Skocz do zawartości

prawdziwe koszty ogrzewania- to jak jest z tą pompą ciepła?


Recommended Posts

Cytat

Z mojej wymiany doświadczeń w temacie o ogrzewaniu wynika że ogrzanie domu gazem i pompą ciepła kosztuje w przybliżeniu tyle samo! Sama jestem w lekkim szoku. Piszcie proszę ile naparwdę kosztowało ogrzanie Waszych domów tej zimy. Już każdy z nas zapłacił parę rachunków:)


Całkowite zużycie energii wyniosło u mnie (109m2 ogrzewanej powierzchni w domu jednorodzinnym wolnostojącym) :
w grudniu - 986kWh (ok. 400zł)
w styczniu - 1133kWh (ok. 500zł)
w lutym - 848kWh (ok. 360zł).
Z tego na "normalne" potrzeby (poza ogrzewaniem) zużywam 12-14kWh na dobę (ok. 200zł). W kosztach energii uwzględniłem abonament i opłaty stałe ok. 20zł/miesiąc.
Temperatura w pomieszczeniach 21-22st. C.
Nie mam też kominka.
Kuchenka gazowa zużywa 1butlę gazu za 45zł przez 2 miesiące.

Jakie było Twoje zużycie gazu, drewna do kominka i energii elektrycznej?
Ile godzin poświęciłaś na palenie w kominku, wynoszenie popiołu, itp.
Ile miejsca na Twojej działce zajmuje składowanie drewna do kominka?
Ile płacisz w ciągu roku za czyszczenie kominów i serwis kotła gazowego?
Jak często musisz malować salon po paleniu w kominku ?
Link do komentarza
Cytat

Całkowite zużycie energii wyniosło u mnie (109m2 ogrzewanej powierzchni w domu jednorodzinnym wolnostojącym) :
w grudniu - 986kWh (ok. 400zł)
w styczniu - 1133kWh (ok. 500zł)
w lutym - 848kWh (ok. 360zł).
Z tego na "normalne" potrzeby (poza ogrzewaniem) zużywam 12-14kWh na dobę (ok. 200zł). W kosztach energii uwzględniłem abonament i opłaty stałe ok. 20zł/miesiąc.
Temperatura w pomieszczeniach 21-22st. C.
Nie mam też kominka.
Kuchenka gazowa zużywa 1butlę gazu za 45zł przez 2 miesiące.


Witam,
podam dla porównania...
- powierzchnia domu ogrzewana do 21-22 st.C to 225 m2, + CWU dla 4 dorosłych w tym 3 kobitki,
- instalacja grzewcza - kocioł retortowy z retortą fińską, rozdzielacze, peksa/miedź, grzejniki aluminiowe włoskie r-m z robotą 20 000 zł, kotłownia 15 m2.
- zuzycie od 30 września do 9 marca 2,7 t x 740 zł/t = 1998 zł
- gaz butla /kuchenka/ 45 zł / 2 miesiące,
- miejsce zajmowane przez opał 1,5 m3 w garażu (o pow. 72 m2) przed kotłownią,
- popiół /z dobrego węgla bo takim palę) ok. 3 kontenery po 110 l / sezon
- zużycie energii elektrycznej na wszystko - 9 kwh / doba
Czas obsługi kotła - 30 minut na tydzień, (zasyp pojemnika 1 x na 3-4 dni, wymiana popielnika 1 x 5-6 dni, 2 x na sezon czyszczenie kotła 30 min, komin czyszczę zwiększając nadmuch /strumueniem gorącego powietrza /, opał przywożony na telefon z rozładunkiem we wskazanym miejscu. Fakt że jest to dosyć brudna robota ale "coś za coś" a gazu nie było w okolicy! Kominkiem jeszcze nie paliłem ale i tak nie planuję robić kotłowni z salonu w starym domu grzałem kominkami - 10 m3 drewna/sezon ... okropnie było!
Link do komentarza
Cytat

Witam,
podam dla porównania...
- powierzchnia domu ogrzewana do 21-22 st.C to 225 m2, + CWU dla 4 dorosłych w tym 3 kobitki,
- instalacja grzewcza - kocioł retortowy z retortą fińską, rozdzielacze, peksa/miedź, grzejniki aluminiowe włoskie r-m z robotą 20 000 zł, kotłownia 15 m2.
- zuzycie od 30 września do 9 marca 2,7 t x 740 zł/t = 1998 zł
- gaz butla /kuchenka/ 45 zł / 2 miesiące,
- miejsce zajmowane przez opał 1,5 m3 w garażu (o pow. 72 m2) przed kotłownią,
- popiół /z dobrego węgla bo takim palę) ok. 3 kontenery po 110 l / sezon
- zużycie energii elektrycznej na wszystko - 9 kwh / doba
Czas obsługi kotła - 30 minut na tydzień, (zasyp pojemnika 1 x na 3-4 dni, wymiana popielnika 1 x 5-6 dni, 2 x na sezon czyszczenie kotła 30 min, komin czyszczę zwiększając nadmuch /strumueniem gorącego powietrza /, opał przywożony na telefon z rozładunkiem we wskazanym miejscu. Fakt że jest to dosyć brudna robota ale "coś za coś" a gazu nie było w okolicy! Kominkiem jeszcze nie paliłem ale i tak nie planuję robić kotłowni z salonu w starym domu grzałem kominkami - 10 m3 drewna/sezon ... okropnie było!

Czyli koszty ogrzewania porównywalne w przeliczeniu na m2 powierzchni (u mnie za ten sam okres wyszłoby ok. 1000zł), tylko, że u mnie brak obsługi. Skromnie licząc 11h po 20zł/h = 220zł.

U siebie muszę poszukać co tyle energii elektrycznej "żre". Podejrzewam komputer i lodówkę.

