Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wybieramy piekarnik


Recommended Posts

Wybieramy piekarnik elektryczny.
Postaram się w łatwy i przejrzysty sposób wyjaśnić w jaki sposób szybko i sprawnie wybrać piekarnik, który spełni wymagania. Dokonując wyboru najczęściej sugerujemy się swoimi doświadczeniami, podpowiedziami znajomych, czy też opiniami sprzedawców w sklepach. Pamiętajcie jednak, że to ma być wasz piekarnik i to Wy będziecie go używać. Dlatego przed rozpoczęciem wędrówki po sklepach, studiach kuchennych czy też internecie poświęćcie kilka minut na przeczytanie tego artykułu. Zapewne zdziwicie się jak wiele zmieniło się przez ostatnie parę lat w tym segmencie sprzętu, a rzeczy które wczoraj były tylko w sferze marzeń dzisiaj są dostępne na wyciągnięcie ręki.
Po pierwsze musicie się zdecydować co do sposobu zabudowy piekarnika oraz jego gabarytów. Piekarnik może być zabudowany na dwa sposoby:
1. pod blatem kuchennym
2. w słupku
Jeżeli zaś chodzi o gabaryty to piekarniki dzielimy na kilka grup.
Standardowy :
O wymiarach około 60x60x55(wys. x szer. x głęb.)
Kompaktowy:
o standardowej szerokości i głębokości, ale mniejszej wysokości. W zależności od producenta wysokość takich urządzeń waha się od około 39 cm (Electrolux, AEG), poprzez wysokość około 45-46 cm (np. Samsung) do wysokości 48 cm (np. Hotpoint-Ariston)
O szerokości mniejszej niż 60 cm np.:
Mastercook posiada w swojej ofercie kuchnie do zabudowy pod blat z płytą gazową o szerokości 50cm (do zabudowy we wnęce o szerokości 50 cm). Zwróćcie jednak uwagę, że w tym wypadku szafka musi być szersza niż 50 cm.
Nardi i Ardo mają w swej ofercie piekarniki o szerokości 45 cm (do zabudowy we wnęce o szerokości 41,4 cm).
O szerokości większej niż 60 cm:
Np. o szerokości 90cm i wysokości około 45 lub 60 cm (np. Smeg lub Hotpoint-Ariston)
W wypadku gdy decydujecie się na zabudowanie piekarnika pod blatem musicie też zdecydować się czy płyta grzewcza ma być sterowana z piekarnika czy też nie. Na tym etapie warto się również zastanowić nad sposobem otwierania piekarnika. W wypadku piekarników o standardowych gabarytach mamy do wyboru trzy możliwości.
Standardowy - drzwiczki otwierają się do dołu. Rozwiązanie stosowane najczęściej i najbardziej uniwersalne a co za tym idzie również najtańsze.
Otwieranie boczne - drzwiczki otwierają się w prawą lub lewą stronę, w zależności od modelu. Jeśli planujesz zabudować piekarnik w słupku, rozważ urządzenie otwierane na bok. Szeroki kąt otwarcia drzwi zapewni wyjątkowo wygodny dostęp do wnętrza i nie będziecie musieli pochylać się nad otwartymi drzwiczkami.

Z wózkiem - front piekarnika wyjeżdża do przodu na specjalnych prowadnicach, a blachy i ruszty są mocowane bezpośrednio do wysuwanego frontu. Wystarczy pociągnąć za rączkę, a cała zawartość widoczna jest jak na dłoni. Rozwiązanie to gwarantuje wyjątkowo łatwy dostęp do przygotowywanej potrawy. Twoje dłonie znajdą się poza zasięgiem gorącego powietrza, więc bez problemu sprawdzisz lub doprawisz danie. Nie musisz też obawiać się oparzenia lub ochlapania gorącym tłuszczem. Piekarniki z wózkiem są też łatwe w czyszczeniu - wózek można w całości wyjąć, co gwarantuje wygodny dostęp do wnętrza urządzenia.

W wypadku piekarników o innych wymiarach niż standardowe wybór jest ograniczony do drzwiczek otwieranych do dołu.

Skoro wiemy już jak nasz piekarnik ma być zabudowany i jakie będzie miał gabaryty zastanówmy się nad bezpieczeństwem użytkowania tego typu urządzeń. Dzisiejsze piekarniki posiadają szereg udogodnień pozwalających korzystać z nich nie martwiąc się o bezpieczeństwo nasze, jak i najmłodszych domowników.

A oto kilka przykładów takich funkcji:
Chłodny front:
Funkcja ta oznacza że podczas pracy ich temperatura jest utrzymywana na bezpiecznym poziomie około 40-50 st. C. Chłodny front przydaje się zwłaszcza w przypadku zamontowania piekarnika pod blatem kuchennym, a jeżeli dodatkowo w domu są małe dzieci jest wręcz koniecznością.
Blokada drzwiczek.
Występuje obowiązkowo w piekarnikach z funkcją czyszczenia pyrolitycznego gdzie drzwiczki są blokowane podczas czyszczenia. Niektóre modele piekarników (takich firm jak Electrolux lub Gorenje) posiadają jeszcze możliwość mechanicznego zablokowania drzwiczek. Zazwyczaj jest to mała dźwignia znajdująca się w górnej części drzwiczek, która po przesunięciu blokuje je.
Zabezpieczenie przed uruchomieniem przez dzieci.

Polega na zablokowaniu panelu sterowania tak aby dzieci nie były w stanie same uruchomić lub zmienić ustawień piekarnika.
System chłodzenia obudowy

Standardowe wyposażenie dzisiejszych piekarnikach do zabudowy. Zadaniem tego systemu jest zabezpieczenie przed termicznym uszkodzeniem mebli.


Po rozważeniu kwestii bezpieczeństwa zastanówmy się nad tym w jaki sposób nasz piekarnik może ułatwić nam osiągnięcie doskonałych rezultatów w naszych kulinarnych poczynaniach. Oto przykłady sposobów grzania jakie oferują nam dzisiejsze piekarniki.
Sposoby grzania:

