Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Prosze o uproszczony schemat instalacji grzewczej

Recommended Posts

Szanowni Państwo!
Kupiłem stary drewniany dom na podpiwniczeniu kamiennym i chciałbym przebudować i unowocześnić instalację grzewczą. Mam 106m2 pow. mieszkalnej.Obecnie jest tam stara instalacja z kotłem na paliwo stałe (czyli na wszystko icon_lol.gif ), rurami stalowymi spawanymi które szpecą całe wnętrze. Grzejniki to zardzewiałe panele nadające się tylko do wymiany. Ogrzewany jest tylko parter i tak też zostanie. Kocioł znajduje się w piwnicy, a zbiornik wyrównawczy w łazience. Chcę wymienić wszystko oprucz kotła. Na oszczędności paliwa za bardzo mi nie zależy, bo coś do kotła zawsze dac musze (regulatora temp.wnętrz nie będę stosował), a chodzi mi o estetykę i funkcjponalność!
Poczytałem tutejsze posty a takze artykuły w portalu e-instalacje. Brakuje mi jednak nadal wiedzy. Nie skożystam z porady o zatrudnieniu projektanta instalacji i fachowej firmy. Przyczyna prosta: nie stać mnie icon_smile.gif
Prosiłbym bardzo gdyby ktoś z Państwa przesłał mi jakiś prosty schemat takiej podstawowej instalacji dla 5 pomieszczeń, np. Chodzi mi zwłaszcza o zasadę gdzie zabudować termometr, manometr, pompkę i jaką, zawór bezpieczeństwa. zbiornik, odpowietrznik główny..itp w jakim miejscu od kotła... Może polecił by ktos jakaś literaturę icon_confused.gif lub słuzył poradą..
bardzo bym prosił!!!
pozdrawiam Andrzej
Z treści postu wynika, że nie ma Pan żadnego doświadczenia przy wykonywaniu instalacji grzewczej stanowczo wiec odradzamy samodzielny jej montaż. Wystarczy zatrudnić dobrego instalatora i bez konieczności przygotowania projektu, powinien on prawidłowo wykonać taką prostą instalację. Jednocześnie przypominamy, że instalacja z kotłem na paliwo stałe musi być typu otwartego z odpowiednio dobranym naczyniem zbiorczym umieszczonym w najwyższym punkcie instalacji, co jest podstawowym warunkiem bezpiecznego użytkowania i chroni instalację przed rozerwaniem w przypadku nadmiernego wzrostu temperatury i niedoboru wody
Dziekuję Redakcji za odpowiedź icon_lol.gif Oczywiście, dostosuję się do ww. porady. Nie mniej jednak podtrzymuję moją prośbę o krótki opis lub schemat takiej prostej instalacji. No cóż każdy instalator ma to do siebie,że po ukończonej pracy...bierze pieniążki icon_lol.gif Natomiast każda wykonana samodzielnie praca, uczy tego co się zrobiło. I wtedy człowiek zna każdy szczegół i każdy detal rzeczy która robił. icon_exclaim.gif Może jeszcze dam przykład Panu Redaktorowi : nigdy nie malowałem dachu...a poczytałem, popytałem się no i pomalowałem. No i mam teraz piękny dach, bez zatrudniania firmy.. icon_smile.gif
pozdrawiam
Cytat

dam przykład Panu Redaktorowi : nigdy nie malowałem dachu...a poczytałem, popytałem się no i pomalowałem. No i mam teraz piękny dach, bez zatrudniania firmy.. icon_smile.gif

icon_exclaim.gif icon_exclaim.gif icon_exclaim.gif

Coż instalacja gazowa to nie to samo, co malowanie dachu.
Dlaczego?
Bo jak źle pomalujesz dach to nikt od tego nie umrze, a jak źle zamontujesz instalację gazową to jest to całkiem możliwe.
icon_idea.gif

Wpisując w Google „instalacja grzewcza paliwo stałe schemat” znajdziesz wiele odpowiedzi przykładowy na stronie www.cichewicz.com/pl/download/ wytyczne_projektowania.pdf

