Skocz do zawartości

Zabudowa zagrodowa


Meg58

Recommended Posts

czy są jakieś przepisy określające usytuowanie budynków gospodarczych. Mam ponad 6 h ziemi rolnej. Zamierzam sie na tej ziemi pobudowac. Pobrałam już z gminy wniosek o warunki zabudowy - na tym terenie nie ma planów zagospodarowania przestrzennego. Własnie siedze juz kilka godzin nad tym wnioskiem i zastanawiam sie jak go wypelnic by było dobrze. Nasze druki urzędowe są tak przystępnym językiem napisane,
" Wnoszę o wydanie decyzji o warunki zabudowy dla inwestycji polegajacej na :...........................
1. Charakterystyka zabudowy i zagospodarowania terenu:
-funkcja obiektu.................
-szerokosc elewacji frontowej.........................
-wysokosc elewacji frontowej.............................
-itd.
Problem jest w tym że w zabudowie zagrodowej obowiązuje mnie postawienie trzech budynków - budynku gospodarczego, inwentarskiego i domu.
Zastanawiam się jak mam opisac "funkcje obiektu" kiedy będą trzy budynki jak podac szerokosc elewacji , wysokosc kalenicy - czy wymieniac to w tz. słupkach podpisując w rzedach czy tez w postaci załącznika.
Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc osób które wystepowały juz o warunki zabudowy siedliskowej
Link do komentarza
Źle zaczynasz.

1 Etap – sprawdzenie, czy w gminie istnieją jakieś wytyczne dotyczące nowej zabudowy na tym terenie, np. wysokość, szerokość elewacji frontowej, stopień nachylenia dachu, itp. Wbrew pozorom nawet jak nie ma obowiązującego MPZP, to takie „wytyczne” gmina może posiadać i wymagać, takich, a nie innych rozwiązań.
2 Etap – na podstawie danych z gminy wybierasz projekt domu oraz zabudowy towarzyszącej, taki, który spełnia zarówno Twoje, jak i gminy wymagania.
3 Etap - mając projekty wstępnie „układasz” sobie te budynki na swojej działce.
4 Etap – „przepisujesz” z projektu i „zagospodarowania działki” dane i wpisujesz do wniosku, o WZ.


Bardzo istotne. Miedzy etapem 1 i 2 – wizyta w geodezji po mapki potrzebne do przyłączy, oraz wizyta w odpowiednich „instytucjach” o umowy (mogą być wstępne”) o wymagane w gminie przyłącza (prąd, gaz, woda, ścieki – wg. potrzeb i wymagań gminy). Bez tego nie przyjmą wniosku o WZ, albo każą go uzupełnić)
Link do komentarza
Cytat

Źle zaczynasz.

1 Etap – sprawdzenie, czy w gminie istnieją jakieś wytyczne dotyczące nowej zabudowy na tym terenie, np. wysokość, szerokość elewacji frontowej, stopień nachylenia dachu, itp. Wbrew pozorom nawet jak nie ma obowiązującego MPZP, to takie „wytyczne” gmina może posiadać i wymagać, takich, a nie innych rozwiązań.
2 Etap – na podstawie danych z gminy wybierasz projekt domu oraz zabudowy towarzyszącej, taki, który spełnia zarówno Twoje, jak i gminy wymagania.
3 Etap - mając projekty wstępnie „układasz” sobie te budynki na swojej działce.
4 Etap – „przepisujesz” z projektu i „zagospodarowania działki” dane i wpisujesz do wniosku, o WZ.


Bardzo istotne. Miedzy etapem 1 i 2 – wizyta w geodezji po mapki potrzebne do przyłączy, oraz wizyta w odpowiednich „instytucjach” o umowy (mogą być wstępne”) o wymagane w gminie przyłącza (prąd, gaz, woda, ścieki – wg. potrzeb i wymagań gminy). Bez tego nie przyjmą wniosku o WZ, albo każą go uzupełnić)