Moja "kotłownia" zajmuje 1m2 i to też nie cały - obok pompy ciepła było idealne miejsce na przechowywanie "zimujących" roślin (temperatura nie spada tam poniżej 0 st. C, i w sezonie grzewczym nie jest wyższa niż 10st. C).
Link do komentarza
Cytat

Czyli koszty ogrzewania porównywalne w przeliczeniu na m2 powierzchni (u mnie za ten sam okres wyszłoby ok. 1000zł), tylko, że u mnie brak obsługi. Skromnie licząc 11h po 20zł/h = 220zł.

U siebie muszę poszukać co tyle energii elektrycznej "żre". Podejrzewam komputer i lodówkę.

Moja "kotłownia" zajmuje 1m2 i to też nie cały - obok pompy ciepła było idealne miejsce na przechowywanie "zimujących" roślin (temperatura nie spada tam poniżej 0 st. C, i w sezonie grzewczym nie jest wyższa niż 10st. C).


Witam,
coś mi tu nie gra...
Pana opłaty za XII-II 400+500+360/3= 420 zł/m-c /pomijam lodówki, kompy i oświetlenie bo zakładam na szybcika "porównywalne"/ powierzchnia ogrzewana u Pana 109m2 u mnie 225m2 czyli... pi x oko 2 razy mniejsza - ekstrapolując do mojej powierzchni koszt Pana ogrzewania przy porównywalnej pow. użytkowej ok. 800 zł/m-c x 5,5 m-ca= 4400 zł czy się mylę ??? godz. pracy 20 zł za cały sezon 20 godz. pracy to 400 zł /okres grzewczy! jak by nie było wychodzi drożej. Proszę jeszcze doliczyć koszt inwestycji /PC + instalacja wymiennikowa pionowa dla domu 225 m2 : 70-85 tyś. zł / albo różnicę w kosztach ok. 50 - 65 tyś. zł plus ewentualne odsetki jeśli weźmie się kredyt... szkoda gadać wolę "targać" te moje woreczki po 25 kg.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
coś mi tu nie gra...
Pana opłaty za XII-II 400+500+360/3= 420 zł/m-c /pomijam lodówki, kompy i oświetlenie bo zakładam na szybcika "porównywalne"/ powierzchnia ogrzewana u Pana 109m2 u mnie 225m2 czyli... pi x oko 2 razy mniejsza - ekstrapolując do mojej powierzchni koszt Pana ogrzewania przy porównywalnej pow. użytkowej ok. 800 zł/m-c x 5,5 m-ca= 4400 zł czy się mylę ??? godz. pracy 20 zł za cały sezon 20 godz. pracy to 400 zł /okres grzewczy! jak by nie było wychodzi drożej. Proszę jeszcze doliczyć koszt inwestycji /PC + instalacja wymiennikowa pionowa dla domu 225 m2 : 70-85 tyś. zł / albo różnicę w kosztach ok. 50 - 65 tyś. zł plus ewentualne odsetki jeśli weźmie się kredyt... szkoda gadać wolę "targać" te moje woreczki po 25 kg.

Oczywiśce, że nie gra.
Te 420zł średnio miesięcznie to całkowity koszt energii w moim domu za te 3 najchłodniejsze miesiące. Z tego trzeba odliczyć 200zł, które zużywam na inne potrzeby (oświetlenie, lodówka, komputery, TV, itp.). Czyli na ogrzewanie średnio miesiącznie wychodzi 220zł. W pozostałe miesiące sezonu grzewczego z pewnością będzie mniej niż np. w lutym, czyli średnio w całym sezonie koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody wyniosą ok. 1300zł.

Koszt całej mojej instalacji ogrzewania i przygotowania ciepłej wody to 37,5tys. zł, z czego 5tys. to dotacja na kolektory słoneczne (w tych 3 miesiącach dały pomijalna ilość ciepła).
Link do komentarza
Cytat

Oczywiśce, że nie gra.
Te 420zł średnio miesięcznie to całkowity koszt energii w moim domu za te 3 najchłodniejsze miesiące. Z tego trzeba odliczyć 200zł, które zużywam na inne potrzeby (oświetlenie, lodówka, komputery, TV, itp.). Czyli na ogrzewanie średnio miesiącznie wychodzi 220zł. W pozostałe miesiące sezonu grzewczego z pewnością będzie mniej niż np. w lutym, czyli średnio w całym sezonie koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody wyniosą ok. 1300zł.

Koszt całej mojej instalacji ogrzewania i przygotowania ciepłej wody to 37,5tys. zł, z czego 5tys. to dotacja na kolektory słoneczne (w tych 3 miesiącach dały pomijalna ilość ciepła).



Jakoś nie wierzę w takie rozbicie 220 zł prąd na ogrzewanie i 200 zł prąd na inne cele /po swoim zużyciu ok.150 zł/m-c gdzie też pralka pierze, 2 lodówki, 2 kompy (7-8 godz./dobę pracują na pewno!) 2 x TV (często pracują łącznie - żonka nie ogląda sportu) 1 kuchenka gaz/elektr a druga cała elektr. w pokojach córek najczęściej "pracuje" 3 punktowe oświetlenie , itd... coś nie tak u Pana, może sąsiad podpina się??? /no żartuję/ , po drugie pisałem o domu 225 m2 i pionowych wymiennikach gruntowych... mam duża ale zadrzewioną działkę więc poziome odpadają tak więc te 70 tyś. minimum to chyba i tak oszczędnie liczę no i koszt kredytu pod instalację PC - za drogo jak dla mnie.
Link do komentarza
Cytat

Czy myśli Pan, ze znajdę kogoś dyskretnego i uczciwego by tego pilnował za 1000 -1200 miesięcznie? Bo ja za taką kasę targać nie będę, lekarz zabronił - o chęci nie posiadam.