Pozdrawiam i życzę powodzenia

PS.
Stronę podałem jako przykładową, pierwszą rozsądną z wyników wyszukiwarki i nie mam z nią nic wspólnego.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Ja mam i użytkuję z powodzeniem budynek szkieletowy od 18 lat docieplony styropianem ryflowanym, szczeliny mają wymiary 2cm na 0,5 cm styropian nie jest klejony (skąd taki durny pomysł ?!) Jest przykręcony do płyty OSB a płyta jest zabezpieczana wiatr izolacją. w istocie kanały mają dostęp powietrza od dołu jest aluminiowa listwa startowa z otworami od góry kanały są odkryte. Nie widzę tutaj "sporo tych warunków."   Gdyby to rozważanie było złe to już dawno byłyby widoczne sygnały tego stanu.    Proponuje nie pisać bzdur, jeżeli się nie ma o tym zielonego pojęcia.    "Płyty drewnopochodne od zewnątrz jako poszycie to kolejny przykład tego, że nie zawsze domy wznosi się u nas rozumiejąc jakie wymogi ma szkielet drewniany." tego nie rozumiem. To co ma być jako poszycie budynków szkieletowych???
    • Domek to pietrowy bliźniak strop nad parterem jest betonowy z tą konstrukcją ciężko będzie bo na piętrze są już ścianki działowe  a wiązary wiszą nad nimi .A te 50 kg na M2 to mam rozumieć tak : pokoik ma mieć 3*5= 15x 50=750kg ,czy mogę policzyć cała powierzchnię domu czyli  50*50 =2500kg i tak mogę obciążyć powierzchnię pokoju
    • Wiarygodnego doświadczenia z użycia styropianu ryflowanego na konstrukcjach szkieletowych w naszym kraju to chyba nie ma nikt. Ciężko oceniać co wynika więc z cech samego materiału, a co z błędów wykonawczych. W przypadku styropianu ryflowanego pomysł opiera się na założeniu, że para wodna, która w jakimś stopniu zawsze przenika przez ścianę szkieletową, będzie mogła wydostać się na zewnątrz dzięki pionowym kanałom utworzonym przez ryflowanie. Jednak to wymaga żeby te kanały były otwarte u dołu i u góry, rowki nie były wypełnione klejem ani przesunięcie płyt w kolejnych rzędach nie zamknęło szczelin. Sporo tych warunków. Pozostaje jeszcze pytanie czy to wszystko ma sens w sytuacji, gdy styropian przyklejamy do płyty OSB lub innej  drewnopochodnej. Bo kilkanaście milimetrów takiej płyty daje opór dyfuzyjny porównywalny z kilkunastocentymetrowym murem z pustaków ceramicznych. Jeden z naprawdę dużych producentów wełny mineralnej zalecał w swoich materiałach żeby w związku z tym nawiercać płyty OSB na ścianach szkieletowych tak co 20 cm. Ja jeszcze tak przygotowanej płyty nie widziałem.  Płyty drewnopochodne od zewnątrz jako poszycie to kolejny przykład tego, że nie zawsze domy wznosi się u nas rozumiejąc jakie wymogi ma szkielet drewniany. PS. Co innego, gdyby pod płytą drewnopochodną na elewacji była szczelina wentylacyjna.
    • Które kwoty? Te w artykule sprzed kilku lat? Wiadomo, że ceny pomp się zmieniają, na szczęście z korzyścią dla klientów.
    • Bez przesady... Każdy, kto teraz uważa się za speca, musiał kiedyś malować pierwszy raz. To nie jest jakaś tajemna moc, wystarczy trochę pooglądać, poczytać i do dzieła. Trochę porad: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/budowa-krok-po-kroku/a/18370-malowanie-scian-krok-po-kroku https://budujemydom.pl/wykanczanie/sciany-wewnetrzne/a/25209-sposoby-na-malowanie-scian-wewnetrznych https://budownictwob2b.pl/wykanczanie/baza-wiedzy/chemia-budowlana/16697-jak-pomalowac-sciany-i-sufit
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...