Skocz do zawartości

prawdziwe koszty ogrzewania- to jak jest z tą pompą ciepła?


Recommended Posts

Cytat

Witam,
pozwoliłem sobie przeliczyć te wartości na cały sezon: od 01.10.2009 do 15.04.2010 przyjmując dla X-403kwh, potem wg Pana wskazań i następnie III - 403 kwh, do 15.04.2010r - 208kwh. R-m sezon 3260kwh x 0.59 zł/kwh = 1923 zł, przeliczjąc na swoje 225m2 pu to daje około 2466zł/sezon. Więc znośnie drogo ale też nie tanio, nie śledziłem wszystkich Pana wpisów ale gdyby mógł Pan ewentualnie podać kwotę wydaną na instalację grzewczą . Pozdrawiam


Dom nie zamieszkaly jeszcze, roelty caly czas zamkniete -brak jakichkolwiek zyskow energetycznych i niestety nieszzelne drzwi zewnetrzne (zbyt male uszczelki i nie dolegaja do drzwi przez co wieje i to dosych silnie), brak drzwi wewnetrznych, dom nieomal pusty.

Koszt calej instalacji, tj. pompy ciepla z kolektorem pionowym, instalacji wodnej CO (podlogowka + trzy grzejniki drabinkowe w lazinkach i pralni), wszystkie materialy wraz z robocizna (bez jastrychu) wliczajac styropiany podlogowe w calym domu i garazu itd. szacuje na ok. 70k zl
Jest to pierwszy sezon i niestety dosyc ciezki jesli chodzi o pogode -temp. sporo ponizej obliczeniowych dla mojej strefy klimatycznej siegajace niejednokrotnie ponizej -26*C a startowalem od temp. 12*C wewnatrz.
Mury potrzebowaly jednak wygrzac sie i osuszyc, mysle ze kolejne sezony beda juz bardziej miarodajne.
Kubature mam ok. 500m3 a po podlogach ok. 215m2 - wiec jest co grzac.
Energii z gruntu zuzylem ok. 6 400kWh (wg wskazan pompy) a energii elektrycznej 2 040kWh na dzien 18/03/2010 co daje nam lacznie 8 440 kWh w ciagu 93 dni
Do zaplacenia bedzie za 2 040 kWh tj. 21,94 kWh dziennie. Teraz mozna podstawic na ilosc dni sezonoych i wyjdzie w przyblizeniu zuzycie.
Dzielac to przez powierzchnie podlog ogrzewanych wychodzi ok. 0,102 kWh/m2 (21,94kWh/215m2)
Dla powierzchni 225m2 wyszloby ok. 23kWh dziennie - liczac dla takiej zimy jak tegoroczna i dla warunkow ktore panuja u mnie.
Mysle ze dla zamieszkalego domu powinno sie to znacznie zmniejszyc (zuzycie) ale nie potrafie w tej chwili podac o ile.

Jesli zalozymy ze sezon trwa 200 dni w roku to da mi koszt ok. 2 588,9 zl (4 388 kWh) w pierwszej taryfie pradu budowlanego (0,59zl/kWh)

Pzdr.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

wróciłam do tamatu bo mam podsumowane rachunki i tak jak pisałam:
całkowity koszt gazu za 9 mies w tym cała zima- 2300 zł
prąd - 200 zł miesięcznie
drewno- 800 zł.
(dom ma 200 m2 pow całkowitej)


Myślę że nie powinno się porównywać kosztów gazu i PC w sytuacji, gdy poza gazem dogrzewa się dom kominkiem (a może jest to nawet główne źródło ciepła)...
Może ktoś poda wyliczenia dla domu ogrzewanego wyłącznie gazem w minionym sezonie grzewczym?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Myślę że nie powinno się porównywać kosztów gazu i PC w sytuacji, gdy poza gazem dogrzewa się dom kominkiem (a może jest to nawet główne źródło ciepła)...
Może ktoś poda wyliczenia dla domu ogrzewanego wyłącznie gazem w minionym sezonie grzewczym?