Witam,
pieniądze nie wydane to zarobione, 1200 zł/m-c do pensji przyda się kazdemu - mnie też. Na razie nie mam problemów z woreczkami i trochę "gimnastyki" przyda się. Zawsze można z woreczka do ...wiaderka a z wiaderka do .. zasobnika i sypać po 5, 10 kg jak komu pasuje. Za taką kasę miesięcznie, max 2 godz. pracy, na miejscu bez wychodzenia z domu... bajka!
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego ? Koszt kWh z gazu i z pompy ciepła są podobne - podobna też jest stara technologia dystrybucji ciepła (zasobnik i cyrkulacja). Z tym, że gaz drożeje ponad dwa razy szybciej niż prąd, gaz zawsze mogą przykręcić, pompa jest droższa w serwisowaniu.
Jeżeli nie można domu zaizolować to doradziłbym pompę.


prosze sprawdzić realia
prąd drożeje szybciej od gazu a bedzie jeszcze gorzej......
Link do komentarza
Cytat

prosze sprawdzić realia
prąd drożeje szybciej od gazu a bedzie jeszcze gorzej......


- To może każdy sprawdzić
cena z 1995
kWh - 0.21 z przesyłem
m3 gazu 0.40 zł bez przesyłu

można wstawić dzisiejsze ceny!

Czy Pan uważa, że przejdziemy na oświetlenie gazowe ? Czy wierzy Pan w komputery na gaz czy telewizory?
Przecież jeżeli dom jest zaizolowany na poziomie zużycia 15-20kWh/m2 rocznie to z w/w zysków ile mamy kWh??
Link do komentarza
dom 200 m2 powierzchni całkowitej
prąd między 150 a 214 zł miesiecznie w okresie od września do teraz
gaz za grudzień 200 zł (za styczen nie mam jeszcze) od sierpnia do stycznia w sumie 680 zł za gaz
drewno z transportem 600 zł od wrzesnia do połowy lutego
w kominku palimy prawie codziennie jak tylko jest mąz bo tej przyjemnosci nie odmówilibyśmy sobie za nic- to jeden z najwiekszych uroków mieszkania w domu:) oczywiscie jak nie mamy czasu to nie palimy - dom bez kominka to wogóle jest do bani
drewno leży tylko wzdłuż scian domu pod okapami (narazie nie ma drewutni)
męzowi zajmuje czyszczenie i rozpalanie ok 20-30 minut
brudzenie ścian przy kominku to jest jakis zupełny mit- jasne cos tam sie minimalnie przykurzyło przy kratkach po całej zimie- a kratki są w kątach pokoju przy samej podłodze- to zmyłam gąbką raz czy dwa za całą zimę. Nieporównywalnie bardziej brudzi dwoje dzieci i jesli będziemy malowac to tylko przez szkody zrobione przez zbójów- pewnie nie wczesniej niz za 2-3 lata.
podsumowaując calkowity koszt energii w moim domu za grudzień- 200 + 200 zł + powiedzmy liczę 150 zł drewno = 550 zł
całkowity koszt instalacji grzewczej z piecem i grzejnikami- ok 20 tys
całkowity koszt kominka z DGP - 8500zł
Link do komentarza
Cytat

Oczywiśce, że nie gra.
Te 420zł średnio miesięcznie to całkowity koszt energii w moim domu za te 3 najchłodniejsze miesiące. Z tego trzeba odliczyć 200zł, które zużywam na inne potrzeby (oświetlenie, lodówka, komputery, TV, itp.). Czyli na ogrzewanie średnio miesiącznie wychodzi 220zł. W pozostałe miesiące sezonu grzewczego z pewnością będzie mniej niż np. w lutym, czyli średnio w całym sezonie koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody wyniosą ok. 1300zł.

Koszt całej mojej instalacji ogrzewania i przygotowania ciepłej wody to 37,5tys. zł, z czego 5tys. to dotacja na kolektory słoneczne (w tych 3 miesiącach dały pomijalna ilość ciepła).



HenoK, mi też coś nie gra, analizując Twoje zużycie i wielkość Twojego domu płacisz bardzo duże rachunki.
Link do komentarza
Cytat

HenoK, mi też coś nie gra, analizując Twoje zużycie i wielkość Twojego domu płacisz bardzo duże rachunki.

Które rachunki uważasz za duże? Ok. 200zł miesięcznie płacę za energię elektryczną do oświetlenia (do niedawna brak było oświetlenia ulicy - przez cały wieczór włączona była lampa zewnętrzna + halogeny na czujnik ruchu), prania, sprzętu RTV i AGD (lodówka, pralka, zmywarka), komputery (pracuję w domu, stąd jeden komputer działa zazwyczaj kilkanaście godzin w ciągu doby), wentylacje mechaniczną.

Sam dom też ma kilka energetycznych "dziur" - główne to drzwi zewnętrzne (2 szt.), ale także wyłaz na nieogrzewane poddasze.
Najpierw priorytetem było w miarę szybkie zbudowanie domu i zamieszkanie - udało się to zrobić w 7 miesięcy od wbicia pierwszej łopaty, a w niecałe 13 miesięcy o podjęcia decyzji o budowie. Następnym priorytetem było wykończenie domu i częściowe zagospodarowanie działki.
Przed ostatnią zima została zainstalowana docelowa pompa ciepła, podgrzewacz ciepłej wody i kolektory słoneczne. Ten rok upłynie pod znakiem łatania tych "dziur energetycznych".
Link do komentarza
Cytat

200 zł to normalny, typowy rachunek w domu za prąd, większośc moich znajomych płaci około tej kwoty, my też.

Co więcej, nie ma on zbyt dużego związku z wielkością domu. W większym stopniu jest zależny od ilości mieszkańców, ich przyzwyczajeń i wyposażenia domu.
Link do komentarza
Cytat

- To może każdy sprawdzić
cena z 1995
kWh - 0.21 z przesyłem
m3 gazu 0.40 zł bez przesyłu

można wstawić dzisiejsze ceny!