* Rozmrażanie - pozwala na szybkie, a zarazem delikatne rozmrażanie mięsa, ryb, pieczywa i ciast.
* Grzanie dolne - idealne do zarumieniania spodu potrawy tuż przed końcem pieczenia lub do przygotowania potraw zanurzonych w wodzie. Zalecana jest także do i utrzymywania potraw w cieple.
* Grzanie górne/dolne - to podgrzewania gotowych dań klasyczny sposób pieczenia łączący funkcje ogrzewania z góry i z dołu. W tradycyjnej metodzie pieczenia wyższa temperatura panuje w górnej części piekarnika w związku z czym jest to idealne rozwiązanie dla przygotowywania potraw wymagających długiego przyrządzania lub dla końcowego opiekania.
* Nawiew + grzałka górna i dolna - dzięki cyrkulacji powietrza funkcja ta jest przydatna do pieczenia ciasta i ciasteczek.
* Termoobieg - dzięki równomiernej cyrkulacji gorącego powietrza możliwe jest szybkie pieczenie na wszystkich poziomach jednocześnie różnych potraw, nie powodując mieszania się różnych smaków i zapachów. Nadaje się też do wyparzania naczyń, suszenia owoców i delikatnego rozmrażania.
* Mały grill - doskonały do pieczenia małych dań takich jak steki, kiełbaski oraz tosty i zapiekanki.
* Duży grill - umożliwia pieczenie większej ilości kiełbasek zajmujących powierzchnię całej blachy, a także zalecany do grillowania dużych sztuk mięsa.
* Turbogrill(nawiew +opiekacz) - umożliwia krótsze i równomierne pieczenie dużych i grubych sztuk mięsa. Dzięki naprzemiennemu działaniu grilla i gorącego powietrza metoda ta powoduje, że mięso jest wewnątrz upieczone i soczyste, a na wierzchu pokryte chrupiącą skórką. Pozwala także zaoszczędzić energię i zapobiega rozpryskiwaniu się tłuszczu.
* Funkcja pizza(dolna grzałka + termoobieg) - nadaje się do przygotowywania potrwa głęboko mrożonych jak pizza czy frytki, a także do wypiekania drobnych ciasteczek i ciast z owocami, dzięki połączeniu grzania dolnego z gorącym powietrzem.
* Podtrzymywanie ciepła - funkcja ta jest przydatna podczas przygotowywania wielodaniowego posiłku i pozwala utrzymać potrawę w cieple nie wysuszając jej, nawet do 4 godzin.
* Podgrzewanie naczyń - dzięki tej funkcji naczynia są podgrzewane na trzech płaszczyznach jednocześnie w przedziale od 30 stopni Celsjusza do 65 stopni Celsjusza co pozwala zachować idealną temperaturę serwowanych potraw.
* Mikrofale. Występują raczej w piekarnikach kompaktowych, dzięki nim możemy znacznie skrócić czas przygotowywania potraw.
* Gotowanie na parze. Dzięki niemu możemy w naszym piekarniku nie tylko piec ale również gotować zdrowe posiłki.
* Pieczenie z użyciem pary. Szczególnie polecane przy pieczeniu mięsa, ponieważ zatrzymuje soki i składniki odżywcze wewnątrz pieczeni. Funkcja ta sprawdza się także przy potrawach typu suflety, gulasze i zapiekanki, przy pieczeniu ziemniaków i pieczywa.1. Funkcje i wyposażenie ułatwiające obsługę i wykorzystanie możliwości naszego piekarnika. Czyli to wszystko bez czego niby można się obyć , ale bardzo miło jest mieć icon_smile.gif.

* We wnętrzu każdego piekarnika występują różne typy prowadnic, na których przesuwają się blachy do pieczenia i ruszty.Wytłoczenia na wewnętrznych ściankach są stosowane w najprostszych modelach . Blachy przesuwają się po takich prowadnicach dosyć ciężko, a emalia we wnętrzu często szybciej się niszczy. Dodatkowo, blacha po zbyt dużym wysunięciu może wypaść z wytłoczeń. Ciekawe rozwiązanie zastosowała w swoich piekarnikach firma Candy. Blachy są umieszczane na rusztach a same ruszt i prowadnice są tak ukształtowane że blokują się uniemożliwiając wypadnięcie blach.

Drabinki boczne. Są to specjalne drabinki umieszczone nabocznych ściankach piekarnika po których suwają się blachy i ruszty. W znaczący sposób wpływają n komfort wsuwania i wysuwania blach zapewniając im lepszą stabilność i zapobiegają niszczeniu emalii pokrywającej wnętrze piekarnika. Drabinki w znaczy sposób ułatwiają czyszczenie piekarnika. Dzięki takiej konstrukcji boczne ścianki są gładkie (pozbawione wytłoczeń) przez co dużo prościej usunąć z nich zabrudzenia. Rozwinięciem tego rozwiązana są prowadnice teleskopowe.

Prowadnice teleskopowe. Blachy i ruszty w piekarnikach mogą być montowane na specjalnych prowadnicach które wysuwają się w raz z blachą (rusztem) utrzymując ją w pozycji poziomej i zapobiegając jej przechylaniu lub wypadnięciu. W zależności od marki i modelu piekarnika prowadnice różnią się między sobą . Przy wyborze piekarnika zwróć uwagę aby były one przede wszystkim stabilne a blachy dobrze się w nich trzymały. Różnią się też długością i mogą umożliwić np. wysunięcie blach z piekarnika tylko do połowy lub w całości. Prowadnice są montowane na jednym lub kilku poziomach. Ciekawe rozwiązanie zastosowała firma Mastercook , w ich piekarnikach prowadnice mogą być umieszczane na różnych poziomach.

* Rożen obrotowy.Dzięki niemu unikniemy konieczności przekręcania grillowanego kurczaka który będzie pięknie dopieczony z każdej strony. Niektóre firmy posiadają w swojej ofercie piekarniki z rożnem wyposażonym w specjalne mocowania do szaszłyków.

* Blachy i ruszty.

Wiele osób zaniedbuje te istotne elementy wyposażenia piekarnika. Niezbędne minimum to jeden ruszt i jedna blacha emaliowana. Na szczęście większość producentów wyposaża swoje piekarniki pod tym względem bardzo szczodrze. Nie są rzadkością naczynia żaroodporne i kilka sztuk blach i rusztów różnego typu będące na standardowym wyposażeniu. Zwróćcie uwagę na te elementy gdyż ich późniejsze dokupienie może być dość kosztowne.

* Sterowanie

Istotnym elementem jest programator pracy piekarnika. To dzięki niemu masz kontrolę nad swoim piekarnikiem .Wszystkie piekarniki mają możliwość regulowanie temperatury, wyboru funkcji pieczenia i ustawienia czasu pieczenia.
Programator pracy może być mechaniczne lub elektroniczny.
Mechaniczny najczęściej spotkasz w piekarnikach w stylu retro. Oprócz podstawowych regulacji dają nam one (w zależności od modelu) również możliwość zaprogramowania czasu włączenia i wyłączenia piekarnika.
Programatory Elektroniczne. Najprostsze modele udostępniają nam funkcje programatorów mechanicznych z tą różnicą że czas jest wyświetlany na wyświetlaczu. Bardziej skomplikowane modele udostępniają nam dodatkowo elektroniczny termostat umożliwiający nam dokładną kontrolę temperatury. Często spotykanym elementem sterowania elektronicznego jest termosonda. Czyli elektroniczny termometr wbijany w potrawę, za jej pomocą można na bieżąco kontrolować temperaturę podczas pieczenia, gdy potrawa osiągnie zaprogramowaną temperaturę następuje samoczynne wyłączenie piekarnika. W wersjach bardziej rozbudowanych oprócz elektronicznej regulacji temperatury występuje również elektroniczna kontrola funkcji pieczenia, dzięki profesjonalnym systemom można korzystać z funkcji automatycznego programu pieczenia, gdzie wystarczy wybrać program właściwy dla przyrządzanej potrawy i podać jej wagę, a system sam ustali parametry pracy czyli czas pieczenia, temperaturę i rodzaj grzania. W najnowszych modelach nie jest już nawet konieczne podawanie masy przygotowywanych potraw. Specjalne czujniki same zmierzą czy potrawa jest już upieczona. Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest menu tekstowe które w znaczący sposób ułatwia rozeznanie się w ogromie funkcji dzisiejszych piekarników.

