Skocz do zawartości

Prosze o uproszczony schemat instalacji grzewczej


Recommended Posts

Szanowni Państwo!
Kupiłem stary drewniany dom na podpiwniczeniu kamiennym i chciałbym przebudować i unowocześnić instalację grzewczą. Mam 106m2 pow. mieszkalnej.Obecnie jest tam stara instalacja z kotłem na paliwo stałe (czyli na wszystko icon_lol.gif ), rurami stalowymi spawanymi które szpecą całe wnętrze. Grzejniki to zardzewiałe panele nadające się tylko do wymiany. Ogrzewany jest tylko parter i tak też zostanie. Kocioł znajduje się w piwnicy, a zbiornik wyrównawczy w łazience. Chcę wymienić wszystko oprucz kotła. Na oszczędności paliwa za bardzo mi nie zależy, bo coś do kotła zawsze dac musze (regulatora temp.wnętrz nie będę stosował), a chodzi mi o estetykę i funkcjponalność!
Poczytałem tutejsze posty a takze artykuły w portalu e-instalacje. Brakuje mi jednak nadal wiedzy. Nie skożystam z porady o zatrudnieniu projektanta instalacji i fachowej firmy. Przyczyna prosta: nie stać mnie icon_smile.gif
Prosiłbym bardzo gdyby ktoś z Państwa przesłał mi jakiś prosty schemat takiej podstawowej instalacji dla 5 pomieszczeń, np. Chodzi mi zwłaszcza o zasadę gdzie zabudować termometr, manometr, pompkę i jaką, zawór bezpieczeństwa. zbiornik, odpowietrznik główny..itp w jakim miejscu od kotła... Może polecił by ktos jakaś literaturę icon_confused.gif lub słuzył poradą..
bardzo bym prosił!!!
pozdrawiam Andrzej
Link do komentarza
Z treści postu wynika, że nie ma Pan żadnego doświadczenia przy wykonywaniu instalacji grzewczej stanowczo wiec odradzamy samodzielny jej montaż. Wystarczy zatrudnić dobrego instalatora i bez konieczności przygotowania projektu, powinien on prawidłowo wykonać taką prostą instalację. Jednocześnie przypominamy, że instalacja z kotłem na paliwo stałe musi być typu otwartego z odpowiednio dobranym naczyniem zbiorczym umieszczonym w najwyższym punkcie instalacji, co jest podstawowym warunkiem bezpiecznego użytkowania i chroni instalację przed rozerwaniem w przypadku nadmiernego wzrostu temperatury i niedoboru wody
Link do komentarza
Dziekuję Redakcji za odpowiedź icon_lol.gif Oczywiście, dostosuję się do ww. porady. Nie mniej jednak podtrzymuję moją prośbę o krótki opis lub schemat takiej prostej instalacji. No cóż każdy instalator ma to do siebie,że po ukończonej pracy...bierze pieniążki icon_lol.gif Natomiast każda wykonana samodzielnie praca, uczy tego co się zrobiło. I wtedy człowiek zna każdy szczegół i każdy detal rzeczy która robił. icon_exclaim.gif Może jeszcze dam przykład Panu Redaktorowi : nigdy nie malowałem dachu...a poczytałem, popytałem się no i pomalowałem. No i mam teraz piękny dach, bez zatrudniania firmy.. icon_smile.gif
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

dam przykład Panu Redaktorowi : nigdy nie malowałem dachu...a poczytałem, popytałem się no i pomalowałem. No i mam teraz piękny dach, bez zatrudniania firmy.. icon_smile.gif



icon_exclaim.gif icon_exclaim.gif icon_exclaim.gif

Coż instalacja gazowa to nie to samo, co malowanie dachu.
Dlaczego?
Bo jak źle pomalujesz dach to nikt od tego nie umrze, a jak źle zamontujesz instalację gazową to jest to całkiem możliwe.
Link do komentarza
icon_idea.gif

Wpisując w Google „instalacja grzewcza paliwo stałe schemat” znajdziesz wiele odpowiedzi przykładowy na stronie www.cichewicz.com/pl/download/ wytyczne_projektowania.pdf

Pozdrawiam i życzę powodzenia

PS.
Stronę podałem jako przykładową, pierwszą rozsądną z wyników wyszukiwarki i nie mam z nią nic wspólnego.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...