Czy Pan uważa, że przejdziemy na oświetlenie gazowe ? Czy wierzy Pan w komputery na gaz czy telewizory?
Przecież jeżeli dom jest zaizolowany na poziomie zużycia 15-20kWh/m2 rocznie to z w/w zysków ile mamy kWh??


wtedy ceny prądu były jeszcze Państwowe
prosze sobie sprawdzić wzrost cen po akcjach słynnego oszołoma Pana B i zobaczyć co nas czega .......
Link do komentarza
Cytat

Całkowite zużycie energii wyniosło u mnie (109m2 ogrzewanej powierzchni w domu jednorodzinnym wolnostojącym) :
w grudniu - 986kWh (ok. 400zł)
w styczniu - 1133kWh (ok. 500zł)
w lutym - 848kWh (ok. 360zł).
Z tego na "normalne" potrzeby (poza ogrzewaniem) zużywam 12-14kWh na dobę (ok. 200zł). W kosztach energii uwzględniłem abonament i opłaty stałe ok. 20zł/miesiąc.
Temperatura w pomieszczeniach 21-22st. C.
Nie mam też kominka.
Kuchenka gazowa zużywa 1butlę gazu za 45zł przez 2 miesiące.

Jakie było Twoje zużycie gazu, drewna do kominka i energii elektrycznej?
Ile godzin poświęciłaś na palenie w kominku, wynoszenie popiołu, itp.
Ile miejsca na Twojej działce zajmuje składowanie drewna do kominka?
Ile płacisz w ciągu roku za czyszczenie kominów i serwis kotła gazowego?
Jak często musisz malować salon po paleniu w kominku ?


Musze Pana zmartwić ale dopiero dziś doczytałem większośc postów jestem zalamany Pana fascynacją tak wysokimi (dla Pana niskimi )rachunkami
gwarantuje Panu ze taki sam wynik kwotowy bez zadnych inwestycji osiagne na gazie i tez bezobsługowo
przeciez Pan ogrzewa troszkę wieksze miezszknie a rachunki jakby Pan ogrzewał dom 200m2
pzrecież podobno ma Pan wymiennik gruntowy na takim wymienniku to ogrzewanie na 1m2 nie powinno przekroczyć 1,20gr brutto a u Pana prawie 3zł przecież to katastrofalny wynik
albo Pan nie masz izolacji w tym wiekszym mieszkaniu albo instalacja jest tak skopana że aż strach myśleć
prosze się udac do firmy montującej te pompę bo gwarantuje że coś jest nie tak z tą pompą ....albo mieszknie
zupełnie nowe i wilgotnośc robi swoje stąd tak koszmarnie wysokie rachunki
Link do komentarza
Cytat

Musze Pana zmartwić ale dopiero dziś doczytałem większośc postów jestem zalamany Pana fascynacją tak wysokimi (dla Pana niskimi )rachunkami
gwarantuje Panu ze taki sam wynik kwotowy bez zadnych inwestycji osiagne na gazie i tez bezobsługowo
przeciez Pan ogrzewa troszkę wieksze miezszknie a rachunki jakby Pan ogrzewał dom 200m2
pzrecież podobno ma Pan wymiennik gruntowy na takim wymienniku to ogrzewanie na 1m2 nie powinno przekroczyć 1,20gr brutto a u Pana prawie 3zł przecież to katastrofalny wynik
albo Pan nie masz izolacji w tym wiekszym mieszkaniu albo instalacja jest tak skopana że aż strach myśleć
prosze się udac do firmy montującej te pompę bo gwarantuje że coś jest nie tak z tą pompą ....albo mieszknie
zupełnie nowe i wilgotność robi swoje stąd tak koszmarnie wysokie rachunki

W którym miejscu napisałem o fascynacji moimi rachunkami? Uważam, że są to normalne rachunki.
Nie wiem na jakiej podstawie twierdzi Pan, że "taki sam wynik kwotowy bez zadnych inwestycji osiagne na gazie i tez bezobsługowo"? Sieć gazu ziemnego znajduje się w odległości kilku kilometrów od mojej działki. Podłączy mi Pan "bezinwestycyjnie" gaz do budynku?
Jest jednak spora różnica pomiędzy ogrzewaniem mieszkania o powierzchni 109m2, znajdującego się zazwyczaj w domu wielorodzinnym, a domem wolnostojącym.

Kto Panu takich bzdur naopowiadał, że koszt ogrzewania 1m2 przy pompie ciepłą wynosi 1,2gr brutto, i skąd Pan wziął koszt 3zł/m2? Czego ten koszt ma dotyczyć? Roku, miesiąca, dnia ?
Koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody dla mojego domu w sezonie grzewczym szacuję na ok. 1300zł, czyli niecałe 12zł/m2 rocznie. W czasie mroźnego stycznia koszt wyszedł ok. 300zł, czyli ok. 2,75zł/m2.
Jak to się ma do kosztów ogrzewania mieszkania? Do mojego domu przeniosłem się z mieszkania, gdzie 3 lata temu płaciłem za ogrzewanie 72m2 i ciepła wodę dla 4 osób płaciłem ok. 200zł miesięcznie, czyli rocznie ok. 2400zł (ciepło pochodziło z ciepłowni miejskiej).

Pompa ciepła jest w porządku, a o "dziurach" w moim budynku pisałem już wcześniej.

