Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam! Chciałem zapytać fachowców (bo "doradców" to mi nie brakuje a każdy mówi inaczej) jak prawidłowo powinien być wykonany dach z zastosowaniem płyt OSB. Chodzi mi konkretnie co i jak krok po kroku. Proszę mnie poprawić jeśli źle to sobie wyobrażam:

Patrząc od zewnętrznej strony całkowicie to widziałbym to tak:

1. Gont
2. Płyta OSB 15mm (krokwie co 60cm)
3. Folia paroprzepuszczalna przybita bezpośrenio na krokwie pod OSB (bez przerwy między OSB)
4. Izolacja (wełna mineralna 15cm) z dystansem od foli paroprzepuszczalnej zrobionej na deskach przybitych do krokwi i rozciągnięciu sznura pomiędzy nimi.
5. Paroizolacja przylegająca do wełny i zamontowana do krokwi.
6. Płyty wykończeniowe z karton - gipsu.

Nie wiem jak jest to dla czytających zrozumiałe bo jest to opis mojego wyobrażenia jeśli jednak będzie potrzeba spróbuję to narysować jak to widzęicon_smile.gif
Bardzo proszę o pomoc i podpowiedzi.
Link do komentarza
Cytat

Witam! Chciałem zapytać fachowców (bo "doradców" to mi nie brakuje a każdy mówi inaczej) jak prawidłowo powinien być wykonany dach z zastosowaniem płyt OSB. Chodzi mi konkretnie co i jak krok po kroku. Proszę mnie poprawić jeśli źle to sobie wyobrażam:

Patrząc od zewnętrznej strony całkowicie to widziałbym to tak:

1. Gont
2. Płyta OSB 15mm (krokwie co 60cm)
3. Folia paroprzepuszczalna przybita bezpośrenio na krokwie pod OSB (bez przerwy między OSB)
4. Izolacja (wełna mineralna 15cm) z dystansem od foli paroprzepuszczalnej zrobionej na deskach przybitych do krokwi i rozciągnięciu sznura pomiędzy nimi.
5. Paroizolacja przylegająca do wełny i zamontowana do nadbitych listew
6. Płyty wykończeniowe z karton - gipsu.

Nie wiem jak jest to dla czytających zrozumiałe bo jest to opis mojego wyobrażenia jeśli jednak będzie potrzeba spróbuję to narysować jak to widzęicon_smile.gif
Bardzo proszę o pomoc i podpowiedzi.



Patrząc od zewnętrznej strony :

1. Gont
2. Papa podkładowa na welonie szklanym
3. PŁYTA OSB -3 grubość 18mm frez (krokwie co 60cm)
4. Izolacja (wełna mineralna 20cm) z dystansem 3cm od Płyt OSB zrobionej z listew przykręconych do Płyt OSB wzdłuż krokwi
5.Nadbicie na krokwie listew stosownie do gr.izolacj i rozciągnięciu sznura pomiędzy nimi.
6. Paroizolacja przylegająca do wełny i zamontowana do nadbitych listew
7. Ruszt co 40cm z profili stalowych C 60/30
8. Płyty z karton / gipsu.

Na całej długości dachu w kalenicy rozcięcie 6cm dachu oraz montaż gąsiorów wentylacyjnych do wentylowania Izolacji
Link do komentarza
Generalnie nie ma jednej, prostej recepty na wszystko, każdy dach ma swoje niuanse. Wiele zależy też od jakości wykonania i jakości użytych materiałów.
Kolejność warstw najlepiej wykonanego i z dobrej jakości materiałów dachu, patrząc od strony zewnętrznej, powinna wyglądać tak:

1. Gont modyfikowany SBS, z elastycznym systemem klejenia na całej powierzchni gontu
2. Papa podkładowa dachowa modyfikowana SBS, z samoprzylepnymi zakładami
3. Płyta OSB lub równe, suche deski
4. Izolacja cieplna z dystansem minimum 3 cm od spodniej powierzchni poszycia dachu
5. Paroizolacja
6. Wykończenie wnętrza

Papa podkładowa na osnowie szklanej jest niezbędna przy małym nachyleniu dachu. Przy dachu bardziej stromym jest niezbędna na krawędziach nadokapowych, a zalecana na całej powierzchni dachu - należy brać pod uwagę ewentualne niedoskonałości montażu wierzchniego pokrycia.

Szczególnej staranności w przestrzeganiu zaleceń dostawcy wymaga obróbka koszy dachowych i kominów.
Folia paroprzepuszczalna używana jest jako substytut pełnego odeskowania pod pokrycia dachowe sztywne, jako zabezpieczenie przed skroploną parą wodną lub np. nawianym śniegiem. Nie ma potrzeby jej układania w przypadku pełnego poszycia deskami lub płytą OSB.

