pracy urzadzenia a tyle to chyba Pan potrafi pojąc
a o temperaturze nawiewu to pisałem wczesniej
a odnosnie mocy przeciez to Pan jest autorem instalowaniea ogromnych mocy do domów tylko po to aby na kilka min dfziennie z nich korzystać


Nigdy Pan wentylacji nikomu nie zrobił! To napisze Panu każdy kto ma wentylację mechaniczną!
Link do komentarza
Cytat

CYTAT(T. Brzęczkowski @ 1.06.2010, 08:28 )
Natomiast jego podgrzanie spowoduje, że zakłócimy wentylacje. Cieplejsze powietrze nie będzie miało " ochoty" zejść do strefy gdzie przebywamy.

mam male pytanie

wszystkie przewody tlaczace powietrze bede mial pod posadzka wiec mnie ta zasada nie dotyczy i moge stosowac nagrzewnice?


Anemostaty są zawsze na górze. Nie piszemy o przewodach.
Link do komentarza
Cytat

CYTAT(T. Brzęczkowski @ 1.06.2010, 08:28 )
Natomiast jego podgrzanie spowoduje, że zakłócimy wentylacje. Cieplejsze powietrze nie będzie miało " ochoty" zejść do strefy gdzie przebywamy.

mam male pytanie

wszystkie przewody tlaczace powietrze bede mial pod posadzka wiec mnie ta zasada nie dotyczy i moge stosowac nagrzewnice?


musiałbym to graficznie nanieśc ale nie mam czsu na to
temp pomieszczenia 23st ,temp nawiewu 20 st ,temp pod sufitem 24,4st
delta dla gawitacyjnego swobodnego obiegu powietrza 2st
a mamy 4szt to co Pojdzie to powietrze na dół czy nie ?
do tego jeszcze wymuszony strumień to nie wiem na co to powietrze u Pana ma miec jeszcze ochote może testosteronu ma zadużo i stoi....
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...