Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Andrzej Nowaczewski

Zmiana sposobu uzytkowania

Recommended Posts

Dzien dobry,
Proszę o poradę.
Jestem zainteresowany zmienić sposób użytkowania obiektu używanego jako garaże samochodowe na stolarnię produkcyjną.
Proszę o informację:
1. Jaka jest procedura prawna i stosowne przepisy budowlane ?
2. Czy będę musiał zrobić eksperyzę istniejącego budynku garażowego ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Andrzej Nowaczewski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przytocze art. 71 ust. 2 Prawa budowlanego "Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego"

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:

1) opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;

2) zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi;

3) oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2;
/czyli prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane/

4) zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

5) w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 – ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności;

6) w zależności od potrzeb – pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami.



A co do do pytań.
O ile garaż nie zostanie przebudowany (chodzi o konstrukcję) to ekspertyza budowl. raczej nie powinna być wymagana. Jednak starostwo ma tutaj swobodę i może "w zależności od potrzeb" wymagać oceny stanu technicznego, raportu oddziaływania na budynki sąsiednie, środowisko itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×