Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

kosztorys Dom Polski2005 ??? - do redakcji ale nie tylko

Recommended Posts

Gość
Witam wszystkich forumowiczów i redakcję.
Rozpocząlem właśnie lekturę "Domu Polskiego 2005" - już na wstępie zastanawiam się nad kilkoma nieścisłościami (???) w zamieszczonym tam kosztorysie :
1)
na stronie 22 - wyceniono Ławy i ściany fundamentowe na 8500(materiał)+3000(robocizna)=11500
natomiast na sąsiedniej 23 stronie w całościowym kosztorysie występuje Roboty ziemne i fundamentowe 8500( materiał) +11500(robocizna)=20000
skąd bierze się róznica w robociźnie na 8500zł ???? - nie jest to mała kwota
2) czy w kosztorysie ( a jeżeli tak to gdzie) ujęte są koszty wykonania "wylewek" i wykonania ocieplenia na gruncie ( pod podłogą) ???
3) czy podana cena 35500 za LEGALETT jest ceną całkowitą z vat ?
( włąsnie otrzymałem ofertę z legalettu na około 45000 +vat za fundanet dla domu parterowego o powierzchni 93m2
ewentualnie jak porównać całkowity koszt wykonania tradycyjnego fundamentu wraz z ociepleniem na gruncie wylewkami itp z kosztem fundamentu legalett ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Nie widziałem tego periodyku, ale sie mi wydaje na oko że róznica jest wynikiem rozdzielenia prac ziemnych i fundamentowych. Ziemne to wykop jednym słowem, ( no i zasypanie ziemi, zagęszczenie etc) a fundamentowe to to co w nazwie czyli beton( zapewne murowane bloczki obecnie) . Co do fundamentu i ceny to radziłbym sprawdzić w kilku firmach i niech dadzą szczegółową wycenę tzn ilości materiałów i ceny jednostkowe tychże to łatwo widać będzie różnice.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Różnica w kosztach wynika z dodatkowych nakładów robocizny na przygotowanie terenu, wytyczenie budynku, wykopy i ich zasypanie, wywóz nadmiaru gruntu.


Informacja dla forumowiczów nie znających wydania "Dom Polski":

Spis treści i część artykułów można przeczytać na stronie https://budujemydom.pl pod aresem:
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/29/

Wspomniany kosztorys dotyczący stanu surowego zamkniętego znajduje się pod aresem:
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/414/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W numerze Domu Polskiego przyjęta kwota ok. 20 000 zł za wykonanie robót ziemnych i fundamentów, pochodzi z kosztorysu projektowego (co jest zaznaczone w tekście) opracowanego na podstawie wskaźnikowych kosztów wg katalogu opracowanego przez firmę zajmującą się kosztorysowaniem robót budowlanych dla dużych firm budowlanych. W budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza przy budowie prowadzonej systemem gospodarczym rzeczywiste koszty są z reguły niższe niz wynika to z KNR, głównie ze względu na niższe koszty robocizny, brak narzutów ogólnozakładowych itp. Oprócz kosztów robót zawartych w kosztorysie projektowym w artykułach podawane są też przeciętne koszty materiałów i robocizny jakie w praktyce ponoszone są przez inwestorów budujących w systemie gospodarczym. W odniesieniu do różnicy kosztów wykonania fundamentów w domu modelowym, kwota
11 500 zł dotyczy jedynie materiałow i robocizny przy wykonywaniu fundamentów, ale nie uwzględnia robót ziemnych, ktorych koszt w konkretnych warunkach może być bardzo zróżnicowany. Trzeba też pamiętać że wszelkie podawane w artykułach koszty mają jedynie charakter orientacyjny, pozwalający jedynie na przybliżone porównanie kosztów róbót prowadzonych różnych technologiach. Natomiast rzeczywiste koszty będą możliwe do określenia po sporządzeniu indywidualnego kosztorysu dla konkretnego budynku , tak jak w kosztorysie ofertowym sporządzonym dla fundamentu legalett.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...