Skocz do zawartości

Przebudowa starego domu


Recommended Posts

Witam wszystkich zainteresowanych.

Zastanawiam się nad następującą kwestią. Moja małżonka jest właścicielką połowy starego bliźniaka z lat siedemdziesiątych. Bardzo poważnie rozważamy rozbudowę naszej części, ponieważ rozkład pomieszczeń i metraż nie jest dla nas wystarczający. Stan domu również wymaga gruntownego remontu. Rozbudowa domu dotycz zdjęcia dachu (wraz z więźbą), podniesienia ścian zewnętrznych domu o 1 metr, wybudowania ściany ogniowej rozdzielającej dwie połówki bliźniaka, remoncie komina, położenia nowego dachu, ocieplenia dachu oraz budynku, rozbudowanie domu o garaż i pokój nad garażem. Remont dotyczy wymiany okien, drzwi, wymianie wszystkich instalacji, wykończenia wszystkich pomieszczeń. Jednym słowem dość kosztowna zabawa.

Budynek, o którym mowa, jest to mały podpiwniczony bliźniak (klocek o wymiarach 10m na 10m) z dwuspadowym dachem pokrytym papą. Dom stoi na środku działki, która znajduje się w dość atrakcyjnym miejscu. Dwie części rozdziela ściana kominowa. Dom ma jedną kondygnację oraz poddasze.

Wiem, że te prace wymagają pozwolenia na budowę, projektu rozbudowy i inwentaryzacji. Nie wiem natomiast jakie mogą być zagrożenia tej przebudowy w kontekście najnowszych przepisów budowlanych. W latach siedemdziesiątych były inne normy, teraz są inne. Chciałbym wiedzieć jakie elementy starego budownictwa mogą wymagać modernizacji, gdyż mogą nie spełniać aktualnych norm, co w konsekwencji mogło by spowodować np. konieczność rozbiórki. Jednym słowem nie chciałbym się władować na minę.

Jeśli macie jakieś doświadczenia, rady, przemyślenia w związku z opisanym tematem, to chętnie je poznam. Przyznam, że temat jest dla mnie nowy i nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z tak poważną inwestycją.
Link do komentarza
Z mojego doświadczenia mogę napisać, że zmieniły się mocno przepisy co do instalacji elektrycznej. Przede wszystkim obowiązkowe są wyłączniki różnicowoprądowe. Ciekawostką jest, że aby spełnić wszelkie normy w całym domu musisz mieć instalację trójprzewodową (nawet w pokojach gniazdka z bolcem). Jest tego dość sporo i w przypadku takiej przebudowy musisz wszystko zalegalizować. Wszystko to jednak pozwala czuć się bezpieczniej.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...