Skocz do zawartości

Przyłącze energetyczne


Recommended Posts

Gość elektryk
co ZE to różne wymagania
nawet na prowizorkę budowlaną
musi być projekt elektryczny
budowa nawet najmniejsza jest oparta o te same przepisy i normy co każda wielka budowa

przyłącza w mieście nowe zawsze kablowe czasem napowietrzne ale od tego już się odchodzi

przykład : przyłącze wg PGE to:
złącze licznik przy słupie a do przepompowni 600m lini kablowej (WLZ)
zakład wykonuje tylko do licznika a dalej to zmartwienie inwestora i pozwolenie na budowę przyłącza

absurd ale mieszkamy tylko w Polsce
urzędasy po administracji są mądrzejsi od inżynierów
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość Zgrzyt
Oni, \"fachowcy\" od brania kasy za nic, sami piszą prawo a ustawodawca tylko formalnie je zatwierdza. Przez to w Polsce panoszą się pseudo urzędnicy, gdyż wciąż zasłaniają się wymogami "chorego" prawa. Przykład?, proszę bardzo / z prawa energetycznego/: Podmiot dostarczający ma obowiązek zawarcia umowy o dokonanie przyłącza. Podmiot ten może odstąpić od tego obowiązku, jeżeli waruki techniczno - eksploatacyjne, bądż ekonomiczne nie pozwalają na...! No i czekam już 8-my rok na ten "obowiązek", który został uzależniony przez podmiot /d. białostocki ZE/ warunkiem, "znalezienia więcej chętnych"! A ja od wojny /drugiej/ jestem pierwszy, który wystąpił z wnioskiem o przyłącze, więc pobiję zapewne rekord oczekiwania na "wywiązanie się podmiotu z obowiązku", chociaż linia energetyczna znajduje się obok działki a w Polsce nie brakuje "rzeczników" i instytucji chroniących praw człowieka i obywatela!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Jakie uprawnienia trzeba posiadać aby móc wykonać instalację elektryczną w nowym domu? Mam na myśli instalację od istniejącego przyłącza z licznikiem w skrzynce w granicy działki, skrzynkę rozdzielczą wewnątrz domu oraz wszystkie gniazda i wyłączniki do oświetlenia...
Link do komentarza
Gość Sabcio
Trzeba posiadac uprawnienie SEP w opcji E, czyli eksploatacyjne i to wystarczy. W legitymacji takiej jest przyznawany numer uprawnień. Zaś do wykonania pomiarów wybudowanej instalacji, trzeba posiadac dodatkową opcję: E z pomiarami..
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Artykuł został usunięty z serwisu



co to za p...? juz lata minely, kiedy to przekazywalo sie przylacze ZE za darmo. Kiedys sie przekazywalo przylacze zakladowi nie wazne jakiej wartosci, lecz nie bylo oplaty za przylaczenie do sieci. Teraz jest oplata a zaklad ma odkupic przylacze. Klient ma prawo wyboru czy przylacze wykona sam (zrobi to duzo szybciej niz zaklad, jesli mu sasiedzi na to pozwola) lub zleca to zakladowi (zaklad moze odmowic wykonania wlasnym kosztem przylacza lub wydac warunki mniej korzystne dla klienta - np. zlacze na slupie a dalej radz sobie sam - jesli inwestycja nie jest efektywna finansowo. Zaklad Energetyczny nie jest tym samym co Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej, i jego funkcja nie polega na tym aby marnotrawic pieniadze, a na tym aby je zarabiac. Koszt przylacza kablowego to srednio ok. 3500-4000zl. Sa tez przylacza bardziej skomplikowane i wartosc takich przylaczy dochodzi nawet do 20tys zl. W kazdym przypadku, gdy podmiot przylaczany zobowiazal sie wykonac sam przylacze, to ZE ma zawsze obowiazek odkupic przylacze do granicy stron. I nie ma czegos takiego jak przekazanie przylacza za darmo na wlasnosc ZE. wycena przylacza jest robiona na podstawie srednich stawek oferowanych na prztergach. jesli klient chce to zleca wykonanie przylacza ZE i nie martwi sie tym wogole, oprocz dotrzymania terminu zgloszenia instalacji i dotrzymania pozostalych postanowien umowy przylaczeniowej. ZE nie moze sie tlumaczyc opoznieniem przylaczenia czekaniem na innych klientow. Piszecie brednie nie majac znajomosci prawa i przepisow w elektroenergetyce, tak samo jak ten artykul jest jedna wielka bujda. za kazdy dzien zwloki w przylaczeniu przysluguje wam nalozenie kary umownej na ZE.

