Skocz do zawartości

rekuperator BARTOSZ


Recommended Posts

  • 1 rok temu...
  • 2 tygodnie temu...
Też dołączam się do pytania.

Ten reku ma niewątpliwą zaletę w postaci przystępnej ceny. Właśnie dostałem pierwsze, wstępne propozycje od wykonawców i nie bardzo wiem, dlaczego miałbym płacić 4 do 7 tys. zł więcej za rekuperator z powodu samej tylko sprawności o 10 % większej? Kiedy to się zwróci? A może nie zwracam uwagi na jakieś ważne parametry?

irek
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ten reku ma niewątpliwą zaletę w postaci przystępnej ceny.


???????? Proszę o szczegóły tej przystępnej i eliminującej konkurencje ceny !!
Może o czymś nie wiem ? Być może zaistniała promocja typu 70% obniżka ceny icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

???????? Proszę o szczegóły tej przystępnej i eliminującej konkurencje ceny !!
Może o czymś nie wiem ? Być może zaistniała promocja typu 70% obniżka ceny icon_wink.gif




Konkurencji należą się przeprosiny, różnica jest mniejsza bo Bartosz był netto a nie brutto icon_smile.gif

na razie mam propozycję (ceny netto)

bartosz 5 k

enrvent 9,8 k

ekozefir 7,6 k

aeris 11 k

com air 9 k

W sumie najdroższe oferty na całość były na 23k. Sorry ale dla mnie to już traci związek z rozsądkiem.

Ale nie o to chodzi żeby znowu rozbijać wątek. Jeżeli coś jest nie tak z tym reku albo są lepsze w niskiej cenie to chętnie poznam opinię. Edytowano przez girek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Coś więcej nt. kubatury,domu ?



parterówka 190 m2 (w tym kotłownia 12)

kubatura - gdzieś koło 450 - 500

Właśnie przejrzałem ostatnią ofertę, z firmy Tora. Przynajmniej jedna, która wygląda rozsądnie, jest sporo różnych reku do wyboru i w różnych cenach. Może nie będzie tak źle z wybraniem czegoś poniżej 7k... Bo przez moment ogarnęła mnie czarna rozpacz.
Link do komentarza
Cytat

parterówka 190 m2 (w tym kotłownia 12)

kubatura - gdzieś koło 450 - 500

Właśnie przejrzałem ostatnią ofertę, z firmy Tora. Przynajmniej jedna, która wygląda rozsądnie, jest sporo różnych reku do wyboru i w różnych cenach. Może nie będzie tak źle z wybraniem czegoś poniżej 7k... Bo przez moment ogarnęła mnie czarna rozpacz.


Zastanawiam się jak można "przejrzeć ofertę" - ja kupuję każdy reku - bez posłuchania, obejrzenia materiałów z których jest wykonany, połączeń, uszczelek, bez badania porównawczego w identycznych warunkach, bez sprawdzenie faktycznego poboru mocy... nie da się mieć prawdziwej opinii. bardzo niewiele firm podaje prawdziwe dane w DTR-ce.
Link do komentarza
Cytat

Zastanawiam się jak można "przejrzeć ofertę" - ja kupuję każdy reku - bez posłuchania, obejrzenia materiałów z których jest wykonany, połączeń, uszczelek, bez badania porównawczego w identycznych warunkach, bez sprawdzenie faktycznego poboru mocy... nie da się mieć prawdziwej opinii. bardzo niewiele firm podaje prawdziwe dane w DTR-ce.