A czemu nie porównywać kominka ? Sporo ludzi jak nie większość w domu posiada kominek i większość mając gaz,prąd czy PC w okresach przejściowych rozpala kominek jeśli nie celowo to rekreacyjnie a jeśli ciepło się rozchodzi po domu to gaz,prąd,PC się wyłącza icon_wink.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zależy ile tego drewna „poszło”.
W omawianym przykładzie - sporo
Za 800zł, to od 4 do 8m3 ( w zależności od ceny) drewna co daje od 4.000 do 8.000kWh (przy założeniu, że sprawność kominka = 50%)

Można przyjąć, ze dało to oszczędności na gazie od 400 do 800m3.

Raczej nie można w tym przypadku mówić o „okazjonalnym używaniu” kominka, bo jego udział jest znaczny, w ogólnym bilansie stanowi to od 30 do 60% zużycia gazu.

Oczywiście – w dużym uproszczeniu.
Link do komentarza
Cytat

A czemu nie porównywać kominka ? Sporo ludzi jak nie większość w domu posiada kominek i większość mając gaz,prąd czy PC w okresach przejściowych rozpala kominek jeśli nie celowo to rekreacyjnie a jeśli ciepło się rozchodzi po domu to gaz,prąd,PC się wyłącza icon_wink.gif


Jaki sens ma cieszenie się z niskiego zużycia gazu czy prądu jeżeli np. przez 60-80% czasu pali się kominkiem?
W takim przypadku dla maksymalizacji samozadowolenia (kosztem komfortu) wystarczy wyłączyć na cały sezon grzewczy kocioł gazowy lub PC i mieć satysfakcję zerowego zużycia gazu/prądu... Edytowano przez seboooool (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jaki sens ma cieszenie się z niskiego zużycia gazu czy prądu jeżeli np. przez 60-80% czasu pali się kominkiem?
W takim przypadku dla maksymalizacji samozadowolenia (kosztem komfortu) wystarczy wyłączyć na cały sezon grzewczy kocioł gazowy lub PC i mieć satysfakcję zerowego zużycia gazu/prądu...



Kto się cieszy z niskiego zużycia gazu ?Ja widzę tylko suche cyferki ale Tobie jak widzę coś gdzieś ściska icon_wink.gif
Nie znam ludzi,którzy mając w domu kominek nie rozpalają w nim ognia czy to dla przyjemności czy dla praktyczności,a co za tym idzie mamy automatycznie mniejsze zużycie gazu,prądu przez ten czas.
Czy tak trudno pojąć,że ludziom chce się palić w kominku raz na jakiś czas i kominek pełen ognia sprawia im przyjemność ? Ok.5 m.sześć drewna do kominka to nie jest znowu aż tak sporo jak na 9 miesięcy.
kropeczka_ns podała Ci zużycie gazu i o co biega ? Że za PC jest niewiele mniejszy lub podobny rachunek ? Trzeba było wcześniej o tym pomyśleć icon_wink.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

kropeczka_ns podała Ci zużycie gazu i o co biega ? Że za PC jest niewiele mniejszy lub podobny rachunek ? Trzeba było wcześniej o tym pomyśleć icon_wink.gif


O czym pomyslec? O kominku?
Nie mam nic przeciwko jego używaniu (wręcz przeciwnie). icon_wink.gif
Tylko porównując dwa źródła ciepła trzeba założyć podobne warunki użytkowania (włączając w to podobny poziom zapotrzebowania na energię) w przeciwnym razie takie porównanie nie ma sensu.

Przyklad:
Dom A: gaz 50%, kominek 50%, koszt 2500 PLN/rok
Dom B: PC 100%, koszt: 2500 PLN/rok

O czym świadczy twoim zdaniem takie porównanie? icon_cool.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Przyklad:
Dom A: gaz 50%, kominek 50%, koszt 2500 PLN/rok
Dom B: PC 100%, koszt: 2500 PLN/rok

O czym świadczy twoim zdaniem takie porównanie? icon_cool.gif


1.O braku roztropności użytkownika PC w domu B,ponieważ jeśli zabraknie prądu,PC się zepsuję itp.taki użytkownik będzie świeczki palił,że się ogrzać icon_wink.gif
2.O braku umiejętności czerpania przyjemności z kominka w domu B icon_wink.gif
3.O łatwowierności i łykaniu marketingowym w domu B icon_wink.gif
4.O umiejętności oszczędzania w domu A icon_wink.gif
5.O zsadności instalacji kominka w domu A icon_wink.gif
itp,itd icon_biggrin.gif

