Skocz do zawartości

kominek inaczej


vega1

Recommended Posts

nie chcę mieć w domu komina. Żona jednak upiera się przy kominku. Mam więc pytanie do tych co mają o tym pojęcie.

znalazłem gdzieś na necie takie zdjęcie:

http://img502.imageshack.us/img502/1218/beztytuuuzk.jpg

tam widać że kominek nie jest podpięty do komina tylko do zwykłej rury (zapewne jest to jakaś specjalna rura). Czy można a więc nie mieć komina a kominek podpiąć do takowej rury którą wystarczy wyprowadzić poza dom?
Czy to jest w ogóle zgodne z przepisami i możliwe? A może są inne sposoby?
Link do komentarza
Cytat

nie chcę mieć w domu komina. Żona jednak upiera się przy kominku. Mam więc pytanie do tych co mają o tym pojęcie.

znalazłem gdzieś na necie takie zdjęcie:

http://img502.imageshack.us/img502/1218/beztytuuuzk.jpg

tam widać że kominek nie jest podpięty do komina tylko do zwykłej rury (zapewne jest to jakaś specjalna rura). Czy można a więc nie mieć komina a kominek podpiąć do takowej rury którą wystarczy wyprowadzić poza dom?
Czy to jest w ogóle zgodne z przepisami i możliwe? A może są inne sposoby?


Ta rura MA swój koniec w kominie. Chyba, że zdjęcie przedstawia luksusową komorę gazową ...
Link do komentarza
Cytat

nie chcę mieć w domu komina. Żona jednak upiera się przy kominku. Mam więc pytanie do tych co mają o tym pojęcie.
znalazłem gdzieś na necie takie zdjęcie:
http://img502.imageshack.us/img502/1218/beztytuuuzk.jpg
tam widać że kominek nie jest podpięty do komina tylko do zwykłej rury (zapewne jest to jakaś specjalna rura). Czy można a więc nie mieć komina a kominek podpiąć do takowej rury którą wystarczy wyprowadzić poza dom?
Czy to jest w ogóle zgodne z przepisami i możliwe? A może są inne sposoby?


vega 1 zdjęcie, które zamieściłeś to... wizualizacja icon_biggrin.gif Ta "specjalna" rura musi być mimo wszystko podłączona do komina, bo inaczej nie wymusisz ciągu. Nawet jeśli byś zaizolował takową rurę i wyprowadził ją na zewnątrz to i tak musi mieć ona odpowiednią długość. Możesz pomyśleć o kominku elektrycznym lub bardziej drastyczym rozwiązaniu... o zmianie żony icon_wink.gif Żartuję oczywiście.

Link do komentarza
doskonale zdaję sobie sprawę że to wizualizacja. Ale nadawało się do zobrazowania przykładu.
Kurde szkoda. Planuje komin, ale poza domem, zaraz na tarasie. Taki do grillowania i wędzenia. To może gdybym tą rurę przeprowadził przez ściany i doprowadził do tego zewnętrznego grilla/komina? Czy też nie da rady. Jak nie, to zmienie tą żonę, choć niechętnie, bo dopiero rok po ślubie. Ale co tam...
Link do komentarza
Cytat

doskonale zdaję sobie sprawę że to wizualizacja. Ale nadawało się do zobrazowania przykładu.
Kurde szkoda. Planuje komin, ale poza domem, zaraz na tarasie. Taki do grillowania i wędzenia. To może gdybym tą rurę przeprowadził przez ściany i doprowadził do tego zewnętrznego grilla/komina? Czy też nie da rady. Jak nie, to zmienie tą żonę, choć niechętnie, bo dopiero rok po ślubie. Ale co tam...


Owszem możesz tak zrobić (nie z żoną oczywiście) ale zastanów się i przeanalizuj jak blisko masz okna, bo zapachy z pewnością będą się przedostawać do wnętrza. Moi sąsiedzi szarpnęli się na taki zewnętrzny grillo-kominek i nie widziałam żeby z niego korzystali. Ja nie polecam takiego rozwiązania.
Link do komentarza
Cytat

nie chcę mieć w domu komina. Żona jednak upiera się przy kominku.?



