Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
jętka

Nakaz umiejscowienia ogrodzenia 2m wgłąb działki

Recommended Posts

W decyzji o warunkach zabudowy jest zapis "linia budowy ogrodzenia w docelowych liniach rozgraniczenia dróg" w odniesieniu do "w oparciu o przepisy szczególne ustala się docelowe linie rozgraniczenia dla drogi gminnej w wielkości 12,0 licząc po 0,6m od osi drogi"
W obecnej chwili wygląda to tak. Droga należąca do miasta ma szerokość 8m i nie posiada chodnika z żadnej ze stron. Starsze ogrodzenia stoją w odległości ok 0,5m od skrajnego pasa drogi - czyli 4,5m od jej osi. Nowe działki wygradzane są już w odległości przepisowych 2m.
Kupując działkę przy takiej drodze jesteśmy zmuszeni do zakupu powierzchni liczonej od skrajnego pasa drogi, czyli przy założeniu, że szerokość działki ma 50m, płacimy za 100m2 - które w rzeczywistości są użytkowane przez miasto. Podatek za grunt płacimy także za tą powierzchnię. Zakładając cenę 100zł/m2 tracimy w ten sposób 10 tys plus coroczną kwotę podatku za te 100m2.
Moje pytanie dotyczy kwestii odzyskania tych metrów w jakiejkolwiek formie, np czy można ubiegać się o dzierżawę tego terenu od miasta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety, przedstawiony problem jest dość powszechny i praktycznie niemożliwy do korzystnego rozwiązania. Formalnie bowiem gmina ma prawo ustalić w jakiej odległości od granicy działki ma stanąć ogrodzenie, mimo że za płotem teren należy do właściciela posesji.

W ten sposób gminy tworzą rezerwę na przyszłe poszerzenie drogi i nie chcą zwracać kosztów przeniesienia ogrodzenia, jeśli zostałoby ustawione w pasie planowanej drogi. Dodatkowo problem tkwi w tym, że nawet na drodze sądowej trudno będzie uzyskać satysfakcjonujące orzeczenie, gdyż wydając warunki zabudowy, gmina nie ma obowiązku wyrównać ewentualnych strat związanych z taką decyzją w przeciwieństwie do sytuacji, gdy działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Warto jednak skorzystać z pewnej - trochę złośliwej furtki - posadzić drzewa za ogrodzeniem, gdyż na to nie jest wymagana zgoda, a teren należy do właściciela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Warto jednak skorzystać z pewnej - trochę złośliwej furtki - posadzić drzewa za ogrodzeniem, gdyż na to nie jest wymagana zgoda, a teren należy do właściciela.


Znam tą metodę icon_wink.gif Widać to jedyna możliwośc na odzyskanie włożonych pieniędzy. Skoro państwo nas traktuje w ten sposób to najlepiej zasadzić najwartościowsze drzewa (jodłę, tulipanowiec, magnolię, korkowiec, miłorząb, metasekwoję, cis, cyprysik) i czekając na inwestcje miejskie obserwować przyrost pania icon_biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podoba mi się to rozwiązanie!!!!Postaram się posadzić kilka takowych egzemplarzy icon_razz.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Znam tą metodę icon_wink.gif Widać to jedyna możliwośc na odzyskanie włożonych pieniędzy. Skoro państwo nas traktuje w ten sposób to najlepiej zasadzić najwartościowsze drzewa (jodłę, tulipanowiec, magnolię, korkowiec, miłorząb, metasekwoję, cis, cyprysik) i czekając na inwestcje miejskie obserwować przyrost pania icon_biggrin.gifNie jestem pewien "legalnosci" tego zabiegu, bo:
Cytat

Art. 35. 1. W planach zagospodarowania przestrzennego należy rezerwować pod przyszłą budowę lub modernizację dróg pas terenu o szerokości uwzględniającej ochronę użytkowników dróg i terenu przyległego przed wzajemnym niekorzystnym oddziaływaniem. Rezerwację terenu realizuje się przez odmowę wydawania zezwoleń budowlanych.
2. Zarezerwowany pas terenu, o którym mowa w ust. 1, powinien być wykorzystany na cele rolnicze lub gospodarcze o tymczasowym charakterze, za zezwoleniem właściwego organu, po zasięgnięciu opinii zarządu drogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie jestem pewien "legalnosci" tego zabiegu


Dlaczego?
Przecież my nie sporządzamy planu zagospodarowania przestrzennego icon_wink.gif tylko odnosimy się do zastanej sytuacji.
W ustawie, którą przytoczyłeś jest dalej napisane: W pasie drogowym należy, zależnie od potrzeby, sadzić i utrzymywać drzewa i krzewy.

Ja jestem już zdecydowana na zadrzewienie tego pasa icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

.....za zezwoleniem właściwego organu, po zasięgnięciu opinii zarządu drogi.A to może wykluczać zarówno "legalność" samych nasadzeń, a już nie liczyłbym na odszkodowanie za te nasadzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A to może wykluczać zarówno "legalność" samych nasadzeń, a już nie liczyłbym na odszkodowanie za te nasadzenia.


Najlepiej jakby wypowiedział się ktoś kto miał taką sytuację. Ja mogę potwierdzić zarówno legalność jak i wypłatę ekwiwalentu za wycinkę jedynie na podstawie sytuacji mojego znajomego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...