* Dwie pieczenie na jednym ogniu.

Chcesz przygotować dwa dania, ale brak Ci czasu? W piekarnikach firmy Samsung z technologią Twin convection możesz przygotować dwa różne dania jednocześnie, nawet wtedy gdy wymagają one różnej temperatury oraz czasu i sposobu pieczenia. Dodatkowo aromaty potraw nie mieszają się ze sobą! Dzięki technologii Twin convection przygotowanie dwudaniowego posiłku nie wymaga już dwukrotnie więcej czasu.
Zbliżone rozwiązania proponują nam również takie firmy jak Teka czy też Hotpoint-Ariston ale w modelach tych firm jedna z komór piekarnika jest mniejsza i posiada mniej sposobów grzania
Czyszczenie
Czyszczenie piekarnika jest dla użytkowników zajęciem bardzo nie lubianym i pracochłonnym dlatego piekarniki elektryczne wyposażono w funkcje, które pozwolą uniknąć tego zajęcia.

Konstrukcja drzwiczek.

Bardzo istotnym elementem przy czyszczeniu piekarnika jest konstrukcja drzwiczek. Zwróćcie uwagę żeby ich powierzchnia wewnętrzna była gładka a konstrukcja drzwiczek umożliwiała łatwy demontaż szyb do czyszczenia. Dzięki temu w przyszłości wasz piekarnik będzie nawet po wielu latach wyglądał schludnie, bez brunatnego przypalonego nalotu wewnątrz drzwiczek , a samo czyszczenie nie przysporzy wam trudności .Emalia katalityczna.

Jest to specjalna porowata powłoka ceramiczna, przeważnie są nią pokryte specjalne panele umieszczone na wewnętrznych ścianach piekarnika. Spotyka się także piekarniki w których emalia katalityczna naniesiona jest bezpośrednio na wewnętrzne ścianki piekarnika.
Jak to działa?
W trakcie pieczenia w wysokich temperaturach spala tłuszcz i zabrudzenia powstałe podczas pieczenia. Po zakończeniu pieczenia wystarczy tylko wymieść lub zetrzeć wilgotną ściereczką spalone resztki. Wkłady katalityczne nie zużywają się podczas użytkowania należy jednak pamiętać że zbyt rzadko oczyszczane (wypalane) przestają spełniać swoją funkcję, a wtedy należy je wymienić. Pamiętajcie o tym że emalia taka jest delikatna i łatwo ją uszkodzić. Unikajcie rozwiązań stosowanych przez niektórych producentów w których blachy piekarnika suwają się bezpośrednio po ściankach pokrytych emalią katalityczną. Takie rozwiązanie powoduje że emalia się wyciera i traci swoje właściwości a wkłady trzeba często wymieniać.

Piroliza.

System samoczyszczenia pirolitycznego to najbardziej zaawansowany sposób czyszczenia piekarnika dostępny na rynku. Wszelkie zanieczyszczenia powstałe podczas pieczenia zostają spalone w bardzo wysokiej temperaturze (ok. 500° C) i zamieniają się w łatwy do usunięcia popiół. Nasza praca ogranicza się do włączenia pirolizy oraz. wymiecenia popiołu z piekarnika. Pirolizie można poddać także przystosowane do tego blachy i ruszty, co gwarantuje, że na dobre możemy pożegnać się z uciążliwym czyszczeniem przypalonego tłuszczu.
Czyszczenie parowe.
W piekarnikach często występuje program czyszczenia parą. Dzięki zastosowaniu czyszczenia parowego tłuszcz i brud ulegają zmiękczeniu, przez co ich usunięcie z komory piekarnika jest łatwiejsze.
Jak to działa?
Na jedną z blach piekarnika nalewamy określoną ilość wody i włączamy specjalny program. Po kilkunastu minutach, pod wpływem pary wodnej przypalenia i resztki potraw rozmiękają i możesz je łatwo usunąć, a następnie wytrzeć czyste wnętrze do sucha.

Katalizator tłuszczu i zapachu

Koniec z przykrymi zapachami unoszącymi się w kuchni! Dzięki katalizatorowi tłuszczu i zapachu, powietrze wydobywające się z urządzenia jest wolne od drobinek tłuszczu i intensywnych zapachów.

Jestem pewien że lektura niniejszego artykułu ułatwiła Państwu podjęcie decyzji o wyborze piekarnika. Zdaję sobie jednak sprawę że w tym artykule nie wyczerpałem jego tematu. Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub też sugestie proszę o kontakt mailowy.
 • Lubię to 2
Link to postu
Cytat

Wybieramy piekarnik elektryczny.
Postaram się w łatwy i przejrzysty sposób wyjaśnić w jaki sposób szybko i sprawnie wybrać piekarnik, który spełni wymagania. Dokonując wyboru najczęściej sugerujemy się swoimi doświadczeniami, podpowiedziami znajomych, czy też opiniami sprzedawców w sklepach. Pamiętajcie jednak, że to ma być wasz piekarnik i to Wy będziecie go używać. Dlatego przed rozpoczęciem wędrówki po sklepach, studiach kuchennych czy też internecie poświęćcie kilka minut na przeczytanie tego artykułu. Zapewne zdziwicie się jak wiele zmieniło się przez ostatnie parę lat w tym segmencie sprzętu, a rzeczy które wczoraj były tylko w sferze marzeń dzisiaj są dostępne na wyciągnięcie ręki.
Po pierwsze musicie się zdecydować co do sposobu zabudowy piekarnika oraz jego gabarytów. Piekarnik może być zabudowany na dwa sposoby:
1. pod blatem kuchennym
2. w słupku
Jeżeli zaś chodzi o gabaryty to piekarniki dzielimy na kilka grup.
Standardowy :
O wymiarach około 60x60x55(wys. x szer. x głęb.)
Kompaktowy:
o standardowej szerokości i głębokości, ale mniejszej wysokości. W zależności od producenta wysokość takich urządzeń waha się od około 39 cm (Electrolux, AEG), poprzez wysokość około 45-46 cm (np. Samsung) do wysokości 48 cm (np. Hotpoint-Ariston)
O szerokości mniejszej niż 60 cm np.:
Mastercook posiada w swojej ofercie kuchnie do zabudowy pod blat z płytą gazową o szerokości 50cm (do zabudowy we wnęce o szerokości 50 cm). Zwróćcie jednak uwagę, że w tym wypadku szafka musi być szersza niż 50 cm.
Nardi i Ardo mają w swej ofercie piekarniki o szerokości 45 cm (do zabudowy we wnęce o szerokości 41,4 cm).
O szerokości większej niż 60 cm:
Np. o szerokości 90cm i wysokości około 45 lub 60 cm (np. Smeg lub Hotpoint-Ariston)
W wypadku gdy decydujecie się na zabudowanie piekarnika pod blatem musicie też zdecydować się czy płyta grzewcza ma być sterowana z piekarnika czy też nie. Na tym etapie warto się również zastanowić nad sposobem otwierania piekarnika. W wypadku piekarników o standardowych gabarytach mamy do wyboru trzy możliwości.
Standardowy - drzwiczki otwierają się do dołu. Rozwiązanie stosowane najczęściej i najbardziej uniwersalne a co za tym idzie również najtańsze.
Otwieranie boczne - drzwiczki otwierają się w prawą lub lewą stronę, w zależności od modelu. Jeśli planujesz zabudować piekarnik w słupku, rozważ urządzenie otwierane na bok. Szeroki kąt otwarcia drzwi zapewni wyjątkowo wygodny dostęp do wnętrza i nie będziecie musieli pochylać się nad otwartymi drzwiczkami.