" co ZE to różne wymagania
nawet na prowizorkę budowlaną
musi być projekt elektryczny"

Prawo okresla, ze ZE sam stanowi o wymaganiach jakie sa potrzebne do zgloszenia. Nie mniej jednak projektu sie nie wymaga na urzadzenia, ktore nie beda wlasnoscia ZE (no bo po co zakladowi projekt nie jego urzadzen). Jesli ktos wymagal to znaczy ze przekroczyl swoje uprawnieniea i wystarczy napisac oficjalne pismo do ZE z prosba o podstawy prawne do tych zadan a gwarantuje ze odpuszcza. co innego zbieranie zgod, ktore obowiazkowo nalezy dostarczyc ale nigdy projekt! nalezy tylko miec wrysowana linie zalicznikowa na mapie do celow projektowych i tyle!

"budowa nawet najmniejsza jest oparta o te same przepisy i normy co każda wielka budowa"
dokladnie tak. prawo nie rozgranicza czy sa budowy wazne czy mniej wazne. kazda linia zalicznikowa podlega pozwoleniu na budowe.

"przykład : przyłącze wg PGE to:
złącze licznik przy słupie a do przepompowni 600m lini kablowej (WLZ)
zakład wykonuje tylko do licznika a dalej to zmartwienie inwestora i pozwolenie na budowę przyłącza"

No i bardzo dobrze, po co zaklad ma inwestowac w linie 600m, ktora sie nie zwroci w ciagu kilkudziesieciu lat. To inwestor sam sobie wybiera czy chce sie budowac przy drodze czy za lasem, co nie znaczy, ze wszyscy placacy rachunki maja sie skladac na czyjes "widzimisie".
Na jakiej podstawie ZE ma wykonac instalacje za licznikiem, ktora jest wlasnoscia klienta? Gniazdka tez maja zalozyc? zalosne...


to tyle ode mnie. musialem napisac bo krew mnie zalewa jak "fachowcy" chca radzic ludziom, ktorzy stawiaja pierwsze kroki w budowie, a sami pojecia nie maja jak sie sprawy zalatwia.
Link do komentarza
Cytat

to tyle ode mnie. musialem napisac bo krew mnie zalewa jak "fachowcy" chca radzic ludziom, ktorzy stawiaja pierwsze kroki w budowie, a sami pojecia nie maja jak sie sprawy zalatwia.



Ty się szanuj, bo popisałbyś tu trochę, a jak się wkurzysz jeszcze to cię jednak zaleje... icon_biggrin.gif . I kto będzie pisał?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

A co jeśli nie chcę się podłączać do sieci ZE? Chciałbym na dachu mieć 2kW paneli słonecznych oraz agregat na wszelki wypadek jakby długo słońce nie świeciło.



To przedstawia się umowę na dostawy paliwa do agregatu.
Bo na słońce nikt umowy nie da. Jak i na wiatr.

Cytat

Trzeba posiadac uprawnienie SEP w opcji E, czyli eksploatacyjne i to wystarczy. W legitymacji takiej jest przyznawany numer uprawnień. Zaś do wykonania pomiarów wybudowanej instalacji, trzeba posiadac dodatkową opcję: E z pomiarami..



