Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
jętka

Nadzór autorski nad projektem domku

Recommended Posts

Pozwoliłam sobie przenieść dyskusję do nowego tematu. Mam nadzieję, że dzięki niej czegoś się wzajemnie nauczymy.

Cytat

Biorąc pod uwagę oba kategoryczne stwierdzenia w przywołanym art.20.1.4 – czyli obowiązek, ale na żądanie inwestora, czyli oba te warunki wzajemnie się uzupełniają i spełniają.
Napisano „żądać” bo jest to bezwarunkowe.
Prośba może być spełniona lub nie.
Karą będzie poszukanie innego projektanta, bo ustawowych kar brak.
A jak projektant nie chce podjąć się nadzoru, to fakt ten powinien być sygnałem ostrzegawczym dla inwestora.

Jak wspomniałem prowadziłem kilka inwestycji (dla potrzeb własnych, firmy) w oparciu tylko o projekty indywidualne i zawsze, określając warunki w umowie z projektantem, żądałem nadzoru autorskiego (po pierwszej bolesnej i kosztownej nauczce)
W moim odczuciu, jest to bardzo istotne. Tym bardziej, im projekt jest "nowatorski".

Zalety:
- pełna kontrola nad wydatkami, bo projektant nie zaskoczy mnie, że za „poprawki” trzeba zapłacić,
- ciągły nadzór nad budową, i co ważniejsze nad kierownikiem budowy,
- projektant nie może „zrzucić winy” na kierownika budowy,
- bezproblemowe, jak ja to nazywam „adaptacje sytuacyjne”,
- bezstresowe oddawanie budynku.

Wady:
- w zasadzie jedna, to kosztuje dodatkowo – przy zależności, im projekt „tańszy” tym nadzór droższy. Przy dużych projektach w zasadzie kwestia nadzoru „zawiera się” w projekcie.

Taka konkluzja.
Na wielu forach, aż roi się od „pretensji”, że po wpłacie za projekt lub adaptację projektanci „olewają” inwestorów.
Gdyby projektant sprawował nadzór autorski, to część jego wynagrodzenia wypłacona by była po zakończeniu budowy, czyli w jego interesie jest jak najszybsze załatwienie problemu.

Dlaczego inwestorzy nie żądają ustanowienia nadzoru autorskiego?

Bo nie wiedzą, że mają takie prawo. Projektanci raczej sami z siebie, tego nie proponują – a powinni, bo uczciwość zawodowa tego wymaga.
Bo inwestor w swojej naiwności, liczy na to, że uzyska wszędzie rzetelną informacje od fachowców.

Ankieta proszę bardzo:
- kto wiedział, że istnieje taka instytucja jak „nadzór autorski”?
- komu o tym powiedział projektant?
- kto wiedział, że projektant ma obowiązek objąć budowę nadzorem autorskim, przy takim „życzeniu” inwestora?

W swojej batalii budowlanej, inwestor jest jak samotna łupinka na otwartym morzu. W zdecydowanej większości przypadków zdany na wiedzę innych tj: urzędników, projektanta, kierownika budowy, wykonawców.
Ale jakoś tak jest, że jak sam czegoś się „nienaumie”, to będzie płacił frycowe.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

musisz dodac opcję w ostatnim pytaniu- nic:) bo nie da sie zagłosowac na nie.Że tak zapytam odnośnie ostatniego pytania... kropeczka_ns czy po przepracowanym miesiącu, pracodawca wypłaca ci pensję? Chyba, że pracujesz harytatywnie lub jesteś na utrzymaniu męża - wtedy zrozumiem twoje podejście icon_smile.gif

Cytat

Ja nie bylabym zainteresowana naprzyklad takim nadzorem wogóle.Czyli wybierasz 3 odpowiedź na 2 pytanie icon_smile.gif a w ostanim możesz wtedy podać minimalną kwotę - jasne!
Przepraszam, ale do głowy mi nie przyszło, że za wykonaną pracę można nie zapłacić :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jętka tak sie składa że jestem aktualnie głównym żywicielem rodziny czyli inaczej- głównym spłacaczem kredytu icon_biggrin.gif więc mam adekwatne do kwoty kredytu podejście do niekoniecznych wydatków icon_cool.gif Mnie chodzilo tylko o to że jesli wybierasz opcję ze nie jesteś zainteresowana musisz i tak podac kwotę - a to troche bez sensu jest:) więc mozna dodac opcję "nie jestem zainteresowany" np. pod kwotami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jętka tak sie składa że jestem aktualnie głównym żywicielem rodziny czyli inaczej- głównym spłacaczem kredytu icon_biggrin.gif więc mam adekwatne do kwoty kredytu podejście do niekoniecznych wydatków icon_cool.gif Mnie chodzilo tylko o to że jesli wybierasz opcję ze nie jesteś zainteresowana musisz i tak podac kwotę - a to troche bez sensu jest:) więc mozna dodac opcję "nie jestem zainteresowany" np. pod kwotami.Tyle, że teraz chyba nie da rady tego zmienić a jak wcześniej napisałam, nie sądziłam, że za pracę można nie zapłacić icon_sad.gif
Nie jestem do końca obeznana z tajnikami tego forum a jak się okazało, żeby wiąść udział w sądzie trzeba odpowiedzieć na wszystkie pytania albo na żadne :/ Szkoda
Załozyłam temat po dyskusji z bajbagą, bo nie sądziłam, że inwestor budujący domek może być zainteresowany nadzorem autorskim. Duża grupa osób oszczędza jak się da, więc opcja dodatkowego wydatku jest dla nich jak sama napisałaś niekonieczna. W przypadku domków taki nadzór to rzadkość, choć może odezwie się ktoś kto korzystał z usług nadzoru swojego projektanta i opowie o swoich doświadczeniach. Ja osobiście wolałabym wydać te pieniądze na inspektora nadzoru inwestorskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To może kilka prawd oczywistych:

