Skocz do zawartości

Przyłącze energetyczne


Recommended Posts

Dnia 16.10.2019 o 20:56, Gość Max napisał:

Bzdury właśnie wkopałem kabel nie mam projektu a w warunkach jest tylko że muszę doprowadzić przewód do skrzynki którą stawia elektrownia o której znajduje się licznik i zabezpieczenie tak jak u mnie 40 amper. Warunki przyłącza złożyłem na wniosek Obliczając wstępnie potrzebowali nadużycie i podtrzymaniu ich podpisałem umowę i tam było określony czas gotowości do zdjęcia mam tymczasową skrzynkę przewód kabel przepraszam wkopany w ziemię doprowadzony do skrzynki i właśnie wczoraj mi go podpięli na razie nikomu nic nie słyszałem nic nie robiłem i jest wszystko okej zostało opłacić i podpisać użytkowanie licznika i podobno oświadczenie o prawidłowym wykonaniu instalacji ha ha chociaż jej nie ma.. Mój inspektor oraz kierownik twierdzą że po nowych przepisach nie potrzeba oświadczenie elektryka tylko właściciel może czyli inwestor podpisać oświadczenie o prawidłowym wykonaniu instalacji.

Co za piękna polszczyzna...

Link do komentarza
Witam ja dzisiaj otrzymalem umowe do podpisania o przylacz ZE informuje ze skrzynka ma sie znajdowac w granicy mojej dzialki i sąsiada który ma nie zamieszkala dzialke.Czy ja mam miec jakas zgode od sasiada na usytuowanie tej skrzynki i czy jak by ZE bedzie ciagnal ziemia kabel przez granice dzialki sasiada również potrzebna zgoda
Link do komentarza
Jeżeli masz już umowę to musisz mieć już wykonany projekt przyłącza. Na przejście kabla przez działkę sąsiada jak również umiejscowienie skrzynki projektant przyłącza musiał uzyskać zgodę sąsiada. Ty jedynie co to możesz zapytać sąsiada czy miał takie zapytanie od biura projektowego i czy wyraził zgodę.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Mam pytanie mam obecnie łączę energetyczne - stare-jak byli ostatnio elektrycy z elektrowni to przelaczyli mnie na ostatnią fazę i powiedzieli że warkocz jest do wymiany, zrobiłem remont gdzie są polozone nowe kable w domu. Licznik jest nowy ale jeszcze na scianie budynku mam wyłącznik główny i pytanie czy energetyka odpowiada za przyłączenie do licznika czyli że słupa do wyłącznika głównego a pozniej do licznika czy tylko do wyłącznika głównego który znajduje się na zewnątrz na sciane
Link do komentarza
Dnia 18.11.2019 o 18:04, Gość dawid napisał:

a co jesli słupy z prądem są daleko np200m a kabla ziemią nie można poprowadzić ze względu na kanał melioracyjny/wodny czy elektrownia dostawi dodatkowy słup ? kto kryje koszta?

Do 200 m płacisz za przyłącze sumę stałą za kW mocy przyłączeniowej. Jeżeli odległośc jest powyżej 200 m płacisz 50 % za koszty kabla.

1 godzinę temu, Gość Pawel napisał:

Czy elektrownia odpowiada za przyłączenie od słupa do licznika. Czy od słupa do wyłącznika głównego który znajduje się na zewnątrz budynku

ZE odpowiada za przyłącze od lkini energetycznej do licznika czyli do ZKP. Od skrzynki do domu przyłącze jest Twoje.

Link do komentarza

Każdy zakład energetyczny ma zatwierdzaną odgórnie (przez URE) taryfę opłat za wykonanie przyłączy. Faktycznie do 200 m jest zryczałtowana opłata za kW mocy przyłączeniowej. Jednak z inną (niższą ) stawką za przyłącza napowietrzne, niż za kablowe (ziemne).