Szkoda nawet komentować takie bzdury.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość zimbawe nie wolność
Jakoś 100, 200 lat temu potrafiono żyć bez prąd i jakimś dziwnym trafem budowali domy. Czyli jakby ni patrzeć wstęp artykułu rozmija się z prawdą. Co do ZE, to lobbyści mają niezwykle przychylną ustawę. W zasadzie jest zmuszenie człowieka, aby miał prąd od monopolistów, musiał podłączyć się do wody, ścieków. No i jeszcze urzędnik wkłada w palce co może chłopina wybudować i jakim,i kolorkami. I właśnie takim Marcinom stawiają kłody pod nogi, którzy chcą być niezależni od tych kolesi..
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Czy jest jakiś sposób na uzyskanie warunków przyłączenia domu do sieci na działce nie będącej moją własnością? Interesuje mnie działka, ale nie jest uzbrojona w prąd. Nie chciałabym, żeby po zakupie się okazało, że na przyłączenie muszę czekać kilka lat.


Nazywa się to zapewnienie dostawy mediów i jest to wydawane gratis.
Właściciel tej działki powinien takie papiery posiadać,więc najpierw jego o to zapytaj.
Jest tam plan czy studium dla tego terenu gdzie leży działka która Cie interesuje.
Link do komentarza
Cytat

Nazywa się to zapewnienie dostawy mediów i jest to wydawane gratis.
Właściciel tej działki powinien takie papiery posiadać,więc najpierw jego o to zapytaj.
Jest tam plan czy studium dla tego terenu gdzie leży działka która Cie interesuje.



Dzięki. Uzyskam taki dokument w ZE?
Właścicielem jest gmina. Obowiązuje MPZP.
Link do komentarza
Cytat

Dzięki. Uzyskam taki dokument w ZE?
Właścicielem jest gmina. Obowiązuje MPZP.


Jeżeli jest plan to warunki są,o to nie musisz się martwić.
Musisz znać nr działki aby wystąpić z zapytaniem do ZE.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Cytat

Jeśli chcesz przyspieszyć wykonanie przyłącza opracuj we własnym zakresie projekt. Otrzymasz upust na wykonanie przyłącza a jednocześnie skrócisz znacznie czas oczekiwania


Bzdury piszesz kolego.
Jeżeli tak jest to albo robisz całe przyłącze albo nie. Bo projekt robi ten kto robi przyłącze. Chyba ,że tak jest u Ciebie to należy podać jeszcze ZE który to akceptuje bo na moim terenie takich rzeczy się na da załatwić z ZE.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Mam, hmmm ,trochę dziwne pytanie... czy w Polsce jest możliwe postawienie domu bez podłąnczania się do sieci.. tak jak z wodą ,mam swoją studnię , chcę mieć swoje zasilanie ,nie istotne jakie( hihihi ,lampy naftowe i agregat ),czy muszę się podłąnczać do sieci..!!( dom będe budował daleko od innych budynków,teoretycznie w lesie...)
Link do komentarza
Pewnie się da ale opór urzędników może być spory. W większości przypadków jako jeden z załączników do projektu wymaga oświadczenie o zapewnieniu dostawy energii elektrycznej i warunków przyłączenia do sieci, które trzeba uzyskać w Zakładzie energetycznym. A jak zakład stwierdzi, że przyłączenie do sieci jest niemożliwe, to pozwolenia na budowe nie dostaniemy.
Z kolei, gdy możliwośc przyłączenia jest, ale nie zrobimy, to będzie kłopot z zakończeniem budowy i uzyskaniem pozwolenia na zasiedlenie.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość slawek
Witam. Czy moge sie starac o przylacze do mojej dzialki ale bez planow budowy bo zamierzam sie dopiero budowac za co naj mniej 5lat. Czy bede ponosil jakies co miesieczna koszty zwiazane ze zlączem na granice dzialki(skrzynki) nawet jesli nie korzystam z pradu. Pytam, bo sasiedzi zaczeli wystepowac o pozwolenie na przylacze i nie wiem czy nie zgadac sie z nimi i ponies teraz mniejsze koszty(jesli jest to mozliwe) niz za te 5lat . Z gory dzieki
Link do komentarza
Cytat