1. Projektant, to bardzo ważna persona w procesie budowlanym. Można powiedzieć, że najważniejsza, bo jego uprawnienia i możliwości są bardzo duże – odpowiedzialność też.
Niestety z różnych powodów nie są w pełni wykorzystywane przez inwestorów – bardzo często z faktu niewiedzy, a projektanci raczej nie kwapią się do pełnego uczestnictwa w tym procesie.

2. Praca projektantów jest wolnorynkowa, najczęściej określa się ją w sposób ryczałtowy, w postaci z góry określonej kwoty. Niestety praktyką jest zasada, że projektantowi należy się wynagrodzenie w chwili oddania inwestorowi projektu – bo umowę o prace projektowe w zasadzie przygotowuje projektant, a takie rozwiązanie jest mu „na rękę”.

3. Pełnienie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora jest bardzo ważnym zapisem, z którego wynika, że projektant z mocy ustawy jest zobowiązany do jego pełnienia. Ustawa nie uzależnia tego od wynagrodzenia, tak jak nie uzależnia odpowiedzialności „zawodowej” od wynagrodzenia.
Jednak o pełnym zakresie czynności nadzoru autorskiego decyduje treść zawartej umowy. Wynagrodzenie za te czynności, średnio określa się jako 15% ceny dokumentacji projektowej + bardzo często kwotę za dojazd. Wysokość wynagrodzenia i sposób jego przekazania tj. terminy zaliczek lub rat, powinny znaleźć się w umowie z projektantem.

Zamiast podsumowania:

To w interesie projektanta jest nadzór autorski, bo dziełem projektanta, nie jest projekt, tylko budynek który na podstawie tego projektu powstaje.
Pozostali uczestnicy procesu budowy, tylko wprowadzają w życie wizje projektanta (pośrednio inwestora). Wprowadzają różnie, a potem kłopoty.
Budynek powinien być dla projektanta jak dziecko dla rodzica w okresie dorastania. Niestety w większości (zdecydowanej) te budynki to typowe sierotki – porzucone, bo tak wygodnie.

Ale również w interesie inwestora jest ten nadzór autorski, bo to jego wizje przelewa na projekt projektant, czyli to też jego dziecko.
Niestety tak jak w życiu i tu, to dziecko, ma tylko jednego rodzica i to raczej niedoświadczonego.