Siedząc wieczorem,przy lampce wina,z żoną u boku i ciepłym kominku chcąc niechcąc oszczędzamy na gazie,prądzie,węglu,czyli przyjemne z pożytecznym icon_wink.gif
Czemu to Cię tak razi ?
Kominek raz rozpalony pali się i oddaje ciepło przez kilka godzin,na siłę nie będę go przecież gasił icon_smile.gif
Chce mi się ognia to rozpalę,nie chce mi się rozpalać zdaje się na gaz czy prąd.
Nie mówię tu o konieczności dokładania i robienia kotłowni z salonu i kominku z płaszczem wodnym bo to jest dla mnie nieporozumienie. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
icon_smile.gif
no dobra. Drewna zuzyliśmy- moze z 6 m3. Paliliśmy w kominku często, nie codziennie, powiedzmy z 3 razy w tygodniu popołudniami to napewno- paliliśmy bo bardzo to lubimy i daje to nieporównywalny z niczym kilimat. Nie jest też uciązliwe, bo wyczyszczenie i rozpalenie kominka zajmuje mojemu męzowi nie więcej niż 15-20 minut, spalaliśmy zwykle jeden a czasami dwa kosze drewna (dwa tylko jak sie paliło od dopołudnia np w niedzielę).
Rachunki podałam wam dlatego że myślę, że takie informacje- czyli prawdziwe zużycie, nie teoretycznie wyliczone, sa najcenniejsze do podejmowania decyzji jakie ogrzewanie zamontować. Zaznaczę, że szwagier mając podobny dom do naszego i eko groszek wydał na ogrzewanie mniej niż my. Moim zdaniem jest to najtańsze obecnie rozwiązanie. Jedno jest pewne- nie ma sensu demonizować zużycia gazu, nam całościowe utrzymanie domu wychodzi o ponad 50% mniej niż utrzymanie i ogrzanie mieszkania 70m2 w bloku gdzie mieszkalismy (wysoki czynsz!). Moja opinia jest taka po pierwszej zimie:
napewno nie zainwestowałabym ogromnych pieniędzy (+ odsetki...) w PC bo wiem już że się to nie zwraca, a ogrzewanie gazowe może minimalnie droższe w rachunkach jest tak samo wygodne
gdybyśmy nie mieli gazu , mielibyśmy eko groszek i trudno. Nie stac nas na ekstrawagancję jaką jest PC
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
kropeczka:odpowiem ci tak: ja mam dostep do gazu, ale koszt samego przyłącza 12tys - ale nie zdecydowalbym sie na gaz + kominek z PW. Dlaczego? bo musialbym czesto palic w kominku, a nie przepadam za czestym paleniem w ogole. (dlago rezygnuje z pieca na wegiel, bo znam temat od podszewki i naokoło wszyscy takie maja) Sam mam kominek bo 1. żona sie uparła, 2. jako rezerwowe źródło ciepła w przypadku braku prądu. Wolę PC, bo wyjdzie mnie 25-27tys.
Swoją drogą Piwopijca powinien odjąc koszt podłogówki od ceny PC, bo przeciez dla gazu też by ją zrobil
Link do komentarza
Cytat

kropeczka:odpowiem ci tak: ja mam dostep do gazu, ale koszt samego przyłącza 12tys - ale nie zdecydowalbym sie na gaz + kominek z PW. Dlaczego? bo musialbym czesto palic w kominku, a nie przepadam za czestym paleniem w ogole. (dlago rezygnuje z pieca na wegiel, bo znam temat od podszewki i naokoło wszyscy takie maja) Sam mam kominek bo 1. żona sie uparła, 2. jako rezerwowe źródło ciepła w przypadku braku prądu. Wolę PC, bo wyjdzie mnie 25-27tys.
Swoją drogą Piwopijca powinien odjąc koszt podłogówki od ceny PC, bo przeciez dla gazu też by ją zrobil