Pytanie, po co kominek?
Jeśli ma być ozdobną atrapą, to może być kominek elektryczny.
Jeśli ma być incydentalnie odpalany, żeby sobie popatrzeć na ładny ogień, to może być biokominek.
jeśli ma być urządzeniem grzewczym wspomagającym ogrzewanie domu, to można zastosować ekopiec, czyli piec kominkowy na pelet. W zasadzie nie wymaga komina, bo ma mechaniczny wyrzut spalin. Ale spaliny trzeba wyprowadzić na zewnątrz budynku.
Link do komentarza
Cytat

dziękuje. Mam pytanie. Na karcie produktu takiego eko-pieca jest napisane: pobór prądu 110 W
Czy to jest stały pobór, czy tylko w momencie rozpalania tego pelletu. Czy te piece pracując, pobierają prąd? Jakiś nadmuch itd?


Pobór prądu 110W należy traktować, jako średni pobór podczas pracy (wentylator podawania powietrza do komory spalania i wyrzutu spalin, silnik napędzający ślimak podający paliwo, wentylator nadmuchu ciepłego powietrza w piecach nadmuchowych lub pompa w piecach c.o., panel sterowania). Pobór prądu jest większy w momencie rozpalania, gdy pracuje elektryczna zapalarka. Czyli piec pobiera prąd podczas pracy, ale jest to pobór niewielki, proszę to porównać z jakimkolwiek innym urządzeniem domowym.
Piece posiadają nadmuch ciepłego powietrza, oczywiście dotyczy to pieców nadmuchowych (piece z płaszczem wodnym nie posiadają nadmuchu ciepłego powietrza).

Link do komentarza
zadam jeszcze jedno głupie chyba pytanie. Czy w tych Eko piecach na pellet, można palić czymś innym? Nie chodzi mi o całkowitą zmianę pelletu na inne paliwo, ale czy np. można tam wrzucić kawałek gazety, czy kawałek drewna?
Pytanie czysto teoretyczne, bo jak sama nazwa wskazuje "Piec na pellety" , ale chcę zaspokoić swoją ciekawość.
Link do komentarza
Cytat

zadam jeszcze jedno głupie chyba pytanie. Czy w tych Eko piecach na pellet, można palić czymś innym? Nie chodzi mi o całkowitą zmianę pelletu na inne paliwo, ale czy np. można tam wrzucić kawałek gazety, czy kawałek drewna?
Pytanie czysto teoretyczne, bo jak sama nazwa wskazuje "Piec na pellety" , ale chcę zaspokoić swoją ciekawość.


Pytanie nie jest głupie, tylko lekko kłopotliwe. Bo urządzenie jest na pelet i np. gdyby coś się stało, to nieprawidłowa eksploatacja może być podstawą nieuwzględnienia reklamacji. W równym stopniu nie widzę problemu, co sensu, żeby spalić w takim urządzeniu coś innego niż pelet, ponieważ główny atut tego urządzenia to automatyka/bezobsługowość.
Link do komentarza
Cytat

Pytanie nie jest głupie, tylko lekko kłopotliwe. Bo urządzenie jest na pelet i np. gdyby coś się stało, to nieprawidłowa eksploatacja może być podstawą nieuwzględnienia reklamacji. W równym stopniu nie widzę problemu, co sensu, żeby spalić w takim urządzeniu coś innego niż pelet, ponieważ główny atut tego urządzenia to automatyka/bezobsługowość.



Czy to ma szybkę ?
Link do komentarza
Wszystko pięknie, ale zgodnie z prawem (Warunki Techniczne) wyrzut spalin (nie dymu) bezpośrednio przez ścianę budynku jest dopuszczalny (i to pod pewnymi warunkami) tylko w przypadku urządzeń gazowych. Ponadto od strony formalnej jest to w końcu piec czy kocioł, bo jeśli kocioł, to nie wolno go instalować w salonie.
A ze względów czysto praktycznych ciekawi mnie jak będzie wyglądać elewacja na której znajdzie się wyprowadzenie dymu...
Link do komentarza
Cytat

Ponadto od strony formalnej jest to w końcu piec czy kocioł, bo jeśli kocioł, to nie wolno go instalować w salonie.


Nie jestem teoretykiem, więc jest okazja, żeby się spytać:
1) kominek z płaszczem wodnym, to piec, czy kocioł?
2) czym się różni piec z płaszczem wodnym od kotła?

