Skocz do zawartości

woda ze studni


Recommended Posts

mam taki problem mam studnie ale woda jest brudna i nie jest głeboką dlatego myślę wywiercić nową w nowym miejscu facet od odwiertu mówił ze najlepiej na20 metrów wywiercić to koszt 4000 zł ale nie wiem jaki hydrofor kupić mam żonę i syna czyli jest nas trójka wodę chce na piętro około 5metrów nowa studnia będzie około 15metrów od domu wszędzie znalazłem jak podłączyć ale jaką wybrać i jaki zbiornik inni mówią ze można samą pompę ale też nie wiem jaka proszę o rade
Link do komentarza
Rodzaj pompy należy dobrać do głębokości na jakiej otrzymywać się będzie lustro wody w studni. Jeśli woda będzie głębiej niż 7 - 8 m konieczne jest zamontowanie pompy głębinowej włożonej w orurowanie studni. Przy płytszym lustrze wody można zainstalować pompę samozasysającą zintegrowaną ze zbiornikiem przeponowym o pojemności 20 - 30 litrów.
Link do komentarza
witam ciesze się ze ktoś podją ten temat rozszerzę go ja mam starą studnie jest głęboka na około 5 metrów ale woda jest brudna nie była zadaszona a ja kupiłem takie gospodarstwo jedni mówią kopać nową drudzy wiercić a zbiornik 20/ 30 litrów nie jest za mały sąsiad ma 500l w castoramie mówią ze minimum 80 /100litrów myślę o wierceniu na głębokość 10 m dać rurę osłonową tylko czy pompę czy gotowy hydrofor odwiert 10 m do domu 15 m
Link do komentarza
nie gotowy hydrofor, idealne jest tak:
- pompa zatapialna do studni -
1. pracuje w optymalnych warunkach bo ma chłodzenie.
2. każda pompa najbardziej "cierpi" jak ma dużo ssania a ta nie ma wcale
3. brak hałasu w domu
- naczynie przeponowe i wyłącznik ciśnieniowy w domu
Link do komentarza
Miki 3 dobrze Ci radzi, żadnych pomp w domu które tylko niepotrzebnie hałasują. Stosując pompę zatapialną (głębinową) zapomnisz że ją masz (koszt takiej pompy około 500pln). Jeśli nadal zastanawiasz sie czy studnia kopana/wiercona, radzę wiercić i to do drugiej warstwy wodonośnej. Jedną już masz jedną kopaną z mętną wodą, dlaczego następna i jak długo bedzie czysta?
Link do komentarza
Nie wiem do czego była stosowana wcześniej ta studnia, ale ...
4000 zł to sporo.
Może lepiej przeczyścić studnie ... wybierz z niej maximum wody , szlam itp. (*zrób tak ze 2-3 razy) zasyp trochę czxystym piaskiem .
Zobacz jaka wtedy będzie woda.

Studnia niezadaszona - trzeba ją zadaszyć.

Pompy są pieruńsko drogie i dają mało ciśnienia. tzn dają duzo - proprcjonalnie do ceny za pompę.
Lepszy hydrofor - można do użyć do podlewania działki.
Link do komentarza
to jest tak stare studnia nie zadaszona a obok rośnie kasztan stary właściciel miał konie gnój wyrzucał 5/8 metrów dalej i to spłynęło do studni co prawda minęło 9 lat ale ona jest płytka wyczyszczenie było by najlepsze bo zrobię to sam ale gdyby woda zaszła znów jakimś szajsem ? dlatego mam taki plan wiercić na 10 m do drugiej warstwy wody wstawię rurę tylko co pompę czy ktoś poleci jakąś konkretną sprawdzoną czy hydrofor bez pompy jak ktoś zna dobrą to proszę o wskazówki
Link do komentarza
http://allegro.pl/item916585752_pompa_gleb..._gwarancja.html

http://allegro.pl/item919684400_pompa_gleb..._jutro_u_c.html

To jest przykład dwóch z wielu tego typu pomp na allegro, ja jeszcze sugerowałbym zakup pompy na 230v, nie trójfazowych, unikniesz w ten sposób stosowania drogich zabezpieczen tj. zaniku fazy, asymetrii faz. U mnie kiedyś był w domu hydrofor, o kilku lat zastąpiłem głębinówką na 230v jest dużo lepiej.
Link do komentarza
Cytat