Z wózkiem - front piekarnika wyjeżdża do przodu na specjalnych prowadnicach, a blachy i ruszty są mocowane bezpośrednio do wysuwanego frontu. Wystarczy pociągnąć za rączkę, a cała zawartość widoczna jest jak na dłoni. Rozwiązanie to gwarantuje wyjątkowo łatwy dostęp do przygotowywanej potrawy. Twoje dłonie znajdą się poza zasięgiem gorącego powietrza, więc bez problemu sprawdzisz lub doprawisz danie. Nie musisz też obawiać się oparzenia lub ochlapania gorącym tłuszczem. Piekarniki z wózkiem są też łatwe w czyszczeniu - wózek można w całości wyjąć, co gwarantuje wygodny dostęp do wnętrza urządzenia.

W wypadku piekarników o innych wymiarach niż standardowe wybór jest ograniczony do drzwiczek otwieranych do dołu.

Skoro wiemy już jak nasz piekarnik ma być zabudowany i jakie będzie miał gabaryty zastanówmy się nad bezpieczeństwem użytkowania tego typu urządzeń. Dzisiejsze piekarniki posiadają szereg udogodnień pozwalających korzystać z nich nie martwiąc się o bezpieczeństwo nasze, jak i najmłodszych domowników.

A oto kilka przykładów takich funkcji:
Chłodny front:
Funkcja ta oznacza że podczas pracy ich temperatura jest utrzymywana na bezpiecznym poziomie około 40-50 st. C. Chłodny front przydaje się zwłaszcza w przypadku zamontowania piekarnika pod blatem kuchennym, a jeżeli dodatkowo w domu są małe dzieci jest wręcz koniecznością.
Blokada drzwiczek.
Występuje obowiązkowo w piekarnikach z funkcją czyszczenia pyrolitycznego gdzie drzwiczki są blokowane podczas czyszczenia. Niektóre modele piekarników (takich firm jak Electrolux lub Gorenje) posiadają jeszcze możliwość mechanicznego zablokowania drzwiczek. Zazwyczaj jest to mała dźwignia znajdująca się w górnej części drzwiczek, która po przesunięciu blokuje je.
Zabezpieczenie przed uruchomieniem przez dzieci.

Polega na zablokowaniu panelu sterowania tak aby dzieci nie były w stanie same uruchomić lub zmienić ustawień piekarnika.
System chłodzenia obudowy

Standardowe wyposażenie dzisiejszych piekarnikach do zabudowy. Zadaniem tego systemu jest zabezpieczenie przed termicznym uszkodzeniem mebli.


Po rozważeniu kwestii bezpieczeństwa zastanówmy się nad tym w jaki sposób nasz piekarnik może ułatwić nam osiągnięcie doskonałych rezultatów w naszych kulinarnych poczynaniach. Oto przykłady sposobów grzania jakie oferują nam dzisiejsze piekarniki.
Sposoby grzania:

* Rozmrażanie - pozwala na szybkie, a zarazem delikatne rozmrażanie mięsa, ryb, pieczywa i ciast.
* Grzanie dolne - idealne do zarumieniania spodu potrawy tuż przed końcem pieczenia lub do przygotowania potraw zanurzonych w wodzie. Zalecana jest także do i utrzymywania potraw w cieple.
* Grzanie górne/dolne - to podgrzewania gotowych dań klasyczny sposób pieczenia łączący funkcje ogrzewania z góry i z dołu. W tradycyjnej metodzie pieczenia wyższa temperatura panuje w górnej części piekarnika w związku z czym jest to idealne rozwiązanie dla przygotowywania potraw wymagających długiego przyrządzania lub dla końcowego opiekania.
* Nawiew + grzałka górna i dolna - dzięki cyrkulacji powietrza funkcja ta jest przydatna do pieczenia ciasta i ciasteczek.
* Termoobieg - dzięki równomiernej cyrkulacji gorącego powietrza możliwe jest szybkie pieczenie na wszystkich poziomach jednocześnie różnych potraw, nie powodując mieszania się różnych smaków i zapachów. Nadaje się też do wyparzania naczyń, suszenia owoców i delikatnego rozmrażania.
* Mały grill - doskonały do pieczenia małych dań takich jak steki, kiełbaski oraz tosty i zapiekanki.
* Duży grill - umożliwia pieczenie większej ilości kiełbasek zajmujących powierzchnię całej blachy, a także zalecany do grillowania dużych sztuk mięsa.
* Turbogrill(nawiew +opiekacz) - umożliwia krótsze i równomierne pieczenie dużych i grubych sztuk mięsa. Dzięki naprzemiennemu działaniu grilla i gorącego powietrza metoda ta powoduje, że mięso jest wewnątrz upieczone i soczyste, a na wierzchu pokryte chrupiącą skórką. Pozwala także zaoszczędzić energię i zapobiega rozpryskiwaniu się tłuszczu.
* Funkcja pizza(dolna grzałka + termoobieg) - nadaje się do przygotowywania potrwa głęboko mrożonych jak pizza czy frytki, a także do wypiekania drobnych ciasteczek i ciast z owocami, dzięki połączeniu grzania dolnego z gorącym powietrzem.
* Podtrzymywanie ciepła - funkcja ta jest przydatna podczas przygotowywania wielodaniowego posiłku i pozwala utrzymać potrawę w cieple nie wysuszając jej, nawet do 4 godzin.
* Podgrzewanie naczyń - dzięki tej funkcji naczynia są podgrzewane na trzech płaszczyznach jednocześnie w przedziale od 30 stopni Celsjusza do 65 stopni Celsjusza co pozwala zachować idealną temperaturę serwowanych potraw.
* Mikrofale. Występują raczej w piekarnikach kompaktowych, dzięki nim możemy znacznie skrócić czas przygotowywania potraw.
* Gotowanie na parze. Dzięki niemu możemy w naszym piekarniku nie tylko piec ale również gotować zdrowe posiłki.
* Pieczenie z użyciem pary. Szczególnie polecane przy pieczeniu mięsa, ponieważ zatrzymuje soki i składniki odżywcze wewnątrz pieczeni. Funkcja ta sprawdza się także przy potrawach typu suflety, gulasze i zapiekanki, przy pieczeniu ziemniaków i pieczywa.1. Funkcje i wyposażenie ułatwiające obsługę i wykorzystanie możliwości naszego piekarnika. Czyli to wszystko bez czego niby można się obyć , ale bardzo miło jest mieć icon_smile.gif.