jakie 12 tys za przyłacze?
max 3 tys z projektem chyba że wibitnie wielka działak a dom na koncu tej dziłaki
co do popm to poczekamy zobaczymy prąd podwyzki pradu ida juz milowymi krokami a gaz jak narazie spokojnie nawet nie zdrożał o wysokośc inflacji
żeby sie to nie skończyło tak jak w latach 98-99 gdzie wszycy na olej a pózniej w zimnym siedzieli bo głupio było sie przyzanć do porażki ....
Link do komentarza
Cytat

jakie 12 tys za przyłacze?
max 3 tys z projektem chyba że wibitnie wielka działak a dom na koncu tej dziłaki




Przyłącze gazowe, to nie energetyczne – zupełnie inaczej wygląda sprawa opłat za wykonanie.

Tu nie ma "ryczałtów" – tylko koszt zależy od „długości” tego przyłącza – „po całości”, a nie tylko na działce.

Tak wiec koszt może wynieść „do nieskończoności”.

d o p i s a ł e m :

Chętnie zlecę wieloletnie zlecenie, po podanej cenie maksymalnej + 50% icon_biggrin.gif (od granicy działki nie wiecej niż 20m) Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
[quote name='bajbaga' date='5.06.2010, 08:51 ' post='106063']
Przyłącze gazowe, to nie energetyczne ? zupełnie inaczej wygląda sprawa opłat za wykonanie.

Tu nie ma "ryczałtów" ? tylko koszt zależy od ?długości? tego przyłącza ? ?po całości?, a nie tylko na działce.

Tak wiec koszt może wynieść ?do nieskończoności?.

To ja chyba buduję w innym kraju. Gazownia położyła rurę do granicy mojej działki, gdzie jest skrzynka z licznikiem. Zapłaciłam ryczałtem ok. 1300zł + 320 za skrzynkę z fundamentem.

Sorry za brzydki cytat
Link do komentarza
Cytat

To ja chyba buduję w innym kraju. Gazownia położyła rurę do granicy mojej działki, gdzie jest skrzynka z licznikiem. Zapłaciłam ryczałtem ok. 1300zł + 320 za skrzynkę z fundamentem.




A gdyby ta "rura z gazem" była oddalona o np. 500m od granicy Twojej działki, a w planach gazowni nie ma "sieci" dla tego terenu?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Od głównej rury do granicy mojej działki 210m. Mój dom jest tak oddalony od sąsiadów.


Można ? Można icon_smile.gif To też jedno ze stałych wytłumaczeń posiadaczy PC,że za daleko był gaz icon_wink.gif
Jakby nie można było prosto z mostu:
dałem du..py,chciałem zaistnieć,chciałem być modny,dałem się oszukać icon_wink.gif
Link do komentarza
mój szwagier nie ma gazu blisko to ma eko groszek:) I trudno, ładuje piec raz w tygodniu. Masakra to nie jest, w lecie raz na 3-4 tyg sie zasypuje. A koszty chyba najniższe z możliwych. Mozna sobie cały dom wyłożyć marmurem jak kogoś stac. I można zrobić PC bo wygodna jak sie ma kupę kasy. Ale zlitujcie się nie mówice że to taniej wychodzi:)
Link do komentarza
w moim przypadku gaz około 100m jest od działki. Cenę którą podałem, miałem wpisaną w warunkach technicznych z gazowni (z 2008r) cena ta byla uzalezniona od cen materialow, wiec mozliwe ze dzis byloby to wiecej. Ekogroszek odpada ze wzgledu na . (miejsce na kotlownie mam, nawet sporo, ale wole go lepiej wykorzystac). A co do kosztow - wrocimy do tematu jak juz bede miec instalcje i bede mieszkac
Link do komentarza
Cytat

Można ? Można icon_smile.gif To też jedno ze stałych wytłumaczeń posiadaczy PC,że za daleko był gaz icon_wink.gif
Jakby nie można było prosto z mostu:
dałem du..py,chciałem zaistnieć,chciałem być modny,dałem się oszukać icon_wink.gif


Co chciales osiagnac tym wpisem?
Probujesz udowodnic ze generalnie PCi sie nie oplaca a Ci ktorzy ja zainstalowali to co, baranki, dajace sie orznac?
Moze Tobie to imponuje ze taki "mundry" jestes a my debile, nie umiemy liczyc...

