Skocz do zawartości

wilgoć w domu i woda na poddaszu


Recommended Posts

Cytat

witam dziękuje za zaproszenie i w razie jakiegoś pytania polecam się


Witam,
Mam jedno pytanie dotyczące kanalizacji:
Obecnie w domu mam wyprowadzone piony kanalizacji w kuchni ( zlewozmywak i zmywarka) oraz w łazience (pralka, wc, wanna i umywalka). Nie mam żadnego rozwiązania napowietrzania tych pionów kanalizacyjnych. Dom będzie przyłączony do szamba i mam teraz dwa pomysły:
1. Zawory napowietrzające na pionach kanalizacyjnych i wentylacja dolna na szambie,
2. Montaż rury wywiewnej z pionów (których?) na poddasze nieużytkowe i tam wspólne wyprowadzenie na zewnątrz domu przez kominek wentylacyjny + ew. jakieś zawory napowietrzające na pionach.

Proszę o podpowiedź, jak to rozwiązać najsensowniej i co tak naprawdę jest potrzebne w domu, a z czego można zrezygnować.
Dodam, że mój nowy wykonawca chciałby ograniczyć się tylko do wyprowadzenia z pionu z wc zaworu napowietrzajacego na poddaszu (pionowa rura na poddasze i tam zawór napowietrzający).
Pozdrawiam
Artur
Link do komentarza
witam zasada jest taka pion powinien być u góry z odpowietrzeniem czy wyprowadzisz ponad dach czy założysz grzybek to obojętne grzybek kupisz w sklepie hydraulicznym natomiast jeżeli od pionu do przyłączenia np. wanny czy zmywarki jest ponad 2m istnieje możliwość że woda spływająca będzie zaciągać wodę z syfonu co prowadzi że zapaszek będzie dostawał się do pomieszczenia jak coś nie zrozumiałem to napisz jeszcze raz może nie o to chodziło pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

witam zasada jest taka pion powinien być u góry z odpowietrzeniem czy wyprowadzisz ponad dach czy założysz grzybek to obojętne grzybek kupisz w sklepie hydraulicznym natomiast jeżeli od pionu do przyłączenia np. wanny czy zmywarki jest ponad 2m istnieje możliwość że woda spływająca będzie zaciągać wodę z syfonu co prowadzi że zapaszek będzie dostawał się do pomieszczenia jak coś nie zrozumiałem to napisz jeszcze raz może nie o to chodziło pozdrawiam


Dziękuję za uwagi. Mam tylko jedną wątpliwość, bo chyba nie do końca rozumiem pojęcie pionu hydraulicznego. Dla przykładu: Mój domek jest parterowy i łazienka przylega do kuchni i na powierzchni 5m2 mam na dwóch ścianach wyprowadzenia odpowiednio: jedna ściana: zmywarka, zlew, wanna; druga ściana: wc, umywalka, pralka i to koniec moich odpływów. Czy to oznacza, że mam 6 pionów, czy 1 pion i przyłączenia do niego? Idąc dalej, czy powinienem każde urządzenie sanitarne zakończyć rurą z wywiewką na dachu lub napowietrzaczem na poddaszu, czy może wystarczy jedno wyprowadzenie na dachu (chciałem wyprowadzić do kominka wentylacyjnego rurę wywiewną). Czy samo szambo powinno też mieć wentylację już za domem? Pozdrawiam i jak zwykle, dziękuję...

PS. Niestety po zimowych problemach z wilgocią w domu, odkryłem na gładzonej ścianie pod gipsem bardzo pokażnego grzyba (czarne kropki wzdłuż całego rogu ściany wewnętrznej (wystarczyło lekko przetrzeć ścianę i wyszedłicon_sad.gif). Walczę z nim teraz przy pomocy gruntu grzybobójczego ATLASA, może jest jakiś lepszy sposób?

Link do komentarza

Mam jescze pytanie z innej beczki...
Próbuję znaleźć elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody o dużej pojemności (150 - 200 litrów) i mam pewną wątpliwość: Czy możliwość korzystania z ciepłej wody jest dopiero po zagrzaniu tych 150 / 200 litrów wody, czy można korzystać równolegle z grzaniem wody (juz wykorzystywać tą dostępną, tylko trochę zimniejszą)? Czy taki podgrzewacz automatycznie uzupelnia wodę i ją podgrzewa do wskazanej temperatury, czy to ja muszę pilnować, że woda się kończy i włączać urządzenie? Generalnie jest mnóstwo informacji o tych podgrzewaczach (to ułatwia sam wybór, parametry itp.), ale nigdzie nie doszukałem się podstawowych (dla mnie) informacji o sposobie użytkowania takiego urządzenia. Będą wdzięczny za pomoc... Pozdrawiam Artur
Link do komentarza
I ostatnie pytanie o szambo:
Jaką objętość szamba przyjąć dla 4 osobowej rodziny (planuję 10m3) i czy istnieje maksymalny czas, w którym szambo powinno być odebrane (np. raz na miesiąc lub szybciej)? Czy szambo może nie być wybierane np. przez pół roku, jeśli nie zostałoby wypełnione?
Czy decyzję o objętości uzależniać od dostępnych w okolicy wozów odbierających i ich objętości (zakładam że taki wóz może miec 8m3, czyli moje 10m3 szambo i tak nie zostanie wybrane jednorazowo).
Pozdrawiam! Artur
Link do komentarza
Cytat