Witam. Czy moge sie starac o przylacze do mojej dzialki ale bez planow budowy bo zamierzam sie dopiero budowac za co naj mniej 5lat. Czy bede ponosil jakies co miesieczna koszty zwiazane ze zlączem na granice dzialki(skrzynki) nawet jesli nie korzystam z pradu. Pytam, bo sasiedzi zaczeli wystepowac o pozwolenie na przylacze i nie wiem czy nie zgadac sie z nimi i ponies teraz mniejsze koszty(jesli jest to mozliwe) niz za te 5lat . Z gory dzieki



Będziesz płacił co 2 miesiące taryfę dla firmy. Chyba, że postawisz coś "mieszkalnego"
Koszt taryfy dla prądu budowlanego 5-6kw to 120zł/2 miesiace
Link do komentarza
Cytat

Witam. Czy moge sie starac o przylacze do mojej dzialki ale bez planow budowy bo zamierzam sie dopiero budowac za co naj mniej 5lat.



Postaw jakąś szopkę i dostaniesz przyłącze docelowe.



Cytat

a to zależy jeszcze od rejonu ;)
Mam wykupione na czas budowy 7kW, więc co 2 miesiące płacę (za te 14kW mocy + 2xabonament) "aż" 33,39 zł. ;D



Polecam poczytanie tego, żeby tyle nie płacić:

Z C11 na G 11 bez odbioru - Zmiana tzw.taryfy
Link do komentarza
Cytat

Polecam poczytanie tego, żeby tyle nie płacić:

Z C11 na G 11 bez odbioru - Zmiana tzw.taryfy


Ale to do na pewno mnie /nie mam siły wczytywać się w nowe forum/? icon_lol.gif
Przecież ja płacę grosze ;)

PS. za przyłącze (docelowe) płaciłam ok. 100zł, zamiast kwot liczonych w tysiącach...


Żeby było ciekawie, na taryfie budowlanej płacę teraz mniej, niż moi rodzice na "normalnej" w PGE.
Link do komentarza
Cytat

Ale to do na pewno mnie /nie mam siły wczytywać się w nowe forum/? icon_lol.gif
Przecież ja płacę grosze ;)

PS. za przyłącze (docelowe) płaciłam ok. 100zł, zamiast kwot liczonych w tysiącach...


Żeby było ciekawie, na taryfie budowlanej płacę teraz mniej, niż moi rodzice na "normalnej" w PGE.



Nie tak dawno ceny spadły i to niemało


Do Ciebie i nie tylko, są tacy, którzy płacą znacznie więcej
Link do komentarza
Cytat

PS. za przyłącze (docelowe) płaciłam ok. 100zł, zamiast kwot liczonych w tysiącach...


W jaki sposób to zrobiłaś? icon_eek.gif
Z kim bym nie rozmawiał to za przyłącze każdy płacił około 140 zł za każdy kW mocy przyłączeniowej i na czas budowy płacili prąd "budowlany" droższy od prądu po odbiorze budynku.
Link do komentarza
Cytat

W jaki sposób to zrobiłaś? icon_eek.gif
Z kim bym nie rozmawiał to za przyłącze każdy płacił około 140 zł za każdy kW mocy przyłączeniowej i na czas budowy płacili prąd "budowlany" droższy od prądu po odbiorze budynku.


No bo zwykle tak jest. To są chore stawki. Niestety chyba nie da się ich obejść.

I moim celem nie jest wprowadzać kogoś w błąd, lecz pokazanie, że gdzies w kraju są miejsca, gdzie od PGE można się uwolnić.
Po prostu tak się szczęśliwie (mam nadzieję) składa, że budujemy się w gminie, która rządzi się swoimi prawami.