Chrzanienie na temat na ktory nie ma sie pojecia jak bys nazwal?
Juz kiedys opisywalem, kilkaset metrow do polozenia rury z gazem (cos ok. 700m) a za te przyjemnosc gazownia wyliczyla mi najpierw 21k a pozniej po dodaniu jakiegos sasiada, ktory w miedzyczasie "dolaczyl" sie do inwetycji wyszlo 18 500, to o jakiej oplacalnosci podlaczenia tutaj mowa?
Do tej kwoty dodaj koszt instalacji na mojej posesji i w domu, zakup dobrego pieca gazowego i dopiero wyjdzie roznica pomiedzy "gazem" a PCi.
BTW: Ja nie potrzebuje tlumaczyc swojego wyboru ani Tobie ani nikomu innemu, moje wpisy maja sluzyc tylko celom porownawczym innych inwestorow, ktorzy maja podobny dylemat jaki ja mialem podczas wyboru zrodla ciepla.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Co chciales osiagnac tym wpisem?
Probujesz udowodnic ze generalnie PCi sie nie oplaca a Ci ktorzy ja zainstalowali to co, baranki, dajace sie orznac?
Moze Tobie to imponuje ze taki "mundry" jestes a my debile, nie umiemy liczyc...

Chrzanienie na temat na ktory nie ma sie pojecia jak bys nazwal?
Juz kiedys opisywalem, kilkaset metrow do polozenia rury z gazem (cos ok. 700m) a za te przyjemnosc gazownia wyliczyla mi najpierw 21k a pozniej po dodaniu jakiegos sasiada, ktory w miedzyczasie "dolaczyl" sie do inwetycji wyszlo 18 500, to o jakiej oplacalnosci podlaczenia tutaj mowa?
Do tej kwoty dodaj koszt instalacji na mojej posesji i w domu, zakup dobrego pieca gazowego i dopiero wyjdzie roznica pomiedzy "gazem" a PCi.
BTW: Ja nie potrzebuje tlumaczyc swojego wyboru ani Tobie ani nikomu innemu, moje wpisy maja sluzyc tylko celom porownawczym innych inwestorow, ktorzy maja podobny dylemat jaki ja mialem podczas wyboru zrodla ciepla.

Pzdr.


A potem... za dom 200 m2 przyjdzie za cały prąd ze 3000 zł rocznie!! To się nazywa OPŁACALNOŚĆ - wydać na kompletny system grzewczy 30000 zł by tyle płacić!
Link do komentarza
Cytat

A potem... za dom 200 m2 przyjdzie za cały prąd ze 3000 zł rocznie!! To się nazywa OPŁACALNOŚĆ - wydać na kompletny system grzewczy 30000 zł by tyle płacić!


Nie wiem, kto tę wypowiedź ocenił jako pomocną, bo IMHO jest to zwykła manipulacja typowa zresztą dla TB - kwoty wzięte z sufitu, które mają podeprzeć jego "jedynie słuszną" tezę.
Link do komentarza
Cytat

Manipulują ci co chcą kogoś wkręcić np. w pompę ciepła - To duża bezczelność po tylu tekstach i wyliczeniach zwalczać izolację termiczną domu by tylko wcisnąć pompę ciepła.

Bezczelnością jest pisać w temacie prawdziwe koszty ogrzewania- to jak jest z tą pompą ciepła?, nie mając na ten temat żadnej wiedzy.

Link do komentarza
Cytat

Nie wiem, kto tę wypowiedź ocenił jako pomocną, bo IMHO jest to zwykła manipulacja typowa zresztą dla TB - kwoty wzięte z sufitu, które mają podeprzeć jego "jedynie słuszną" tezę.



Ktoś se kliknął bez liczenia.

A tam jak byk pisze 3.000zł (trzy tysiące złotych) na rok, za cały prąd, za dom 200m2.

Manipulacja jak widać, na całego, bo nie określono (celowo) jaka kwota przypada na ogrzewanie.

