Skocz do zawartości

Co by tu jeszcze sp..., Panowie?


Recommended Posts

Po raz drugi będziemy wysyłać do członków Klubu Budujących Dom Ankietę z serii „Co by tu jeszcze sp..., Panowie?”.

Również Was, uczestników forum, zapraszamy do opisywania „z życia wziętych” przypadków błędów popełnionych na etapie projektowania i budowy domu.

Być może dzięki historiom tutaj opisanym uda się Wam uniknąć powtórzenia cudzych błędów na budowie.

Redakcja Budujemy Dom
Link do komentarza
Chcę zwrócić uwagę na problem upraszczania lub poprawiania projektu przez wykonawców, co jak się okazuje, zdarza się nagminnie.

Podaję przykład z mojej budowy.

Murarz zaczyna stawiać komin. Murarz stwierdził, że można go zbudować inaczej wg niego lepiej i taniej. Zaoszczędzi bowiem miejsca w pokoju dziennym i materiału. Nie miałem czasu do namysłu, bo murarz położył już pierwszą warstwę cegieł i czekał na moją decyzję. Propozycja wydała mi się dość sensowna i po krótkim namyśle zgodziłem się. I wszystko było dobrze do czasu, kiedy trzeba było zostawić otwory do przewodu dymowego i wentylacyjnego w pokoju dziennym. Okazało się, że nie ma miejsca na kratkę wentylacyjną. Następnie wyszedł problem wieńca na stropie. Wieniec trzeba było zrobić przy kominie o połowę węższy, co niewątpliwie osłabiło w tym miejscu konstrukcję, gdyż obie ściany są nośne.

Co będzie dalej, boję się myśleć, czy komin nie znajdzie się na dnie kosza dachowego, gdyż w projekcie był usytuowany w niewielkiej od niego odległości.

Po tej wpadce chcę zaapelować do wszystkich, którzy chcą poprawiać projekty. Projekty gotowe są wielokrotnie sprawdzone i przemyślane, a każda zmiana powoduje jakieś konsekwencje (teraz to już wiem), które samemu nie zawsze można przewidzieć.
Link do komentarza
Wybraliśmy projekt o nazwie "SOPRAN 4". Przewidywał on posadzkę w garażu o 33 cm niżej niż poziom gruntu. Z uwagi na to, że teren działki jest podmokły i niżej położony niż sąsiedni, przeprojektowano fundamenty tak, aby posadzka garażu była o 5 cm wyżej niż poziom gruntu. Z uwagi, iż garaż jest połączony z całym budynkiem, a nad nim znajduje się jeden z pokoi, do którego wejście znajduje się na półpiętrze, podniesiony został fundament całego budynku.

W trakcie szalowania nie pozostawiono ławy schodkowej w miejscu wejścia z garażu do części mieszkalnej domu (posadzka garażu znajduje się o 95 cm niżej niż posadzka części mieszkalnej parteru).

Po rozszalowaniu ław fundamentowych okazało się, iż aby wejść z garażu do domu schody musiałyby się zaczynać ze środka garażu. Aby tego uniknąć młotem pneumatycznym trzeba błyło skuć fragment ławy fundamentowej, w miejscu wejścia z garażu do domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To czemu na filmie instruktażowym są przytwierdzone odwrotnie.    https://youtu.be/2dNuG37HiOU?t=857
  • 40mm to wysokość łaty! Ostatnie zalecenia są takie, żeby ze względu na skuteczną wentylację połaci stosować taką wysokość zarówno dla łaty jak i kontrłaty. Natomiast szerokość łaty 50mm (na której opiera się panel) jest optymalna! W związku z tym, że panel ma 320 mm długości, łata o szerokości 60mm jest za duża i powoduje podniesienie panelu, o którym było wcześniej wspomniane  
  • Komentarz dodany przez Rafał: Piszę jako Klient firmy EurosEnergy - nie polecam. Umowa podpisana w maju 2022 roku, a jest wrzesień 2023 i nadal są problemy. Firma nie dotrzymała terminu realizacji, a montaż pompy gruntowej był dosłownie fatalny. Co innego w umowie, co innego w montażu. Wiele elementów trzeba było dokupić lub wymienić na własny koszt, aby wszystko poprawnie działało. Uruchomienie samej pompy po kilku miesiącach metodą prób i błędów "jakoś" się udało. Szczątkowe i wymijające odpowiedzi na zgłaszane problemy Na zgłaszane problemy i usterki firma odpowiada szczątkowo i wymijająco. Strach pomyśleć, co będzie jak powstanie jakaś usterka i trzeba będzie coś naprawić. Cały czas tylko słyszę, że skoro działa to jest ok. Zainstalowane grzałki w zbiornikach z wodą użytkową robią z pompy gruntowej szybko przepływowy ogrzewacz wody - a miało być ekonomicznie i ekologicznie. Firma nie wywiązuje się z zobowiązań Próbuję się dogadać z firmą, odzyskać chociaż część pieniędzy które musiałem wyłożyć "aby działało"- w zamian usłyszałem informacje, że uchylam się od płacenia. Faktura została wystawiona mimo że usługa nie została wykonana do końca. Nie polecam tej firmy Niestety nie polecam tej firmy, jeśli chodzi o pompy gruntowe. Bardzo się zawiodłem. Miało być tak super, a wyszło tragicznie. Podsumowanie Firma nie dotrzymała terminu realizacji, montaż pompy gruntowej był fatalny, a firma nie odpowiada na zgłaszane problemy i nie wywiązuje się z zobowiązań. Nie polecam tej firmy nikomu.
  • Wybierając innowacyjne rozwiązania OZE do swojego domu, należy zwracać szczególną uwagę na doświadczenie danego producenta na rynku. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/aktualnosci/105890-euros-energy-liderem-transformacji-energetycznej-2023
  • Ten ze zdjęcia Irbis Strzecharstwo to ewidentnie żelbetowy, wylewany strop. A pierwotnie projekt przewidywał zamiast niego gęstożebrowy. Chodziło mi o to, że w tym przypadku również nie  wiemy jak ostatecznie ten dom jest zbudowany, co i dlaczego w nim wykonano, ile zmieniono w pierwotnym projekcie.  Tym bardziej w domu, którego dotyczy ten wątek, nie mamy pojęcia jak są wykonane poszczególne elementy. Równie dobrze ten strop od początku przewidziano tylko jako zamykający nieużytkowe poddasze. I zrobiono go jako cienką płytę o niewielkiej nośności. A wtedy cały może mieć z 8-10 cm grubości. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...