Niższe koszty ogrzewania mógłbym mieć, gdybym zwiększył moc pompy ciepła, tak aby wystarczyło ogrzewanie tylko w II taryfie. To oznaczałoby jednak znacznie większy koszt dolnego źródła (obecnie mam 270m wymiennika poziomego). Dodatkowa inwestycja rzędu 6tys. zł spowodowałaby zmniejszenie rachunku za ogrzewanie w styczniu z 300zł do 220zł. Roczne oszczędności z tego tytułu wyniosłyby ok. 100zł (pompa ciepła z I taryfy korzystała tylko w grudniu i styczniu), czyli cała inwestycja zwróciłaby się po ok. 60 latach, chociaż to też nie jest pewne, bo pompa ciepła o większej mocy miałaby też gorszą sprawność.
Link do komentarza
Cytat

W którym miejscu napisałem o fascynacji moimi rachunkami? Uważam, że są to normalne rachunki.
Nie wiem na jakiej podstawie twierdzi Pan, że "taki sam wynik kwotowy bez zadnych inwestycji osiagne na gazie i tez bezobsługowo"? Sieć gazu ziemnego znajduje się w odległości kilku kilometrów od mojej działki. Podłączy mi Pan "bezinwestycyjnie" gaz do budynku?
Jest jednak spora różnica pomiędzy ogrzewaniem mieszkania o powierzchni 109m2, znajdującego się zazwyczaj w domu wielorodzinnym, a domem wolnostojącym.

Kto Panu takich bzdur naopowiadał, że koszt ogrzewania 1m2 przy pompie ciepłą wynosi 1,2gr brutto, i skąd Pan wziął koszt 3zł/m2? Czego ten koszt ma dotyczyć? Roku, miesiąca, dnia ?
Koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody dla mojego domu w sezonie grzewczym szacuję na ok. 1300zł, czyli niecałe 12zł/m2 rocznie. W czasie mroźnego stycznia koszt wyszedł ok. 300zł, czyli ok. 2,75zł/m2.
Jak to się ma do kosztów ogrzewania mieszkania? Do mojego domu przeniosłem się z mieszkania, gdzie 3 lata temu płaciłem za ogrzewanie 72m2 i ciepła wodę dla 4 osób płaciłem ok. 200zł miesięcznie, czyli rocznie ok. 2400zł (ciepło pochodziło z ciepłowni miejskiej).

Pompa ciepła jest w porządku, a o "dziurach" w moim budynku pisałem już wcześniej.

Niższe koszty ogrzewania mógłbym mieć, gdybym zwiększył moc pompy ciepła, tak aby wystarczyło ogrzewanie tylko w II taryfie. To oznaczałoby jednak znacznie większy koszt dolnego źródła (obecnie mam 270m wymiennika poziomego). Dodatkowa inwestycja rzędu 6tys. zł spowodowałaby zmniejszenie rachunku za ogrzewanie w styczniu z 300zł do 220zł. Roczne oszczędności z tego tytułu wyniosłyby ok. 100zł (pompa ciepła z I taryfy korzystała tylko w grudniu i styczniu), czyli cała inwestycja zwróciłaby się po ok. 60 latach, chociaż to też nie jest pewne, bo pompa ciepła o większej mocy miałaby też gorszą sprawność.


chce jedynie uzmysłowić że inwestycja w Pana przypadku w pompe była Pana wyborem a koniecZnością ze wzgledu na oszczedności z tego powodu
założenia pomp ciepła sa takie że ma byc tanio i bezobsługowo a napewno taniej od gazu natomiast w OPana przypadku nie widze tego typu oszczedności i tylko na to zwracam uwagę
Link do komentarza
Cytat

Ileż to przez lata marketingu trzeba było, by zdrowy na umyśle człowiek doprowadzał sobie gaz do WŁASEGO domu, który ma być ostoją bezpieczeństwa. Ileż to pseudonaukowych wywodów potrzeba, by wyżej wymieniony posiadacz gazu był z tego powodu szczęśliwy. Ileż to kombinacji trzeba by jeszcze uzasadnić, że wysokie rachunki za gaz są niskie.

Panie Tomaszu, energia elektryczna pod tym względem wcale nie jest bezpieczniejsza, jeżeli ktoś obchodzi się z nią nieostrożnie.
W dodatku, jako nośnik energii wcale nie jest tańsza od gazu.
Link do komentarza
Cytat

energia elektryczna pod tym względem wcale nie jest bezpieczniejsza


Tu się nie zgodzę. Co może mi zrobić krzywdę? Minimum 500mA przez minimum 5 sek. Wyłączniki różnicowo prądowe mają czułość 30mA i czas reakcji 20 msek. Poza tym czy przy gazie nie korzystamy z prądu? Mamy 2010 rok Panie Henryku
Cytat

W dodatku, jako nośnik energii wcale nie jest tańsza od gazu.


Tu się z Panem zgodzę - co do ceny nośnika! Ale ja piszę o cena ogrzewania a to nie to samo. W domach zaizolowanych na poziomie zużycia energii 150kWh/m2 minimum 10% straty w komin, na zasobniku czy cyrkulacji to jest dokładnie tyle ile potrzeba do domu zużywającego 15kWh/m2 rocznie. Przy dobrej izolacji decyduje, sterowanie itp. a nie koszt kWh.
Mamy 2010 rok
Link do komentarza


Tu się z Panem zgodzę - co do ceny nośnika! Ale ja piszę o cena ogrzewania a to nie to samo. W domach zaizolowanych na poziomie zużycia energii 150kWh/m2 minimum 10% straty w komin, na zasobniku czy cyrkulacji to jest dokładnie tyle ile potrzeba do domu zużywającego 15kWh/m2 rocznie. Przy dobrej izolacji decyduje, sterowanie itp. a nie koszt kWh.
Mamy 2010 rok
[/quote]


To może byśmy szli dalej tym tokiem: mamy rok 2010, dlaczego w związku z tym nie propaguje sie powszechnie budownictwa pasywnego? przecież taki budynek w ogóle nie potrzebuje ogrzewania. Idąc tym tokiem dochodzimy do wniosku że wszyscy jesteśmy idiotami, bo nie budujemy takich domów
Link do komentarza
Cytat

chce jedynie uzmysłowić że inwestycja w Pana przypadku w pompe była Pana wyborem a koniecZnością ze wzgledu na oszczedności z tego powodu
założenia pomp ciepła sa takie że ma byc tanio i bezobsługowo a napewno taniej od gazu natomiast w OPana przypadku nie widze tego typu oszczędności i tylko na to zwracam uwagę

