Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
_dziadol

went. mech. a kotłownia

Recommended Posts

jak to jest z ta wentylacją

czy wymagane są dodatkowe przewody wentylacyjne w kotłowni kiedy w domu jest wentylacja mechaniczna z reku.?
jak to jest z doprowadzeniem powietrza do spalania przy piecu węglowym i kominku w salonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, wg. mnie takich pomieszczeń jak: kotłownia, garaż nie podłącza sie pod rekuperator. Wykonujesz osobną instalację tylko dla tego pomieszczenia. Szczególnie jeśli kotłownia będzie z piecem na paliwo stałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

czyli szczelne drzwi i went. grawitacyjna + zetka?


Nie może być w przepisach czy warunkach wentylacja grawitacyjna - bo porostu nie ma takiej! Jest tylko "wentylacja"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Pomieszczenie kotłowni powinno odpowiadać wymaganiom normy PN-87/B-02411. Niezwykle istotne jest zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczenia, w którym znajdować będzie się kocioł. Owo pomieszczenie powinno posiadać:
kanał nawiewny (otwór w ścianie lub oknie) bez żaluzji o przekroju równym połowie przekroju komina, ale nie mniejszym niż 20cm x 20cm, kanał wywiewny usytuowany - w miarę możliwości - przy kominie, z otworem wlotowym (bez żaluzji) pod stropem pomieszczenia o przekroju równym ¼ przekroju komina, ale nie mniejszym niż 14cm x 14cm.
Wymagane normy (powyżej), dotyczące ustawienie kotła, mają na celu zapewnienie wygodnej i bezpiecznej obsługi kotła. Po stronie zespołu zasilającego (zależnie od układu zabudowy) należy pozostawić co najmniej 0,4m wolnej przestrzeni do ściany lub innej trwałej zabudowy. W razie awarii umożliwi to wyjęcie zespołu zasilającego z kotła".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razem ze swoim projektem zakupiłem projekt wentylacji mechanicznej i systemu D.G.P., który to dopuszcza usunięcie wszelkich kanałów wentylacyjnych z wyjątkiem tego w kotłowni. tak więc również kanału wentylacji grawitacyjnej w salonie z kominkiem.

czy dobrze rozumuje że owe usunięcie wentylacji grawit. w salonie z kominkiem warunkuje zastosowanie kominka z zamkniętą komorą spalania + doprowadzenie powietrza do spalania kanałem podpodłogowym?

ale zgodnie z tym co napisałeś nie jest określone że wentylacja w kotłowni nie może być mechaniczna. rozumiem tylko, że jest to ograniczone podciśnieniem jakie może wywoływać no i zakłóceniami w pracy takiej instalacji (szczególnie tej z reku.) które może powodować ten dodatkowy wlot powietrza do spalania (zetka)
czyli taka wentylacja w kotłowni będzie powodować zasysanie powietrza przez ową zetkę zamiast przez szczeliny w drzwiach a więc obieg który ma być wymuszony taką wentylacją będzie zakłócony.
poza tym went. mech. zależna jest od elektryczności a więc i nie jest zapewniona jej nieprzerwalna jej praca co zagraża bezpieczeństwu

dlatego już rozumiem potrzebę izolacji kotłowni (szczelne drzwi) i instalacji tam wentylacji niezależnej od went. mech. i reku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ja właśnie w ostatnim  czasie urządzałam swój wymarzony dom, i z polecenia znajomych kupowałam prawie wszystkie meble na https://meblarnia.com.pl/ Meble są z dobrych materiałów, górna półka jak to się mówi. Firma dostosowuje wymiary mebli do tego co potrzebujemy po prostu podchodzi indywidualnie do klientów. jestem bardzo zadowolona.
  • Niestety, prawda jest inna. Badania zostały wykonane w warunkach polowych, w kamienicy, w której opomiarowano 2 mieszkania. Jedno ogrzewane gazem, a drugie promiennikami podczerwieni. Tak działa fizyka kwantowa. Wszystkie dotychczasowe systemy grzewcze bazują na prawach fizyki klasycznej (termodynamiki). To jest tylko część dostępnej wiedzy. Fizyka kwantowa otwiera nam nowe horyzonty i możliwości. Rewolucja już trwa. Cały nasz współczesny, skomputeryzowany i informacyjny świat opiera się na fizyce kwantowej. Czas na rewolucję w ogrzewnictwie! Przedstawiam oryginalny plik w pdf, aby uniknąć posądzeń o manipulację w tłumaczeniu. Dla kumatych nie powinno być problemu by to przeczytać, lub sobie przetłumaczyć. Nasze uproszczone pomiary zużycia energii, w wybranych domach opomiarowanych, przy zastosowaniu ogrzewań płaszczyznowych, potwierdzają te badania.  Rozważamy możliwość podjęcia współpracy z Technicznym Uniwersytetem w Kaiserslautern, by rozpocząć metodyczne badania powierzchniowych ogrzewań na podczerwień. Celem tych badań, byłoby wprowadzenie unijnych norm na tego typu ogrzewnictwo.   W połowie tego roku, oczekiwane jest wprowadzenie norm unijnych na promienniki podczerwieni i ich klasyfikacja. Skończy się sprzedawanie płaskich grzejników elektrycznych, jako promienników podczerwieni.  Jak do tej pory, każdy może sprzedać grzejnik elektryczny i promować go jako promiennik! Co nie zawsze jest prawdą. Na lodzie zostaje klient, który zamiast promiennika podczerwieni nabył zwykły, płaski, konwektorowy grzejnik elektryczny! Zapłacił jak za promiennik, a otrzymał panel grzewczy! ForschungsberichtIR (1).pdf
  • ograniczenie ilości postów w 12/24/36/48h po zalogowaniu? skoro ktoś musi zadać pytanie \araz po zalogowaniu to niech ma to ograniczone z poinformowaniem go, że tak to wygląda?
  • Koszt 1 kW z gazu to dla kotła kondensacyjnego 0,21 a dla prądu 0,6 z tego co pamiętam więc jakim cudem może być taniej. Panie to się nie da, cen nie da się oszukać !. A to zużycie porównawcze to pewnie w jakichś domkach badawczych, więc tak wiarygodne jak zużycie paliwa dla aut  w warunkach laboratoryjnych.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...