* We wnętrzu każdego piekarnika występują różne typy prowadnic, na których przesuwają się blachy do pieczenia i ruszty.Wytłoczenia na wewnętrznych ściankach są stosowane w najprostszych modelach . Blachy przesuwają się po takich prowadnicach dosyć ciężko, a emalia we wnętrzu często szybciej się niszczy. Dodatkowo, blacha po zbyt dużym wysunięciu może wypaść z wytłoczeń. Ciekawe rozwiązanie zastosowała w swoich piekarnikach firma Candy. Blachy są umieszczane na rusztach a same ruszt i prowadnice są tak ukształtowane że blokują się uniemożliwiając wypadnięcie blach.

Drabinki boczne. Są to specjalne drabinki umieszczone nabocznych ściankach piekarnika po których suwają się blachy i ruszty. W znaczący sposób wpływają n komfort wsuwania i wysuwania blach zapewniając im lepszą stabilność i zapobiegają niszczeniu emalii pokrywającej wnętrze piekarnika. Drabinki w znaczy sposób ułatwiają czyszczenie piekarnika. Dzięki takiej konstrukcji boczne ścianki są gładkie (pozbawione wytłoczeń) przez co dużo prościej usunąć z nich zabrudzenia. Rozwinięciem tego rozwiązana są prowadnice teleskopowe.

Prowadnice teleskopowe. Blachy i ruszty w piekarnikach mogą być montowane na specjalnych prowadnicach które wysuwają się w raz z blachą (rusztem) utrzymując ją w pozycji poziomej i zapobiegając jej przechylaniu lub wypadnięciu. W zależności od marki i modelu piekarnika prowadnice różnią się między sobą . Przy wyborze piekarnika zwróć uwagę aby były one przede wszystkim stabilne a blachy dobrze się w nich trzymały. Różnią się też długością i mogą umożliwić np. wysunięcie blach z piekarnika tylko do połowy lub w całości. Prowadnice są montowane na jednym lub kilku poziomach. Ciekawe rozwiązanie zastosowała firma Mastercook , w ich piekarnikach prowadnice mogą być umieszczane na różnych poziomach.

* Rożen obrotowy.Dzięki niemu unikniemy konieczności przekręcania grillowanego kurczaka który będzie pięknie dopieczony z każdej strony. Niektóre firmy posiadają w swojej ofercie piekarniki z rożnem wyposażonym w specjalne mocowania do szaszłyków.

* Blachy i ruszty.

Wiele osób zaniedbuje te istotne elementy wyposażenia piekarnika. Niezbędne minimum to jeden ruszt i jedna blacha emaliowana. Na szczęście większość producentów wyposaża swoje piekarniki pod tym względem bardzo szczodrze. Nie są rzadkością naczynia żaroodporne i kilka sztuk blach i rusztów różnego typu będące na standardowym wyposażeniu. Zwróćcie uwagę na te elementy gdyż ich późniejsze dokupienie może być dość kosztowne.

* Sterowanie

Istotnym elementem jest programator pracy piekarnika. To dzięki niemu masz kontrolę nad swoim piekarnikiem .Wszystkie piekarniki mają możliwość regulowanie temperatury, wyboru funkcji pieczenia i ustawienia czasu pieczenia.
Programator pracy może być mechaniczne lub elektroniczny.
Mechaniczny najczęściej spotkasz w piekarnikach w stylu retro. Oprócz podstawowych regulacji dają nam one (w zależności od modelu) również możliwość zaprogramowania czasu włączenia i wyłączenia piekarnika.
Programatory Elektroniczne. Najprostsze modele udostępniają nam funkcje programatorów mechanicznych z tą różnicą że czas jest wyświetlany na wyświetlaczu. Bardziej skomplikowane modele udostępniają nam dodatkowo elektroniczny termostat umożliwiający nam dokładną kontrolę temperatury. Często spotykanym elementem sterowania elektronicznego jest termosonda. Czyli elektroniczny termometr wbijany w potrawę, za jej pomocą można na bieżąco kontrolować temperaturę podczas pieczenia, gdy potrawa osiągnie zaprogramowaną temperaturę następuje samoczynne wyłączenie piekarnika. W wersjach bardziej rozbudowanych oprócz elektronicznej regulacji temperatury występuje również elektroniczna kontrola funkcji pieczenia, dzięki profesjonalnym systemom można korzystać z funkcji automatycznego programu pieczenia, gdzie wystarczy wybrać program właściwy dla przyrządzanej potrawy i podać jej wagę, a system sam ustali parametry pracy czyli czas pieczenia, temperaturę i rodzaj grzania. W najnowszych modelach nie jest już nawet konieczne podawanie masy przygotowywanych potraw. Specjalne czujniki same zmierzą czy potrawa jest już upieczona. Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest menu tekstowe które w znaczący sposób ułatwia rozeznanie się w ogromie funkcji dzisiejszych piekarników.

* Dwie pieczenie na jednym ogniu.

Chcesz przygotować dwa dania, ale brak Ci czasu? W piekarnikach firmy Samsung z technologią Twin convection możesz przygotować dwa różne dania jednocześnie, nawet wtedy gdy wymagają one różnej temperatury oraz czasu i sposobu pieczenia. Dodatkowo aromaty potraw nie mieszają się ze sobą! Dzięki technologii Twin convection przygotowanie dwudaniowego posiłku nie wymaga już dwukrotnie więcej czasu.
Zbliżone rozwiązania proponują nam również takie firmy jak Teka czy też Hotpoint-Ariston ale w modelach tych firm jedna z komór piekarnika jest mniejsza i posiada mniej sposobów grzania
Czyszczenie
Czyszczenie piekarnika jest dla użytkowników zajęciem bardzo nie lubianym i pracochłonnym dlatego piekarniki elektryczne wyposażono w funkcje, które pozwolą uniknąć tego zajęcia.

Konstrukcja drzwiczek.