Na podstawie czego twierdzi Pan, że w przypadku ogrzewania gazem płaciłbym mniej?
Na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody w styczniu zużyłem ok. 730kWh energii elektrycznej, której koszt to ok. 300zł. Licząc skromnie COP pompy ciepła 3,0 oznacza to 2190kWh energii. Przy sprawności kotła gazowego 90% oznaczałoby to zużycie min. 250m3 gazu. Z ten gaz zapłaciłbym ok. 460zł (1,75zł/m3 + 23zł opłaty stałe - taryfa W-2).
Możemy też porównać luty - ja zapłacę za energię elektryczną (do ogrzewania i przygotowania c.w.u.) ok. 160zł, przy gazie zapłaciłbym prawie 300zł.

Założenia dla instalacji pompy się zgadzają - jest taniej od gazu (pomijając fakt, że nie mam dostępu do gazu ziemnego).
Fakt, że gdybym miał ogrzewać gazem, z pewnością dałbym więcej izolacji, żeby zmniejszyć "koszmarnie wysokie rachunki".
Link do komentarza
Cytat

Tu się nie zgodzę. Co może mi zrobić krzywdę? Minimum 500mA przez minimum 5 sek. Wyłączniki różnicowo prądowe mają czułość 30mA i czas reakcji 20 msek. Poza tym czy przy gazie nie korzystamy z prądu? Mamy 2010 rok Panie Henryku

Przecież podobne zabezpieczenia funkcjonują także w przypadku gazu - czujniki gazu, czujniki CO, automatyka odcinająca dopływ gazu, itp.
Link do komentarza
Cytat

Przecież podobne zabezpieczenia funkcjonują także w przypadku gazu - czujniki gazu, czujniki CO, automatyka odcinająca dopływ gazu, itp.


Sa tak samo obowiązkowe, niezawodne i powszechne jak różnicówka?. Pewien Pan jest, że wszyscy moi sąsiedzi to mają? (bo ja gaz wyrzuciłem ) Pewien Pan jest, że mam takie w piwnicy domu wielorodzinnego i na skrzynce?
Zapytam jeszcze:
Czy pewien Pan jest, że w mieszkaniu 40-50 m2 w starym budownictwie taniej wyjdzie "junkers" z otwartą komorą, od niecentralnego elektrycznego z rekuperatorem? Pytam, bo tak nakładli ludziom, o drogim prądzie, że w tak małych mieszkaniach wymieniają okna i zakładają gazowe. Cena najtańszej instalacji gazowej wyższa od założenie elektrycznego + reku.
Link do komentarza
Cytat

Na podstawie czego twierdzi Pan, że w przypadku ogrzewania gazem płaciłbym mniej?
Na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody w styczniu zużyłem ok. 730kWh energii elektrycznej, której koszt to ok. 300zł. Licząc skromnie COP pompy ciepła 3,0 oznacza to 2190kWh energii. Przy sprawności kotła gazowego 90% oznaczałoby to zużycie min. 250m3 gazu. Z ten gaz zapłaciłbym ok. 460zł (1,75zł/m3 + 23zł opłaty stałe - taryfa W-2).
Możemy też porównać luty - ja zapłacę za energię elektryczną (do ogrzewania i przygotowania c.w.u.) ok. 160zł, przy gazie zapłaciłbym prawie 300zł.

Założenia dla instalacji pompy się zgadzają - jest taniej od gazu (pomijając fakt, że nie mam dostępu do gazu ziemnego).
Fakt, że gdybym miał ogrzewać gazem, z pewnością dałbym więcej izolacji, żeby zmniejszyć "koszmarnie wysokie rachunki".


Coś Pana nie rozumiem
prosze zrozumiec jedno że 2000kw na taki domek to koszmar i nie udowodni mnie Pan że gazem wyjdzie drożej bo nie wyjdzie
fakt jest faktem ze jesli nie ma Pan gazu to fakt że trzeba wybrac zło koniecznie czyli pompe która dobrze zrobiona powinna dac ozsszcZedności wgledem gazu ale to powinno byc zupełnie na innym pułapie niz to co tu jet opisane
Następna sprawą jest izolacja i to komunistyczne stwierdzenie "gdybym miał ogrzewac gazem to z pewnościa dałbym więcej izolacji .....no muszę powiedzić że juz od 15 lat nie słyszałem tego stwiedzenia i mylsałem że nie usłysze a tu o mało spadłem z fotela
czyli idąc tym tropem mozemy wcale sie nie budowac i mieszkać w szałasie przy ognisku centralnym paląc drewna odpadowego z lasu .....
no nie chce nikogo urazić ale napradę ale na ty forum to mamy skrajności jeden na podłoge daje 30cm styropianu gdzie faktycznie on nic nie daje a drugi nie izoluje domu bo nie ogrzewa gazem ....
Link do komentarza
Cytat

Coś Pana nie rozumiem
prosze zrozumiec jedno że 2000kw na taki domek to koszmar


Po pierwsze nie "kw", tylko "kWh".
Po drugie :
Cytat

styczeń ,temp -24 (48m3)
średnia ze stycznia 38m3 ,ogrzewna powierzchnia 410m2 z tego 260 do temp 23 i pozostałe 16-18st
dom mur trójwarstwowy(gierek),bez izolazcji dodatkowej strop zaizolowany bezsensowną wełną niby samorosnącą o gr 30cm -do wymiany ...


Jeśli dobrze liczę to 38x31=1178m3 gazu w styczniu, przy powierzchni ogrzewanej 410m2, z tego prawie połowa na "pół gwizdka". To daje zużycie 2,87m3/m2, albo prawie 27kWh/m2 i koszt ogrzewania ok. 2000zł (4,8zł/m2).