Dopowiem tylko, że w kwocie 3.000zł nie zmieści się dom wybudowany wg. wskazówek Pana TB.
30kWh/m2 x 200m2 = 6.000kWh.
Dzisiejsza cena 1kWh to ponad 0,5zł.

Taki wynik (3.000zł za wszystko) w domu 200m2, jest możliwy tylko z pompą ciepła.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Manipulacja jak widać, na całego, bo nie określono (celowo) jaka kwota przypada na ogrzewanie.

Dopowiem tylko, że w kwocie 3.000zł nie zmieści się dom wybudowany wg. wskazówek Pana TB.
30kWh/m2 x 200m2 = 6.000kWh.
Dzisiejsza cena 1kWh to ponad 0,5zł.

Taki wynik (3.000zł za wszystko) w domu 200m2, jest możliwy tylko z pompą ciepła.


Kto tutaj uprawia manipulację ?:
Koszt prądu wg Vattenfall :
Cena w nocy
godz. 22-6 i 13-15 0,2544 zł

Z kosztami dystrybucji-0,3zł/kWh
6000kWh*0,3=1800zł
Jeśli ktoś decyduje się ogrzewać prądem to robi wszystko pod II taryfę i myśli tylko w takiej taryfie grzać,gdzie ceny prądu są znacznie niższe !!
Także wynik (3000zł za wszystko) w domu 200m2 jest możliwy nie tylko z pompą ciepła i to za o wiele mniejszą kasę inwestycyjną Panowie pompiarze icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
No to wszystko jasne. Już wiadomo kto kliknął. icon_biggrin.gif

I tak na marginesie, to o czym piszesz? Jaka taryfa nocna przy sposobie na dom energooszczędny Pana TB? Jaka akumulacja?
Jaka taryfa nocna dla części bytowej ? Oświetlenie też tylko w taryfie nocnej? A gotowanie?
Jak będziesz bardzo uważny, to „zaliczysz” 50%/50% i to tylko zimą i tylko przy zachowaniu ogromnego „reżimu” ze strony domowników.
Sprawdź ile w takim przypadku kosztuje taryfa „dzienna” i dopiero podlicz.

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

No to wszystko jasne. Już wiadomo kto kliknął. icon_biggrin.gif

I tak na marginesie, to o czym piszesz? Jaka taryfa nocna przy sposobie na dom energooszczędny Pana TB? Jaka akumulacja?
Jaka taryfa nocna dla części bytowej ? Oświetlenie też tylko w taryfie nocnej? A gotowanie?
Jak będziesz bardzo uważny, to ?zaliczysz? 50%/50% i to tylko zimą i tylko przy zachowaniu ogromnego ?reżimu? ze strony domowników.
Sprawdź ile w takim przypadku kosztuje taryfa ?dzienna? i dopiero podlicz.



Nie zgadzam się ze sposobami izolacji domu wg.T.Brzęczkowskiego,nie dałem plusa i moja sugestia nie odnosiła się do ogrzewania domu izolowanego sposobem TB.
Poza tym część bytowa-lodówka nie zżera taniego prądu ? a pralka nie może prać w tanim prądzie ? bufor ciepła dla cwu nie może grzać się w tanim prądzie ? Jakby się uprzeć to można objadek podgrzewać czy gotować również w dzień w tanim prądzie icon_smile.gif Pozostają telewizory,komputery,światło(żarówki energooszczędne) aż tyle zeżre to droższego prądu ?

Napisałem,że użytkownicy,którzy decydują się na grzanie prądem robią wszystko pod II taryfę i wbrew pozorom nie wymaga to znacznego reżimu. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kto tutaj uprawia manipulację ?:
Koszt prądu wg Vattenfall :
Cena w nocy
godz. 22-6 i 13-15 0,2544 zł

Z kosztami dystrybucji-0,3zł/kWh
6000kWh*0,3=1800zł
Jeśli ktoś decyduje się ogrzewać prądem to robi wszystko pod II taryfę i myśli tylko w takiej taryfie grzać,gdzie ceny prądu są znacznie niższe !!
Także wynik (3000zł za wszystko) w domu 200m2 jest możliwy nie tylko z pompą ciepła i to za o wiele mniejszą kasę inwestycyjną Panowie pompiarze icon_smile.gif

