Skocz do zawartości

Przyłącze energetyczne


Recommended Posts

Gość Piotr
Witam, chce do działki doprowadzić prąd. Moja działka jest druga od drogi głównej do której prowadzi droga wewnętrzna. Niestety zakład energetyczny nie chce doprowadzić przyłącza i zainstalować licznik przy mojej działce tylko na początku drogi wewnętrznej gdzie jest trzech współwłaścicieli. Co mogę z tym zrobić. Wiem ze zakład energetyczny jezeli jest taka potrzeba moze wystapić o służebność. Proszę poradzić co mogę w tym przypadku zrobić ?
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
10 minut temu, Gość Grzegorz napisał:

Czy elektryk powinien zrobić protokół pomiarów po zakończonej pracy w nowo wybudowanym domu w cenie czy jest to dodatkowo płatna usługa?

 

Elektryk z krwi i kości robi to bez próśb, jako zwieńczenie wykonywanej instalacji. Bo tylko protokół pomiarowy jest dokumentem potwierdzającym (pod odpowiedzialnością karną, podpisuje się przecież pod oświadczeniem), że instalacja jest wykonana zgodnie z wymogami i bezpieczna w użytkowaniu.

Zresztą, usunięcie jakiejkolwiek usterki w instalacji użytkowanej powinno zakończyć się pomiarem tego obwodu i stosownym dokumentem. 

Link do komentarza
Gość Wiesław
Dzień Dobry, Podpisałem umowę na dostarczanie energii z Innogy, która zleciła podwykonawcy realizacje projektu przyłącza. Podwykonawca, chce ode mnie Plan Zagospodarowania Terenu (Działki). Takiego planu nie mam i czy muszę go zrobić? Nie mam wybranego jeszcze projektu domu, czyli nie mam zgody na budowę, a teren na którym jest działka nie jest objęty miejscowy planem zagospodarowania przestrzennego. Pozdrawiam
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Wiesław napisał:

  Podwykonawca, chce ode mnie Plan Zagospodarowania Terenu (Działki). Takiego planu nie mam i czy muszę go zrobić? Nie mam wybranego jeszcze projektu domu,  

 

Skoro nie masz wybranego projektu domu, to jak masz niby zrobić Plan Zagospodarowania Terenu? Przekaż podwykonawcy taką informację i już. Najwyżej możesz mu opowiedzieć, gdzie planujesz lokalizację budynku. Musi mu wystarczyć.

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Elżbieta Nowak
Dostałam wycenę na wykonanie przyłącza od Waterlanda na kwotę ponad 40 tys!!! Wnioskowałam o moc 16 kW a podobno kw mocy przyłączeniowej kosztuje około 60 zł więc dlaczego taka cena? Czy można negocjować z firmą? A, i jeszcze jedno przewód wg projektu będzie poprowadzony od skrzynki sąsiada o długości około 15 m.
Link do komentarza
44 minuty temu, Gość Elżbieta Nowak napisał:

 Wnioskowałam o moc 16 kW a podobno kw mocy przyłączeniowej kosztuje około 60 zł 

 

Nie mieszaj opłaty za moc przyłączeniową - czyli opłaty właściwie administracyjnej - z kosztami (i ceną) wykonania przyłącza, zależnymi od jego długości i warunków terenowych. To są różne opłaty.  

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Elżbieta Nowak
Ale o czym ty piszesz??!! Nie masz pojęcia a się odzywasz zamiast coś doradzić. Wszędzie trąbią że za przyłącze do 200 m płaci się stałą opłatę za kw mocy przyłączeniowej, czyli jak kW kosztuje 60 zł to za 10 kW musiałabym zapłacić 600 zł. Takie opłaty poniósł mój szwagier w ZE Energio a Waterland chce 40 tys. To jet chore.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Mam umowę na przyłącze , ale liczniki chcą umieścić 1 m przy slupie , który jest drugiej części działki w polu , a nie na tej części siedliska budowalnej mimo ,że odległość jest 60 m i mieści się w limicie 200 m jak to rozumieć? Proszę o radę.
Link do komentarza
Gość Elżbieta Nowak
Po pierwsze, jak zwykle pan retrofood udziela rady a nie ma pojęcia o czym pisze. Swój problem już rozwiązałam i to bardzo pozytywnie bez pomocy forumowicza który mieni się szczytnie elektrykiem, a zajrzałam tu aby pomóc komuś w razie potrzeby. To tak na marginesie. Koleżanko Aniu, po prostu energetyka chce zrobić dla siebie dobrze skracając długość przyłącza za to Ty będziesz musiała wydać więcej bo od przyłącza do domu to koszty kabla pokrywa inwestor. Czy przy planowa u przyłącza nikt z Tobą z biura projektowego się nie kontaktował aby uzgodnić umiejscowienie skrzynki przyłączeniowej? Jeżeli ta skrzynka jest na tej samej działce ale tylko oddalona od planowanej budowy domu o 60 m to na 90% nic z tym nie zrobisz ale możesz nie podpisywać umowy o wykonanie przyłącza i żądać nowej z nową lokalizacją skrzynki. Jeżeli ta druga część działki o której piszesz jest działką o innym nr ewidencyjnym to energetyka robiąc skrzynka w takiej lokalizacji zrobiła to łamiąc prawo. Powodzenia w rozwiązaniu problemu i daj znać Aniu jak to rozwiązałaś.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam, mój sąsiad założył swój licznik w miejsce mojego ( mój był zdjęty, bo tam nie mieszkam) po czym przeprowadził kabel w ziemi przez moją działkę do swojego domu i czerpie sobie prąd... Zgłosiłam to w PGE, ale cisza i ciekawa jestem konsekwencji. Jak mam skończyć z tym bezprawiem, założyć sprawę cywilną, karną ? Na jakiej podstawie ?
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Edna napisał:

Witam, mój sąsiad założył swój licznik w miejsce mojego ( mój był zdjęty, bo tam nie mieszkam) po czym przeprowadził kabel w ziemi przez moją działkę do swojego domu i czerpie sobie prąd... Zgłosiłam to w PGE, ale cisza i ciekawa jestem konsekwencji. Jak mam skończyć z tym bezprawiem, założyć sprawę cywilną, karną ? Na jakiej podstawie ?

było to zgłoszone na pogotowie energetyczne i brak odzewu?

 

skąd pewność, że to wszystko bezprawie? Może wcześniej sąsiad uzgodnił to z energetyką?

Link do komentarza
Dnia 18.07.2022 o 04:10, Gość Edna napisał:

Witam, mój sąsiad założył swój licznik w miejsce mojego ( mój był zdjęty, bo tam nie mieszkam) po czym przeprowadził kabel w ziemi przez moją działkę do swojego domu i czerpie sobie prąd... Zgłosiłam to w PGE, ale cisza i ciekawa jestem konsekwencji. Jak mam skończyć z tym bezprawiem, założyć sprawę cywilną, karną ? Na jakiej podstawie ?

Ale o co tobie chodzi, z prądu nie korzystasz i ktoś inny też nie może?

Sąsiad żeby mógł założyć nowy licznik musi mieć dokumenty, tytuł prawny do nieruchomości, nikt na gębę mu nie założy licznika we wskazanym przez niego miejscu. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mam zamiar mieć przyłącze 3x10A 400V ,ma ono przebiegać przez moją działkę napowietrzne problemem jest wyznaczenie trasy linii przez zabudowy i średnica przewodu żeby innych nie przeciążać.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...