Bardzo istotnym elementem przy czyszczeniu piekarnika jest konstrukcja drzwiczek. Zwróćcie uwagę żeby ich powierzchnia wewnętrzna była gładka a konstrukcja drzwiczek umożliwiała łatwy demontaż szyb do czyszczenia. Dzięki temu w przyszłości wasz piekarnik będzie nawet po wielu latach wyglądał schludnie, bez brunatnego przypalonego nalotu wewnątrz drzwiczek , a samo czyszczenie nie przysporzy wam trudności .Emalia katalityczna.

Jest to specjalna porowata powłoka ceramiczna, przeważnie są nią pokryte specjalne panele umieszczone na wewnętrznych ścianach piekarnika. Spotyka się także piekarniki w których emalia katalityczna naniesiona jest bezpośrednio na wewnętrzne ścianki piekarnika.
Jak to działa?
W trakcie pieczenia w wysokich temperaturach spala tłuszcz i zabrudzenia powstałe podczas pieczenia. Po zakończeniu pieczenia wystarczy tylko wymieść lub zetrzeć wilgotną ściereczką spalone resztki. Wkłady katalityczne nie zużywają się podczas użytkowania należy jednak pamiętać że zbyt rzadko oczyszczane (wypalane) przestają spełniać swoją funkcję, a wtedy należy je wymienić. Pamiętajcie o tym że emalia taka jest delikatna i łatwo ją uszkodzić. Unikajcie rozwiązań stosowanych przez niektórych producentów w których blachy piekarnika suwają się bezpośrednio po ściankach pokrytych emalią katalityczną. Takie rozwiązanie powoduje że emalia się wyciera i traci swoje właściwości a wkłady trzeba często wymieniać.

Piroliza.

System samoczyszczenia pirolitycznego to najbardziej zaawansowany sposób czyszczenia piekarnika dostępny na rynku. Wszelkie zanieczyszczenia powstałe podczas pieczenia zostają spalone w bardzo wysokiej temperaturze (ok. 500° C) i zamieniają się w łatwy do usunięcia popiół. Nasza praca ogranicza się do włączenia pirolizy oraz. wymiecenia popiołu z piekarnika. Pirolizie można poddać także przystosowane do tego blachy i ruszty, co gwarantuje, że na dobre możemy pożegnać się z uciążliwym czyszczeniem przypalonego tłuszczu.
Czyszczenie parowe.
W piekarnikach często występuje program czyszczenia parą. Dzięki zastosowaniu czyszczenia parowego tłuszcz i brud ulegają zmiękczeniu, przez co ich usunięcie z komory piekarnika jest łatwiejsze.
Jak to działa?
Na jedną z blach piekarnika nalewamy określoną ilość wody i włączamy specjalny program. Po kilkunastu minutach, pod wpływem pary wodnej przypalenia i resztki potraw rozmiękają i możesz je łatwo usunąć, a następnie wytrzeć czyste wnętrze do sucha.

Katalizator tłuszczu i zapachu

Koniec z przykrymi zapachami unoszącymi się w kuchni! Dzięki katalizatorowi tłuszczu i zapachu, powietrze wydobywające się z urządzenia jest wolne od drobinek tłuszczu i intensywnych zapachów.

Jestem pewien że lektura niniejszego artykułu ułatwiła Państwu podjęcie decyzji o wyborze piekarnika. Zdaję sobie jednak sprawę że w tym artykule nie wyczerpałem jego tematu. Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub też sugestie proszę o kontakt mailowy.A o co tu jeszcze można pytać...
Link to postu
 • 1 rok temu...
Cytat

Wybieramy piekarnik elektryczny.
......................................

Jestem pewien że lektura niniejszego artykułu ułatwiła Państwu podjęcie decyzji o wyborze piekarnika. Zdaję sobie jednak sprawę że w tym artykule nie wyczerpałem jego tematu. Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub też sugestie proszę o kontakt mailowy.


A ja jestem pewien, ze równie dobrze mogę przeczytać instrukcję do kosiarki elektrycznej i tyle samo z tego zrozumiem.
Skoro klient ma tyle wysłuchiwać w punkcie handlowym, salonie, sklepie icon_eek.gif Ja wychodzę bez piekarnika. Idę do sąsiada i kupuję taki sam.
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
A czy ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć jak mam szukać piekarnika online żeby mieć pewność że ma nieprzezroczystą szybę? Chodzi mi o to, żeby na co dzień nie było widać jego wnętrza (będzie w słupku). Piekarnik, który dotychczas typowałam na zdjęciu ma szybę czarna a w realu przezroczystą :(
Link to postu
Cytat

A czy ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć jak mam szukać piekarnika online żeby mieć pewność że ma nieprzezroczystą szybę? Chodzi mi o to, żeby na co dzień nie było widać jego wnętrza (będzie w słupku). Piekarnik, który dotychczas typowałam na zdjęciu ma szybę czarna a w realu przezroczystą :(


Bo zdjęcie nigdy nie odda tego co w rzeczywistości, na zdjęcie aby było udane ma wiele czynników a i nawet katalogowe robione w studium też się różnią w realu. Najlepiej czytać opisy i oglądać w realu, wtedy to będzie tzw pewniak.

Cytat

Jezu co za post icon_eek.gif niech juz nikt nie cytuje bo rolkę w myszce można ukręcić icon_mrgreen.gif


icon_biggrin.gif To samo mi się nasunęło na myśl.
Link to postu
 • 3 tygodnie temu...
Jakbym miała kupować piekarniki to najpierw bym wypytała rodziny jakie ma, potem uderzyła do sprzedawcy, a na samym końcu poprzeglądała normalne posty ludzi na forum, bo ? za przeproszeniem ? takiej kobyłki to w życiu bym nie przeczytała. Powód: sorry, ale po prostu mi się nie chce. Co to w ogóle za pomysł, żeby normalny artykuł w formie posta na forum umieszczać?
Link to postu
Cytat

A ja jestem pewien, ze równie dobrze mogę przeczytać instrukcję do kosiarki elektrycznej i tyle samo z tego zrozumiem.
Skoro klient ma tyle wysłuchiwać w punkcie handlowym, salonie, sklepie icon_eek.gif Ja wychodzę bez piekarnika. Idę do sąsiada i kupuję taki sam.W takim wypadku stanowczo nie zapraszam dosiebie -nie chcę później płacić za psychoterapeutę icon_mrgreen.gif
Link to postu
 • 4 tygodnie temu...
Witam,
Chciałabym zakupić piekarnik pod zabudowę ale moje szafki w kuchni nie mają standardowych wymiarów
tj. wymiary szafki są: szer. 58 cm. -gł. 48 cm. - wys. 67 cm.
Moje pytanie czy ja znajdę jakiś piekarnik który by pasował do takiej szafki.
Proszę o odp.
Link to postu
Ten co Ci te szafki projektował pewnikiem chciał się za coś zemścić icon_biggrin.gif
Cytat