Czy w tej sytuacji moje zużycie energii za styczeń 730kWh i koszt ok. 300zł (2,75zł/m2) jest takie "katastrofalne"?

Ktoś tu chyba widzi źdźbło w oku bliźniego, a w swoim belki nie zauważa.
Link do komentarza
Cytat

Po pierwsze nie "kw", tylko "kWh".
Po drugie :

Jeśli dobrze liczę to 38x31=1178m3 gazu w styczniu, przy powierzchni ogrzewanej 410m2, z tego prawie połowa na "pół gwizdka". To daje zużycie 2,87m3/m2, albo prawie 27kWh/m2 i koszt ogrzewania ok. 2000zł (4,8zł/m2).

Czy w tej sytuacji moje zużycie energii za styczeń 730kWh i koszt ok. 300zł (2,75zł/m2) jest takie "katastrofalne"?

Ktoś tu chyba widzi źdźbło w oku bliźniego, a w swoim belki nie zauważa.


tak tylko Ja jestem świadomy tego wyniku po termomodernizacji i zamontowaniu rekuperatora ten wynik bedzie zadowalajacy
gdybym miał nowy domek nawet 200m2 to napewno założeń bym nie przekroczył
Ja mam stare budownictwo ,Pan masz nowe a za tym idą pewne zalezności ....
uważam że Pana dom jako tako nie jest wstanie generowac aż tak duzych strat a z wcześniej opisanych postów wywnioskowałem że Pana pompa ma EER poniżej 2,5 ,a ESEER nieprzekraczające 3,5 ,prosiłbym się temu przyjżeć
oczywiście wyliczyć sie tego idealnie nie da ale majc pomiar ilości ciepła wychodzącego z pompy wszytko byłoby wiadomo
Link do komentarza
Cytat

tak tylko Ja jestem świadomy tego wyniku po termomodernizacji i zamontowaniu rekuperatora ten wynik bedzie zadowalajacy
gdybym miał nowy domek nawet 200m2 to napewno założeń bym nie przekroczył

Kto Panu powiedział, że ja nie jestem świadomy stanu mojego domu. Proszę przeczytać kilka postów wcześniej - napisałem to wystarczająco wyraźnie.
O jakich założeniach Pan pisze? Skąd Pan wie co zakładałem przy projektowaniu i budowie swojego domu?
Kolejny jasnowidz na Forum, który jedynie na podstawie cudzych wypowiedzi jest w stanie określić EER, czy ESERR, pomijając już fakt, że wskaźniki te są wyznaczane do urządzeń chłodniczych, a nie grzewczych icon_evil.gif .
Link do komentarza
Cytat

Kto Panu powiedział, że ja nie jestem świadomy stanu mojego domu. Proszę przeczytać kilka postów wcześniej - napisałem to wystarczająco wyraźnie.
O jakich założeniach Pan pisze? Skąd Pan wie co zakładałem przy projektowaniu i budowie swojego domu?
Kolejny jasnowidz na Forum, który jedynie na podstawie cudzych wypowiedzi jest w stanie określić EER, czy ESERR, pomijając już fakt, że wskaźniki te są wyznaczane do urządzeń chłodniczych, a nie grzewczych icon_evil.gif .


janowidz oki
szkoda tylko że prosz3e o potwierdzenie pewnych informacji to dostaję atak
uważam tylko na podstawie innych obiektów że koszty ogrzewania sa za duze i w takich samych kosztach zmieszczę się w gazie i na tym tyle co chciałem przekazać
Link do komentarza
Cytat

janowidz oki
szkoda tylko że prosz3e o potwierdzenie pewnych informacji to dostaję atak
uważam tylko na podstawie innych obiektów że koszty ogrzewania sa za duze i w takich samych kosztach zmieszczę się w gazie i na tym tyle co chciałem przekazać

Potwierdzenia jakich informacji ?
COP na razie nie będę mierzył, chociaż w przyszłości nie wykluczam takiego pomiaru.
Koszty ogrzewania zależą głównie od ilości potrzebnej energii oraz od kosztu wytworzenia jednostki energii.
Pierwszy czynnik nie ulegnie zmianie przy ogrzewaniu gazem, natomiast koszt wytworzenia 1kWh jest w przypadku pompy ciepła glikol-woda niższy niż przy kotle gazowym.
W jaki sposób chce Pan się zmieścić w tych samych kosztach ?
Link do komentarza
Cytat

Potwierdzenia jakich informacji ?
COP na razie nie będę mierzył, chociaż w przyszłości nie wykluczam takiego pomiaru.
Koszty ogrzewania zależą głównie od ilości potrzebnej energii oraz od kosztu wytworzenia jednostki energii.
Pierwszy czynnik nie ulegnie zmianie przy ogrzewaniu gazem, natomiast koszt wytworzenia 1kWh jest w przypadku pompy ciepła glikol-woda niższy niż przy kotle gazowym.
W jaki sposób chce Pan się zmieścić w tych samych kosztach ?


