Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Opory instalacji wentylacyjnej


Recommended Posts

Cytat

Witam

Szukalem po rożnych forach i nic konkretnego nie znalazlem. Czy sa jakies wzory na obliczanie oporow instalacji wentylacyjnej? Lub jak to sie liczy?


Tak bardzo zgrubnie to wejdź na stronę firmy Pro-vent - tam są wytyczne do projektowania
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam

Szukalem po rożnych forach i nic konkretnego nie znalazlem. Czy sa jakies wzory na obliczanie oporow instalacji wentylacyjnej? Lub jak to sie liczy?


Na stronie firmy venture industries możesz sobie zamówić bezpłatny poradnik do projektowania systemów wentylacyjnych
www.venture.pl
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Policzenie całej instalacji nie jest proste. Jeśli ktoś sam trego nigdy nie robił, to moim zdaniem lepiej zapłacić projektantowi, niż męczyć się potem ze źle zaprojektowaną wentylacją.


a ja powiem że jest proste jak drut i żadna filozofia i naprawdę nie ma się czego bać a zapłacenie projektantowi 600 pln za policzenie wentylacji to według mnie nie jest warte tych pieniędzy
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Projekt musi być źle wykonany! Nie ma skrzynek rozdzielczych ! Na trójnikach się nie wyreguluje i nic nie pomierzy. Poza tym mamy regulację.


to akurat prawda, założenia czy obliczenia przepływów i oporów sobie a i tak wszytko się reguluje na miejscu i tyle
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

to akurat prawda, założenia czy obliczenia przepływów i oporów sobie a i tak wszytko się reguluje na miejscu i tylePani Kingo pełna zgoda - pisanie o "oporach" gdy po skrzynce mamy zima 20 m3/h na kanale a latem przy gwc 50m3/h - to zupełne niezrozumienie proporcji! Albo jak ktoś twierdzi, że przy strumieniu 20-50m3/h anemostatem czy kryzą można coś regulować??? Albo jak słyszę, ze ktoś wie jak to zmierzyć ( pomijam kwestię "po co???") . Czy ktoś wie jak zmierzyć ile m3/h jest na anemostacie???!!! w tego typu wentylacji.

Projekt i liczenie to wyłącznie wyrwanie kasy.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

to akurat prawda, założenia czy obliczenia przepływów i oporów sobie a i tak wszytko się reguluje na miejscu i tyleNie do końca prawda - jeżeli nie policzy się oporów to może się okazać że punkt pracy wentylatora wyjdzie poza jego charakterystykę i układ stanie się niregulowalny badź spręż wentylatora będzie zbyt mały i będzie tylko "mielił" powietrze. Nastepną sprawą która należy policzyć jest prędkość przepływu - zbyt duża może powodować dodatkowy hałas w układzie wentylacji (szczególnie gdy zastosujemy regulację przepływu przepustnicą.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie do końca prawda - jeżeli nie policzy się oporów to może się okazać że punkt pracy wentylatora wyjdzie poza jego charakterystykę i układ stanie się niregulowalny badź spręż wentylatora będzie zbyt mały i będzie tylko "mielił" powietrze. Nastepną sprawą która należy policzyć jest prędkość przepływu - zbyt duża może powodować dodatkowy hałas w układzie wentylacji (szczególnie gdy zastosujemy regulację przepływu przepustnicą.Szanowny Panie ! Myli Pan pojęcia.
Cytat

jeżeli nie policzy się oporów to może się okazać że punkt pracy wentylatora wyjdzie poza jego charakterystykę i układ stanie się niregulowalny badź spręż wentylatora będzie zbyt mały i będzie tylko "mielił" powietrze.

To nie dotyczy tej wentylacji!!! Przecież piszemy o wentylacji wyciągowo nadmuchowej a nie wyciągowej!
Co do hałasu - już przerabialiśmy - najcichsze są prędkości powyżej 2m3/sek do 6m3/sek'
Proszę policzyć 100 m3/h (noc /zimą) przy rozbiciu na 8 x60mm
Instrukcja montażu central montowanych w Polsce od 1991 roku! Trochę więc doświadczenia mają!!!!
Str. 5,1 http://www.bursa.pl/wentylacja_old/str-14-...nt/KATALOG2.pdf
Nawet anemostaty są stałe (bez regulacji) regulacja jest na skrzynce . Przepustnica w wentylacji świadczy, że ten kto ją wstawił nie rozumie zagadnienia. Może sobie narobię wrogów ale dodam :
-Projekt musi zawierać błędy bo nie jest oparty o skrzynkę rozdzielczą
-prędkości w kanałach 3-5m/sek (by było najciszej przy maksymalnie najkrótszym czasie przebywania powietrza w kanale i i jak najmniejszej powierzchni wewnętrznej kanałów)
-kanały powinny być miękkie (hałas)
- nie istnieje regulacja strumienia przepustnicami i anemostatami przy 15-50m3/h Tego tupu urządzenie przy tak małym przepływie działają 0/1. (otwarte zamknięte)
-
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...