Stawka przy dłuższym przyłączu też jest zróżnicowana zależnie od rodzaju przyłącza (napowietrzne czy kablowe).

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

W umowie przyłączeniowej  jest określany zakres odpowiedzialności za funkcjonowania zasilania (naprawy, konserwacja, modernizacja) przez ZE. Może być on różny w zależności od konfiguracji przyłącza, lokalizacji złącza czy urządzenia pomiarowego

ZE zawsze odpowiada za przyłącze do licznika, od licznika do domu ZE nic nie obchodzi.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość mhtyl
8 minut temu, Gość konradek napisał:

czy moge przystapic do tych formalnosci jeżeli moja działka jest działką rolna w trakcie przekształcania?

Jakie formalności?

Link do komentarza
Gość konradek
po prostu czy moge składać papiery ,aby pociągneli mi prąd do działki która jest w trakcie przekształcania dodam ,że z dwoch stron działki już są zabudowane? czy musze czekać aż działka zostanie przekształcowana na budowlaną i wtedy dopiero pisać o podciągniecie prądu do działki, przyznam ,że chciałbym już to zacząć robić ,żeby się nie okazało ,że działka już bedzie budowlana a ja dopiero zaczne załatwiac z prądem
Link do komentarza
Gość mhtyl
4 godziny temu, Gość konradek napisał:

po prostu czy moge składać papiery ,aby pociągneli mi prąd do działki która jest w trakcie przekształcania dodam ,że z dwoch stron działki już są zabudowane? czy musze czekać aż działka zostanie przekształcowana na budowlaną i wtedy dopiero pisać o podciągniecie prądu do działki, przyznam ,że chciałbym już to zacząć robić ,żeby się nie okazało ,że działka już bedzie budowlana a ja dopiero zaczne załatwiac z prądem

O to musisz zapytać u swojego ZE. Jaki jest u Ciebie operator? Bywa tak że nie wszystkie ZE robią tak samo.

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, Gość Łukasz napisał:

Chce doprowadzić do działki prąd siłowy gdzie powinienem się udać i jakie kroki muszę wykonac?

Zrób pierwszy krok i poczytaj sobie choćby ten temat a potem pytaj, choć sądzę że po lekturze tego tematu nie będziesz miał pytań.

Link do komentarza
49 minut temu, joks napisał:

Wyniuchaj dobry kontakt przez kogoś do kogoś w PGE, reklamówka z węgorzem wędzonym i dobrą wódką ...i może się uda .

Guzik. To nie tak. Najpierw trzeba rozeznać czyje działki są po drodze. Bo największym problemem (najdłuższym czasowo) jest uzyskanie zgody sąsiadów na przeprowadzenie linii. To wydłuża procedury.

20 minut temu, uroboros napisał:

Qrde.... do czego Ty namawiasz...

 

Ale to może być jakieś wyjście...

To już nie działa. Zbyt tanie.

W każdym razie 150 czy 1000 metrów, to jest jeden projekt i takie same procedury. Ale ilość działek po drodze i podpisy właścicieli, to jest więcej niż połowa czasu.

Link do komentarza
Dnia 16.03.2020 o 11:03, Gość Sławek napisał:

Bardziej się zastanawiam jak wygląda procedura, kiedy chcesz to zrobić na własną rękę.

Możesz.

Nie ma problemu.

Skoro zakład ma tak odległe terminy na wykonanie, masz warunki techniczne przyłącza, bierzesz ekipę i robisz.

Zakład podłączy, faktury za robotę przekazujesz w związku z rozbudowaniem sieci i tyle.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dostaliśmy pozwolenie na budowę i w tym roku planujemy ją rozpocząć. Mamy podpisaną umowę z TAURONEM. Kto ma zamontować "skrzynkę" (czyli "złącze")? TAURON czy ktoś inny? Dzwoniłem do TAURONA, bo w umowie jest podana data 10 czerwca 2020 r., ale oczywiście ich punkty obsługi klienta są obecnie zamknięte z powodu epidemii, a na infolinii siedzą ludzie, którzy wyklepali jedną formułkę na pamięć i wszystkich spuszczają po sznurku - więc odbiłem się od ściany inie dowiedziałem się niczego...
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość bb napisał:

Mamy podpisaną umowę z TAURONEM.