Gratuluję dobrego humoru icon_smile.gif.
Jeżeli całą energię liczysz w drugiej taryfie, to w pozostałych godzinach nie zużywasz energii elektrycznej?
Bardzo dobrym wynikiem będzie 70% energii zużywanej w II taryfie.
Przy takiej strukturze zużycia energii średnia cena (z dystrybucją) wychodzi ~0,37zł/kWh - http://www.vattenfall.pl/www/vf_pl/vf_pl/1...konfi/index.jsp . Do tego dochodzą opłaty stałe min. 140zł rocznie. Za kwotę 3000zł otrzymasz więc 7730kWh energii. Jeżeli na ogrzewanie zużyjesz 3000kWh (dom pasywny), to na pozostałe potrzeby pozostaje 4730, czyli ~13kWh/dobę. To mniej więcej tyle ile wychodzi obecnie u mnie, z tym, że ja do przygotowania ciepłej wody mam kolektory słoneczne i pompę ciepła (gdy brakuje słońca).
Link do komentarza
Cytat

A potem... za dom 200 m2 przyjdzie za cały prąd ze 3000 zł rocznie!! To się nazywa OPŁACALNOŚĆ - wydać na kompletny system grzewczy 30000 zł by tyle płacić!

Pozwolę sobie jeszcze raz zacytować, aby zwrócić uwagę na to, że wg TB koszt ogrzewania 3000zł jest kosztem wysokim. Z innej jego wypowiedzi wynika, że nie akceptuje on rachunków za energię elektryczną powyżej 100zł/miesiąc (oczywiście u innych, bo jego takie ograniczenia nie dotyczą icon_wink.gif ).

Natomiast koszty poniżej 3000zł są jak najbardziej możliwe. Zaprojektowałem i obecnie nadzoruję wykonanie domu ogrzewanego wyłącznie energią elektryczną, który w takich kosztach powinien się zmieścić. Podstawą jednak jest ogrzewanie akumulacyjne (płyta fundamentowa z ogrzewaniem) i pojemnościowy zasobnik ciepłej wody. Pozwala to na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody wyłącznie w II taryfie. Na ten cel wydadzą rocznie ok. 1400zł. Przy energooszczędnych urządzeniach AGD i RTV powinni zmieścić się w rocznym koszce energii 3000zł.
Na pewno zmieściliby się w przypadku zastosowania pompy ciepła, ale jej instalacja to dodatkowy koszt min. 10tys. zł.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Heno a jaki jest koszt wykonania takiego ogrzewania i ile powierzchni ma ten dom?
Moja znajoma wyceniała niedawno PC na dom 200 m2 z odwiertami pionowymi. 90 tysięcy. Ja wiem że wy podajecie niższe kwoty, że zrobiliście to dużo taniej, ale takie ludzie dostają wyceny! Naparwdę.

Rozumiem, że chodzi Ci o dom opisany w poscie #89.
Dom ma 102m2 powierzchni ogrzewanej, jest to typowa "parterówka". Oprócz tego jest nieogrzewany garaż.
Koszt tej instalacji nie przekroczy 10 tys. zł. W tym jest ok. 6tys. zł za wodne ogrzewanie podłogowe umieszczone w płycie fundamentowej. Do tego dojdzie kocioł elektryczny i pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody.
Koszt mógłby być o ok. 5tys. zł. niższy przy zastosowani zamiast wodnego ogrzewania podłogowego i kotła elektrycznego kabli grzewczych, jednak wówczas traciłoby się możliwość zmiany źródła ciepła w przyszłości (np. przy znacznej podwyżce cen energii elektrycznej).