Cytat

Wszystko pięknie, ale zgodnie z prawem (Warunki Techniczne) wyrzut spalin (nie dymu) bezpośrednio przez ścianę budynku jest dopuszczalny (i to pod pewnymi warunkami) tylko w przypadku urządzeń gazowych. A ze względów czysto praktycznych ciekawi mnie jak będzie wyglądać elewacja na której znajdzie się wyprowadzenie dymu...


Ekopiece nie potrzebują komina w tym sensie, że do prawidłowej pracy nie potrzebują ciągu kominowego, gdyż posiadają mechaniczny wyrzut spalin (wydmuchują spaliny). Spaliny trzeba odprowadzić z pomieszczenia, w którym stoi ekopiec. Jeżeli jest komin, to wyjście spalin można podłączyć do komina. Natomiast jeśli nie ma komina, to można spaliny wyprowadzić na zewnątrz przez zewnętrzną ścianę budynku, w takiej sytuacji zalecane jest zbudowanie na zewnątrz (np. z systemowych rurek 80mm) pionowego przewodu dymowego. Ma to m.in. takie uzasadnienie, że w przypadku przerwy w dostawie prądu przestaje działać wentylator wyrzutu spalin i może dojść do wydymienia z komory spania do pomieszczenia w którym stoi piec. Przewód dymowy zapewni w takiej sytuacji naturalny ciąg, który odprowadzi spaliny.
Ponadto Ekopiece są często stosowane w obiektach niemieszkalnych (np. wszelkiego rodzaju kontenery, hale namiotowe itp. obiekty, gdzie ptrzepisy budowlane mają ograniczone zastosowanie).
Link do komentarza
mam jeszcze jedno pytanie. O jakiej temperaturze wychodzi ciecz z takiego pieca na pellet (mówimy o piecu z płaszczem wodnym) ? Czy można ją puścić bezpośrednio w ogrzewanie podłogowe, czy trzeba przez bufor co by temperatura w rurkach nie była za wysoka?

Nie wiem czy dobrze ująłem to o co chciałem zapytać icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

mam jeszcze jedno pytanie. O jakiej temperaturze wychodzi ciecz z takiego pieca na pellet (mówimy o piecu z płaszczem wodnym) ? Czy można ją puścić bezpośrednio w ogrzewanie podłogowe, czy trzeba przez bufor co by temperatura w rurkach nie była za wysoka?


Temp. wody może być różna (można tym sterować), ale będzie w granicach 55-80 st.C a więc wyższa niż potrzebna do podłogówki. Dlatego należy zastosować mieszacz lub bufor z mieszaczem.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Osoby szukające alternatywy dla kominka, coraz częściej wybierają biokominek. Biokominki nie wymagają podłączenia żadnej instalacji i nie wymagają żadnych zezwoleń a oferują prawdziwy ogień. Ich główną rolą nie jest ogrzanie pomieszczenia tylko dostarczenie użytkownikom efektów wizualnych najbardziej zbliżonych do kominków tradycyjnych. Jest to zasadnicza różnica. Biokominki są w stanie jedynie dogrzać pomieszczenie ale ich główną zaletą jest możliwość montażu w pomieszczeniach w których montaż kominka tradycyjnego jest niemożliwy - łazienki, sypialnie, salony, biura itd niezależnie czy w domu czy mieszkaniu.
Link do komentarza
Cytat

Osoby szukające alternatywy dla kominka, coraz częściej wybierają biokominek. Biokominki nie wymagają podłączenia żadnej instalacji i nie wymagają żadnych zezwoleń a oferują prawdziwy ogień. Ich główną rolą nie jest ogrzanie pomieszczenia tylko dostarczenie użytkownikom efektów wizualnych najbardziej zbliżonych do kominków tradycyjnych. Jest to zasadnicza różnica. Biokominki są w stanie jedynie dogrzać pomieszczenie ale ich główną zaletą jest możliwość montażu w pomieszczeniach w których montaż kominka tradycyjnego jest niemożliwy - łazienki, sypialnie, salony, biura itd niezależnie czy w domu czy mieszkaniu.


Myślę, ze biokominek podgrzeje ci pomieszczenie w równym stopniu, co kilka świeczek. To żadna alternatywa dla kominków czy pieców wolno stojących a świeczki tańsze icon_razz.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...