Jak Pan umie liczyć to Pan wie że przy COP 2,7 jest granica gaz a pompa ,jak P{an dobrze wie srednio taki wynik w przecietnych instalacjach się uzyskuje,a przecietną instalacje można tez podpiąc do kotła gazowego i w 1/3 kosztów inwestycji sie zmiescimy aby osiągnąc ten sam wynik rachunku za ogrzewanie
ideą pomp ciepła zawsze było aby ich COP był powyżej 4 co powoduje że w kosztach eksploatcji nie powinno byc tańn zego bezobługowego zródła ciepla
na dzień dzisiejszy gdzie prąd jest po niespełna 60gr brutto a gaz za jedyne 1,84 brutto to zakładając sredni COP na poziomie 2,7 pompa jest droższa od gazu zakładając dla gazu realną sprawnośc na poziomie 93% dla żeliwiaka
nastepny aspekt to nieuchronne podwyżki cen prądu
Link do komentarza
Cytat

Jak Pan umie liczyć to Pan wie że przy COP 2,7 jest granica gaz a pompa ,jak P{an dobrze wie srednio taki wynik w przecietnych instalacjach się uzyskuje,a przecietną instalacje można tez podpiąc do kotła gazowego i w 1/3 kosztów inwestycji sie zmiescimy aby osiągnąc ten sam wynik rachunku za ogrzewanie
ideą pomp ciepła zawsze było aby ich COP był powyżej 4 co powoduje że w kosztach eksploatcji nie powinno byc tańn zego bezobługowego zródła ciepla
na dzień dzisiejszy gdzie prąd jest po niespełna 60gr brutto a gaz za jedyne 1,84 brutto to zakładając sredni COP na poziomie 2,7 pompa jest droższa od gazu zakładając dla gazu realną sprawnośc na poziomie 93% dla żeliwiaka
nastepny aspekt to nieuchronne podwyżki cen prądu


Byłoby to prawdą, gdyby do napędu pomp ciepła wykorzystywać wyłącznie prąd w I taryfie. W praktyce jednak większość pomp ciepła współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, którego akumulacyjność pozwala na pracę pompy ciepła w większości w II taryfie. Sam mam ustawioną pracę pompy ciepła w II taryfie, a jedynie w sytuacji gdy wyprodukowane w II taryfie ciepło nie wystarcza do ogrzania domu pompa ciepła włącza się także w I taryfie. W grudniu i styczniu była właśnie taka sytuacja. Średnio w roku przewiduję ok. 80% pracy PC w II taryfie. Przy aktualnych cenach energii : 0,58792zł/kWh w I i 0,30793zł/kWh w II taryfie oznacza to średnią cenę energii dla PC 0,364zł/kWh.
Zrównanie kosztów ogrzewania przy gazie i PC nastąpiłoby więc przy COP~1,75.

Link do komentarza
Cytat

Byłoby to prawdą, gdyby do napędu pomp ciepła wykorzystywać wyłącznie prąd w I taryfie. W praktyce jednak większość pomp ciepła współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, którego akumulacyjność pozwala na pracę pompy ciepła w większości w II taryfie. Sam mam ustawioną pracę pompy ciepła w II taryfie, a jedynie w sytuacji gdy wyprodukowane w II taryfie ciepło nie wystarcza do ogrzania domu pompa ciepła włącza się także w I taryfie. W grudniu i styczniu była właśnie taka sytuacja. Średnio w roku przewiduję ok. 80% pracy PC w II taryfie. Przy aktualnych cenach energii : 0,58792zł/kWh w I i 0,30793zł/kWh w II taryfie oznacza to średnią cenę energii dla PC 0,364zł/kWh.
Zrównanie kosztów ogrzewania przy gazie i PC nastąpiłoby więc przy COP~1,75.


no ok
Link do komentarza
Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 214m2/175,5 m2
PC: geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW dla co i cwu
DZ: kolektor pionowy 100 mb, U-rurka
Obiegówka DZ: zintegrowana z PCi ok. 100W
GZ: podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki
Obiegówka GZ: Wbudowana w PCi
Ocieplenie: elewacja 20cm styropianu, podłoga 30cm styropianu, dach 30cm pianki PUR otw.kom.
Inne: rekuperator RENOVENT HR L z bypassem firmy BRINK, wydajność max. 400m3/h, GWC żwirowe
Lokalizacja: Warszawa

Zuzycie en. elkrtycznej na potrzeby ogzewania:
2009-11-25 2009-11-30 83 kWh
2009-12-01 2009-12-31 589 kWh
2010-01-01 2010-01-31 733 kWh
2010-02-01 2010-02-28 426 kWh
2010-03-01 2010-03-16 208 kWh
Suma energii zuzytej dotychczas w sezonie 2009/2010: 2 039 kWh

Koszty ogrzewania, liczac tylko w I taryfie po 0,5897 zl/kWh wyjdzie 1 202,40 zl


Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 214m2/175,5 m2
PC: geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW dla co i cwu
DZ: kolektor pionowy 100 mb, U-rurka
Obiegówka DZ: zintegrowana z PCi ok. 100W
GZ: podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki
Obiegówka GZ: Wbudowana w PCi
Ocieplenie: elewacja 20cm styropianu, podłoga 30cm styropianu, dach 30cm pianki PUR otw.kom.
Inne: rekuperator RENOVENT HR L z bypassem firmy BRINK, wydajność max. 400m3/h, GWC żwirowe
Lokalizacja: Warszawa

Zuzycie en. elkrtycznej na potrzeby ogzewania:
2009-11-25 2009-11-30 83 kWh
2009-12-01 2009-12-31 589 kWh
2010-01-01 2010-01-31 733 kWh
2010-02-01 2010-02-28 426 kWh
2010-03-01 2010-03-16 208 kWh
Suma energii zuzytej dotychczas w sezonie 2009/2010: 2 039 kWh

Koszty ogrzewania, liczac tylko w I taryfie po 0,5897 zl/kWh wyjdzie 1 202,40 zl


Pzdr.


Witam,
pozwoliłem sobie przeliczyć te wartości na cały sezon: od 01.10.2009 do 15.04.2010 przyjmując dla X-403kwh, potem wg Pana wskazań i następnie III - 403 kwh, do 15.04.2010r - 208kwh. R-m sezon 3260kwh x 0.59 zł/kwh = 1923 zł, przeliczjąc na swoje 225m2 pu to daje około 2466zł/sezon. Więc znośnie drogo ale też nie tanio, nie śledziłem wszystkich Pana wpisów ale gdyby mógł Pan ewentualnie podać kwotę wydaną na instalację grzewczą . Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...