Standardowy :
O wymiarach około 60x60x55(wys. x szer. x głęb.)
Kompaktowy:
o standardowej szerokości i głębokości, ale mniejszej wysokości. W zależności od producenta wysokość takich urządzeń waha się od około 39 cm (Electrolux, AEG), poprzez wysokość około 45-46 cm (np. Samsung) do wysokości 48 cm (np. Hotpoint-Ariston)
O szerokości mniejszej niż 60 cm np.:
Mastercook posiada w swojej ofercie kuchnie do zabudowy pod blat z płytą gazową o szerokości 50cm (do zabudowy we wnęce o szerokości 50 cm). Zwróćcie jednak uwagę, że w tym wypadku szafka musi być szersza niż 50 cm.
Nardi i Ardo mają w swej ofercie piekarniki o szerokości 45 cm (do zabudowy we wnęce o szerokości 41,4 cm).
O szerokości większej niż 60 cm:


Problemem może być głębokość.
Link to postu
 • 5 miesiące temu...
Z kolei ja mam kilka pytań. Po pierwsze czy te prowadnice teleskopowe, które posiada piekarnik Mastercook sprawdzają się (czy się nie zacinają czy coś w tym stylu), bo nigdy wcześniej nie testowałam tego typu prowadnic. Po drugie o co chodzi z tym pyrolitycznym czyszczeniem piekarnika. Czy to znaczy, że w ogóle nie będę musiała czyścić piecyka (spełnienie marzeń)? Moje ostatnie pytanie: czy macie rożen w piekarniku i czy działa? Kiedyś miałam rożen w kuchence Amica , ale nie działał:/
Link to postu
Cytat

Z kolei ja mam kilka pytań. Po pierwsze czy te prowadnice teleskopowe, które posiada piekarnik Mastercook sprawdzają się (czy się nie zacinają czy coś w tym stylu), bo nigdy wcześniej nie testowałam tego typu prowadnic. Po drugie o co chodzi z tym pyrolitycznym czyszczeniem piekarnika. Czy to znaczy, że w ogóle nie będę musiała czyścić piecyka (spełnienie marzeń)? Moje ostatnie pytanie: czy macie rożen w piekarniku i czy działa? Kiedyś miałam rożen w kuchence Amica , ale nie działał:/


Co do prowadnic to rzecz gustu mnie to osobiście nie pasuje bo nie wiadomo jak do piekarnika dojść (jeżeli mówimy o piekarniku typu szuflada) a system pirolityczny to nic innego jak dopalanie piekarka jego ścianki są wyłożone taką matową powłoka i jak sie zabrudza to włączasz piekarnik n pusto wybierając specjalny program i rozgrzewa sie bardzo wszystko sie spala, w zestawie jest miotełka do omiecenia po wystudzeniu i tyle. Rozen to kwestia również gustu na pewno piekarnik będzie zachlastany po całości coś za coś , piekarniki maja również funkcje grila moim zdaniem pieczony kurczak w obydwóch przypadkach jest bardzo podobny
Link to postu
Cytat

wydrukuję i pokażę swojej kobiecie, ona króluje w kuchni to niech sobie czyta icon_mrgreen.gif
poza tym super, wiadomo na co patrzeć i czego szukać, dziękuję
Dopalanie w 500 stopniach??? Steptycznie podchodzę do "cudownych" rozwiązań i tyle energii zmarnowane. Można by tym ogrzać kilka mieszkań icon_smile.gif
Link to postu
Cytat

no i po dopaleniu otwierasz piekarnik i masz dom dogrzany przecież piekarnik nie stoi na dworze
OK OK, a kto mówi o piekarniku na dworze. O grillach porozmawiamy przy innej okazji. Ile to "cudo" zużywa prądu i jak długo trwa ten proces dopalania???? i czy faktycznie czyści. Mam sceptyczne podejście do tematu.
Link to postu
 • 6 miesiące temu...
Ja mam pytanie. Chodzą słuchy, że od pewnego (dłuższego) już czasu robi się sprzęty agd (i niektóre rtv), które pociągną najwyżej kilka lat i po tym czasie zaczynają płatać figle, podczas, gdy kiedyś robiło się rzeczy, które funkcjonowały nawet po 20-30 lat. Jak się domyślam, piekarnika również to dotyczy, a że zakup tego sprzętu jest przede, toteż zastanawiam się, czy w ogóle da się znaleźć coś trwałego i solidnego. Czy idzie za tym cena?
Link to postu
Nie da się. usterki techniczne są teraz celowo projektowane. Oczywiście, ujawniają się po czasie gwarancji i rękojmi, nie tak od razu.

A zresztą, później obudowa wyjdzie z mody i miałabyś stres, czy wyrzucić całkiem dobry sprzęt. A tek, zepsuł się i z radością kupisz nowy, ładniejszy, z całą gamą wodotrysków kolorowych w dodatku, z których korzystać nie bedziesz, ale będziesz mieć! I sam fakt poprawi Ci samopoczucie, dzieki temu spokojnie osiągniesz wiek emerytalny.
Link to postu
Cytat

Ja mam pytanie. Chodzą słuchy, że od pewnego (dłuższego) już czasu robi się sprzęty agd (i niektóre rtv), które pociągną najwyżej kilka lat i po tym czasie zaczynają płatać figle, podczas, gdy kiedyś robiło się rzeczy, które funkcjonowały nawet po 20-30 lat. Jak się domyślam, piekarnika również to dotyczy, a że zakup tego sprzętu jest przede, toteż zastanawiam się, czy w ogóle da się znaleźć coś trwałego i solidnego?Czekaj na komunikaty podprogowe w reklamach TV icon_biggrin.gif
Pytanie brzmi raczej jak test na inteligencję. Cena to składowa wielu czynników a jakość to nic innego jak cecha stwierdzona po fakcie. Tym bardziej nie do stwierdzenia, im z większej ilości części dany produkt jest złożony. Jakość/trwałość produktu to przeważnie Jakość/trwałość najsłabszego ogniwa w tym produkcie.

Cena z jakością obecnie nie ma zbyt wiele wspólnego. Poza tym, wątpię by ktoś nadal po 30 latach używał tego samego sprzętu AGD. Nie da sie więc stwierdzić, czy ten sprzęt wytrzyma 30 lat.

Znam przypadek, że upchanie 4 patelni na siłę do piekarnika spowodowało zepsucie górnej spirali (zalączenie spirali powoduje zwarcie) i koszt naprawy jest absurdalnie wysoki - ot i cała rozprawa o trwałości.

A potem ktoś powie - nowy piekarnik a już się zepsuł.
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
 • 1 rok temu...
gdyby tak było to mój mały telewizor LCD w pokoju już by się dawno popsuł - a się nie popsuł i działa dobre 10 lat. Zawsze można też przedłużyć sobie gwarancję na warunkach sklepu. Jakiś czas temu pamiętam jak kupowałem sprzęty Electrolux dawał 5 lat na sprzęt AGD do zabudowy.