dzięki kajec a powiedz mi jaki masz zbiornik



80 litrów z przeponą wystarczy, taki mam w nowym domu. W rodzinnym w którym jeszcze mieszkam pozostał duży pochydroforowy z 500l. to on ma. A pozostał tylko dlatego, że jest z nierdzewki i jest dla niego na tyle miejsca.
Link do komentarza
Cytat

daięki kajec a co myślisz o wierceniu na 10 m




A to to już wróżenie z fusów, ile metrów to zależy od tego co jest pod ziemią. Po pierwsze ktoś kto ma się podjąć u Ciebie chyba dysponuje mapą hydrogeologiczną, na której jest podane w przybliżeniu na jakiej głębokości znajduje się druga warstwa wodonośna, a i konieczny też bedzie zapas czyli z automatu głębiej. Ja miałem wierconą głębinówke 2 miesiące temu na 26 metrów, woda pokazała się już na 18 metrze, ale żeby to miało ręce i nogi trzeba było wiercić dalej. Temat różdzkarzy też przerabiałem, całe szczęście że w mojej okolicy nie ździerają jeszcze tak jak gdzie indziej. Na początku też chciałem studnie kopaną, ale po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw oraz kosztów, zdecydowanie wygrywa głębinowa. Owszem koszt kopanej byłby niższy ok 4,5 tyś ale nikt nie da gwarancji że bedzie woda, a jak już to jaka, natomiast na głębinową mam gwarancje, wody jest sporo a koszt całej roboty to 7tyś
Link do komentarza
Z tymi szamanami to teraz prawdziwa plaga. Bezrobotni cwaniacy w różdżkarzy się zamieniają icon_smile.gif Ale kiedyś... Ostatecznie przed wiekami we wsiach studnie kopane były przeważnie bardzo celnie. Wydaje mi się, że jakaś wiedza kiedyś była, ale zniknęła w powodzi komercji icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Poptrzcie na koszty odwiertu do pompuy ciepła ... ok 70 zł za metr. Także nie wiem dlaczego macie tak drogo.
Druga sprawa to wielkość odwiertu .. 10 m to woda raczej brudna tzw opadowa - nie za bardzo nadaje się do picia ... to trzeba sprawdzić.
Natomiast ja wolałbym hydrofor bo jako komplet jest tańszy i można podłaczyć go bezpośrednio do nawadniania pgrodu.
Link do komentarza
witam a jaki to region te 70 zł ja szczecin i u mnie 250zł a 10m płytki ludzie mają studnie na 5 metrów i jakoś żyją ja dom do drugiego poziomu wodonośnego a hydrofor czy pompa głębinowa liczy sie co wydajniejsze ,mniej prądu pobiera ,sprawniejsze a instalacja od ogrodu czy do domu to przecież mój wybór jak po prowadzę i gdzie na pewno tu i tu
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

witam a jaki to region te 70 zł ja szczecin i u mnie 250zł a 10m płytki ludzie mają studnie na 5 metrów i jakoś żyją ja dom do drugiego poziomu wodonośnego a hydrofor czy pompa głębinowa liczy sie co wydajniejsze ,mniej prądu pobiera ,sprawniejsze a instalacja od ogrodu czy do domu to przecież mój wybór jak po prowadzę i gdzie na pewno tu i tu



Witam u nas koszt wywiercenia studni to 90zł za metr + filtr 500zł wojew. Pomorskie, woda pitna na głębokości ok 20 metrów
Link do komentarza
Odradzam zdecydowanie umawianie się od metra. Ja znalazłem studniarza, który wiercił za stałą opłatę. To znaczy za 1000 zł zobowiazął się wywiercić tyle ile trzeba (max 15 m) z własnym materiałem (stalowa rura 1 1/4, na dole plastikowy filtr, zawór na wysokości 1m pod ziemią - zawór włoski, bez plastikowych elementów - to dosyć ważne, bo wymienić zawór to nie taka prosta sprawa).

Wywiercił ok 12 m i rzekł, że starczy. Na razie wodę piją tylko murarze, na poczatku ją gotowali, ale teraz piją surową i sobie chwalą. Akurat buduję na terenie, na którym wody jest dużo, więc można było wiercić, gdzie się chciało. Planuję po zakończeniu budowy wkopac jeden krąg, ocieplić go od środka wełna mineralną (poza dnem rzecz jasna) i tam schować pompę ze zbiornikiem ok 50 - 80 L

Rozmawiałem z sąsiadem, dał się wyczesać jakiejś firmie, która mu studnie zrobiła za 3k, naciagając go na jakies próbne odwierty i badania gruntu i takie tam pierdoły.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...