Skocz do zawartości

Mała butla LPG


pixi

Recommended Posts

Witam
Czy można zrobić instalację gazową do pieca i kotła typu junkers wyprowadzoną na zewnątrz domu?
Chodzi mi żeby w domu nie instalować butli LPG. Chciałbym poprowadzić pion do junkersa oraz do pieca gazowo elektrycznego czyli rurkę z miedzi,później przez piwnicę na zewnątrz ściany.Do domu przymurować małe przewietrzane pomieszczenie z dostępem tylko od podwórka w którym stała by podłączana butla LPG.Nie wiem czy to dobry pomysł bo czy wystarczy ciśnienia w butli na wtłoczenie i pokonanie dodatkowych kilku dziesięciu metrów instalacji,bo typowy układ to kuchenka w tym samym pomieszczeniu i ok.1,5 do 2m gumowego węża.Dochodzi również ujemna temperatura w zimie,czy mała butla może być tak trzymana i tym podobne dylematy.Instalacja wielkiego zbiornika LPG nie wchodzi w grę tak jak i podłączenie gazu ziemnego ,ze względów ekonomicznych jak i technicznych.
Link do komentarza
1. Butla powinna stać w ciepłym pomieszczeniu - w zimie się zamrozi i nie będzie działała ponadto znacząco spadnie jej efektywność.
2. Musi stać w pomieszczeniu ponad poziomem terenu - lpg jest cięższy od powietrza i musi mieć możliwość ujścia (wypłynięcia) z budynku w razie nieszczelności, to samo dotyczy pomieszczeń z przyborami.
3. Musisz przezbroić przybory na lpg.
4. Poza tym instalacja powinna działać.
5. Weź to do siebie bo lpg jest najbardziej kalorycznym gazem stąd niebezpieczeństwo największe.
Link do komentarza
Proponowane rozwiązanie jest absolutnie nierealne - energia cieplna możliwa do pozyskania z butli 11kg to ok. 150 kWh, czyli przy pracy z mocą 15 KW wystarczy na ok. 10 h funkcjonowania kotła. Inny problem to możliwość odparowania gazu - przy dużym poborze rozprężający się gaz znacząco obniża temperaturę butli, co z kolei ogranicza parowanie i dopływ gazu do odbiorników.
Link do komentarza
Zużycie gazu mam niewielkie jedna butla wystarczy na 1,5 lub nawet 2 miesiące(po sezonie grzewczym, wiosna,lato,jesień).A pomysł wyprowadzenia instalacji z gazem LPG na zewnątrz był w fazie przemyśleń ze względów bezpieczeństwa,oraz żeby nie trzeba było pamiętać o zakręceniu butli po zakończeniu grzania na kuchence.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
A może jednak lepiej zainwestować w normalny zbiornik. Gaz nie jest już taki drogi, a z tego co czytałem to nawet sami otrzymują informacje od zbiornika i przyjeżdżają napełnić. Kwestię zużycia gazu i kupna są indywidualnie dobierane do klienta. Na pewno taniej wyjdzie niż kupować butlę i wygodniej. Cennik widziałem w bazie wiedzy na DobrymInstalatorze. Jest tam też trochę więcej informacji na ten temat, warto poczytać, mi pomogło.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...