Macie umowę ale na co? Na zapewnienie dostawy energii  czy na przyłącze? Była zapłacona jakaś zaliczka na poczet wykonania przyłącza.

Link do komentarza
17 godzin temu, Elfir napisał:

Tauron. Ale pewnie nie osobiście tylko poprzez podwykonawcę.

Nie wiem jak ostatnie zmiany prawa budowlanego ustaliły opcje przyłączy. Czy potrzebne jest jakieś zgłoszenie, projekt... Ale oczywiście, że przez podwykonawcę. Kwestia tylko kto ma załatwiać "po drodze" wszystkie uzgodnienia.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam nie długo mija termin 14 miesięcy na podłączenie prądu A tu przyszło pismo że etap projektowania i będą opóźnienia co zrobić bo mieliśmy umówione firmy na posadzki pompę i co teraz
Link do komentarza
Gość energia  GBY
witam , podanie o przyłącze złożyłem na koniec lutego 2019 roku , a dziś dostałem pismo że proces projektowania przyłącza się przeciąga i do końca października może to ogarną , masakra :( , pisma telefony nic nie dają mają kowalskiego w ... . ps. wodę podłączyli w dwa miesiące a na prąd lat brakuje ps2. dom jest gotowy do zamieszkania :(
Link do komentarza

czasami są takie opóźnienia i niewiele można z tym zrobić...też miałem opóźnienia podczas projektowania, bo projektant początkowo zaprojektował słup z licznikiem w miejscu gdzie mam schody...pomylił na mapie granice pomiędzy obszarem o różnym przeznaczeniu w MPZP z granicą działki....potem trochę to trwało, zanim to zostało odkręcone...potem specjalnie do mojej budowy była ciągnięta nowa linia...Niech to będzie przestroga dla wszystkich którzy zaczynają budowę, by jak najszybciej zabierać za wszystkie formalności związane z mediami....

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Mieczysław.
Pożyczanie prądu od sąsiada może się skończyć nałożeniem kary włącznie z odcięciem sąsiadowi dostępu do sieci - to raz. Nie należy podawać takich informacji, bo można zrobić komuś krzywdę. Po drugie nie ma podstawy prawnej do narzucania taryfy C dla konsumenta - jest to jasne naciąganie i wykorzystywanie przez sprzedawców energii niejasnych przepisów ustawy. Jeżeli takowa istnieje to proszę o podanie - inaczej to powielanie bzdur. Artykuł pisany mało rzetelnie.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Dzień Dobry wszystkim .Mam już skrzynkę na działce .Licznik chodzi i liczy . Korzystam z prądu poprzez "przedłużacz" . Fachowiec od prądu , za pociągnięcie przewodu zasilającego od skrzynki do domu policzył 130,PLN za 1metr bieżący . Mało ? dużo ? akurat ? jakie są orientacyjne ceny ?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie temu...
Gość Pani Paulina
Witam kupiliśmy dzia£ke z domem w którym był kiedyś prąd poprzedni właściciel twierdzi ze widział ze tam cos sie iskrzy zadzwonił i odcieli prąd.Moze ktoś wie jak to zrobić żeby spowrotem podłoczyli nam prąd i od czego zacząść
Link do komentarza
6 minut temu, Gość Pani Paulina napisał:

Witam kupiliśmy dzia£ke z domem w którym był kiedyś prąd poprzedni właściciel twierdzi ze widział ze tam cos sie iskrzy zadzwonił i odcieli prąd.Moze ktoś wie jak to zrobić żeby spowrotem podłoczyli nam prąd i od czego zacząść

Weź elektryka niech naprawi instalację rozdzielnię itd. i zrobi badania,  zgłoś.