Wyobrażacie sobie film, spektakl, który „wyprodukowano” bez czynnego udziału scenarzysty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moje obawy się niestety potwierdzają. Zainteresowanie nadzorem jest średnie. Gdyby było nieodpłatne każdy chętnie by skorzystał. W którymś temacie padło stwierdzenie, że co niektórzy mający pieniądze lubią płacić więcej i jeszcze się z tego cieszą. Ręce mi opadły. Taki mamy naród. Nie ma być dobrze, byle by było tanio icon_sad.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jętka ale przecież każdy z nas ma swoje doświadczenia. Ja zbudowałam dom według gotowego projektu, niewiele zmienialiśmy bo projekt bardzo nam się podobał. Udało mi się znaleźc rewelacyjną i naparwdę godną zaufania firmę budowlaną i dom zbudowali nam bez zarzutu. Mieszkam w nim już już kilka miesięcy i narazie naparwde zastrzeżenia które mogłabym zgłosić sa symboliczne. I nie chodzi o to byle taniej bo wydaliśmy na dom dużo pieniędzy, poprostu jesteśmy bardzo zadowoleni z całokształtu- z wyboru akurat tego projektu, to był przemyślany i długo analizowany wybór, a przede wszystkim z wyboru tej a nie innej firmy. Gdybym budowała byle taniej to bym się porwała na kosmiczny dla mnie tak zwany system "gospodarczy". A nawet mi to do głowy nie przyszło. Tylko fachowa, polecana i sprawdzona firma. I niczego więcej nie potrzebowaliśmy.
Niech ci ręce nie opadają. Jakbyś zobaczyła moją znajomą, która wszystko, od skarpetek począwszy a na wkładzie do kominka kończąc musi mieć najdroższe, koniecznie droższe niż znajomi i sąsiedzi, i taka po prostu jest, lubi się pokazać na co ja stać- to też byś się zdziwiła. Sa tacy ludzie którzy lubią mieć wszystko naj. Nie chodzi że dobre, chodzi o to że drogie, snobistyczne, "trendy". Ja mam taki zawód że sporo w mojej grupie zawodowej tego typu ludzi jest. Oni (cześciej one....) jeżdza 100 km do fryzjera (!!) bo tak w ich środowisku "się robi" i robią sobie fryzurę koniecznie w najdroższym salonie, kupują ciuchy i buty tylko najdroższych firm itp. Taka osoba nie bedzie sie zastanawiać czy taki czy inny wydatek sie opłaca, czy warto akurat na to aż tyle wydać. Ona musi mieć naj, więc pójdzie tylko tam gdzie sprzedaje się rzeczy z najwyższej pólki.
I to nie jest mentalnośc taka jak nasza- wybieramy jak najlepsza firmę do budowy domu bo budujemy go na lata, ale niekoniecznie kupujemy mydelniczke w trzycyfrowej cenie bo to moim zdaniem jest bez sensu- myśle że wiesz co mam na myśli. Tą mydelniczką mogę tylko pochwalić się kolezankom i zaszpanowac że taka droga. A ja nie lubię szpanowaćicon_smile.gif A tym że moja (oj nie tania..) ekipa budowała najlepiej jak kiedykolwiek widziałam to wiemy tylko my. Ale to zostanie na lata:)
A dla mnie taka usługa jak nadzór nad projektem nam poporstu nie była potrzebna. Nie wiem do czego miałaby nam się przydać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam. Będę wykonywał fundament garażu na glinie w związku z czym mam parę pytań.  1. Ława będzie wykonywana w wykopie, czyli bez szalunku deskowego. Wykop ma 100 cm głębokości, po zdjęciu ok 20-30 cm humusu, więc po zasypaniu fundamentów spód ławy będzie znajdować się na głębokości ok 120-130 cm czyli poniżej strefy przemarzania. Czy w związku z tym że wykop jest w prawie czystej glinie mam się przejmować zamarzaniem gliny na zimę? W tym roku zdążymy tylko zalać ławe a dopiero na wiosnę układać bloczki. Czy po wylaniu ławy i związaniu zabezpieczyć to i zasypać ziemia na okres zimy?    2. Czy w przypadku gliny stosować jakieś folie na dno lub same boki? Kierbud uważa że stosowanie folii budowlanej jako izolacja jest na krótka metę bo i tak może zostać przerwana, uszkodzona i że lepiej zamówic beton wodoodporny w betoniarni. Z kolei znajomy, który też się buduję mówi że majtsry zaproponowali mu by na gliniastych podłożach pod folie dać jeszcze podsypke piaskowa gdyż (jeśli dobrze zrozumiałem) piasek ma być poduszką dla ewentualnego zwiększania objętościowo gliny w sytuacji gdy zamarznie. Lub może chodziło o to że gdy jest folia to ewentualna woda która dostanie się pomiędzy folie a ławe mogła wsiąknąć do piasku? Nie pamiętam dokładnie. Więc może folie dać tylko na boki, lub wyłożyć boki folią fundamentowa a później zawinąć na wierzch pod bloczków?    3. Koparkowy wykopał dół na szerokość 45cm gdyż miał taką łyche, więc moje ławy będą mieć wymiary 40cm wysokie i 45 szerokie. Strzemiona dla takiej ławy robić na 25x25cm? Na ławie ściana fundamentową będzie z bloczka szerokości 25cm.   4. Czy pod belkę zbrojeniowa stosować dodatkową kratownice jak miałem w ławach piwnicy (szerszą od belki)? Czy to się robi tylko dla większych obciążeń (3 kondygnacji?). W moim projekcie nie ma rysunku zbrojenia ławy garażu. 
  • Polecam sklep  https://aquawita.pl posiadaja dzbanki dafi ;)
  • Gość Mam sposób
   Problem mam tylko w łazience po gorącej kąpieli, gdy para wodna osadza się wszędzie, na płytkach i na oknie dachowym. O ile płytki, to nie problem, bo zanim woda ścieknie to zdąży odparować, o tyle z okna woda kapie... Normalnie okno wcale nie paruje. Jak dla mnie, jedyny sposób, to zainstalowanie dodatkowego wentylatora powietrza na okno, by poprawić cyrkulację. Eksperymentalnie użyłem wentylatora domowego i to całkowicie załatwia sprawę. Muszę tylko dobrać montowany na ścianie - wnęce okiennej + sterowanie z czujnikiem ruchu i wilgotności.
  • No niestety tak jest. Nie bez kozery w nowych budynkach daje się coraz więcej ocieplenia, dąży do pasywności budynku itd. W zimie jak ściany są odczuwalnie zimne to faktycznie może to wpływać na temperaturę wewnątrz budynku no i oczywiście  komfort mieszkańców  
  • Tutaj nie da się generalizować, bo taka inwestycja nie jest czarna albo biała. Wszystko zależy od zakresu termomodernizacji, od szczelności budynku itd itd  Wstawienie pompy ciepła do starego budynku w którym hula wiatr i jest nieocieplony chyba nikomu nie będzie się opłacało
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...