Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

ogrzewanie podłogowe pod panelami


Recommended Posts

Posadzki drewniane można układać na podłogach z ogrzewaniem podłogowym, z tym że w projekcie należy uwzględnić zmniejszoną przenikalność cieplną pokrycia, a więc wymaga to gęstszego rozmieszczenia rur grzewczych. Przed ułożeniem posadzki konieczne jest bardzo staranne wysuszenie podkładu a rozruch instalacji powinien odbywać się etapami, co polega na zwiększaniu temperatury podłogi o ok. 2 st C w kolejnych dniach. W przypadku posadzki z paneli laminowanych muszą one posiadać dopuszczenie przez producenta do takiego stosowania i układa się je na izolacji z folii paroszczelnej oraz warstwie wyrównującej z tektury falistej. Natomiast panele warstwowe z drewna można kleić bezpośrednio do podłoża.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgadzam się z opinią Redakcji, poza warunkiem: „układa się je na izolacji z folii paroszczelnej oraz warstwie wyrównującej z tektury falistej.” .Wprowadzenie tektury falistej, a wraz z nią szczeliny powietrznej spowoduje zwiększenie warstwy izolacyjnej dla przenikającego przez nią ciepła. Proszę Redakcję o dodatkową odpowiedź w tej sprawie.
icon_confused.gif
Mam również pytanie odnośnie rozruchu. Czy takie stopniowe zwiększanie temperatury podłogi należy wykonać tylko przy pierwszym rozruchu, czy w przypadku rozpoczęcia każdego sezonu grzewczego? Czy taką podłogę należy grzać w miarę jednostajnie, czy można je programować w określonych godzinach?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Panele laminowane układane są w formie tzw. posadzki pływającej i wymagają podkładu wyrównującego podłoże właśnie w postaci tektury lub pianki. Przy ogr4zewaniu podłogowym lepszym materiałem jest tektura, gdyż jej izolacyjność cieplna jest niewielka ze względu na możliwość konwekcji powietrza zawartego w pofalowaniu co w praktyce nie wpływa na pogorsze3nie przenikania ciepła przez podkład. Etapowy rozruch instalacji prowadzi sie przede wszystkim przy pierwszym uruchamianiu instalacji ogrzewania podłogowego, co pozwala na powolne usunięcie resztek wilgoci zawartej w betonie podkładowym, a więc zmniejsza ryzyko zawilgocenia posadzki drewnianej. Taki sposób uruchamiania warto również przeprowadzać na początku sezonu grzewczego lub w przypadku np, zalania podłogi. W czasie użytkowania ogrzewania można dowolnie programować temperaturę podłogi, ale nie powinno wyłączać się ogrzewania na dłuższy czas, co może spowodować znaczne wyziębienie podkładu podłogowego (zwłaszcza w podłodze na gruncie) i kondensowanie pary wodnej.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...