Dopiero zacząłem szukać. Skontaktowałem się z instalatorami, których znalazłem u różnych producentów i na targach i poprosiłem o jakieś oferty żeby wgryźć się w temat, poszukać na m.in. na tym forum informacji o proponowanych rekuperatorach a dopiero na końcu wrócić do 2-3 żeby porozmawiać o szczegółach. Oferty dostałem oczywiście lakoniczne i ja to rozumiem, ale i tak dają mi do myślenia i zawężają pole wyboru.

irek
Link do komentarza
Chodziło mi tylko o metodologię...
Przykładowo:
Na: http://www.ajb-klima.pl/ebfuh_rekuperator_...iopomorskie.htm
czytamy
Urządzenie z serii Brink Renovent HR odzyskuje ciepło ze sprawnością do 95%
W/g producenta wymienników - to 85% przy minimalnym biegu!
http://heatom.com/offer_pl.php?prod=03
czy... W ciągu ostatnich 4 lat przeprowadziła ponad 200,000 instalacji z użyciem Renovent HR. ---tyle ludzi nie zatrudnia...
dalej... Pobór energii - już od 16 W sprawdziłem... bez instalacji i NA JEDEN WENTYLATOR!!! na obu jest 32W!
czy:
Głośność (pomiar 1 m od obudowy): od 33,9dB(A)
Głośność (pomiar w kanale): od 32,1 dB(A)
przeciętny człowiek słyszy od 30-tu...!

Co więc można bez badania?
Link do komentarza
Cytat

Głośność (pomiar 1 m od obudowy): od 33,9dB(A)
Głośność (pomiar w kanale): od 32,1 dB(A)
przeciętny człowiek słyszy od 30-tu...!


Ten pomiar w kanale, to też (zapewne) w odległości 1m od źródła dźwięku (bo tak się mierzy).
Z podstaw akustyki:

Cytat

Intensywność (głośność) dźwięku, maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości (oznaczanej jako „d”) od jego źródła i czyli wynosi 1/d2



Prostując – przeciętny człowiek „słyszy” od kilku dB(A) – przy czym z reguły jest tak, że tło akustyczne „maskuje” tą słyszalność, bo jest głośniejsze.
Maksymalny dopuszczalny hałas (wartość średnia) dla pomieszczeń mieszkalnych wynosi w nocy 25dB(A) – czyli tej wartości, wentylacja nie powinna przekraczać (na kratce, anemostacie).
Inaczej mówiąc w tym konkretnym przypadku „hałas” zostanie przekroczony, jeśli odległość anemostatu od centrali (długość kanału) , będzie mniejsza niż 1,2m.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Panowie, to jak jest z tym rekuperatorem, jest to jakaś kicha czy można go brać? Przedstawiciel firmy twierdzi, że są już dostępne wersje z wentylatorami na prąd stały i z automatycznym bypassem. Z drugiej strony czytam o jakichś stratach spowodowanych odprowadzaniem skroplin nie na tą stronę co trzeba.. Czy to jest tak, że przez te skropliny traci się jakieś pojedyncze procenty sprawności czy ten sprzęt ma po prostu jakieś inne, ważniejsze wady?

irek
Link do komentarza
Cytat

- wady...
sprawność 70 %
brak możliwości umycia
CENA!!!
rurowy wymiennik

Proszę o plusy



mi podawano sprawność 85% - znaczy, że mnie ściemniają...?

na czym polega wada "rurowy wymiennik" ? icon_neutral.gif

A co Pan sądzi o centrali Renovent HR 300? Nie mam czasu na szczegółowe przeglądanie wszystkich propozycji na rynku, dlatego chciałbym po prostu wybrać coś z tego, co mi proponują instalatorzy.

Pozdrawiam

irek
Link do komentarza
- sprawność 85% jest przy bardzo dużej wilgotności względnej powietrza usuwanego (80%) - służę wymiennikiem do badań.
-co do rury w rurze... lamele w wymiennikach są ze sobą łączone na ostro, a przy rurze z konieczności wypełniane. Jaki sens ma nawet niewielka różnica w powierzchni wymiennika lamel ciepły i zimny nie są równe.
-Wymiennik RECAIR jest leki łatwy w umyciu ma przy 100m3/h faktycznie coś koło 95% . 85% ma „L” heatexa…

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...