Natomiast jeżeli chodzi o wycenę 90tys. zł za instalację z pompą ciepła, to bez problemu mogę poszukać Ci oferty na wykonanie za podobną kwotę instalacji z kotłem gazowym icon_wink.gif.
Link do komentarza
to chyba ze złota ten kociołicon_smile.gif u nas wyszło do 20 tys wszystko.
Spotykam teraz budujących się ludzi myślących o PC. I ten przypadek jaki podałam jest może skrajnie drogi, ale tak szczerze to nie spotkałam się żeby ktoś na około 200 m podliczył się taniej niż koło 60 tys. PO kolei kolejni moi znajomi wyceniają PC, szukają tańszych ofert i zwykle rezygnują.
Link do komentarza
Cytat

to chyba ze złota ten kociołicon_smile.gif u nas wyszło do 20 tys wszystko.
Spotykam teraz budujących się ludzi myślących o PC. I ten przypadek jaki podałam jest może skrajnie drogi, ale tak szczerze to nie spotkałam się żeby ktoś na około 200 m podliczył się taniej niż koło 60 tys. PO kolei kolejni moi znajomi wyceniają PC, szukają tańszych ofert i zwykle rezygnują.




Witam,

Ja także rozważałem PC, ale po dogłębnych wylicznakach stopy zwrotu tak jak pisze Kropeczka ostatecznie zrezygnowałem z tej inwestycji. Wykonałem dosyć dobre ocieplenie chaty, zainstalowałem kocioł kondensacyjny i dzisiaj jestem zadowolony , także z rachunków za gaz - średnia miesięczna z ostaniej zimy to 500 PLN.

pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
Cytat

A dom ogrzewasz tylko gazem, czy również dogrzewasz kominkiem?




Witam,

Domek jest ogrzewany gazem w 100 %, kominek mam do celów przyjemnościowych , palę od czasu do czasu, ale to raczej nie wpływa na ogrzanie chaty ( nie mam zrobionego rozprowadzenia ).

pzdr.

Darek
Link do komentarza
Gość adiqq
No i mam wreszcie..icon_smile.gif
jak tylko zajdzie potrzeba grzania (pewnie nieprędko,patrzac za okno), to podziele sie doswiadczeniami icon_smile.gif
PC+kotłownia kosztowało mnie niecałe 27tys (dla PC 8kw), kolektor poziomy (550m) rurka+koparka -->6tys.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Powielam swój wpis w tym zakresie:

Zanim coś takiego napiszesz – pomyśl, bo to nie boli.
Pomijając wszystkie inne aspekty – zrób proste przeliczenie matematyczne.
Podziel kwotę oszczędności z tego kalkulatora po 25 latach, przez 25 i sprawdź otrzymany wynik (który obrazuje oszczędności miesięczne) z kosztami (słupkami) tabeli wyżej, a wyjdzie Ci, że oszczędzasz kilkakrotnie więcej niż wynosi podany tam roczny koszt ogrzewania danym medium.

Cuda, Panie – cuda.


Link do komentarza
Także powielam swój wpis w tym zakresie:

Zrób proszę proste doświadczenie (np. w excelu) wpisz 10 000(koszty w pierwszym roku) w rubryce pod spodem dodaj do wartości powyżej 9%(wzrost cen gazu zgodnie z założeniami). I tak zrób 25 razy zawsze do wartości poprzedniej dodawaj 9%, potem zsumuj te wszystkie liczby. Mi wyszło: 847 008PLN wydane na gaz z butli w ciągu 25 lat przy założeniu że gaz drożeje 9% w skali roku. Teraz podobnie z pompą ciepła weź 2 000(koszt w pierwszym roku) i dodaj 6% (wzrost cen energii elektrycznej zgodnie z założeniami i też zrób tak 25 razy a potem zsumuj te liczby. Mi wyszło: 109 729PLN wydane na prąd do pompy ciepła w ciągu 25 lat przy założeniu, że energia drożeje 6% w skali roku. Teraz odejmij te wartości i wychodzi: 737 279PLN. Praktycznie tyle co na kalkulatorze, różnica pewnie wynika z przybliżonych liczb które przyjąłem na początku kalkulacji.

Wniosek - proste przeliczenie matematyczne zaproponowane przez bajbaga jest błędne i nigdy nie należy planować tak swoich wydatków na przyszłość. Dotyczy to zarówno domów energooszczędnych, pasywnych, ocieplonych i zwykłych jak i wszystkich bez wyjątku sposobów ogrzewania domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...