Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
pixi

Mała butla LPG

Recommended Posts

Witam
Czy można zrobić instalację gazową do pieca i kotła typu junkers wyprowadzoną na zewnątrz domu?
Chodzi mi żeby w domu nie instalować butli LPG. Chciałbym poprowadzić pion do junkersa oraz do pieca gazowo elektrycznego czyli rurkę z miedzi,później przez piwnicę na zewnątrz ściany.Do domu przymurować małe przewietrzane pomieszczenie z dostępem tylko od podwórka w którym stała by podłączana butla LPG.Nie wiem czy to dobry pomysł bo czy wystarczy ciśnienia w butli na wtłoczenie i pokonanie dodatkowych kilku dziesięciu metrów instalacji,bo typowy układ to kuchenka w tym samym pomieszczeniu i ok.1,5 do 2m gumowego węża.Dochodzi również ujemna temperatura w zimie,czy mała butla może być tak trzymana i tym podobne dylematy.Instalacja wielkiego zbiornika LPG nie wchodzi w grę tak jak i podłączenie gazu ziemnego ,ze względów ekonomicznych jak i technicznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Butla powinna stać w ciepłym pomieszczeniu - w zimie się zamrozi i nie będzie działała ponadto znacząco spadnie jej efektywność.
2. Musi stać w pomieszczeniu ponad poziomem terenu - lpg jest cięższy od powietrza i musi mieć możliwość ujścia (wypłynięcia) z budynku w razie nieszczelności, to samo dotyczy pomieszczeń z przyborami.
3. Musisz przezbroić przybory na lpg.
4. Poza tym instalacja powinna działać.
5. Weź to do siebie bo lpg jest najbardziej kalorycznym gazem stąd niebezpieczeństwo największe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proponowane rozwiązanie jest absolutnie nierealne - energia cieplna możliwa do pozyskania z butli 11kg to ok. 150 kWh, czyli przy pracy z mocą 15 KW wystarczy na ok. 10 h funkcjonowania kotła. Inny problem to możliwość odparowania gazu - przy dużym poborze rozprężający się gaz znacząco obniża temperaturę butli, co z kolei ogranicza parowanie i dopływ gazu do odbiorników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak na moje oko ten junkers to przepływowy podgrzewacz wody a nie kocioł, mimo to wymiana butli może być częsta, można próbować to wyeliminować poprzez zestawienie ich w baterii kilku razem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zużycie gazu mam niewielkie jedna butla wystarczy na 1,5 lub nawet 2 miesiące(po sezonie grzewczym, wiosna,lato,jesień).A pomysł wyprowadzenia instalacji z gazem LPG na zewnątrz był w fazie przemyśleń ze względów bezpieczeństwa,oraz żeby nie trzeba było pamiętać o zakręceniu butli po zakończeniu grzania na kuchence.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Są też butle 33kg.
Tylko po jakie licho w to się pchać. To już lepiej prądem podgrzewać wodę. Pełen autpomat icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A może jednak lepiej zainwestować w normalny zbiornik. Gaz nie jest już taki drogi, a z tego co czytałem to nawet sami otrzymują informacje od zbiornika i przyjeżdżają napełnić. Kwestię zużycia gazu i kupna są indywidualnie dobierane do klienta. Na pewno taniej wyjdzie niż kupować butlę i wygodniej. Cennik widziałem w bazie wiedzy na DobrymInstalatorze. Jest tam też trochę więcej informacji na ten temat, warto poczytać, mi pomogło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tak, czy inaczej,  W przypadku każdego rodzaju ogrzewania (grzejniowe czy płaszczyznowe) ogrzewanie powinno być tak ustawione by zapewnić komfort cieplny. Dla kotła kondensacyjnego najlepszym jest utrzymywanie temperatury wymiennika poniżej 56C, a  ponieważ mowa tu o ogrzewaniu podłogowym to warunek ten będzie spełniony. Czy będzie wymagana dodatkowa pompa to zależy tylko i wyłącznie od wymaganego przepływu oraz oporów hydraulicznych instalacji (bez projektu to tylko wróżenie z fusów). System sterowania PWM to system sterowania pracą pompy a nie współpracy kocioł-regulator. Vitodensy 050 i 100 nie mają możliwości sterowania PWM. 
  • Tyle z mojej wypowiedzi zrozumiałeś i wyczytałeś?
  • 1. 400 tys za dom 150m2 z wykońzeniem i wyposażeniem - to kosmiczne pieniądze? 2. "Kilka ostatnich lat życia" - oto próbka subtelności waszej wyedukowanej grupki wszystkowiedzących. No to tylko wspomne - że nikt nie wie, kiedy dostanie łopatą w tyłek, i nie używałbym tego jako argumentu - to tak dostosowując sie do waszej wrażliwości, co by nie zaniżać poziomu elokwencji    Znowu podwyższone ego - mania wielkości. Ciekawe, jak ty sam weryfikujesz ten poziom - psychotesty rozwiązujesz, czy do lustra patrzysz i z zachwytu sie ślinisz?   Aha - PO CO? Zupełnie jak służby - bardziej ich interesuje, po co się coś pisze, niż co?  I dalej o mnie - nic na temat domu. Dziwna skłonność   Następny intelektualista wyedukowany, bajbaga. Elegancja w każdym słowie i geście. Aż pachnie .... No dobra - wyłączam się. Jest was trzech - pewnie na swoim niebotycznym poziomie, wg gawła - na pewno teraz dyskusja bedzie skrzyć się oratorską wykwintnością. Idę grabić liście - grabie i worek - oceniam to towarzystwo na mniej wiecej równorzędne z waszym - bez urazy - chyba kochacie ekologię  a mam jeszcze urlopik i warto sobie pograbić i podumać - na swoim poziomie...
  • Przeczytaj następne zdanie w wypowiedzi Eksperta Pruszyńskiego z cytowanego postu... Czytaj ze zrozumieniem... Nie pisz COŚ aby tylko napisać...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...