"Dopalanie w 500 stopniach??? Steptycznie podchodzę do "cudownych" rozwiązań i tyle energii zmarnowane. Można by tym ogrzać kilka mieszkań"

mowa o czyszczeniu pyrolitycznym. Cudowne rozwiązanie. Pyroliza działa także na szklane drzwi piekarnika. I to jest bardzo fajne.
Link to postu
Cytat

"Dopalanie w 500 stopniach??? Steptycznie podchodzę do "cudownych" rozwiązań i tyle energii zmarnowane. Można by tym ogrzać kilka mieszkań"Wbrew pozorom koszt zużytego prądu jest w tego rodzaju rozwiązaniach na ogół mniejszy niż koszt zużytych środków czyszczących przy czyszczeniu tradycyjnym. O oszczędności czasu i siły nie wspominając. To się tylko tak z pozoru wydaje, że to Bóg wie ile mocy, prądu itd.
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Cytat

Wbrew pozorom koszt zużytego prądu jest w tego rodzaju rozwiązaniach na ogół mniejszy niż koszt zużytych środków czyszczących przy czyszczeniu tradycyjnym. O oszczędności czasu i siły nie wspominając. To się tylko tak z pozoru wydaje, że to Bóg wie ile mocy, prądu itd.To oczywiste. Dobre środki sporo kosztują, więc prąd mimo wszystko będzie tańszy. Oczywiście zawsze znajdą się kombinatorzy z "babcinymi" metodami. Jak ktoś chce się dużo bawić w czyszczenie piekarnika to i owszem. Również skłaniam się do piekarnika z systemem czyszczenia pyrolitycznego
Link to postu
 • 7 miesiące temu...
O co chodzi z tym czyszczeniem piekarnika? To dla mnie jakieś nieporozumienie. Wystarczy gąbka i jakiś środek w spreju i po sprawie. U mnie wprawdzie od niedawna dopiero jest nowy piekarnik od amica, ale w ogóle nie myślałam, by brać jakiż z funkcją czyszczenia. Wybrałam go bo ma funkcję blokady drzwiczek, by chronić przed przypadkowym otwarciem przez dziecko. Akurat to było dla mnie bardzo istotne.
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Cytat

O co chodzi z tym czyszczeniem piekarnika? To dla mnie jakieś nieporozumienie. Wystarczy gąbka i jakiś środek w spreju i po sprawie. U mnie wprawdzie od niedawna dopiero jest nowy piekarnik od amica, ale w ogóle nie myślałam, by brać jakiż z funkcją czyszczenia. Wybrałam go bo ma funkcję blokady drzwiczek, by chronić przed przypadkowym otwarciem przez dziecko. Akurat to było dla mnie bardzo istotne.nie wystarczy. Widocznie mało pieczesz i gotujesz. Spróbuj zrobić jakąś potrawę która pochlapie ci piekarnik w środku i potem jeszcze kilka razy taką potrawę. Zawsze nazbiera ci się tłuszcz który trudno będzie usuwać.A w przypadku pyrolizy ten bród po prostu sam odpadnie i zostanie popiół.

Kiedyś wyczyściłem piekarnik chemią, tak śmierdziało że przez kilka miesięcy jeszcze w potrawach to czułem.
Link to postu
 • 6 miesiące temu...
Gość mhtyl
Cytat

Myśl o tym co chcesz, nie będę wdawał się w zbędne dyskusje icon_smile.gif Serio mi pomogł i swoje wiem ;) Miłego dnia życzę


To jak kupiłeś elektryczny to po jakiego dajesz link do parowego?
Spamer i tyle na dziś dyskusji w temacie.

A swoją drogą upłynęło już pięć lat od napisania owego poradnika, w sprzęcie agd( i nie tylko) to odyseja kosmiczna, wiesz ile już nowych rozwiązań weszło w życie jako standard to co kiedyś było jako opcja dodatkowa? lub w ogóle ich nie było.
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość jacek
   Cóż, pompa IVT 17 kw powietrzna. Niezawodna! Każdy sezon to pewna awaria, usterka - można na niej polegać pod tym względem. Co ciekawe zawsze nawala gdy mają iść tęgie mrozy. Ratuje mnie gaz dwa razy droższy niż w tamtym roku. OMIJAJCIE IVT lub BOSH, który to ma teraz IVT. Pompę mam 6 lat - masakra, najgorszy zakup i inwestycja w moim domu.
  • Tak, kacze schody są strome i niewygodne i z tego co rozumiem one są zamontowane na stałe. Korytarz ma maks. 120cm więc jeśli chcę korzystać z otworu w suficie schody muszą być składane, ewentualnie zsuwane ze ściany. Inaczej nie można byłoby przejść przez wiatrołap do pomieszczeń na parterze.   Tak, dach jest dwuspadowy. Raczej nie chcę budować schodów zewnętrznych. Pogoda w naszym kraju jest jaka jest, a wychodzenie w chłodzie czy deszczu na dwór, by dostać się na parter nie jest zbyt zachęcająca. Natomiast, jeśli chciałbym w przyszłości zrobić odseparowaną od reszty budynku część mieszkalną, to jest to bardzo dobra propozycja.   W poście #4 zamieściłem szkic (raczej niezbyt udany) rozmieszczenia części pomieszczeń, który z grubsza obrazuje sytuację. Drugim rozwiązaniem, nad którym się zastanawiałem to wybicie otworu (w korytarzyku ze schodami do piwnicy) od strony drzwi kuchennych i poprowadzenie schodów (żelbetowych/drewnianych?) oraz wybicie dziury w stropie. Natomiast nie wiem, czy to jest możliwe. Musiałbym znaleźć konstruktora, który by to sprawdził. W ścianie tego korytarzyka od strony wiatrołapu jest skrzynka rozdzielcza, a w ścianie od kuchni poprowadzona hydraulika. Nie wiem, jak się kotwiczy schody żelbetowe, więc nie wiem, czy to również nie byłby problem.   Dodatkowym utrudnieniem w przekształceniu strychu na część mieszkalną jest to, że dach jest podtrzymywany przez drewniane słupy pionowe (to nie jest duży problem), które są oparte na poziomych słupach drewnianych leżących na posadzce. Nie mam pojęcia czemu tak to zostało rozwiązane, natomiast utrudnia to zrobienie jednego większego pomieszczenia. Zawsze będzie trzeba zwracać uwagę, by się nie potknąć o taki leżący na podłodze ''próg''.
  • Też się zastanawiam jakie szkoły kończyli ludzie którzy takie głupoty wypisują.
  • Jakbyś tak ze 20kg mniej ważył, to by się nic nie stało.
  • Do altanki to ja zdecydowanie polecam parasol - idealnie nada się, kiedy słońca będzie przygrzewać. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...