... Czy to oznacza, że mam 6 pionów, czy 1 pion i przyłączenia do niego? Idąc dalej, czy powinienem każde urządzenie sanitarne zakończyć rurą z wywiewką na dachu lub napowietrzaczem na poddaszu, czy może wystarczy jedno wyprowadzenie na dachu (chciałem wyprowadzić do kominka wentylacyjnego rurę wywiewną). Czy samo szambo powinno też mieć wentylację już za domem?


wg mnie masz 2 piony
odpowietrzenie mozesz zrobic 2 lub jedno /jak masz możliwość spiąć te dwa na strychu
odpowietrzenie szamba - tak

Cytat

...grzyba (czarne kropki wzdłuż całego rogu ściany wewnętrznej (wystarczyło lekko przetrzeć ścianę i wyszedłicon_sad.gif). Walczę z nim teraz przy pomocy gruntu grzybobójczego ATLASA, może jest jakiś lepszy sposób?


wietrzyć
Link do komentarza
Cytat

Mam jescze pytanie z innej beczki...
Próbuję znaleźć elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody o dużej pojemności (150 - 200 litrów) i mam pewną wątpliwość: Czy możliwość korzystania z ciepłej wody jest dopiero po zagrzaniu tych 150 / 200 litrów wody, czy można korzystać równolegle z grzaniem wody (juz wykorzystywać tą dostępną, tylko trochę zimniejszą)? Czy taki podgrzewacz automatycznie uzupelnia wodę i ją podgrzewa do wskazanej temperatury, czy to ja muszę pilnować, że woda się kończy i włączać urządzenie? Generalnie jest mnóstwo informacji o tych podgrzewaczach (to ułatwia sam wybór, parametry itp.), ale nigdzie nie doszukałem się podstawowych (dla mnie) informacji o sposobie użytkowania takiego urządzenia. Będą wdzięczny za pomoc... Pozdrawiam Artur



- mozna korzystać równolegle z grzaniem
- uzupełnia wode hydrofor / lub cisnienie z sieci/
- nie muszisz pilnowac
Link do komentarza
Cytat

I ostatnie pytanie o szambo:
Jaką objętość szamba przyjąć dla 4 osobowej rodziny (planuję 10m3) i czy istnieje maksymalny czas, w którym szambo powinno być odebrane (np. raz na miesiąc lub szybciej)? Czy szambo może nie być wybierane np. przez pół roku, jeśli nie zostałoby wypełnione?
Czy decyzję o objętości uzależniać od dostępnych w okolicy wozów odbierających i ich objętości (zakładam że taki wóz może miec 8m3, czyli moje 10m3 szambo i tak nie zostanie wybrane jednorazowo).
Pozdrawiam! Artur



- jesli planujesz 10 m3 - OK
- nie istnieje tzw maksymalny czas /zależy jak często w rodzinie się kapią, piorą, gotują, zmywają, korzystaja z ubikacji
itp, dochodzi szczelność szamba - często po deszczu może ci przybywac niekontrolowanie/
- decyzji o pojemnosci szamba nie podejmuje sie w zalezności od pojemności beczki "szambelana"
Link do komentarza
Cytat

- jesli planujesz 10 m3 - OK
- nie istnieje tzw maksymalny czas /zależy jak często w rodzinie się kapią, piorą, gotują, zmywają, korzystaja z ubikacji
itp, dochodzi szczelność szamba - często po deszczu może ci przybywac niekontrolowanie/
- decyzji o pojemnosci szamba nie podejmuje sie w zalezności od pojemności beczki "szambelana"


Dziękuję, wszystko jasne. A czy mógłbym dostać jeszcze informację, jaka jest różnica między szambem jednokomorowym i dwukomorowym. Dostawcy polecają raz jedno raz drugia, ale nie mówią dlaczego:)...
Link do komentarza
Cytat

wg mnie masz 2 piony
odpowietrzenie mozesz zrobic 2 lub jedno /jak masz możliwość spiąć te dwa na strychu
odpowietrzenie szamba - tak


wietrzyć


Jak zwykle - dziękuję. Mam jescze jedno pytanie: Czy wentylację szamba powinienem zrobić przez wyprowadzenie rury z szamba pionowo, czy raczej zamontować go na rurze między domem a szambem? A może wyprowadzic rurę z szamba w drugą stronę (dalej od domu)?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...