Zrobiłam foto faktur:

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg




Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość Biba28
Poszukuje elektryka który pomoże mi szybciej doprowadzić prąd na działkę który jest w drodze 3 metry od ogrodzenia bo dostałem termin 14 miesięcy na podłączenie skrzynki docelowej proszę o namiary na elektryka który może pomóc to zrobić szybciej gmina pogorzelec
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

kto odpowiada za wymianę skorodowanej skrzynki rozdzielczej z licznikiem elektrycznym zaplombowanym przez ZE i zamkniętą przez nich skrzynką?


Za wymianę licznika na pewno ZE, a za skrzynkę to już chyba kwestia umowna, ale też wydaje mi się że ZE bo to jego własność.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Najczęściej zakłada się je obecnie w linii ogrodzenia, czyli na granicy działki. W zasadzie jest to jednak kwestia uzgodnienia pomiędzy odbiorca energii i zakładem energetycznym. Zdarza się montaż przy budynku albo obok słupa energetycznego na działce. To ostatnie jest popularne w przypadku tymczasowych przyłączy budowlanych, ale docelowo też się zdarza.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Jarek Raj
Mam następujący problem: Zleciłem wykonanie przyłącza uprawnionemu elektrykowi - kabel podziemny do licznika w płocie poprowadzono na brzegu lasu należącego do nadleśnictwa. Dziś nadleśnictwo żąda ode mnie zapłaty dzierżawy za grunt pod kablem, ponieważ skoro jestem inwestorem to jestem też właścicielem tego przyłącza. Jak to się ma do fragmentu artykułu, że "Przyłącze energetyczne przechodzi na własność rejonowego zakładu energetycznego i jest przez niego konserwowane"??? W siedzibie zakładu energetycznego powiedziano mi, że jeśli przyłącze wykonywałby zakład energetyczny to tak by było, a jeśli przyłącze wykonał uprawniony elektryk, to przyłącze jest moją własnością i ja muszę płacić dzierżawę za kabel. Jak to możliwe, że są dwie opcje wykonania przyłącza energetycznego, przez zakład energetyczny lub uprawnionego elektryka, a skutki dla odbiorcy energii są różne??? Czy w drugim przypadku przyłącze energetyczne nie przechodzi na własność zakładu energetycznego???
Link do komentarza
3 godziny temu, Gość Jarek Raj napisał:

Mam następujący problem: Zleciłem wykonanie przyłącza uprawnionemu elektrykowi - kabel podziemny do licznika w płocie poprowadzono na brzegu lasu należącego do nadleśnictwa. Dziś nadleśnictwo żąda ode mnie zapłaty dzierżawy za grunt pod kablem, ponieważ skoro jestem inwestorem to jestem też właścicielem tego przyłącza. Jak to się ma do fragmentu artykułu, że "Przyłącze energetyczne przechodzi na własność rejonowego zakładu energetycznego i jest przez niego konserwowane"??? W siedzibie zakładu energetycznego powiedziano mi, że jeśli przyłącze wykonywałby zakład energetyczny to tak by było, a jeśli przyłącze wykonał uprawniony elektryk, to przyłącze jest moją własnością i ja muszę płacić dzierżawę za kabel. Jak to możliwe, że są dwie opcje wykonania przyłącza energetycznego, przez zakład energetyczny lub uprawnionego elektryka, a skutki dla odbiorcy energii są różne??? Czy w drugim przypadku przyłącze energetyczne nie przechodzi na własność zakładu energetycznego???

Wszystko zależy od treści umowy przyłączeniowej z ZE. Standardowo zakład podłącza obiekty mieszkalne na zasadach ryczałtowych (przyłączenia planowe) i wykonuje przyłącze we własnym zakresie. W przypadku budowy przyłączenia na własny koszt ZE przyjmuje je do eksploatacji, ale właścicielem formalnie jest inwestor i do niego należy uregulowanie spraw przejścia przez obcy teren.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Przejście przez "obcy" nie swój teren powinien uzyskać przed. Ja się zapytam kto mu robił projekt przyłącza? Ten kto robił jest odpowiedzialny za załatwienie wszelakiej papierologii,  z tym również przejście przez prywatne grunty. Jeżeli tego nie zrobił to samowola. Nie ma znaczenia czy przyłącze robi ZE czy inwestor zlecić komuś wykonanie przyłącza, po wykonaniu przyłącza przechodzi ono na własność ZE. Mowa o przyłączu do skrzynki, bo od skrzynki przyłącze do domu jest prywatna własnością inwestora i do tego ZE nic nie ma.