chyba raczej nie ma wytycznych- gdy pobierałam wniosek o warunki zabudowy pytałam czy są jakieś wymagania. Poinformowano mnie ze tylko postawienie trzech budynków tj. pisałam - budynku mieszkalnego i dwóch budynków związanych z rolnictwem - ( stodoła , magazyn , chlewnia lub tak podobnie.) Nie jestem rolnikiem i tak naprawdę nie mam pojęcia jakie budynki mam wybrać - jakie powierzchnie maja one mieć- nie chciałabym popełnić gafy przy planowaniu zagospodarowania działki, jak również nie narażać się na koszty stawiając obiekty które do niczego nie będą mi potrzebne. Czy ktoś z forumowiczów miał podobny problem lub spotkał się z takim. Dom mam już wybrany no i budynek gospodarczy z garażem ale pozostał mi jeszcze jeden do zaplanowania . zastanawiam się czy ażurowa wiata możne być potraktowana jako budynek gospodarczy.
W okolicy nie ma innych zabudowań to znaczy są ale w odległości około 1,5 km. jest to działka na uboczu wsi i tak naprawdę to dopiero ja przecieram szlak
Link do komentarza
Cytat

W okolicy nie ma innych zabudowań to znaczy są ale w odległości około 1,5 km. jest to działka na uboczu wsi i tak naprawdę to dopiero ja przecieram szlak


Widać, że gmina też „przeciera szlak”, bo informacje, które uzyskałeś są niepełne.
Po kolei.
Zabudowa zagrodowa jest dla rolników, czyli „ustawowo” musisz być rolnikiem, czyli spełnić łącznie następujące wymagania:
- posiadać co najmniej 1ha ziemi,
- posiadać wykształcenie rolnicze, czyli minimum średnie – każde,
- być zameldowanym w danej gminie, lub uznaniowo w gminie sąsiadującej.
Z uwagi na to, że nie ma obowiązującego MPZP, to musisz mieć areał ziemi, co najmniej równy, średniej wielkości gospodarstwa rolnego w danej gminie.

Te wymagania są obligatoryjne.

Co do ilości budynków – nigdzie nie ma wymogów w tym zakresie.
Dla zwykłej przyzwoitości, wystarczy postawić jakiś budynek gospodarczy.
Link do komentarza
Cytat

Widać, że gmina też „przeciera szlak”, bo informacje, które uzyskałeś są niepełne.
Po kolei.
Zabudowa zagrodowa jest dla rolników, czyli „ustawowo” musisz być rolnikiem, czyli spełnić łącznie następujące wymagania:
- posiadać co najmniej 1ha ziemi,
- posiadać wykształcenie rolnicze, czyli minimum średnie – każde,
- być zameldowanym w danej gminie, lub uznaniowo w gminie sąsiadującej.
Z uwagi na to, że nie ma obowiązującego MPZP, to musisz mieć areał ziemi, co najmniej równy, średniej wielkości gospodarstwa rolnego w danej gminie.

Te wymagania są obligatoryjne.

Co do ilości budynków – nigdzie nie ma wymogów w tym zakresie.
Dla zwykłej przyzwoitości, wystarczy postawić jakiś budynek gospodarczy.



wszystkie te wymagania speniam. Kupiłam ponad 6h ziemi bo o takiej powierzchni jest średniej wielkosci gospodarstwo w gminie. Mam ukończone Technikum Rolnicze i oprócz tego obydwoje z mężęm mamy ukończone studia ekonomiczne udając się do urzedów trzeba wiedziec jak najwiecej gdyż urzednicy nie mają pełnej wiedzy lub też nie chca udzielac wyczerpujących informacji. A skutki niedoinformowania lub niewiedzy urzednika niestety ponosi petent
Link do komentarza
Cytat

Witam. Dołączę się do tematu i zapytam o to jaka jest różnica między działką siedliskową a zabudową zagrodową? Chodzi mi też o to czy jest określone ile i jakich budynków muszę postawić na jednym i na drugim.


chyba nie ma różnicy
Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 109 poz. 1156
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 7 kwietnia 2004 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie


zabudowie jednorodzinnej - należy przez to rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub zespół takich budynków, wraz z budynkami garażowymi i gospodarczymi,
3) zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych

§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o
budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,
więcej informacji na tej stronie
ttp://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1156.htm
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...