Cytat

Jak szybko możemy zostać ponownie podłączeni do sieci Niezwłocznie po usunięciu przez Ciebie przyczyny odłączenia energii. W praktyce decyduje o tym kolejność zgłoszeń, bo w kolejce przed Tobą mogą czekać inni. 

 

Link do komentarza
Witam Mam na działce budynek gospodarczy z przyłączonym prądem W granicy działki jest skrzynka Teraz chcę rozbudować ten budynek i przekształcić na dom letniskowy, czy muszę to zgłaszać do elektrowni ?
Link do komentarza
Witam mam podpisaną umowę z Pge i dopiero mają mi podłączyć prad w lutym 2022r jak mogę przyspieszyć bo chciałam się wprowadzić we wrześniu tego roku ale brak prądu mi to uniemożliwia a na budowlany mnie nie stać
Link do komentarza
15 minut temu, Gość Aga napisał:

Witam mam podpisaną umowę z Pge i dopiero mają mi podłączyć prad w lutym 2022r jak mogę przyspieszyć bo chciałam się wprowadzić we wrześniu tego roku ale brak prądu mi to uniemożliwia a na budowlany mnie nie stać

Pogadać z sąsiadem, założyć u niego podlicznik i jechać na przedłużaczu. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Czy jest jakaś podstawa prawna do usytuowania skrzynki emergetycznej na granicy działki? Enea wydała warunki (na przebudowę przyłącza napowietrzne na ziemne) z zastrzeżeniem, ze skrzynkę trzeba umieścić przy granicy działki. Budynek od granicy dzieli 200m, nie wyobrażam sobie wykonywać tak długiej instalacji wewnętrznej w ziemi.
Link do komentarza

Przecież za wykonanie tego odcinka i tak trzeba będzie zapłacić. Co za różnica czy będzie to część przyłącza, czy już nie? Prawdopodobnie będzie taniej zrobić to już nie jako przyłącze. Wymogu sytuowania skrzynki złącza przy granicy działki w sensie ścisłym nie ma. Jednak to powszechnie praktykowne, bo ZE ma wtedy do niej dostęp bez wchodzenia na działkę.

Link do komentarza

Operator sieci eletro-energetycznej decyduje o miejscu ustawienia złącza i układu pomiarowego zgodnie z Prawe Energetycznym

PS. WLZ można też poprowadzić napowietrznie - oczywiście na własny koszt, wykorzystują dotychczasowe przyłącze. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
16 godzin temu, Gość Ktoś napisał:

Czy jest jakaś podstawa prawna do usytuowania skrzynki emergetycznej na granicy działki? Enea wydała warunki (na przebudowę przyłącza napowietrzne na ziemne) z zastrzeżeniem, ze skrzynkę trzeba umieścić przy granicy działki. Budynek od granicy dzieli 200m, nie wyobrażam sobie wykonywać tak długiej instalacji wewnętrznej w ziemi.

Rozumiem, że przyłącze istnieje  - przebudowa.

W takim razie możesz wykorzystać tą część napowietrzną dochodzącą do budynku  te 200 m.

Skrzynkę trzeba umieścić przy granicy działki i wstawić słup, lub wykorzystać istniejący jeżeli jest na twojej działce, wystarczy od twojej skrzynki do pierwszego słupa poprowadzić kabel a dalej napowietrzną do budynku.

Odległość pomiędzy słupami standardowo wynosi od 30 m do 50 m czyli masz ich kilka na swojej działce.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

a "Zakładem energetycznym" może być i deweloper, lub poprzez dewelopera takie umowy mogą być zawierane, czego akurat się unika;

2 godziny temu, Gość GAll napisał:

czy deweloper jest zobligowany do założenia licznika prądu? Jeżeli w umowie jest zawarty wpis że zostaną wykonane :" instalacje elektryczne i przyłącze"

NIE, nigdy

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...