I gwoli wyjaśnienia, o jakim przyłączu Gość Jarek Raj pisze? Czy mowa o przyłączu ze słupa energetycznego zakończonego skrzynka ZK czy chodzi o przyłącze ze skrzynki ZK do domu. Bo Gość Jarek Raj pisze, że zlecił wykonanie przyłącza uprawnionemu elektrykowi ale na jakiej podstawie mu to zlecił?

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Projektant zaprojektował mi przyłącz do granicy działki na przyłączu sąsiada,gdybym ja chciała zrobić swój przyłącz od skrzynki musiałabym kopać pod jego kablem albo nad.Słup elektryczny mam przy domu.Wiem że między mediami powinna być odległość przynajmniej metr.Sąsiad często włącza urządzenia o dużym poborze mocy.Czy mogą mi tak zrobić przyłącz?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
od kiedy to elektryk wykonuje projekt instalacji elektrycznej? Coś wam się pomajtało! Elektryk wykonuje instalację na podstawie jej projektu , a PROJEKT INSTALACJI WYKONUJE PROJEKTANT BRANŻY ELEKTRYCZNEJ.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Autorowi artykułu chodziło zapewne o schemat jedno kreskowy, z którym trzeba się udać do rejonu inwestora i go tam omówić z osobą określającą warunki przyłącza. Jak widać żaden z was nie ma o tym pojęcia a tyle gadacie. Wykonując dane zlecenie bez wykonania schematu i omówienia go w ZE licznik w skrzynce nie zawiśnie !
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Hehe troszkę jest w tym artykule głupot i pokręconych rzeczt... Np to że elektryk w żadnym wypadku nie robi za rejon przyłącza co innego jak jest zmiana bądź wyniesienie ZP wszystkie nowe przyłącza robi rejon żeby założyli licznik potrzebna jest instalacja odbiorcza żeby mógł być obciążony licznik a żeby zgłosić założenie licznika elektryk wykonujący WLZ-ta i instalacje musi wystawić oświadczenie wykonawcy z narysowanym schematem jesnokreskowym o którym kolega pisał wczesniej wtedy podbijam wszystkimi potrzebnymi uprawnieniami zwykły (Janusz )który zrobi elektrykę a nie ma papierów nic nie załatwi :-) żadnych mapek nie wykonujemy i nie rysujemy !!!! WLZ jest już po stronie odbiorcy więc rejon sobie sam uzupełnia wszystkie mapki do ZKP dalej już nie wynikają jak idą przewody i jak jest instalacja zrobiona ma niezagrażający tylko życiu tyle w temacie
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Bzdury właśnie wkopałem kabel nie mam projektu a w warunkach jest tylko że muszę doprowadzić przewód do skrzynki którą stawia elektrownia o której znajduje się licznik i zabezpieczenie tak jak u mnie 40 amper. Warunki przyłącza złożyłem na wniosek Obliczając wstępnie potrzebowali nadużycie i podtrzymaniu ich podpisałem umowę i tam było określony czas gotowości do zdjęcia mam tymczasową skrzynkę przewód kabel przepraszam wkopany w ziemię doprowadzony do skrzynki i właśnie wczoraj mi go podpięli na razie nikomu nic nie słyszałem nic nie robiłem i jest wszystko okej zostało opłacić i podpisać użytkowanie licznika i podobno oświadczenie o prawidłowym wykonaniu instalacji ha ha chociaż jej nie ma.. Mój inspektor oraz kierownik twierdzą że po nowych przepisach nie potrzeba oświadczenie elektryka tylko właściciel może czyli inwestor podpisać oświadczenie o prawidłowym wykonaniu instalacji.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...