Pozdrowienia
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Aby udzielić profesjonalnej porady należałoby zapoznać się z kształtem dachu. Rodzi się pytanie jaką funkcję spełnia folia wysoko paroprzepuszczalna dolegająca do płyty OSB? A no żadną! Więc jej stosowanie w takie konfiguracji nie ma merytorycznego uzasadnienia. Natomiast perfekcyjnie wykonany dach powinien wyglądać tak jak napisał kol. Cezary Jankowski. Wówczas folia pełni rolę wiatroizolacji (chroni izolację cieplną przed przewiewami) choć tak na prawdę przepływy powietrza pomiędzy izolacją cieplną a OSB (deskowaniem) są laminarne a nie burzliwe. Istotną rzeczą będzie dobór grubości kontłat zależny od długości połaci w celu uniknięcia dławienia przepływu. Bezwzględnie konieczne jest zagwarantowanie drożności szczeliny wentylacyjnej czyli wykonanie wlotów i wylotów powietrza. Przy odpowiednio dużym kącie nachylenia połaci podkład nie jest wymagany. Ja jednak zawsze polecam jego stosowanie. Oczywiście powinien być to podkład systemowy. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Witam! Chciałem zapytać fachowców (bo "doradców" to mi nie brakuje a każdy mówi inaczej) jak prawidłowo powinien być wykonany dach z zastosowaniem płyt OSB. Chodzi mi konkretnie co i jak krok po kroku. Proszę mnie poprawić jeśli źle to sobie wyobrażam:

Patrząc od zewnętrznej strony całkowicie to widziałbym to tak:

1. Gont
2. Płyta OSB 15mm (krokwie co 60cm)
3. Folia paroprzepuszczalna przybita bezpośrenio na krokwie pod OSB (bez przerwy między OSB)
4. Izolacja (wełna mineralna 15cm) z dystansem od foli paroprzepuszczalnej zrobionej na deskach przybitych do krokwi i rozciągnięciu sznura pomiędzy nimi.
5. Paroizolacja przylegająca do wełny i zamontowana do krokwi.
6. Płyty wykończeniowe z karton - gipsu.

Nie wiem jak jest to dla czytających zrozumiałe bo jest to opis mojego wyobrażenia jeśli jednak będzie potrzeba spróbuję to narysować jak to widzęicon_smile.gif
Bardzo proszę o pomoc i podpowiedzi.



Ja mam tak

1. Gont
2. Fel’X Szybka Bariera SBS Hydroizolacja i wentylacja dachu skośnego
3. Płyty OSB
4. Między krokwiami sznurki
5. Wata Mineralna 15cm
6. Wata mineralna 5 cm
7. Profile do Karton Gipsu
7. Folia paraizolacyjna
8. Karton Gips


Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Cytat

Teoretycznie układ warstw prawidłowy, ale znacznie prościej będzie utworzenie pustki wentylacyjnej pod płytami OSB poprzez przybicie kontrłat. Wtedy wełna może przylegać do FWK, a w pobliżu kalenicy należy wstawić gonty wentylacyjne umożliwiające cyrkulacje powietrza w pustce między FWK i OSB.



Witam! Zmieniam dach na nowy i chciałbym się zorientować czy można dać pod blachę płyty OSB, a następnie pod to jeszcze ocieplenie wełną. Jakie są odnośnie tego zalecenia?
Link do komentarza
Cytat

Witam! Zmieniam dach na nowy i chciałbym się zorientować czy można dać pod blachę płyty OSB, a następnie pod to jeszcze ocieplenie wełną. Jakie są odnośnie tego zalecenia?


Jeśli chcesz dać płyty OSB to musisz zadbać o warstwę wstępnego krycia - papa termozgrzewalna podkładowa.
Drugi warunek to wentylacja nad warstwą wstępnego krycia jak i pod deskowaniem z płyty OSB a nad warstwą ocieplenia.
Można to uzyskać nabijając na płytę kontrłaty a następnie łaty na których będzie mocowana blacha. Wentylację pod deskowaniem z płyty uzyskasz wykonując otwory wentylacyjne, osłonięte siatką wentylacyjną, w okapie z ujściem w otwartej kalenicy. Nad wełną a pod płytą zostaw pustkę wentylacyjną, której wysokość zależy od długości połaci. Płyty łącz na spinki H, które zapewniają dylatacje umożliwiające pracę deskowania pod wpływem temperatury.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chcesz dać płyty OSB to musisz zadbać o warstwę wstępnego krycia - papa termozgrzewalna podkładowa.
Drugi warunek to wentylacja nad warstwą wstępnego krycia jak i pod deskowaniem z płyty OSB a nad warstwą ocieplenia.
Można to uzyskać nabijając na płytę kontrłaty a następnie łaty na których będzie mocowana blacha. Wentylację pod deskowaniem z płyty uzyskasz wykonując otwory wentylacyjne, osłonięte siatką wentylacyjną, w okapie z ujściem w otwartej kalenicy. Nad wełną a pod płytą zostaw pustkę wentylacyjną, której wysokość zależy od długości połaci. Płyty łącz na spinki H, które zapewniają dylatacje umożliwiające pracę deskowania pod wpływem temperatury.



Dziękuję bardzo za poradę!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...